TechPowered By

More tech

Di Luca wins GP Nobili

By:
Cycling News

Vrecer beats Nose from chasing group

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone 4:21:45  
2 Robert Vrecer (Slo) Team Vorarlberg 0:00:04  
3 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
4 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone    
5 Alexey Lutsenko (Kaz) Continental Team Astana 0:00:45  
6 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea    
7 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli    
8 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale    
9 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli    
10 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia - Coldeportes    
11 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox    
12 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone    
13 Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team    
14 Junya Sano (Jpn) Team Nippo    
15 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named    
16 Luca Dodi (Ita) Team Idea    
17 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia - Coldeportes    
18 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
19 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes    
20 Morris Possoni (Ita) Lampre - ISD    
21 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named    
22 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia - Coldeportes 0:01:10  
23 Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana 0:04:41  
24 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD    
25 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:05:05  
26 Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo    
27 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD    
28 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox    
29 Aristide Ratti (Ita) Team Idea    
30 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale    
31 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox 0:08:34  
32 Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team    
33 Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team    
34 Arman Kamyshev (Kaz) Continental Team Astana    
35 Alexander Zdanov (Rus) Team Nippo    
36 Felix Baur (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
37 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes    
38 Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha    
39 Sergey Pomoshnikov (Rus) Itera - Katusha    
40 Jesus Ezquerra (Spa) Leopard - Trek Continental Team    
41 Ryohei Komori (Jpn) Team Nippo    
42 Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana    
43 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana    
44 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD    
45 Maksim Razumov (Rus) Itera - Katusha    
46 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox    
47 Salvatore Mancuso (Ita) Androni Giocattoli    
48 Antonio Testa (Ita) Team Nippo    
49 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale    
50 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes    
51 Vladislav Gorbunov (Kaz) Continental Team Astana    
52 Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha    
53 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
54 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo    
55 Florian Bissinger (Ger) Team Vorarlberg    
56 Matej Mugerli (Slo) Adria Mobil    
57 Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo    
58 Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg    
59 Jarlinson Pantano (Col) Colombia - Coldeportes    
60 Henry Frusto (Ita) Team Nippo    
61 Fabio Piscopiello (Ita) Utensilnord Named    
62 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone    
63 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone    
64 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD    
65 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha    
66 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea    
67 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha    
68 Marko Kump (Slo) Adria Mobil    
69 Sergey Chernetski (Rus) Itera - Katusha    
70 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes    
71 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli    
72 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil    
73 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone    
74 Gianluca Maggiore (Ita) Utensilnord Named    
75 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD    
76 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
77 Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek Continental Team    
78 Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli    
79 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli    
80 Joel Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team    
81 Luca Barla (Ita) Team Idea    
82 Andrea Palini (Ita) Team Idea    
83 Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named    
84 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea    
85 Stiven Fanelli (Ita) Utensilnord Named    
86 Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team 0:08:45