TechPowered By

More tech

Giro d'Italia 2012

Date range:
May 5-27, 2012
  • Giro d'Italia, Italy, WorldTour
  • Stages Expand the race menu
    • Stage 1

      Distance:
      8.7km
      Location
      Herning (ITT)
    • Stage 2

      Distance:
      206km
      Start location:
      Herning
      End location:
      Herning
    • Stage 3

      Distance:
      190km
      Start location:
      Horsens
      End location:
      Horsens
    • Rest day 1

      Start location:
      Horsens
      End location:
      Verona
    • Stage 4

      Distance:
      32.2km
      Location
      Verona (TTT)
    • Stage 5

      Distance:
      199km
      Start location:
      Modena
      End location:
      Fano
    • Stage 6

      Distance:
      207km
      Start location:
      Urbino
      End location:
      Porto Sant'Elpidio
    • Stage 7

      Distance:
      202km
      Start location:
      Recanati
      End location:
      Rocca di Cambio
    • Stage 8

      Distance:
      229km
      Start location:
      Sulmona
      End location:
      Lago Laceno
    • Stage 9

      Distance:
      171km
      Start location:
      San Giorgio nel Sannio
      End location:
      Frosinone
    • Stage 10

      Distance:
      187km
      Start location:
      Civitavecchia
      End location:
      Assisi
    • Stage 11

      Distance:
      243km
      Start location:
      Assisi
      End location:
      Montecatini Terme
    • Stage 12

      Distance:
      157km
      Start location:
      Seravezza
      End location:
      Sestri Levante
    • Stage 13

      Distance:
      121km
      Start location:
      Savona
      End location:
      Cervere
    • Stage 14

      Distance:
      205km
      Start location:
      Cherasco
      End location:
      Cervinia
    • Stage 15

      Distance:
      172km
      Start location:
      Busto Arsizio
      End location:
      Lecco/Pian dei Resinelli
    • Rest day 2

      Start location:
      Lecco
      End location:
      Limone sul Garda
    • Stage 16

      Distance:
      174km
      Start location:
      Limone sul Garda
      End location:
      Falzes/Pfalzen
    • Stage 17

      Distance:
      187km
      Start location:
      Falzes/Pfalzen
      End location:
      Cortina d'Ampezzo
    • Stage 18

      Distance:
      139km
      Start location:
      San Vito di Cadore
      End location:
      Vedelago
    • Stage 19

      Distance:
      197km
      Start location:
      Treviso
      End location:
      Alpe di Pampeago
    • Stage 20

      Distance:
      218km
      Start location:
      Caldes/Val di Sole
      End location:
      Passo dello Stelvio
    • Stage 21

      Distance:
      31.5km
      Location
      Milan (ITT)
  • Race history

May 18, Stage 13: Savona - Cervere 121km

Cavendish wins Giro stage 13 in Cervere

By:
Peter Cossins
Published:
May 18, 2012, 16:27 BST,
Updated:
May 18, 2012, 21:58 BST

Rodriguez remains in maglia rosa

Mark Cavendish (Team Sky) claimed his third Giro d'Italia stage win in what was the best bunch sprint of the race so far. It also demonstrated the Briton’s ability to remain cool and plot a way to the front when for several moments it seemed that his chance had gone.

After his Sky lead-out train had taken over the pace-making 1500m from the finish in Cervere, Cavendish found himself trapped against the left-hand barriers going into the final 500m when Orica-GreenEdge came through very close on their right to set up Matt Goss. For a couple of seconds, it looked like Cavendish would get lost in the pack behind the Australian and his team-mates, but the Manxman showed why he is a master at getting out of a tight situation as he picked his way through half a dozen riders.

With two Sky riders still ahead of him but not able to allow him past as Goss’s train steamed by, Cavendish moved across onto the wheel of Garmin’s Robbie Hunter as the sprint was launched. The world champion then jumped into a gap that opened up alongside the left-hand barriers, freewheeled momentarily as the gap closed, then once again saw daylight ahead and was off towards it in an instant.

At the line he was more than a bike length clear of Alexander Kristoff (Katusha), with Mark Renshaw (Rabobank) third. Goss finished in sixth place and lost significant ground on Cavendish in the battle for the red points jersey.

