Skip to main content

Irizar wins Ruta del Sol

Image 1 of 26

Oscar Freire (Rabobank) sprints to victory in the Ruta del Sol's final stage.

Oscar Freire (Rabobank) sprints to victory in the Ruta del Sol's final stage. (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 26

2011 Ruta del Sol winner Markel Irizar on the podium.

2011 Ruta del Sol winner Markel Irizar on the podium. (Image credit: Bosco Martin)
Image 3 of 26

The Ruta del Sol peloton in action during the final stage.

The Ruta del Sol peloton in action during the final stage. (Image credit: Bosco Martin)
Image 4 of 26

The break of the day contained Cyril Bessy (Saur-Sojasun), David Bernabeu (Andalucia Caja Granada), Xabier Zabalo (Orbea Continental) and Jan Barta (Team Netapp).

The break of the day contained Cyril Bessy (Saur-Sojasun), David Bernabeu (Andalucia Caja Granada), Xabier Zabalo (Orbea Continental) and Jan Barta (Team Netapp). (Image credit: Bosco Martin)
Image 5 of 26

Race leader Markel Irizar and his RadioShack teammates ride at the front of the peloton.

Race leader Markel Irizar and his RadioShack teammates ride at the front of the peloton. (Image credit: Bosco Martin)
Image 6 of 26

Óscar Pujol (Omega Pharma-Lotto) grabs a bottle from the team car.

Óscar Pujol (Omega Pharma-Lotto) grabs a bottle from the team car. (Image credit: Bosco Martin)
Image 7 of 26

Another beautiful day for racing at the Ruta del Sol.

Another beautiful day for racing at the Ruta del Sol. (Image credit: Bosco Martin)
Image 8 of 26

Eventual stage winner Oscar Freire (Rabobank) in action during the final day of racing.

Eventual stage winner Oscar Freire (Rabobank) in action during the final day of racing. (Image credit: Bosco Martin)
Image 9 of 26

The Ruta del Sol peloton makes its way from Córdoba to Antequera.

The Ruta del Sol peloton makes its way from Córdoba to Antequera. (Image credit: Bosco Martin)
Image 10 of 26

A policeman surveys the action at the Ruta del Sol.

A policeman surveys the action at the Ruta del Sol. (Image credit: Bosco Martin)
Image 11 of 26

Race leader Markel Irizar and his RadioShack teammates lead the peloton in the opening kilometres.

Race leader Markel Irizar and his RadioShack teammates lead the peloton in the opening kilometres. (Image credit: Bosco Martin)
Image 12 of 26

The first break of the day, containing Ruben Perez Moreno (Euskaltel-Euskadi), Javier Ramirez and Antonio Cabello (Andalucia Caja Granada), and Hector Gonzalez (KTM-Murcia), was short-lived.

The first break of the day, containing Ruben Perez Moreno (Euskaltel-Euskadi), Javier Ramirez and Antonio Cabello (Andalucia Caja Granada), and Hector Gonzalez (KTM-Murcia), was short-lived. (Image credit: Bosco Martin)
Image 13 of 26

Sprint classification winner Jan Bakelandts (Omega Pharma - Lotto).

Sprint classification winner Jan Bakelandts (Omega Pharma - Lotto). (Image credit: Bosco Martin)
Image 14 of 26

Oscar Freire (Rabobank) dons the blue jersey for winning the points classification.

Oscar Freire (Rabobank) dons the blue jersey for winning the points classification. (Image credit: Bosco Martin)
Image 15 of 26

Jan Bakelandts (Omega Pharma-Lotto) won the sprint classification.

Jan Bakelandts (Omega Pharma-Lotto) won the sprint classification. (Image credit: Bettini Photo)
Image 16 of 26

Oscar Freire (Rabobank) would close out the Ruta del Sol with his second straight sprint victory.

Oscar Freire (Rabobank) would close out the Ruta del Sol with his second straight sprint victory. (Image credit: Bettini Photo)
Image 17 of 26

RadioShack controlled the race for GC leader Markel Irizar.

RadioShack controlled the race for GC leader Markel Irizar. (Image credit: Bettini Photo)
Image 18 of 26

Oscar Freire (Rabobank) won the points classification.

Oscar Freire (Rabobank) won the points classification. (Image credit: Bettini Photo)
Image 19 of 26

The top three GC finishers at the 2011 Ruta del Sol (l-r): Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma - Lotto), Markel Irizar (RadioShack), Levi Leipheimer (RadioShack).

