Critérium International start list

Provisional start list

Team HTC-Columbia
1Frantisek Rabon (Cze)  
2Michael Albasini (Swi)  
3Bert Grabsch (Ger)  
4Rasmus Guldhammer (Den)  
5Maxime Monfort (Bel)  
6Marco Pinotti (Ita)  
7Michael Rogers (Aus)  
8Peter Velits (Svk)  
Astana
11Alberto Contador (Spa)  
12Dmitriy Fofonov (Kaz)  
13Maxim Gourov (Kaz)  
14Roman Kireyev (Kaz)  
15Daniel Navarro (Spa)  
16Benjamin Noval Gonzalez (Spa)  
17Bolat Raimbekov (Kaz)  
18Alexandre Vinokourov (Kaz)  
Team RadioShack
21Lance Armstrong (USA)  
22Matthew Busche (USA)  
23Ben Hermans (Bel)  
24Christopher Horner (USA)  
25Tiago Machado (Por)  
26Sergio Paulinho (Por)  
27Yaroslav Popovych (Ukr)  
28Ivan Rovny (Rus)  
AG2R La Mondiale
31Dimitri Champion (Fra)  
32Blel Kadri (Fra)  
33Maxime Bouet (Fra)  
34Hubert Dupont (Fra)  
35John Gadret (Fra)  
36David Le Lay (Fra)  
37René Mandri (Fra)  
Garmin-Transitions
41David Millar (GBr)  
42Kirk Carlsen (USA)  
43Fredrik Kessiakoff (Swe)  
44Trent Lowe (Aus)  
45Daniel Martin (Irl)  
46Danny Pate (USA)  
47Ricardo Van Der Velde (Ned)  
BMC Racing Team
51Cadel Evans (Aus)  
52Chad Beyer (USA)  
53Mathias Frank (Swi)  
54Thomas Frei (Swi)  
55Jeffry Louder (USA)  
56Steve Morabito (Swi)  
57Mauro Santambrogio (Ita)  
58Florian Stalder (Swi)  
Cofidis
61David Moncoutie (Fra)  
62Leonardo Duque (Col)  
63Julien El Fares (Fra)  
64Kalle Kriit (Est)  
65Damien Monier (Fra)  
66Rémi Pauriol (Fra)  
Francaise des Jeux
71Benoît Vaugrenard (Fra)  
72Mickael Cherel (Fra)  
73Gianni Meersman (Bel)  
74Wesley Sulzberger (Aus)  
75Jussi Veikkanen (Fin)  
76Arthur Vichot (Fra)  
Team Sky
81Thomas Lövkvist (Swe)  
82Sylvain Calzati (Fra)  
83Kjell Carlström (Fin)  
84Russel Downing (GBr)  
85Simon Gerrans (Aus)  
86Lars-Peter Nordhaug (Nor)  
87Nicolas Portal (Fra)  
88Morris Possoni (Ita)  
Bbox Bouygues Telecom
91Thomas Voeckler (Fra)  
92Franck Bouyer (Fra)  
93Anthony Charteau (Fra)  
94Pierrick Fedrigo (Fra)  
95Cyril Gautier (Fra)  
96Laurent Lefevre (Fra)  
97Pierre Rolland (Fra)  
98Yury Trofimov (Rus)  
Caisse d'Epargne
101Christophe Moreau (Fra)  
102Andrey Amador Bipkazacova (CRc)  
103Juan Jose Cobo Acebo (Spa)  
104Arnold Jeannesson (Fra)  
105David Lopez Garcia (Spa)  
106Mathieu Perget (Fra)  
107Hernandez Juan Mauricio Soler (Col)  
108Rigoberto Uran (Col)  
Euskaltel-Euskadi
111Samuel Sanchez (Spa)  
112Jorge Azanza Soto (Spa)  
113Benat Intxausti (Spa)  
114Gorka Izagirre Insausti (Spa)  
115Egoi Martinez (Spa)  
116Mikel Nieve (Spa)  
117Juan José Oroz (Spa)  
118Gorka Verdugo (Spa)  
Saur-Sojasun
121Jérôme Coppel (Fra)  
122Cyril Bessy (Fra)  
123Jimmy Engoulvent (Fra)  
124Jéremy Galland (Fra)  
125Cyril Lemoine (Fra)  
126Guillaume Levarlet (Fra)  
127Laurent Mangel (Fra)  
128Julien Simon (Fra)  
Skil-Shimano
131Yukihiro Doi (Jpn)  
132Alexandre Geniez (Fra)  
133Simon Geschke (Ger)  
134Feng Han (Chn)  
135Yann Huguet (Fra)  
136Thierry Hupond (Fra)  
137Albert Timmer (Ned)  
138Frederik Wilmann (Nor)  
Roubaix Lille Metropole
141Clément Lhotellerie (Fra)  
142Jocelyn Bar (Fra)  
143Matthieu Boulo (Fra)  
144Renaud Dion (Fra)  
145Mickael Larpe (Fra)  
146Arnaud Molmy (Fra)  
147Cedric Pineau (Fra)  
148Steven Tronet (Fra)  
Vacansoleil
151Brice Feillu (Fra)  
152Matteo Carrara (Ita)  
153Michal Golas (Pol)  
154Sergey Lagutin (Uzb)  
155Wouter Poels (Ned)  
156Stéphane Rossetto (Fra)  
157Rob Ruijgh (Ned)  
158Liéuwe Westra (Ned)  
Bretagne-Schuller
161Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa)  
162Jean-Marc Bideau (Fra)  
163Florian Guillou (Fra)  
164Romain Hardy (Fra)  
165Lilian Jegou (Fra)  
166Nicolas Jouanno (Fra)  
167Johan Le Bon (Fra)  
168Florian Vachon (Fra)  
Author: Cycling News
Back to top