"It's taken me a week to recover from the crash that I had but every day I'm feeling better and better," said Cavendish. "Everything turned out perfectly for me in the finale. The team did a good job, my friends are very committed, but Geraint and the other lack a bit of experience. Give us a little time and our train will be perfect."

Asked about his former lead-out man Renshaw, who had his best finish of this race so far, Cavendish commented: "I miss him, not only in the race but also because he is a friend. Mark is the best mate you could have and I always have a great feeling when he is around. Now I am in the red jersey I am motivated to stay in the Giro until Milan. But we'll see if I can finish the mountain stages within the time limit."

There was no change in the overall standings. Joaquim Rodríguez retained the pink jersey going into a crucial weekend of racing, featuring back-to-back summit finishes. In fact, the shortest road stage of the race was also the quietest so far, run at a steady rather than a frantic pace and with few incidents of note until the closing moments.

Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) and Francesco Failli (Farnese Vini) went clear in the opening kilometres, opening a gap of five-and-a-half minutes with 40km covered. That was as much leeway as they were allowed. Sky and FDJ joined forces to set a steady pace behind them. The two-man escape was finally nullified with 21km remaining.

From then on, the main interest was in seeing which sprint line could dominate the pace-making. In fact, no one team could for very long as all of the sprinters and overall contenders seemed determined to stick close to the front. At times there were three or four separate trains spearheading the front of the bunch.

The only break from this fascinating duel came on a rise with 6.5km left. Fabio Felline (Androni), Julien Berard (Ag2r) and Julien Vermote (Omega Pharma) went away, but were reeled in by the bunch after just 2km of freedom. Saxo Bank briefly took over at the front, only to lose out to Sky, who didn’t get their lead-out right but still came away with the win thanks to their sprinter’s quick thinking and blistering acceleration.

