Iglinskiy strikes again

Kazakhstan's Valentin Iglinskiy moved a step closer to emulating the two previous winners of the Tour of Qinghai Lake's points classification with victory in the tough uphill sprint into the small village of Bird Island. On the shores of Qinghai Lake, Iglinskiy beat Slovenia's Jure Kocjan and team-mate Dmitriy Fofonov after a strong lead out in the final 200 metres.

The younger brother of Astana professional Maxim now moves into third overall in the points classification he is aiming to win, but he shouldn't be discounted for the overall if he possesses the same climbing ability as his older sibling, who has previously won the mountains classification at the Tour de Suisse.

Axelsson falters on flat stages, loses four minutes

The relatively flat stage from the village of Qinghai Lake to Bird Island looked to be one made for the sprinters, and little change in the general classification was expected. Open plains and rain told a different story however, as Niklas Axelsson, who was sitting in second overall just 15 seconds behind the overall lead, was caught out as the field split into several groups.

Sensing an opportunity to move up the classification Mitja Mahoric sent his Slovenian team-mates to drive the lead group. Their efforts paid off - by the time Axelsson crossed the line, he had lost over four minutes, sending him to 21st overall, while Mahoric, who also claimed an intermediate time bonus moved up to second overall, an even minute behind Andrey Mizurov (Tabriz Petrochemicals).

"All day it was very hard," explained Kocjan, who finished in second on the stage. "Our team worked very hard all day because Axelsson, who was second on the general classification, was in the second group, so we all had to work hard. I was lucky that I didn't have to work too hard so that I could save my legs for the sprint."

Kocjan was lucky to have even made it to the finish in the lead group after suffering three punctures in the final 50km, the last of which just before the only categorised climb of the day at 25km to go.

"It was very hard to make it back to the front each time. Then in the sprint the Kazakh team made a train, I was behind Iglinskiy but he was too strong. In the final few metres I was catching him, but the finish line came too early.

"My team-mate Mitja Mahoric is now up to second in general classification, so all in all we had a good day today," he added.

For overall leader Andrey Mizurov today's stage was an unexpected bonus as his time gap to second place grew from just 15 seconds to a minute, exemplifying the importance of riding close to the front of the peloton.

"I am not sure why Axelsson was in the second group today, maybe he had a mechanical, here it is important to stay at the front of the race, in the first 20 riders," he explained.

Although Mizurov has moved into a more comfortable position, a fact that was clearly visible at the jersey ceremony as he appeared more relaxed than previous days. He was quick to point out that all his rivals will remain dangerous until the tour is over on Sunday.

"Comfortable? Maybe, maybe. The Slovenians are also very strong and dangerous," he warned.

Fofonov a dark horse?

Third place in today's stage was the first sign that Kazakhstan's Dmitriy Fofonov is in good form for this event and may well be one of the major threats as they head into the mountains again in two days' time.

"There are still some difficult stages to come. The day after tomorrow is hard with a tough climb," he explained.

Fofonov finished last year's Tour de France in 19th position before being fired by his Credit Agricole team due to a failed doping control for heptaminol on stage 18 of the same race. Riding here as part of the Kazakhstan national team he hopeful that his results will land him a contract for next season.

"Hopefully I will have a team for next year. At the moment it is difficult, but that is life. Cycling is not finished for me."

Another flat stage remains before the tour again heads into the mountains in two days time, the typical terrain for the general classification. but as we saw today, anything can happen even on a flat stage. Riders must remain alert and close to their rivals as even the slightest relapse in concentration could result in a gap too big to close down.

