TechPowered By

More tech

Bouhanni wins GP de Denain

By:
Stephen Farrand

Pelucchi, Chicchi denied in speedy sprint

Nacer Bouhanni (FDJ) celebrates his win in Denain

Nacer Bouhanni (FDJ) celebrates his win in Denain

view thumbnail gallery

Nacer Bouhanni (FDJ.fr) won the GP de Denain, using his powerful late kick to dominate the high-speed finish. The Frenchman was well protected by his FDJ.fr teammates in the long straight run-in to the finish and then jumped on the right side of the road to open a gap and win by a bike length.

Matteo Pelucchi (IAM Cycling) and Francesco Chicchi (Nero Sottoli-Yellow Fluo) finished second and third, with Kenny van Hummel (Androni Giocattoli) was a close fourth.

It was Bouhanni's fifth victory of the 2014 season.

The race was shaped by a six-rider breakaway but some hard chasing by the Europcar team kept them under control as the French squad rode to set up Olympic Omnium champion Bryan Coquard. However he failed to emerge in the sprint, finishing outside the top ten.

The six adventurers were Antonino Parinello (Androni Giocattoli-Venezuela), Pierre Luc Perrichon (Bretagne-Séché Environnement), Giorgio Cecchinel (Neri Sottoli-Yellow Fluo), Federik Backaert (Wanty-Groupe Gobert), Thomas Rostollan (Team La Pomme Marseille) and Jonathan Dufrasne (Wallonie-Bruxelles).

They attacked after a kilometre and had a 3:30 lead after 90km. However the gap fell gradually and the break split with 50km to go. Parinello and Dufrasne kept going and fought to stay clear but they were swept up with 18km to go after some massive turns on the front by an on-form Yukiya Arashiro (Europcar).

Europcar continued to lead the peloton as the speed increased in the finale but other sprint trains appeared at the front on the fast and high-speed run-in to the line. Lotto Belisol and IAM Cycling both had strong trains, with Ag2r-La Mondiale also getting involved as Bouhanni's FDJ.fr squad sat back.