Full Results
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:02:07  
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team    
3 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team    
4 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox    
5 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
6 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
7 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat    
8 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
9 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox    
10 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale    
11 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
12 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
13 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat    
14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team    
15 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli    
16 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
17 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
18 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team    
19 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda    
20 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale    
21 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan    
22 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp    
23 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale    
24 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team    
25 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
26 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat    
27 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
28 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD    
29 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
30 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team    
31 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale    
32 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling    
33 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team    
34 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
36 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team    
37 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team    
38 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
39 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
40 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team    
41 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD    
42 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
43 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD    
44 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
45 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
47 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
48 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
49 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team    
50 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
51 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD    
52 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep    
53 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale    
54 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team    
55 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale    
56 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank    
57 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team    
58 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
59 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team    
60 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team    
61 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda    
62 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
63 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
64 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team    
65 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team    
66 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi    
67 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli    
68 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat    
69 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale    
70 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling    
71 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
72 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD    
73 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team    
74 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team    
75 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
76 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team    
77 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli    
78 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team    
79 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli    
80 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
81 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda    
82 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
83 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
84 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
85 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team    
86 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
87 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda    
88 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
89 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda    
90 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale    
91 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan    
92 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli    
93 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
94 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
95 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team    
96 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox    
97 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox    
98 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli    
99 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox    
100 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan    
101 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale    
102 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team    
103 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli    
104 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan    
105 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team    
106 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
107 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda    
108 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team    
109 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale    
110 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team    
111 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan    
112 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team    
113 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
114 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team    
115 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp    
116 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat    
117 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp    
118 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team    
119 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team    
120 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team    
121 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
122 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team    
123 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale    
124 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling    
125 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan    
126 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
127 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD    
128 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox    
129 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan    
130 Jan Barta (Cze) Team NetApp    
131 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling    
132 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team    
133 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling    
134 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:00:21  
135 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:22  
136 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD 0:00:24  
137 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
138 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank    
139 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:27  
140 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
141 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:00:29  
142 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team    
143 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:30  
144 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank    
145 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 0:00:33  
146 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:00:45  
147 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox    
148 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 0:00:47  
149 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 0:00:50  
150 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank    
151 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank    
152 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:56  
153 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling    
154 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:59  
155 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:03  
156 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank    
157 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:01:32  
158 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
159 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale    
160 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda    
161 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda    
162 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team    
163 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 0:03:24  
164 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 0:04:09  
165 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp    
166 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 0:05:01  
167 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep    
168 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi    
169 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
170 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team    
171 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
172 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team    
173 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
174 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team    
175 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team    
176 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
177 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp    
178 Timon Seubert (Ger) Team NetApp    
179 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
180 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi    
181 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi    
182 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:05:50  
183 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team    
184 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat    
185 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
DNF Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp    
Maglia Rossa - Points
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 29 pts
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 20  
3 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 16  
4 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 14  
5 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 12  
6 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 10  
7 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 9  
8 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 8  
9 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8  
10 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 7  
11 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 6  
12 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
13 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 5  
14 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 4  
15 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 3  
16 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3  
17 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 2  
18 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2  
19 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 1  
20 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1  
Maglia Azzurra - Mountain 1 - Montezemolo (Cat. 4) 31.7km
1 Failli Francesco 3 pts
2 Keizer Martijn 2  
3 Golas Michal 1  
TV - Intermediate sprint - Carru, 82.7km
1 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5 pts
2 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 4  
3 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3  
4 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 2  
5 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 1  
6 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat    
Azzurri d'Italia
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 4 pts