The top three GC finishers at the 2011 Ruta del Sol (l-r): Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma - Lotto), Markel Irizar (RadioShack), Levi Leipheimer (RadioShack). (Image credit: Bosco Martin)
Image 20 of 26

Ruta del Sol winner Markel Irizar (RadioShack)

Ruta del Sol winner Markel Irizar (RadioShack) (Image credit: Bosco Martin)
Image 21 of 26

An ecstatic Markel Irizar (RadioShack) dons the final leader's jersey of the Rutal del Sol.

An ecstatic Markel Irizar (RadioShack) dons the final leader's jersey of the Rutal del Sol. (Image credit: Bosco Martin)
Image 22 of 26

Top three overall (l-r): Jurgen Van Den Broeck, 2nd; Markel Irizar, 1st; Levi Leipheimer, 3rd.

Top three overall (l-r): Jurgen Van Den Broeck, 2nd; Markel Irizar, 1st; Levi Leipheimer, 3rd. (Image credit: Bosco Martin)
Image 23 of 26

Oscar Freire (Rabobank) won the Ruta del Sol finale in Antequera.

Oscar Freire (Rabobank) won the Ruta del Sol finale in Antequera. (Image credit: Bosco Martin)
Image 24 of 26

Oscar Freire (Rabobank) edged out Sammy Sanchez (Euskaltel - Euskadi) to take the eighth Ruta del Sol stage of his career.

Oscar Freire (Rabobank) edged out Sammy Sanchez (Euskaltel - Euskadi) to take the eighth Ruta del Sol stage of his career. (Image credit: Bosco Martin)
Image 25 of 26

RadioShack in control of the Ruta del Sol peloton.

RadioShack in control of the Ruta del Sol peloton. (Image credit: Bosco Martin)
Image 26 of 26

Ruta del Sol final podium (l-r): Jurgen Van Den Broeck, 2nd; Markel Irizar, 1st; Levi Leipheimer, 3rd.

Ruta del Sol final podium (l-r): Jurgen Van Den Broeck, 2nd; Markel Irizar, 1st; Levi Leipheimer, 3rd. (Image credit: Bettini Photo)

Rabobank continued its winning ways as Oscar Freire claimed the team's ninth victory this season in the final stage of the Ruta del Sol. The 35-year-old Spaniard closed out the five-day Spanish stage race with back-to-back victories in the final two days of racing, this time besting 2008 Olympic road champion Sammy Sanchez (Euskaltel-Euskadi) and stage two winner Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) in Antequera.

Freire sprinted to his eighth career Ruta del Sol stage win and his victory on the final day added another honour for his palmares as he claimed the final blue points classification jersey.

The field splintered at the finish in Antequera as the parcours pitched uphill over the final kilometres followed by a descent to the finish, but overnight race leader Markel Irizar (RadioShack) crossed the line in the 33-man front group to maintain his slender one-second general classification lead over Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto). The 31-year-old Spaniard assumed the red leader's jersey after stage two and held it through to the end for the biggest victory of his career and his first-ever in a stage race.

"This is unbelievable," said Irizar. "I am so happy with this victory, but even more with the way my teammates worked for me. Jani Brajkovic, Levi Leipheimer, Robbie Hunter, Haimar Zubeldia, Dmitriy Muravyev and Ivan Rovny, they all worked for me four long days. It is a huge pleasure to be part of this team. It is hard to describe the feelings that I have now."

"A mass sprint was a perfect scenario for us, but there was still a tricky, very steep hill and dangerous descent in the last K," said RadioShack team director Viatcheslav Ekimov. "Markel was able to keep the wheel of Van den Broeck and deserves this victory. Without a doubt, he is the happiest man in Spain right now."

RadioShack placed a second rider on the final podium as Levi Leipheimer claimed third, two seconds behind Irizar. Team RadioShack's strong performance earned them the team classification title as well.

The final day of racing at the Ruta del Sol, 162.7km from Córdoba to Antequera, started quickly and the first breakaway formed after only 8km as four riders jumped clear: Ruben Perez Moreno (Euskaltel-Euskadi), Javier Ramirez and Antonio Cabello (Andalucia Caja Granada), and Hector Gonzalez (KTM-Murcia).

Their move was short-lived, brought back after only 9km of freedom, but the next foursome to escape the peloton would be in it for the long haul. After 30km of racing Cyril Bessy (Saur-Sojasun), David Bernabeu (Andalucia Caja Granada), Xabier Zabalo (Orbea Continental) and Jan Barta (Team Netapp) escaped and built a lead hovering between two to three minutes.

While Bessy, Zabalo and Barta were all well behind on general classification and no threat to Irizar, Bernabeu started the day only 31 seconds behind the Spanish leader which ensured that RadioShack would keep close tabs on the break.