A late corner shuffled the pack and FDJ.fr dragged Bouhanni up to the front at just the right moment. He then opened up his sprint on the right of the road and distanced his rival sprinters, giving himself time to sit and celebrate.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr 4:36:38  
2 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling    
3 Francesco Chicchi (Ita) Neri Sottoli    
4 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli    
5 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale    
6 Yannis Yssaad (Fra) BigMat - Auber 93    
7 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia    
8 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
9 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
10 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka    
11 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole    
12 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
13 Robin Stenuit (Bel) Wallonie - Bruxelles    
14 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol    
15 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
16 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar    
17 Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole    
18 Justin Jules (Fra) La Pomme Marseille    
19 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
20 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie - Bruxelles    
21 Frederique Robert (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
22 Giorgio Brambila (Ita) Veranclassic - Doltcini    
23 Florent Mottet (Bel) Wallonie - Bruxelles    
24 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Metropole    
25 Erwann Corbel (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
26 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha    
27 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto Belisol    
28 Alo Jakin (Est) BigMat - Auber 93    
29 James Van Landschoot (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
30 José Gonçalves (Por) La Pomme Marseille    
31 Filippo Fortin (Ita) Bardiani-CSF    
32 Alexei Tsatevich (Rus) Team Katusha    
33 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
34 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF    
35 Domingos Goncalves (Por) La Pomme Marseille    
36 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli    
37 Marco Haller (Aut) Team Katusha    
38 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka    
39 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling    
40 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr    
41 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol    
42 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
43 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling    
44 Joeri Stallaert (Bel) Veranclassic - Doltcini    
45 Quentin Bertholet (Bel) Wallonie - Bruxelles    
46 Frédéric Amorison (Bel) Wallonie - Bruxelles    
47 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles    
48 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert    
49 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli    
50 Mirko Tedeschi (Ita) Neri Sottoli    
51 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Metropole    
52 Samuele Conti (Ita) Neri Sottoli    
53 Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol    
54 Steven Tronet (Fra) BigMat - Auber 93    
55 Clément Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
56 Dimitri Le Boulch (Fra) BigMat - Auber 93    
57 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka    
58 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka    
59 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
60 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
61 Wouter Mol (Ned) Veranclassic - Doltcini    
62 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia    
63 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale    
64 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini    
65 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Belisol    
66 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
67 Grégory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
68 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar    
69 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille    
70 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar    
71 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka    
72 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
73 Arnaud Gérard (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
74 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling    
75 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole    
76 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling    
77 Juan Estebon Arango (Col) Colombia    
78 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF    
79 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli    
80 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:14  
81 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr 0:00:21  
82 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr    
83 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha    
84 Clement Saint Martin (Fra) La Pomme Marseille 0:00:29  
85 Maxime Renault (Fra) BigMat - Auber 93    
86 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli    
87 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli    
88 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol    
89 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
90 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole    
91 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 0:00:38  
92 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:00:40  
93 Jerome Gilbert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:00:44  
94 Loic Pestiaux (Bel) Wallonie - Bruxelles    
95 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale 0:00:46  
96 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF 0:00:47  
97 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol    
98 Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha    
99 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits    
100 Rick Ottema (Ned) Veranclassic - Doltcini    
101 Benjamin Le Montagner (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
102 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale    
103 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling 0:00:51  
104 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:20  
105 Moreno De Pauw (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:26  
106 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale    
107 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF    
108 Bradley Potgieter (RSA) MTN - Qhubeka    
109 Jasper De Buyst (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
110 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar    
111 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha    
112 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
113 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr    
114 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr    
115 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
116 Linus Gerdemann (Ger) MTN - Qhubeka    
117 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
118 Mattia Pozzo (Ita) Neri Sottoli    
119 Luigi Miletta (Ita) Neri Sottoli    
120 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar    
121 Yohann Gené (Fra) Team Europcar    
122 Fréderic Brun (Fra) BigMat - Auber 93 0:01:56  
123 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli    
124 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli    
125 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling    
126 Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha    
127 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr    
128 Sébastien Rosseler (Bel) Veranclassic - Doltcini    
129 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles    
130 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
131 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF 0:02:04  
132 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:11  
133 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:02:41  
134 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole    