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 2  
3 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 1  
Premio della Fuga
1 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 99 pts
2 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 99  
Most combative rider
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 9 pts
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 5  
3 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5  
4 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 4  
5 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 4  
6 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 3  
7 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
8 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 2  
9 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
10 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 1  
Fast team
1 FDJ - BigMat 9:06:21  
2 Liquigas - Cannondale    
3 Katusha Team    
4 Team Saxo Bank    
5 Ag2R La Mondiale    
6 Astana Pro Team    
7 Orica GreenEdge    
8 Movistar Team    
9 Sky Procycling    
10 Rabobank Cycling Team    
11 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team    
12 Colnago - CSF Inox    
13 Omega Pharma - Quickstep    
14 Lampre - ISD    
15 Radioshack - Nissan    
16 Androni Giocattoli - Venezuela    
17 Lotto Belisol Team    
18 BMC Racing Team    
19 Garmin - Barracuda    
20 Euskaltel - Euskadi    
21 Team NetApp    
22 Farnese Vini - Selle Italia 0:00:21  
Super team
1 Colnago - CSF Inox 29 pts
2 FDJ - BigMat 22  
3 Sky Procycling 20  
4 Katusha Team 19  
5 Rabobank Cycling Team 18  
6 Team Saxo Bank 18  
7 Farnese Vini - Selle Italia 16  
8 Orica GreenEdge 15  
9 Ag2R La Mondiale 11  
10 Lotto Belisol Team 10  
11 Omega Pharma - Quickstep 9  
12 BMC Racing Team 7  
13 Androni Giocattoli - Venezuela 6  
14 Radioshack - Nissan 4  
15 Astana Pro Team 3  
16 Garmin - Barracuda 2  
17 Liquigas - Cannondale 1  
18 Team NetApp    
19 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team    
20 Movistar Team    
21 Lampre - ISD    
22 Euskaltel - Euskadi    
General classification after stage 13
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 54:21:15  
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 0:00:17  
3 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:26  
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:32  
5 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:49  
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:52  
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
8 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:57  
9 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:02  
10 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:01:03  
11 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:09  
12 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:10  
13 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 0:01:11  
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:12  
15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:27  
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 0:01:37  
17 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:01:48  
18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:01:51  
19 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:53  
20 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 0:02:02  
21 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:02:03  
22 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:05  
23 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:02:06  
24 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:02:09  
25 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:02:11  
26 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda    
27 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:02:16  
28 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:02:28  
29 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:02:43  
30 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:02:47  
31 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:55  
32 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:02:58  
33 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:03  
34 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:03:05  
35 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:03:08  
36 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team    
37 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:03:35  
38 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 0:03:45  
39 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
40 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:10  
41 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:27  
43 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:04:47  
44 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 0:04:51  
45 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:05:03  
46 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:06:03  
47 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:08:45  
48 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 0:08:49  
49 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD 0:10:36  
50 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 0:10:42  
51 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:11:00  
52 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:11:47  
53 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:13:06  
54 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:14:34  
55 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:14:38  
56 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi    
57 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:18:51  
58 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:19:50  
59 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:21:03  
60 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:21:45  
61 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:21:54  
62 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:23:13  
63 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 0:23:40  
64 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 0:24:22  
65 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 0:24:23  
66 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 0:24:29  
67 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:26:52  
68 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:29:07  
69 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 0:29:10  
70 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 0:29:29  
71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:29:33  
72 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:30:00  
73 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:31:50  
74 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:32:21  
75 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 0:34:02  
76 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 0:34:47  
77 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:36:14  
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 0:37:47  
79 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 0:39:01  
80 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:39:08  
81 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:39:59  
82 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:40:26  
83 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:40:34  
84 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:41:10  
85 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 0:41:14  
86 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:41:28  
87 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 0:41:38  
88 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 0:41:58  
89 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:42:02  
90 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:44:07  
91 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:44:19  
92 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:45:32  
93 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:45:55  
94 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:46:10  
95 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:46:17  
96 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:47:36  
97 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:48:06  
98 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 0:49:29  
99 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:49:47  
100 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:50:26  
101 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 0:51:13  
102 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:51:25  
103 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 0:51:41  
104 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 0:52:14  
105 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:53:18  
106 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 0:53:36  
107 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:54:44  
108 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:55:53  
109 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:55:57  
110 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 0:56:15  
111 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:56:26  
112 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:56:38  
113 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:57:34  
114 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:58:24  
115 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:58:51  
116 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 1:01:25  
117 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 1:01:39  
118 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1:03:33  
119 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 1:04:37  
120 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 1:06:08  
121 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:06:13  
122 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:06:28  
123 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:06:42  
124 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 1:08:05  
125 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD 1:09:29  
126 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 1:09:43  
127 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 1:12:23  
128 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 1:13:18  
129 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:14:21  
130 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1:14:27  
131 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:15:06  
132 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:17:28  
133 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 1:17:33  
134 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1:17:52  
135 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 1:18:23  
136 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:18:42  
137 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 1:19:08  
138 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1:19:23  
139 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 1:21:07  
140 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:22:15  
141 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1:22:45  
142 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 1:22:49  
143 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 1:23:42  
144 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 1:23:46  
145 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi 1:23:54  
146 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 1:24:30  
147 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:25:11  
148 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 1:25:19  
149 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
150 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 1:25:48  
151 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 1:27:00  
152 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 1:27:27  
153 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 1:28:15  
154 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1:30:02  
155 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:30:05  
156 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:30:48  
157 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:31:04  
158 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 1:31:20  
159 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 1:32:37  
160 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 1:32:38  
161 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 1:33:50  
162 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 1:34:56  
163 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 1:35:48  
164 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1:36:40  
165 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 1:38:05  
166 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 1:41:34  
167 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1:42:22  
168 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 1:42:32  
169 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 1:43:05  
170 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda 1:43:39  
171 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 1:46:31  
