Skip to main content

Moberg takes sprint win over Armitstead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Emilie Moberg (Nor) Norway2:50:04
2Lizzie Armitstead (GBr) Garmin-Cervelo
3Julia Martisova (Rus) Russia
4Elena Cecchini (Ita) Forno D'Asolo Colavita
5Emilia Fahlin (Swe) HTC-Highroad
6Aude Biannic (Fra) France
7Lucy Martin (GBr) GARMIN-Cervelo
8Pascale Schnider (Swi) Switzerland
9Grace Verbecke (Bel) Belgium
10Larisa Pankova (Rus) Russia
11Christine Majerus (Lux) TEAM GSD Gestion
12Martina Thomasson (Swe) International Mixed Team
13Elodie Hegoburu (Fra) Gervais-Asahi
14Christel Ferrier Bruneau (Fra) France
15Mélodie Lesueur (Fra) Gervais-Asahi
16Catherine Williamson (GBr) Great Britain/France
17Julie Krasniak (Fra) FOR-Viored-Brookvex
18Laure Werner (Bel) Belgium
19Yulia Blindyuk (Rus) Russia
20Désirée Erhler (Swi) Switzerland
21Ine Beyen (Bel) Belgium
22Ashleigh Moolman (RSA) International Mixed Team
23Siobhan Horgan (Irl) TEAM GSD Gestion0:00:04
24Mélanie Bravard (Fra) TEAM GSD Gestion
25Anna Potokina (Rus) Russia
26Emilie Aubry (Swi) Switzerland
27Lise Nostvold (Nor) Norway
28Penny Rowson (GBr) FOR-Viored-Brookvex
29Ane San Sebastian Lasa (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
30Joanna Van De Winkel (RSA) International Mixed Team
31Mélanie Wotsch (Ger) Team Rothaus Vita Classica
32Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'Asolo Colavita
33Amanda Miller (USA) HTC-Highroad
34Fabienne Schauss (Lux) TEAM GSD Gestion
35Liesolot Decroix (Bel) Belgium
36Sharon Laws (GBr) GARMIN-Cervelo
37Stine Borgli (Nor) Norway
38Alna Burato (Fra) France
39Ane Santesteban Gonzalez (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
40Patricia Schwager (Swi) Switzerland
41Liesbeth Verbeeck (Bel) International Mixed Team
42Carla Ryan (Aus) GARMIN-Cervelo
43Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'Asolo Colavita
44Théa Thorsen (Nor) Norway
45Meen Waersted Froydis (Nor) Norway
46Audrey Cordon (Fra) France
47Cecilie Johansen (Nor) Norway
48Iris Slappendel (Ned) GARMIN-Cervelo
49Claire Thomas (GBr) Great Britain/France
50Lina-Kristin Schink (Ger) TEAM GSD Gestion
51Sarah Byrne (GBr) FOR-Viored-Brookvex
52Tereza Trefna (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
53Linda Ringlever (Ned) International Mixed Team
54Ann Sophie Duyck (Bel) Belgium
55Jasmin Rebman (Ger) Team Rothaus Vita Classica
56Pia Sundstedt (Fin) Team Rothaus Vita Classica
57Ludivine Henrion (Bel) Belgium
58Pavlina Sulcova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
59Mao Chino (Jpn) Gervais-Asahi
60Emma Pooley (GBr) GARMIN-Cervelo0:00:11
61Alexia Muffat (Fra) Great Britain/France
62Kathrin Hammes (Ger) Team Rothaus Vita Classica
63Mayuko Hagiwara (Jpn) Gervais-Asahi
64Tessa De Moyer (Bel) International Mixed Team
65Doris Schweizer (Swi) Switzerland
66Amber Neben (USA) HTC-Highroad
67Svetlana Pauliukaite (Ltu) Forno D'Asolo Colavita
68Luisa Beck (Ger) Team Rothaus Vita Classica
69Eugenie Mermillod (Fra) TEAM GSD Gestion
70Katarina Hranaiova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
71Ally Stacher (USA) HTC-Highroad
72Evelyn Stevens (USA) HTC-Highroad
73Marina Likchanova (Rus) Russia
74Amélie Rivat (Fra) France
75Stefanie Meizer (Ger) Team Rothaus Vita Classica
76Tatiana Shamanova (Rus) Russia
77Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
78Oriane Niay (Fra) Gervais-Asahi
79Béatrice Thomas (Fra) Great Britain/France
80Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland
81Ludivine Loze (Fra) DEBABARRENA - GIPUZKOA
82Rohan Battison (GBr) FOR-Viored-Brookvex
83Véronica Blahova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team0:00:48
84Rosane Kirch (Bra) Forno D'Asolo Colavita0:01:23
85Monica Kadlecova (Svk) Czech/Slovak Mixed Team0:08:27
86Vicky Ware (GBr) Great Britain/France
DNSDorleta Eskamendi Gil (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russie8:30:12
2Belgium
3Team Garmin-Cervelo8:30:16
4Suisse
5France
6Mix International Team
7Mixte Gervais Asahi
8Team Gsd Gestion8:30:20
9Norway
10Forno D'asolo Colavita
11For-Viored-Brookvex
12Team Rothaus Vita Classica8:30:24
13Htc Highroad Women8:30:27
14Mixte Dijon - Horizon - Rapha
15Debabarrena - Gipuzkoa8:30:31
16Mix Team Czech-Slovak