135 Darijus Dzervus (Ltu) Veranclassic - Doltcini    
136 Angelo Pagani (Ita) Bardiani-CSF    
137 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:29  
138 Denis Flahaut (Fra) Veranclassic - Doltcini 0:04:50  
139 Jean-Lou Paiani (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:05:11  
DNF Davide Malacarne (Ita) Team Europcar    
DNF Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
DNF Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits    
DNF Edward Fabian Diaz Cardenas (Col) Colombia    
DNF Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia    
DNF Duber Armando Quintero Artunduaga (Col) Colombia    
DNF Jefrry Johan Romero Corredor (Col) Colombia    
DNF Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli    
DNF Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
DNF Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93    
DNF Thomas Rostollan (Fra) La Pomme Marseille    
DNS Martin Wesemann (RSA) MTN - Qhubeka    
DNS Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
Sprint 1 - km 30.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 4  pts
2 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 2  
3 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 1  
Sprint 2 - km 84.8
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  pts
2 Thomas Rostollan (Fra) La Pomme Marseille 2  
3 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 1  
Sprint 3 - km 115.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  pts
2 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 2  
3 Thomas Rostollan (Fra) La Pomme Marseille 1  
Sprint 4 - km 132.9
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  pts
2 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 2  
3 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 1  
Sprint 5 - km 167.7
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  pts
2 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 2  
3 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 18  pts
2 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 10  
3 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 2  
4 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar 1  
5 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 1  
Mountain 1 - km 8
# Rider Name (Country) Team Result
1 Loic Pestiaux (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  pts
2 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille 2  
3 Mirko Tedeschi (Ita) Neri Sottoli 1  
Mountain 2 - km 18.6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Clement Saint Martin (Fra) La Pomme Marseille 4  pts
2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 2  
3 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha 1  
Mountain 3 - km 27.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 4  pts
2 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli 2  
3 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 1  
Mountain 4 - km 42.5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 4  pts
2 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 2  
3 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 1  
Mountain 1 - km 112.5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 4  pts
2 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli 2  
3 Thomas Rostollan (Fra) La Pomme Marseille 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 8  pts
2 Clement Saint Martin (Fra) La Pomme Marseille 4  
3 Loic Pestiaux (Bel) Wallonie - Bruxelles 4  
4 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 4  
5 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille 2  
6 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 2  
7 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles 2  
8 Pierre Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement 2  
9 Mirko Tedeschi (Ita) Neri Sottoli 1  
10 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha 1  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr    
2 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling    
3 Yannis Yssaad (Fra) BigMat - Auber 93    
4 Edwin Alcibidades Avila Vanegas (Col) Colombia    
5 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
6 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka    
7 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole    
8 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
9 Robin Stenuit (Bel) Wallonie - Bruxelles    
10 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar    
11 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
12 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie - Bruxelles    
13 Frederique Robert (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
14 Florent Mottet (Bel) Wallonie - Bruxelles    
15 Erwann Corbel (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
16 José Gonçalves (Por) La Pomme Marseille    
17 Filippo Fortin (Ita) Bardiani-CSF    
18 Alexei Tsatevich (Rus) Team Katusha    
19 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
20 Domingos Goncalves (Por) La Pomme Marseille    
21 Marco Haller (Aut) Team Katusha    
22 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
23 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling    
24 Joeri Stallaert (Bel) Veranclassic - Doltcini    
25 Mirko Tedeschi (Ita) Neri Sottoli    
26 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Metropole    
27 Samuele Conti (Ita) Neri Sottoli    
28 Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol    
29 Clément Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
30 Dimitri Le Boulch (Fra) BigMat - Auber 93    
31 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka    
32 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
33 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
34 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale    
35 Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille    
36 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling    
37 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling    
38 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF    
39 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:14  
40 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha 0:00:21  
41 Clement Saint Martin (Fra) La Pomme Marseille 0:00:29  
42 Maxime Renault (Fra) BigMat - Auber 93    
43 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol    
44 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole    
45 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 0:00:38  
46 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:00:40  
47 Loic Pestiaux (Bel) Wallonie - Bruxelles 0:00:44  
48 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale 0:00:46  
49 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF 0:00:47  
50 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol    
51 Rick Ottema (Ned) Veranclassic - Doltcini    
52 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:20  
53 Moreno De Pauw (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:26  
54 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF    
55 Bradley Potgieter (RSA) MTN - Qhubeka    
56 Jasper De Buyst (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
57 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr    
58 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr    
59 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
60 Mattia Pozzo (Ita) Neri Sottoli    
61 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:56  
62 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF 0:02:04  
63 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:02:41  
64 Darijus Dzervus (Ltu) Veranclassic - Doltcini    
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roubaix Lille Metropole 52  pts
2 Team La Pomme Marseille 13 56  
3 Wallonie - Bruxelles 56  
4 Lotto-Belisol Team 82  
5 Bretagne Séché Environnement 82  
6 IAM Cycling 84  
7 BigMat - Auber 93 88  
8 Cofidis, Solutions Crédits 90  
9 Katusha Team 95  
10 Wanty-Groupe Gobert 98  
11 Neri Sottoli 102  
12 MTN - Qhubeka 105  
13 Androni Giocattoli - Venezuela 119  
14 FDJ.fr 122  
15 Veranclassic - Doltcini 127  
16 Bardiani CSF 143  
17 Colombia 146  
18 Topsport Vlaanderen-Baloise 147  
19 AG2R La Mondiale 148  
20 Team Europcar 154