172 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 1:46:38  
173 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 1:47:21  
174 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 1:50:46  
175 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 1:52:27  
176 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:55:15  
177 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 1:56:13  
178 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 2:00:20  
179 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:03:29  
180 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 2:03:51  
181 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:08:14  
182 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 2:08:27  
183 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 2:09:59  
184 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2:12:44  
185 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 2:20:28  
Maglia Rossa - Points classification
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 106 pts
2 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 75  
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 55  
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 49  
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 49  
6 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 48  
7 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 40  
8 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 38  
9 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 36  
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 36  
11 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 33  
12 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 32  
13 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 32  
14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 31  
15 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 29  
16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 29  
17 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 29  
18 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 28  
19 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 28  
20 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 28  
21 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 27  
22 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 26  
23 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 26  
24 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 25  
25 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 25  
26 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 24  
27 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 24  
28 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 24  
29 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 23  
30 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 23  
31 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 23  
32 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 23  
33 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 21  
34 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 21  
35 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 21  
36 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 21  
37 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 20  
38 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 20  
39 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 19  
40 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 19  
41 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 18  
42 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18  
43 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 17  
44 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 17  
45 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 17  
46 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 16  
47 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 16  
48 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 16  
49 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 16  
50 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 15  
51 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 14  
52 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 14  
53 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 14  
54 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 13  
55 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 13  
56 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 13  
57 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12  
58 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 10  
59 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 9  
60 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 9  
61 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 9  
62 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 9  
63 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 9  
64 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 9  
65 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 9  
66 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 8  
67 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 8  
68 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 8  
69 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 8  
70 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 8  
71 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 8  
72 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 7  
73 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 7  
74 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi 7  
75 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 7  
76 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 7  
77 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 7  
78 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 6  
79 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 6  
80 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 6  
81 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6  
82 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 6  
83 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 6  
84 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 6  
85 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
86 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 5  
87 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 5  
88 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
89 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 4  
90 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 4  
91 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 4  
92 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 4  
93 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 4  
94 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 4  
95 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 3  
96 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 3  
97 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
98 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
99 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
100 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 3  
101 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 3  
102 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 2  
103 Jan Barta (Cze) Team NetApp 2  
104 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 2  
105 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2  
106 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1  
107 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1  
108 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 1  
109 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1  
110 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
Maglia Azzurra - Mountains classification
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 34 pts
2 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 24  
3 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 9  
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 9  
5 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 9  
6 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 7  
7 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 6  
8 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 6  
9 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
10 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 5  
11 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 5  
12 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 5  
13 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 5  
14 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 5  
15 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 4  
16 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 4  
17 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4  
18 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 3  
19 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 3  
20 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
21 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
22 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
23 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 3  
24 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
25 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 2  
26 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 2  
27 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 2  
28 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 2  
29 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 2  
30 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
31 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
32 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 2  
33 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 2  
34 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 1  
35 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 1  
36 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 1  
37 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
38 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1  
39 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1  
40 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 1  
41 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1  
42 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
TV - Intermediate sprint classification
1 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 25 pts
2 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 13  
3 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 11  
4 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 10  
5 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 7  
6 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
7 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 5  
8 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 5  
9 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
10 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 5  
11 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 4  
12 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 4  
13 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4  
14 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 4  
15 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 4  
16 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
17 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
18 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 3  
19 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 3  
20 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 3  
21 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 3  
22 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
23 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
24 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
25 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 2  
26 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
27 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
28 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2  
29 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2  
30 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1  
31 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1  
32 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1  
33 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1  
34 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1  
35 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 1  
Azzurri d'Italia classification
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 12 pts
2 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 8  
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 5  
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 4  
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 4  
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 4  
7 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 4  
8 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 4  
9 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 4  
10 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 4  
11 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
12 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 2  
13 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 2  
14 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 2  
15 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 2  