Results

Swipe to scroll horizontally
1Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan2:45:49
2Jure Kocjan (Slo) SloveniaRow 1 - Cell 2
3Dmitriy Fofonov (Kaz) KazakhstanRow 2 - Cell 2
4Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - AuthorRow 3 - Cell 2
5Tom Veelers (Ned) Skil-ShimanoRow 4 - Cell 2
6Radoslav Rogina (Cro) LoborikaRow 5 - Cell 2
7Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 6 - Cell 2
8Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling TeamRow 7 - Cell 2
9Sergiy Grechin (Ukr) UkraineRow 8 - Cell 2
10Matej Stare (Slo) SloveniaRow 9 - Cell 2
11Mitja Mahoric (Slo) SloveniaRow 10 - Cell 2
12Theo Eltink (Ned) Skil-ShimanoRow 11 - Cell 2
13Pawel Cieslik (Pol) PolandRow 12 - Cell 2
14Liu Bo (Chn) ChinaRow 13 - Cell 2
15Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 14 - Cell 2
16Vid Ogris (Slo) LoborikaRow 15 - Cell 2
17Christopher Stevenson (Swe) Team CapinordicRow 16 - Cell 2
18Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 17 - Cell 2
19Dan Craven (Nam) Rapha CondorRow 18 - Cell 2
20Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 19 - Cell 2
21Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down UnderRow 20 - Cell 2
22Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 21 - Cell 2
23Wojciech Dybel (Pol) PolandRow 22 - Cell 2
24Han Feng (Chn) Skil-ShimanoRow 23 - Cell 2
25Vladimir Kerkez (Slo) SloveniaRow 24 - Cell 2
26Bert De Backer (Bel) Skil-ShimanoRow 25 - Cell 2
27Song Baoqing (Chn) ChinaRow 26 - Cell 2
28Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - AuthorRow 27 - Cell 2
29Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling TeamRow 28 - Cell 2
30Bostjan Rezman (Slo) SloveniaRow 29 - Cell 2
31Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 30 - Cell 2
32Hrvoje Miholjevic (Cro) LoborikaRow 31 - Cell 2
33Lucas Persson (Swe) Team CapinordicRow 32 - Cell 2
34Andrej Omulec (Slo) SloveniaRow 33 - Cell 2
35Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 34 - Cell 2
36Andreas Linden (Swe) Team CapinordicRow 35 - Cell 2
37Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:00:06
38Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:07
39Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) KazakhstanRow 38 - Cell 2
40Nikola Aistrup (Den) Team CapinordicRow 39 - Cell 2
41Nazar Jumabekov (Kaz) KazakhstanRow 40 - Cell 2
42Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:00:23
43Carlo Corra (Ita) Team CorratecRow 42 - Cell 2
44Hui Guo (Chn) Max Success Sports0:04:23
45Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling TeamRow 44 - Cell 2
46Alexandr Shushemoin (Kaz) KazakhstanRow 45 - Cell 2
47Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling TeamRow 46 - Cell 2
48Mateusz Mroz (Pol) PolandRow 47 - Cell 2
49Tang Wang Yip (HKg) Hong KongRow 48 - Cell 2
50Mariusz Witecki (Pol) PolandRow 49 - Cell 2
51Ben Mather (Aus) PratiesRow 50 - Cell 2
52Niklas Axelsson (Swe) Team CorratecRow 51 - Cell 2
53Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down UnderRow 52 - Cell 2
54Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - NeotelRow 53 - Cell 2
55Leon Van Bon (Ned) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 54 - Cell 2
56Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - AuthorRow 55 - Cell 2
57Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - AuthorRow 56 - Cell 2
58Kristian Sobota (Den) Team CapinordicRow 57 - Cell 2
59Anatoliy Pakhtusov (Ukr) UkraineRow 58 - Cell 2
60Morten Hoberg (Den) Team CapinordicRow 59 - Cell 2
61Wong Kan Po (HKg) Hong KongRow 60 - Cell 2
62Cheng Ji (Chn) Skil-ShimanoRow 61 - Cell 2
63Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 62 - Cell 2
64Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling TeamRow 63 - Cell 2
65Darren Lapthorne (Aus) Rapha CondorRow 64 - Cell 2
66Dmitriy Gruzdev (Kaz) KazakhstanRow 65 - Cell 2
67Adam Wadecki (Pol) Team CorratecRow 66 - Cell 2
68Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec0:04:40
69Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec0:05:11
70Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:08:47
71Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under0:10:06
72James Perry (RSA) Team Stegcomputer - NeotelRow 71 - Cell 2
73Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling TeamRow 72 - Cell 2
74Cheung King Wai (HKg) Hong KongRow 73 - Cell 2
75Liu Hao (Chn) Max Success SportsRow 74 - Cell 2
76Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing TeamRow 75 - Cell 2
77Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down UnderRow 76 - Cell 2
78William Clarke (Aus) PratiesRow 77 - Cell 2
79Liu Peng (Chn) ChinaRow 78 - Cell 2
80Yuriy Metlushenko (Ukr) UkraineRow 79 - Cell 2
81Volodymyr Duma (Ukr) UkraineRow 80 - Cell 2
82Darko Blazevic (Cro) LoborikaRow 81 - Cell 2
83Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - AuthorRow 82 - Cell 2
84Yukihiro Doi (Jpn) Skil-ShimanoRow 83 - Cell 2
85Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling TeamRow 84 - Cell 2
86Volodymyr Rybin (Ukr) UkraineRow 85 - Cell 2
87Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - AuthorRow 86 - Cell 2
88Andrea Pagoto (Ita) Team CorratecRow 87 - Cell 2
89Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 88 - Cell 2
90Eric Van De Meent (Ned) Trek - Marco Polo Cycling TeamRow 89 - Cell 2
91Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling TeamRow 90 - Cell 2
92Lukasz Osiecki (Pol) PolandRow 91 - Cell 2
