Skip to main content

Düster wins in Schmölln

Image 1 of 5

Race leader Olga Zabelinskaja (Safi-Pasta Zara)

Race leader Olga Zabelinskaja (Safi-Pasta Zara)
(Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)
Image 2 of 5

Hanka Kupfernagel (Germany)

Hanka Kupfernagel (Germany)
(Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)
Image 3 of 5

Luise Keller (HTC-Columbia Women)

Luise Keller (HTC-Columbia Women)
(Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)
Image 4 of 5

Riders on the attack in stage five.

Riders on the attack in stage five.
(Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)
Image 5 of 5

Sarah Düster (Cervélo Test Team) narrowly outsprinted Hanka Kupfernagel (Germany) for the stage win.

Sarah Düster (Cervélo Test Team) narrowly outsprinted Hanka Kupfernagel (Germany) for the stage win.
(Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)

Sarah Düster (Cervélo TestTeam) won the fifth stage of the International Thüringen Rundfahrt, outsprinting breakaway companions Hanka Kupfernagel (Germany) and Adrie Visser (HTC-Columbia Women). Olga Zabelinskaja (Safi-Pasta Zara) remains atop the general classification with one stage remaining.

"I'm very happy with my victory today," said Düster. "I haven't felt that strong during the first few days of this Tour as the heat really got to me. But now, since yesterday as the temperatures have gotten lower I feel good.

"Today, it was tough for me as I had to close so many gaps, but I felt strong. My tactic for the final, which was a light downhill run with a curve, was to stay at the wheel of Hanka Kupfernagel and attack from there. All in all, I am very satisfied with my race and I have also to say thank you to my teammates as they did a really good job for me."

"Today we had quite a bit of activity in the first half of the race. A group of seventeen riders broke away at the beginning and soon after ten riders escaped from them, including Sarah Düster," said Egon von Kessel, Sports Director, Cervélo TestTeam. "Sarah was very much on the offensive and tried many attacks towards the finish. Though she was strong, she couldn't develop a big gap.

"At the finish, there was a very close sprint. After the judges reviewed it they awarded Sarah first place. It was a good race for us. Tomorrow our goal will be again to go for a stage win but we will not to take too many risks."

The sixth and final stage will take place on Sunday as the peloton faces a 134.5km course around Zeulenroda.

Full Results
1Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team3:02:14
2Hanka Kupfernagel (Ger) Germany
3Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women
4Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
5Andrea Bosman (Ned) Netherlands0:00:01
6Vena Koedoodor (Ned) Netherlands0:00:02
7Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
8Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ ORMU0:00:12
9Luise Keller (Ger) HTC-Columbia Women0:00:25
10Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling0:00:52
11Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara0:01:56
12Birgit Söllner (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe
13Alison Testroete (Can) Team Nanoblur-Gears0:01:57
14Irene van den Broek (Ned) Netherlands
15Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ ORMU
16Lisa Brennauer (Ger) Germany
17Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:01:58
18Laura Fouquet (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
19Noemi Cantele (Ita) HTC-Columbia Women
20Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU0:01:59
21Regina Bruins (Ned) Cervélo Test Team
22Ellen Van Dijk (Ned) HTC-Columbia Women
23Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogradets0:02:00
24Iris Slappendel (Ned) Cervélo Test Team
25Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine
26Latoja Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team0:02:01
27Kimberly Anderson (USA) HTC-Columbia Women
28Svetana Pauliukaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
29Anne De Wildt (Ned) Netherlands0:02:02
30Marta Bastianelli (Rus) Fenixs-Petrogradets
31Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
32Marie Lindberg (Swe) Red Sun Cycling Team
33Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine0:02:03
34Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
35Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara0:02:26
36Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team
37Nina Köhn (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:02:27
38Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
39Josien van Wingerden-van den Heerik (Ned) Netherlands0:02:28
40Janneke Kanis (Ned) Netherlands0:03:00
41Chloe Hosking (Aus) HTC-Columbia Women0:03:35
42Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara
43Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ ORMU0:04:23
44Olena Sharga (Ukr) Ukraine
45Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ ORMU0:04:24
46Nora Schaufuß (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:10:15
47Xiaoling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
48Hanna Amend (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:10:16
49Beate Zanner (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
50Emma Silversides (GBr) Red Sun Cycling Team0:10:17
51Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-Gears0:13:10
52Janine Bubner (Ger) Germany0:13:11
53Lydia Wegemund (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
54Veronique Bilodeau (Can) Team Nanoblur-Gears
55Theres Klein (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
56Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling0:13:12
57Katharina Alberti (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe
58Anikó Révész (Hun) Hungary0:13:13
59Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling0:13:14
DNFStephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
DNFRomy Kasper (Ger) Noris Cycling
DNFCharlotte Becker (Ger) Cervélo Test Team
DNFMarta Vilajosana Andreu (Spa) Fenixs-Petrogradets
DNFValeriya Kononenko (Ukr) Ukraine
DNFGanna Solovey (Ukr) Ukraine
DNFKrystal Jeffs (Can) Team Nanoblur-Gears
DNFJoanie Caron (Can) Team Nanoblur-Gears