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emilia Fahlin (Swe) HTC-Highroad2:53:13
2Pascale Schnider (Swi) Switzerland0:00:01
3Lizzie Armitstead (GBr) GARMIN-Cervelo0:00:04
4Iris Slappendel (Ned) GARMIN-Cervelo0:00:06
5Christel Ferrier Bruneau (Fra) France0:00:07
6Pia Sundstedt (Fin) Team Rothaus Vita Classica0:00:08
7Christine Majerus (Lux) TEAM GSD Gestion0:00:09
8Larisa Pankova (Rus) Russia0:00:10
9Julia Martisova (Rus) Russia
10Amanda Miller (USA) HTC-Highroad
11Aude Biannic (Fra) France0:00:11
12Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
13Mélodie Lesueur (Fra) Gervais-Asahi
14Julie Krasniak (Fra) FOR-Viored-Brookvex0:00:12
15Emilie Moberg (Nor) Norway0:00:13
16Lina-Kristin Schink (Ger) TEAM GSD Gestion
17Ashleigh Moolman (RSA) International Mixed Team0:00:14
18Grace Verbecke (Bel) Belgium0:00:15
19Sharon Laws (GBr) GARMIN-Cervelo
20Amber Neben (USA) HTC-Highroad0:00:16
21Lucy Martin (GBr) GARMIN-Cervelo
22Lise Nostvold (Nor) Norway0:00:17
23Ane San Sebastian Lasa (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
24Emma Pooley (GBr) GARMIN-Cervelo
25Patricia Schwager (Swi) Switzerland0:00:18
26Carla Ryan (Aus) GARMIN-Cervelo
27Claire Thomas (GBr) Great Britain/France0:00:19
28Amélie Rivat (Fra) France
29Désirée Erhler (Swi) Switzerland0:00:20
30Audrey Cordon (Fra) France
31Martina Thomasson (Swe) International Mixed Team0:00:21
32Mélanie Bravard (Fra) TEAM GSD Gestion
33Elodie Hegoburu (Fra) Gervais-Asahi
34Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'Asolo Colavita0:00:22
35Elena Cecchini (Ita) Forno D'Asolo Colavita
36Pavlina Sulcova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
37Evelyn Stevens (USA) HTC-Highroad
38Alna Burato (Fra) France
39Ann Sophie Duyck (Bel) Belgium0:00:23
40Ine Beyen (Bel) Belgium
41Théa Thorsen (Nor) Norway0:00:24
42Stine Borgli (Nor) Norway0:00:25
43Anna Potokina (Rus) Russia
44Linda Ringlever (Ned) International Mixed Team
45Ludivine Henrion (Bel) Belgium0:00:26
46Laure Werner (Bel) Belgium
47Ane Santesteban Gonzalez (Spa) DEBABARRENA - GIPUZKOA
48Catherine Williamson (GBr) Great Britain/France0:00:27
49Doris Schweizer (Swi) Switzerland
50Fabienne Schauss (Lux) TEAM GSD Gestion0:00:28
51Meen Waersted Froydis (Nor) Norway0:00:29
52Eugenie Mermillod (Fra) TEAM GSD Gestion
53Svetlana Pauliukaite (Ltu) Forno D'Asolo Colavita
54Siobhan Horgan (Irl) TEAM GSD Gestion0:00:30
55Yulia Blindyuk (Rus) Russia
56Joanna Van De Winkel (RSA) International Mixed Team
57Emilie Aubry (Swi) Switzerland
58Sarah Byrne (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:32
59Béatrice Thomas (Fra) Great Britain/France
60Cecilie Johansen (Nor) Norway
61Stefanie Meizer (Ger) Team Rothaus Vita Classica0:00:33
62Liesolot Decroix (Bel) Belgium0:00:34
63Tereza Trefna (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
64Ally Stacher (USA) HTC-Highroad0:00:35
65Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland
66Mayuko Hagiwara (Jpn) Gervais-Asahi
67Mélanie Wotsch (Ger) Team Rothaus Vita Classica
68Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'Asolo Colavita0:00:36
69Mao Chino (Jpn) Gervais-Asahi
70Jasmin Rebman (Ger) Team Rothaus Vita Classica
71Ludivine Loze (Fra) DEBABARRENA - GIPUZKOA
72Penny Rowson (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:37
73Kathrin Hammes (Ger) Team Rothaus Vita Classica0:00:38
74Oriane Niay (Fra) Gervais-Asahi0:00:39
75Rohan Battison (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:41
76Liesbeth Verbeeck (Bel) International Mixed Team0:00:42
77Luisa Beck (Ger) Team Rothaus Vita Classica0:00:43
78Tatiana Shamanova (Rus) Russia0:00:44
79Marina Likchanova (Rus) Russia
80Katarina Hranaiova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team0:00:45
81Alexia Muffat (Fra) Great Britain/France
82Tessa De Moyer (Bel) International Mixed Team0:00:46
83Véronica Blahova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team0:01:18
84Rosane Kirch (Bra) Forno D'Asolo Colavita0:01:52
85Monica Kadlecova (Svk) Czech/Slovak Mixed Team0:09:01
86Vicky Ware (GBr) Great Britain/France0:09:06

Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lizzie Armitstead (GBr) GARMIN-Cervelo2:53:17
2Christine Majerus (Lux) TEAM GSD Gestion0:00:05
3Larisa Pankova (Rus) Russia0:00:06
4Aude Biannic (Fra) France0:00:07
5Mélodie Lesueur (Fra) Gervais-Asahi
6Julie Krasniak (Fra) FOR-Viored-Brookvex0:00:08
7Emilie Moberg (Nor) Norway0:00:09
8Lucy Martin (GBr) GARMIN-Cervelo0:00:12
9Lise Nostvold (Nor) Norway0:00:13
10Amélie Rivat (Fra) France0:00:15
11Désirée Erhler (Swi) Switzerland0:00:16
12Audrey Cordon (Fra) France
13Mélanie Bravard (Fra) TEAM GSD Gestion0:00:17
14Elodie Hegoburu (Fra) Gervais-Asahi
15Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'Asolo Colavita0:00:18
16Elena Cecchini (Ita) Forno D'Asolo Colavita
17Pavlina Sulcova (Cze) Czech/Slovak Mixed Team
18Ann Sophie Duyck (Bel) Belgium0:00:19
19Ine Beyen (Bel) Belgium
20Théa Thorsen (Nor) Norway0:00:20
21Stine Borgli (Nor) Norway0:00:21
22Anna Potokina (Rus) Russia
23Linda Ringlever (Ned) International Mixed Team
24Catherine Williamson (GBr) Great Britain/France0:00:23
25Doris Schweizer (Swi) Switzerland
26Meen Waersted Froydis (Nor) Norway0:00:25
27Eugenie Mermillod (Fra) TEAM GSD Gestion
28Joanna Van De Winkel (RSA) International Mixed Team0:00:26
29Emilie Aubry (Swi) Switzerland
30Sarah Byrne (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:28
31Cecilie Johansen (Nor) Norway
32Liesolot Decroix (Bel) Belgium0:00:30
33Nicole Hanselmann (Swi) Switzerland0:00:31
34Mayuko Hagiwara (Jpn) Gervais-Asahi
35Mélanie Wotsch (Ger) Team Rothaus Vita Classica
36Mao Chino (Jpn) Gervais-Asahi0:00:32
37Jasmin Rebman (Ger) Team Rothaus Vita Classica
38Penny Rowson (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:33
39Kathrin Hammes (Ger) Team Rothaus Vita Classica0:00:34
40Oriane Niay (Fra) Gervais-Asahi0:00:35
41Rohan Battison (GBr) FOR-Viored-Brookvex0:00:37
42Liesbeth Verbeeck (Bel) International Mixed Team0:00:38
43Luisa Beck (Ger) Team Rothaus Vita Classica0:00:39
44Tatiana Shamanova (Rus) Russia0:00:40
45Marina Likchanova (Rus) Russia
46Alexia Muffat (Fra) Great Britain/France0:00:41
47Tessa De Moyer (Bel) International Mixed Team0:00:42
48Monica Kadlecova (Svk) Czech/Slovak Mixed Team0:08:57
49Vicky Ware (GBr) Great Britain/France0:09:02

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Garmin-Cervelo8:39:55
2Htc Highroad Women0:00:10
3France0:00:14
4Suisse0:00:19
5Russie0:00:25
6Team Gsd Gestion0:00:27
7Debabarrena - Gipuzkoa0:00:38
8Norway
9Belgium0:00:40
10Mix International Team0:00:44
11Mixte Gervais Asahi
12Team Rothaus Vita Classica0:00:49
13Forno D'asolo Colavita0:00:50
14For-Viored-Brookvex0:01:02
15Mixte Dijon - Horizon - Rapha
16Mix Team Czech-Slovak0:01:21

Latest on Cyclingnews