TechPowered By

More tech

Grand Prix Cycliste de Saguenay 2014

Date range:
June 5- 8

June 06, Stage 2: 170.4km

Young doubles his wins in Saguenay

By:
Cycling News
Published:
June 06, 2014, 22:13 BST,
Updated:
June 07, 2014, 4:24 BST

American maintains overall race lead

Sprinters Eric Young and Brad Huff flash by in a series of two up sprints.

Sprinters Eric Young and Brad Huff flash by in a series of two up sprints.

view thumbnail gallery

Eric Young (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) won his second consecutive sprint during stage 3's 170.4km circuit race at the Grand Prix Cycliste de Saguenay on Friday in La Baie, Quebec. The American won the bunch sprint ahead of Pierrick Naud (Garneau-Quebecor) and Jure Kocjan (SmartStop).

Young has maintained his lead in the overall classification heading into the third stage on Saturday night, a 74.2km criterium in the Chicoutimi district.

 

 

Brief Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:59:04  
2 Pierrick Naud (Can) Garneau-Quebecor    
3 Jure Kocjan (Slo) SmartStop    
4 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Christina Watches    
5 Martijn Verschoor (Ned) Novo Nordisk    
6 Leonardo Pinizzotto (Ita) Amore & Vita    
7 Jesse Kerrison (Aus) Budget Forklifts Cycling    
8 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis Hagens Berman    
9 Charles Bradley Huff (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
10 Antonio Di Batista (Ita) Amore & Vita    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 7:50:39  
2 Pierrick Naud (Can) Garneau-Québecor 0:00:09  
3 Jure Kocjan (Slo) SmartStop 0:00:10  
4 Martijn Verschoor (Ned) Novo Nordisk 0:00:11  
5 Ian Crane (USA) Jamis Hagens Berman 0:00:16  
6 James Stemper (USA) 5 Hour Energy 0:00:17  
7 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis Hagens Berman    
8 Michael Torckler (NZl) SmartStop    
9 Serghei Tvetcov (Rou) JellyBelly p/b Maxxis    
10 Luca Benedetti (Ita) Amore & Vita 0:00:18  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jure Kocjan (Slo) SmartStop    
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luca Benedetti (ITA) Amore & Vita    
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Andersen Asbjorn Kragh (Den) Christina Watches