The lead quartet, however, put up a strong fight and still held a 2:20 lead with 25km remaining. RadioShack powered the peloton and chipped away at their advantage, reducing it to one minute with 10km to go, and finally neutralising their escape with three kilometres left to the finish.

With a gradual uphill finish looming and the top-ten riders separated by only 12 seconds on general classification there was still a possibility of some shuffling amongst the overall contenders, but ultimately the top of the leader board remained unchanged as Irizar and his nearest rivals all finished with the same time as stage winner Oscar Freire.

Full Results
1Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team3:46:12
2Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
3Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
4Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
5Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
6Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
8Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team
9Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun
10Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
11Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
12Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
13Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team
14Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
15Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
16Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
17Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
18Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
19Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack
20Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada
21Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia
22Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural
23Leopold Konig (Cze) Team Netapp
24Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC
25Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack
26Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
27Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack
28Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
29Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
30Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano
31Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek
32Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia
33Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling
34Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team0:00:08
35Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack
36Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team0:00:10
37Andy Schleck (Lux) Leopard Trek
38Christian Knees (Ger) Sky Procycling
39Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
40Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano
41Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
42Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
43Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
44Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
45Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental
46Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team
47Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
48Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC
49Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:16
50Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto0:00:27
51Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp
52Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia
53Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia
54Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental
55Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
56Anders Lund (Den) Leopard Trek
57Egor Silin (Rus) Katusha Team
58Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
59Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
60Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
61Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
62Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
63Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun
64Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
65David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC
66Thomas Bonin (Fra) Skil - Shimano0:00:33
67Jens Voigt (Ger) Leopard Trek
68Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada
69Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
70Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
71Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto
72Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
73Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural
74Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
75Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
76Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
77Aitor Galdos (Spa) Caja Rural
78Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:36
79Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada
80Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia0:00:38
81Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
82Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp0:00:41
83David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:00:46
84Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia
85Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:52
86Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
87Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
88Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural
89Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC
90Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural0:00:55
91Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:56
92Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
93Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:02
94Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia0:01:04
95Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack0:01:11
96Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team0:01:12
97Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:01:15
98Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling0:01:21
99Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:01:23
100José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:01:24
101Robert Hunter (RSA) Team RadioShack
102Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack
103Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team0:01:31
104Jan Barta (Cze) Team Netapp0:01:35
105Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental0:01:44
106Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental0:01:46
107Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:01:54
108Christopher Froome (GBr) Sky Procycling0:02:51
109Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:02:57
DNSSerguei Ivanov (Rus) Katusha Team
DNSKoldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNSBauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
DNSVladimir Isaichev (Rus) Katusha Team
DNSTom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
DNSGiacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
DNSDominic Klemme (Ger) Leopard Trek

Points
1Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team25pts
2Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi20
3Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun16
4Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling14
5Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling12
6Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team10
7Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto9
8Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team8
9Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun7
10Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada6
11Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team5
12Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi4
13Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team3
14Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2
15Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental1

Sprint 1 - Posada, 27.4km
1Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto3pts
2Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural2
3Aitor Galdos (Spa) Caja Rural1

Sprint 2 - La Carlota, 57.7km
1Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada3pts
2Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental2
3Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1

Mountain 1 - Alto de Corcoya (Cat. 3) 123.9km
1Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental3pts
2Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada2
3Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1

Teams
1Saur - Sojasun11:18:36
2Sky Procycling
3Movistar Team
4Team RadioShack
5Orbea Continental0:00:10
6Skil - Shimano
7Geox-TMC
8Andalucia Caja Granada0:00:16
9Katusha Team0:00:20
10Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:27
11Team Netapp
12KTM - Murcia
13Euskaltel-Euskadi0:00:33
14Omega Pharma-Lotto0:00:37
15Rabobank Cycling Team
16Leopard Trek
17Caja Rural0:01:06