16 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 2  
17 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 2  
18 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
19 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2  
20 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 2  
21 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 1  
22 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 1  
23 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 1  
24 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1  
25 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 1  
26 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
27 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1  
28 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 1  
29 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 1  
Premio della Fuga classification
1 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 612 pts
2 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 557  
3 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 475  
4 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 323  
5 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 306  
6 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 283  
7 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 266  
8 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 262  
9 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 234  
10 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 218  
11 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 218  
12 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 218  
13 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 197  
14 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 189  
15 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 187  
16 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 181  
17 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 174  
18 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 167  
19 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 157  
20 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 153  
21 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 153  
22 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 151  
23 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 132  
24 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 118  
25 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 85  
26 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 85  
27 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 85  
28 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 85  
29 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 67  
30 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 60  
31 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 60  
32 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 60  
33 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 56  
34 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 56  
35 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 56  
36 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 43  
37 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 15  
38 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 14  
39 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 9  
Most combative rider classification
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 31 pts
2 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 25  
3 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 21  
4 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 17  
5 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 16  
6 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 15  
7 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 13  
8 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 13  
9 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 11  
10 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 9  
11 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 9  
12 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 8  
13 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 8  
14 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 8  
15 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 7  
16 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 7  
17 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 7  
18 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 7  
19 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 7  
20 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 6  
21 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 6  
22 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 6  
23 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6  
24 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 6  
25 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
26 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 5  
27 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
28 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 5  
29 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 5  
30 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 5  
31 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 5  
32 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 5  
33 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 5  
34 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 5  
35 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 5  
36 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 5  
37 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 5  
38 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 5  
39 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 5  
40 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 5  
41 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 4  
42 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 4  
43 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 4  
44 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 4  
45 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 4  
46 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4  
47 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 4  
48 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 3  
49 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
50 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
51 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 3  
52 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 3  
53 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 3  
54 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 3  
55 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 3  
56 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 3  
57 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 3  
58 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
59 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
60 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2  
61 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 2  
62 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
63 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 2  
64 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
65 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 2  
66 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 2  
67 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2  
68 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
69 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2  
70 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 1  
71 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1  
72 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
73 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1  
Maglia Bianca - Best young rider classification
1 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 54:22:17  
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:08  
3 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:25  
4 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:01:01  
5 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:41  
6 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:56  
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:03:45  
8 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:12:04  
9 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:13:36  
10 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:18:48  
11 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:20:52  
12 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:50  
13 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:28:05  
14 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:28:58  
15 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:30:48  
16 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:38:06  
17 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:39:32  
18 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:40:26  
19 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 0:40:56  
20 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:41:00  
21 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:44:53  
22 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:45:15  
23 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:47:04  
24 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:49:24  
25 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:50:23  
26 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:52:16  
27 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:55:36  
28 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1:02:31  
29 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 1:05:06  
30 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 1:08:41  
31 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:13:19  
32 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1:13:25  
33 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:16:26  
34 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 1:16:31  
35 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1:16:50  
36 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 1:18:06  
37 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 1:21:47  
38 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi 1:22:52  
39 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 1:23:28  
40 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:24:09  
41 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 1:25:58  
42 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 1:26:25  
43 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1:29:00  
44 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:29:46  
45 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 1:33:54  
46 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 1:34:46  
47 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 1:45:29  
48 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 1:51:25  
49 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:54:13  
50 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:02:27  
51 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:07:12  
52 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 2:08:57  
53 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 2:19:26  
Fair Play classification
1 Katusha Team    
2 FDJ - BigMat    
3 Astana Pro Team    
4 Liquigas - Cannondale    
5 Lampre - ISD    
6 Ag2R La Mondiale    
7 Movistar Team 20 pts
8 Omega Pharma - Quickstep 20  
9 BMC Racing Team 25  
10 Garmin - Barracuda 30  
11 Sky Procycling 40  
12 Team Saxo Bank 40  
13 Euskaltel - Euskadi 50  
14 Colnago - CSF Inox 60  
15 Rabobank Cycling Team 60  
16 Lotto Belisol Team 65  
17 Orica GreenEdge 65  
18 Team NetApp 80  
19 Radioshack - Nissan 80  
20 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 85  
21 Farnese Vini - Selle Italia 115  
22 Androni Giocattoli - Venezuela 180  
Fast team classification
1 Movistar Team 161:49:29  
2 Liquigas - Cannondale 0:01:51  
3 BMC Racing Team 0:02:02  
4 Omega Pharma - Quickstep 0:02:49  
5 Astana Pro Team 0:02:54  
6 Garmin - Barracuda 0:03:35  
7 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 0:03:59  
8 Lampre - ISD 0:04:29  
9 Androni Giocattoli - Venezuela 0:05:52  
10 Euskaltel - Euskadi 0:06:34  
11 Radioshack - Nissan 0:07:30  
12 Rabobank Cycling Team 0:08:07  
13 Sky Procycling 0:12:25  
14 Ag2R La Mondiale 0:13:19  
15 Katusha Team 0:17:53  
16 Lotto Belisol Team 0:22:17  
17 Colnago - CSF Inox 0:23:00  
18 Team NetApp 0:39:24  
19 FDJ - BigMat 0:41:33  
20 Team Saxo Bank 1:03:35  
21 Farnese Vini - Selle Italia 1:35:26  
22 Orica GreenEdge 2:17:06  
Super team classification
1 Garmin - Barracuda 217 pts
2 Orica GreenEdge 183  
3 Sky Procycling 181  
4 Radioshack - Nissan 177  
5 FDJ - BigMat 170  
6 Omega Pharma - Quickstep 168  
7 Katusha Team 153  
8 Movistar Team 151  
9 Colnago - CSF Inox 148  
10 Team NetApp 138  
11 Liquigas - Cannondale 130  
12 Androni Giocattoli - Venezuela 128  
13 BMC Racing Team 108  
14 Astana Pro Team 105  
15 Ag2R La Mondiale 95  
16 Rabobank Cycling Team 94  
17 Team Saxo Bank 90  
18 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 83  
19 Farnese Vini - Selle Italia 65  
20 Lampre - ISD 64  
21 Lotto Belisol Team 48  
22 Euskaltel - Euskadi 34