93Piotr Osinski (Pol) PolandRow 92 - Cell 2
94Ji Xitao (Chn) ChinaRow 93 - Cell 2
95Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under0:10:19
96Kristjan Durasek (Cro) Loborika0:12:21
97Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:12:59
98Ben Grenda (Aus) PratiesRow 97 - Cell 2
99Niki Ostergaard (Den) Team CapinordicRow 98 - Cell 2
100Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:15:51
101Nathan Earle (Aus) PratiesRow 100 - Cell 2
102Oleksandr Sheydyk (Ukr) UkraineRow 101 - Cell 2
103Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down UnderRow 102 - Cell 2
104Ben Grieve-Johnson (Aus) PratiesRow 103 - Cell 2
105Zhang Hui (Chn) Max Success SportsRow 104 - Cell 2
106Adrian Honkisz (Pol) PolandRow 105 - Cell 2
107Matthew Green (Aus) Cinelli - Down UnderRow 106 - Cell 2
108Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 107 - Cell 2
109Tom Southam (GBr) Rapha CondorRow 108 - Cell 2
110Liam Holohan (GBr) Rapha CondorRow 109 - Cell 2
111Zhang Ruisong (Chn) Max Success SportsRow 110 - Cell 2
112Zhao Yujian (Chn) Max Success SportsRow 111 - Cell 2
113Kristian House (GBr) Rapha CondorRow 112 - Cell 2
114Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing TeamRow 113 - Cell 2
115Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:20:13
116Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:20:15
117Kwok Ho Ting (HKg) Hong KongRow 116 - Cell 2
118Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling TeamRow 117 - Cell 2
119Sun Lei (Chn) Max Success SportsRow 118 - Cell 2
120Bruno Rizzi (Ita) Team CorratecRow 119 - Cell 2
DNFWill Routley (Can) Jelly Belly Cycling TeamRow 120 - Cell 2
DNFSimon Richardson (GBr) Rapha CondorRow 121 - Cell 2
DNFTigran Korkotyan (Arm) Team Stegcomputer - NeotelRow 122 - Cell 2
DNFGasper Svab (Slo) SloveniaRow 123 - Cell 2
DNFJi Jianhua (Chn) ChinaRow 124 - Cell 2
DNFChan Chun Hing (HKg) Hong KongRow 125 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Teams
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2
1Slovenia8:17:27
2Skil-ShimanoRow 1 - Cell 2
3Trek-Marco PoloRow 2 - Cell 2
4LoborikaRow 3 - Cell 2
5Tabriz PetrochemcialRow 4 - Cell 2
6Team CapinordicRow 5 - Cell 2
7Kazakhstan0:00:07
8Poland0:04:23
9PSK Whirlpool-AuthorRow 8 - Cell 2
10Jelly BellyRow 9 - Cell 2
11UkraineRow 10 - Cell 2
12China0:10:06
13Team Utensilnord0:13:26
14Cinelli-Down Under0:14:29
15Qinghai Tyd0:18:52
16Hong KongRow 15 - Cell 2
17Rapha-Condor0:20:14
18Praties0:27:28
19Max Success Sports0:30:20
Swipe to scroll horizontally
General classification
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team16:35:27
2Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:01:00
3Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:01:07
4Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:34
5Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:01:59
6Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:02:13
7Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:02:28
8Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine0:02:41
9Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author0:03:08
10Matej Stare (Slo) Slovenia0:03:13
11Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling Team0:03:20
12Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:03:40
13Jure Kocjan (Slo) Slovenia0:03:56
14Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:04:00
15Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:04:01
16Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:04:08
17Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia0:04:12
18Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano0:04:20
19Andrej Omulec (Slo) Slovenia0:04:25
20Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:04:26
21Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec0:04:38
22Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:06:28
23Pawel Cieslik (Pol) Poland0:06:34
24Bostjan Rezman (Slo) Slovenia0:06:36
25Mariusz Witecki (Pol) Poland0:06:46
26Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine0:08:45
27Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:10:59
28Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:11:07
29Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:11:22
30Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:13:02
31Andrea Pagoto (Ita) Team Corratec0:13:36
32James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel0:15:51
33Mateusz Mroz (Pol) Poland0:16:09
34Han Feng (Chn) Skil-ShimanoRow 33 - Cell 2
35Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:17:01
36Kristjan Durasek (Cro) Loborika0:17:29
37Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:18:15
38Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:18:59
39Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:19:32
40Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:20:26
41Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:22:23
42Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:23:58
43Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel0:26:07
44Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine0:27:39
45Adrian Honkisz (Pol) Poland0:27:48
46Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:29:24
47Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:31:11
48Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine0:31:30
49Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor0:32:05
50Vid Ogris (Slo) Loborika0:32:20
51Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:32
52Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:33:24
53Carlo Corra (Ita) Team Corratec0:33:51
54Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:34:02
55Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:35:21
56Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team0:35:25
57Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling TeamRow 56 - Cell 2
58Dan Craven (Nam) Rapha Condor0:35:27
59Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:35:37
60Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:35:38
61Song Baoqing (Chn) China0:35:55
62Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong0:36:48
63Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:40:00
64Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec0:40:33
65Hui Guo (Chn) Max Success Sports0:41:51
66Tom Southam (GBr) Rapha CondorRow 65 - Cell 2
67Eric Van De Meent (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team0:42:33
68Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under0:43:32
69Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec0:43:51
70Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano0:45:00
71Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine0:45:34
72Ben Mather (Aus) Praties0:46:35
73Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:47:25
74Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:47:29
75Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:47:39
76Kristian Sobota (Den) Team Capinordic0:47:47
77Ben Grenda (Aus) Praties0:48:26
78Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:49:45
79Liu Peng (Chn) China0:50:10
80Piotr Osinski (Pol) Poland0:50:49
81Nathan Earle (Aus) Praties0:50:55
82Kristian House (GBr) Rapha Condor0:51:18
83Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic0:51:26
84Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports0:51:46
85Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec0:52:46
86Wojciech Dybel (Pol) Poland0:53:02
87Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team0:53:53
88Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:54:48
89Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team0:55:35
90Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:55:43
91William Clarke (Aus) Praties0:55:51
92Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:55:53
93Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano0:56:00
94Liu Bo (Chn) China0:56:01
95Adam Wadecki (Pol) Team Corratec0:56:26
96Darko Blazevic (Cro) Loborika0:57:39
97Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:57:43
98Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:57:51
99Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under0:59:12
100Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic1:01:09
101Matthew Green (Aus) Cinelli - Down Under1:03:27
102Liam Holohan (GBr) Rapha Condor1:03:48
103Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under1:03:57
104Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine1:06:09
105Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:06:30
106Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports1:08:07
107Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under1:08:44
108Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under1:09:18
109Andreas Linden (Swe) Team Capinordic1:10:57
110Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under1:11:01
111Ji Xitao (Chn) China1:11:31
112Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team1:12:58
113Leon Van Bon (Ned) Trek - Marco Polo Cycling Team1:13:43
114Lukasz Osiecki (Pol) Poland1:16:14
115Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties1:17:28
116Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:18:44
117Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team1:25:37
118Liu Hao (Chn) Max Success Sports1:27:03
119Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author1:36:28
120Morten Hoberg (Den) Team Capinordic1:36:51
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2 Header Cell - Column 3
1Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team21pts
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team20Row 1 - Cell 3
3Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan10Row 2 - Cell 3
4Lucas Persson (Swe) Team Capinordic7Row 3 - Cell 3
5Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5Row 4 - Cell 3
6Bostjan Rezman (Slo) Slovenia5Row 5 - Cell 3
7Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5Row 6 - Cell 3
8Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan5Row 7 - Cell 3
9Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine4Row 8 - Cell 3
10Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine3Row 9 - Cell 3
11Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team2Row 10 - Cell 3
12Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan2Row 11 - Cell 3
13Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan1Row 12 - Cell 3
14Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec1Row 13 - Cell 3
15Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Points classification
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2 Header Cell - Column 3
1Radoslav Rogina (Cro) Loborika64pts
2Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author53Row 1 - Cell 3
3Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan50Row 2 - Cell 3
4Mitja Mahoric (Slo) Slovenia50Row 3 - Cell 3
5Jure Kocjan (Slo) Slovenia45Row 4 - Cell 3
6Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team43Row 5 - Cell 3
7Matej Stare (Slo) Slovenia36Row 6 - Cell 3
8Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan33Row 7 - Cell 3
9Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team31Row 8 - Cell 3
10Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine26Row 9 - Cell 3
11Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team25Row 10 - Cell 3
12Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano25Row 11 - Cell 3
13Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team24Row 12 - Cell 3
14Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly Cycling Team24Row 13 - Cell 3
15Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team21Row 14 - Cell 3
16Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan21Row 15 - Cell 3
17Mariusz Witecki (Pol) Poland21Row 16 - Cell 3
18Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec19Row 17 - Cell 3
19Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine18Row 18 - Cell 3
20Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic14Row 19 - Cell 3
21Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine10Row 20 - Cell 3
22Wong Kan Po (HKg) Hong Kong10Row 21 - Cell 3
23James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel10Row 22 - Cell 3
24Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano9Row 23 - Cell 3
25Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine8Row 24 - Cell 3
26Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author7Row 25 - Cell 3
27Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor7Row 26 - Cell 3
28Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan6Row 27 - Cell 3
29Lucas Persson (Swe) Team Capinordic5Row 28 - Cell 3
30Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec5Row 29 - Cell 3
31Pawel Cieslik (Pol) Poland4Row 30 - Cell 3
32Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author4Row 31 - Cell 3
33Vid Ogris (Slo) Loborika4Row 32 - Cell 3
34William Clarke (Aus) Praties4Row 33 - Cell 3
35Roger Beuchat (Swi) Team Stegcomputer - Neotel3Row 34 - Cell 3
36Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine3Row 35 - Cell 3
37Liu Bo (Chn) China3Row 36 - Cell 3
38Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team2Row 37 - Cell 3
39Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1Row 38 - Cell 3
40Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1Row 39 - Cell 3
41Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1Row 40 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Asian rider classification
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team16:35:27
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:34
3Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:01:59
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:02:28
5Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:04:00
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:04:01
7Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:04:26
8Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:06:28
9Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:10:59
10Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:11:22
11Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:17:01
12Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:18:15
13Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:19:32
14Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:20:26
15Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:23:58
16Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:29:24
17Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:31:11
18Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:32
19Sun Lei (Chn) Max Success Sports0:33:24
20Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:35:25
21Song Baoqing (Chn) China0:35:55
22Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong0:36:48
23Hui Guo (Chn) Max Success Sports0:41:51
24Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:47:25
25Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:49:45
26Liu Peng (Chn) China0:50:10
27Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports0:51:46
28Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:54:48
29Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong0:55:43
30Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:55:53
31Liu Bo (Chn) China0:56:01
32Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:57:43
33Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:57:51
34Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:06:30
35Zhao Yujian (Chn) Max Success Sports1:08:07
36Ji Xitao (Chn) China1:11:31
37Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team1:12:58
38Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:18:44
39Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team1:25:37
40Liu Hao (Chn) Max Success Sports1:27:03
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
Header Cell - Column 0 Header Cell - Column 1 Header Cell - Column 2
1Tabriz Petrochemical49:50:49
2Kazakhstan0:04:06
3Slovenia0:04:10
4Ukraine0:09:01
5Loborika0:12:01
6PSK Whirlpool-Author0:12:21
7Poland0:20:32
8Team Utensilnord0:29:34
9Skil-Shimano0:32:57
10Trek-Marco Polo0:35:18
11Qinghai Tyd0:49:09
12Jelly Belly1:04:20
13Team Capinordic1:06:17
14Rapha-Condor1:09:16
15Hong Kong1:17:28
16Max Success Sports1:50:02
17China1:54:42
18Praties1:59:01
19Cinelli-Down Under2:28:15

 

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1