Final general classification
1Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack16:27:21
2Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:01
3Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack0:00:02
4Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun0:00:03
5Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team0:00:08
6Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling
7Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling0:00:09
8Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack0:00:12
9Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:16
10Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack0:00:18
11Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
12Leopold Konig (Cze) Team Netapp
13Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek0:00:20
14Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun0:00:23
15Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team0:00:25
16Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team0:00:26
17Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:27
18Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:30
19Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
20Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team
21Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:34
22Christian Knees (Ger) Sky Procycling0:00:36
23Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental
24Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:00:40
25Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
26Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC0:00:41
27Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team0:00:42
28Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:44
29Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC0:00:54
30Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
31Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team0:00:56
32Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:00
33Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia0:01:05
34Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp0:01:06
35Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada0:01:07
36Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto0:01:08
37Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling0:01:34
38Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team0:01:39
39Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:01:45
40Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack0:01:48
41Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:02:44
42Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC0:02:53
43Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural
44Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team0:03:22
45Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:03:30
46Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:03
47Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural0:04:19
48Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack0:05:21
49Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental0:07:27
50Christopher Froome (GBr) Sky Procycling0:11:20
51Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto0:14:17
52Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun0:15:54
53Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi0:16:15
54Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:16:47
55Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano0:20:03
56Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:20:04
57Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun0:20:19
58Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team0:20:28
59Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:20:35
60Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano0:20:36
61Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:21:04
62Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC0:21:07
63Egor Silin (Rus) Katusha Team0:21:14
64Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp0:21:17
65Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team0:21:27
66Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:21:37
67Jan Barta (Cze) Team Netapp0:22:23
68Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental0:22:30
69Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun0:22:57
70David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:22:59
71Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:23:19
72Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp0:23:21
73Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
74Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling0:23:25
75Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano0:23:38
76Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC0:23:40
77Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia0:23:41
78Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:23:55
79Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental0:23:56
80Anders Lund (Den) Leopard Trek0:24:16
81Andy Schleck (Lux) Leopard Trek0:24:25
82Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia0:24:28
83Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team0:24:36
84Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team0:24:38
85Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:24:42
86Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia0:24:48
87Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada0:24:53
88Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp0:24:54
89Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada0:24:58
90Thomas Bonin (Fra) Skil - Shimano0:25:14
91Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental0:25:16
92Robert Hunter (RSA) Team RadioShack0:25:18
93David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC0:25:22
94Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:25:23
95Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team0:25:25
96Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto0:25:28
97Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:25:38
98Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia0:26:06
99Aitor Galdos (Spa) Caja Rural0:26:15
100Jens Voigt (Ger) Leopard Trek0:26:33
101Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental0:27:07
102Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:27:11
103Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:27:28
104José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team0:27:29
105Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:27:45
106Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia0:29:13
107Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:29:14
108Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural0:31:18
109Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia0:32:35

Points classification
1Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team66pts
2Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun49
3Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team45
4Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun41
5Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling40
6Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team39
7Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto34
8Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi29
9Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team28
10Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada26
11Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack20
12Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun19
13Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling19
14Aitor Galdos (Spa) Caja Rural16
15Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano15
16Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack14
17Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC14
18Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team14
19Christian Knees (Ger) Sky Procycling13
20Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano12
21Robert Hunter (RSA) Team RadioShack12
22Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental10
23Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun10
24Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental9
25Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling8
26Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental8
27Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada7
28Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack6
29Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp6
30Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team6
31Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team5
32Christopher Froome (GBr) Sky Procycling5
33Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team5
34Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi4
35Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia4
36Jan Barta (Cze) Team Netapp4
37Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack3
38Leopold Konig (Cze) Team Netapp3
39Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team3
40Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2
41Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC2
42Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling2
43Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling1
44David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC1

Sprint classification
1Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto6pts
2Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural5
3Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC3
4Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada3
5Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada2
6Jens Voigt (Ger) Leopard Trek2
7Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental2
8Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack1
9Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano1
10Andy Schleck (Lux) Leopard Trek1
11Aitor Galdos (Spa) Caja Rural1
12Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1

Mountains classification
1Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada28pts
2Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC19
3David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural12
4Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental11
5Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi10
6Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8
7José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team6
8Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental6
9Aitor Galdos (Spa) Caja Rural6
10Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek4
11Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi4
12Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada4
13Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC4
14Andy Schleck (Lux) Leopard Trek3
15Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental3
16Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2
17Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural2
18Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto1
19Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team1
20Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada1
21Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team1
22Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada1
23Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1

Andalucia rider classification
1Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada
2Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
3Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
4Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural
5Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
6Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada

Spanish rider classification
1Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack
2Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team
3Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack
4Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
5Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
6Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team
7Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental
8Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
9Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
10Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
11Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada
12Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC
13Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
14Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
15Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia
16Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada
17Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
18Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team
19Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
20Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural
21Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team
22Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
23Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
24Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural
25Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental
26Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
27Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
28Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
29Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
30Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
31David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural
32Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental
33Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
34Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia
35Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural
36Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
37Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia
38Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia
39Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada
40Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp
41Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
42Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental
43David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC
44Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
45Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto
46Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia
47Aitor Galdos (Spa) Caja Rural
48Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental
49José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team
50Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia

Teams classification
1Team RadioShack49:22:15
2Sky Procycling0:00:18
3Movistar Team0:00:24
4Katusha Team0:01:10
5Rabobank Cycling Team0:01:24
6Omega Pharma-Lotto0:01:25
7Andalucia Caja Granada0:01:26
8Geox-TMC0:01:35
9Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:36
10Euskaltel-Euskadi0:03:29
11Saur - Sojasun0:15:15
12Team Netapp0:21:02
13Orbea Continental0:23:17
14Caja Rural0:25:57
15KTM - Murcia0:37:22
16Leopard Trek0:44:12
17Skil - Shimano1:00:47

Latest on Cyclingnews