Sprint 1
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany3pts
2Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU2
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ ORMU1

Sprint 2
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany3pts
2Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team2
3Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ ORMU1

Sprint 3
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany3pts
2Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women2
3Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team1

Sprint 4 - Finish
1Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team3pts
2Hanka Kupfernagel (Ger) Germany2
3Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women1

Mountain 1
1Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU5pts
2Irene van den Broek (Ned) Netherlands3
3Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara2

Mountain 2
1Irene van den Broek (Ned) Netherlands5pts
2Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara3
3Hanka Kupfernagel (Ger) Germany2

Mountain 3
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany5pts
2Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women3
3Vena Koedoodor (Ned) Netherlands2

Young riders
1Lisa Brennauer (Ger) Germany3:04:11
2Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:00:01
3Laura Fouquet (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
4Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine0:00:03
5Latoja Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team0:00:04
6Anne De Wildt (Ned) Netherlands0:00:05
7Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:00:29
8Chloe Hosking (Aus) HTC-Columbia Women0:01:38
9Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ ORMU0:02:26
10Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ ORMU0:02:27
11Nora Schaufuß (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:08:18
12Xiaoling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
13Hanna Amend (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:08:19
14Janine Bubner (Ger) Germany0:11:14
15Veronique Bilodeau (Can) Team Nanoblur-Gears
16Theres Klein (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen
17Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling0:11:15
18Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling0:11:17

Most aggressive rider
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany3pts
2Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team2
3Vena Koedoodor (Ned) Netherlands1

Teams
1Netherlands9:08:42
2Team Columbia Highroad Women0:00:23
3Cervélo Test Team0:01:59
4Red Sun Cycling Team0:02:05
5Gauss RDZ ORMU0:02:08
6Safi-Pasta Zara0:03:59
7Ukraine0:06:26
8JENATEC-Spanner Brennstoffe0:12:09
9Team Haibike Rügen Sachsen0:12:41
10Germany0:13:08
11Giant Pro Cycling0:23:54
12Team Nanoblur-Gears0:26:18

General classification after stage 5
1Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara13:01:30
2Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ ORMU0:02:56
3Noemi Cantele (Ita) HTC-Columbia Women0:03:02
4Irene van den Broek (Ned) Netherlands0:03:38
5Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU0:03:53
6Marta Bastianelli (Rus) Fenixs-Petrogradets0:07:19
7Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling0:07:46
8Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women0:09:08
9Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team0:09:39
10Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ ORMU0:10:01
11Luise Keller (Ger) HTC-Columbia Women0:10:14
12Iris Slappendel (Ned) Cervélo Test Team0:10:26
13Lisa Brennauer (Ger) Germany0:12:32
14Andrea Bosman (Ned) Netherlands0:12:38
15Birgit Söllner (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:12:55
16Regina Bruins (Ned) Cervélo Test Team0:13:13
17Vena Koedoodor (Ned) Netherlands0:13:37
18Marie Lindberg (Swe) Red Sun Cycling Team0:14:24
19Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine0:14:29
20Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine0:14:39
21Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogradets0:15:34
22Anne De Wildt (Ned) Netherlands0:15:58
23Laura Fouquet (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:16:36
24Alison Testroete (Can) Team Nanoblur-Gears0:18:15
25Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara0:19:36
26Hanka Kupfernagel (Ger) Germany0:19:49
27Svetana Pauliukaite (Ltu) Safi-Pasta Zara0:20:23
28Kimberly Anderson (USA) HTC-Columbia Women0:23:12
29Olena Sharga (Ukr) Ukraine0:24:30
30Hanna Amend (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:26:55
31Emma Silversides (GBr) Red Sun Cycling Team0:28:44
32Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team0:30:13
33Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling0:31:06
34Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team0:31:57
35Veronique Bilodeau (Can) Team Nanoblur-Gears0:31:58
36Ellen Van Dijk (Ned) HTC-Columbia Women0:33:52
37Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara0:36:55
38Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:37:12
39Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:37:18
40Janneke Kanis (Ned) Netherlands0:37:46
41Nina Köhn (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:38:21
42Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara0:38:43
43Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-Gears0:43:30
44Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling0:44:51
45Latoja Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team1:00:29
46Chloe Hosking (Aus) HTC-Columbia Women1:04:44
47Josien van Wingerden-van den Heerik (Ned) Netherlands1:04:48
48Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ ORMU1:08:39
49Beate Zanner (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen1:11:50
50Xiaoling Luo (Chn) Giant Pro Cycling1:12:29
51Lydia Wegemund (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen1:15:57
52Theres Klein (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen1:16:04
53Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling1:17:41
54Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ ORMU1:18:48
55Nora Schaufuß (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe1:23:04
56Anikó Révész (Hun) Hungary1:26:12
57Janine Bubner (Ger) Germany1:26:21
58Katharina Alberti (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe1:26:24
59Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling1:27:32

Sprints classification
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany19pts
2Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team13
3Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU12
4Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ ORMU9
5Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara7
6Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women6
7Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ ORMU3
8Iris Slappendel (Ned) Cervélo Test Team2
9Marta Bastianelli (Rus) Fenixs-Petrogradets1
10Noemi Cantele (Ita) HTC-Columbia Women1
11Irene van den Broek (Ned) Netherlands1

Mountains classification
1Irene van den Broek (Ned) Netherlands26pts
2Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU21
3Hanka Kupfernagel (Ger) Germany14
4Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara13
5Luise Keller (Ger) HTC-Columbia Women12
6Noemi Cantele (Ita) HTC-Columbia Women7
7Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women3
8Vena Koedoodor (Ned) Netherlands2
9Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team2
10Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team2

Young riders classification
1Lisa Brennauer (Ger) Germany13:14:02
2Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine0:02:07
3Anne De Wildt (Ned) Netherlands0:03:26
4Laura Fouquet (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:04:04
5Hanna Amend (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen0:14:23
6Veronique Bilodeau (Can) Team Nanoblur-Gears0:19:26
7Emilie Aubry (Swi) Cervélo Test Team0:24:40
8Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe0:24:46
9Latoja Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team0:47:57
10Chloe Hosking (Aus) HTC-Columbia Women0:52:12
11Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ ORMU0:56:07
12Xiaoling Luo (Chn) Giant Pro Cycling0:59:57
13Theres Klein (Ger) Team Haibike Rügen Sachsen1:03:32
14Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling1:05:09
15Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ ORMU1:06:16
16Nora Schaufuß (Ger) JENATEC-Spanner Brennstoffe1:10:32
17Janine Bubner (Ger) Germany1:13:49
18Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling1:15:00

Most aggressive rider classification
1Hanka Kupfernagel (Ger) Germany5pts
2Olga Zabelinskaja (Rus) Safi-Pasta Zara4
3Luise Keller (Ger) HTC-Columbia Women3
4Sarah Düster (Ger) Cervélo Test Team2
5Adrie Visser (Ned) HTC-Columbia Women2
6Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ ORMU2
7Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ ORMU2
8Vena Koedoodor (Ned) Netherlands1

Teams classification
1Gauss RDZ ORMU39:21:55
2Team Columbia Highroad Women0:03:26
3Netherlands0:08:34
4Cervélo Test Team0:09:35
5Safi-Pasta Zara0:19:39
6Red Sun Cycling Team0:23:10
7Ukraine0:27:18
8Germany1:02:50
9Team Haibike Rügen Sachsen1:02:57
10Team Nanoblur-Gears1:16:01
11JENATEC-Spanner Brennstoffe1:55:52
12Giant Pro Cycling2:43:15

Latest on Cyclingnews