Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup-Koksijde start list

Elite men
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
4Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
5Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team
6Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
7Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
8Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
9Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
X10Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
X11Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
12Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
13Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team
14Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
15Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist
16Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
17Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
18Nicolas Bazin (Fra) BigMat-Auber 93
19Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec
20Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team
21Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team
22Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
23Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
24Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
25Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team
26Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
27Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team
28Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex
X29Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld
X30Mitchell Huenders (Ned) Rings
31Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
32Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
33Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor
34Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team
35Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
36Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
37Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
38Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team
39Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch
40Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut
41Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team
42Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti
43Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito
44Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea
45Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk
46Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
47Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
48Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin
49Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
50Christian Helmig (Lux) Team Differdange-Losch
51Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica
52Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek
53Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany
54Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
55Angus Edmond (NZl)
56Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team
57Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev
58Fredrik Edin (Swe) Cykloteket Racing Team

Elite women
2Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant
3Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
4Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team
5Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team
6Evy Kuijpers (Ned) RTC Buitenlust
7Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol
8Jamie Bierens (Ned) TWC Het Snelle Wiel
9Monique Van De Ree (Ned) Cyclelive Plus-Zannata
X10Esmee Oosterman (Ned) WRV De Peddelaars
X11Lizzy Witlox (Ned) TWC De Kempen
12Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective
13Crystal Anthony (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
14Christine Vardaros (USA) Team Stevens
15Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team
16Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing
17Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus
18Hannah Payton (GBr) Team CTC
19Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team
20Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny
21Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
22Martina Kukulova (Cze) Stevens Bikes-Emilio Sport
23Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC
24Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit
25Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP
26Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
27Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team
28Karen Verhestraeten (Bel) Up Cycling Team
29Katrien Thijs (Bel) Up Cycling Team
30Laura Verdonschot (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling
31Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen-Bioracer
32Loes Sels (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
X33Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom
X34Femke van den Driessche (Bel) DJ Matic
35Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam
36Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo
37Lisa Heckmann (Ger) VC-Racingteam
38Agnes Naumann (Ger) Saikls Crossteam
39Liv-Susanne Bachmann (Ger) Stevens-1A-Crossteam
40Margriet Helena Kloppenburg (Den) Endura Lady Force
41Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube
42Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team
43Mercedes Pacios Pujado (Spa) Blue Motors Ponts

U23 men
1Mike Teunissen (Ned) Netherlands
2David van der Poel (Ned) Netherlands
3Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands
4Stan Godrie (Ned) Netherlands
5Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands
6Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands
7Martijn Budding (Ned) Netherlands
8Richard Jansen (Ned) Netherlands
9Laurens Sweeck (Bel) Belgium
10Wout Van Aert (Bel) Belgium
11Gianni Vermeersch (Bel) Belgium
12Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium
13Tim Merlier (Bel) Belgium
14Jens Adams (Bel) Belgium
X15Daan Hoeyberghs (Bel) Belgium
X16Nicolas Cleppe (Bel) Belgium
17Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic
18Michael Boros (Cze) Czech Republic
19Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic
20Jakub Skala (Cze) Czech Republic
21Matej Lasak (Cze) Czech Republic
22Karel Svrcina (Cze) Czech Republic
X23Karel Pokorny (Cze) Czech Republic
X24Jakub Rydval (Cze) Czech Republic
25Logan Owen (USA) United States of America
26Spencer Downing (USA) United States of America
27Lukas Müller (Swi) Switzerland
28Fabian Lienhard (Swi) Switzerland
29Severin Saegesser (Swi) Switzerland
30Dominic Grab (Swi) Switzerland
31Steven James (GBr) Great Britain
32Ben Sumner (GBr) Great Britain
33Adam Martin (GBr) Great Britain
34Felix Drumm (Ger) Germany
35Yannick Gruner (Ger) Germany
36Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Germany
37Marco König (Ger) Germany
38Max Lindenau (Ger) Germany
X39Johannes Siemermann (Ger) Germany
40Jonas Pedersen (Den) Denmark
41Emil Arvid Olsen (Den) Denmark
42Nikolaj Ruud Ostergaard (Den) Denmark
43Magnus Skjoth (Den) Denmark
44Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain
45Jon Ander Insausti Irastorza (Spa) Spain
46Massimo Morabito (Lux) Luxembourg
47Scott Thiltges (Lux) Luxembourg
48Jakub Vanco (Svk) Slovakia
49Daan Soete (Bel) Belgium-B
50Jens Vandekinderen (Bel) Belgium-B
51Toon Aerts (Bel) Belgium-B
52Quinten Hermans (Bel) Belgium-B
53Diether Sweeck (Bel) Belgium-B
54Yorben Van Tichelt (Bel) Belgium-B
X55Ben Boets (Bel) Belgium-B
X56Braam Merlier (Bel) Belgium-B

Junior men
2Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands
3Pascal Eenkhoorn (Ned) Netherlands
4Max Gulickx (Ned) Netherlands
5Sieben Wouters (Ned) Netherlands
6Koen Van Dijke (Ned) Netherlands
7Maik van der Heijden (Ned) Netherlands
X8Kelvin Bakx (Ned) Netherlands
X9Fabio Jakobsen (Ned) Netherlands
10Yannick Peeters (Bel) Belgium
11Eli Iserbyt (Bel) Belgium
12Jelle Schuermans (Bel) Belgium
13Kobe Goossens (Bel) Belgium
14Thijs Aerts (Bel) Belgium
15Gianni Van Donink (Bel) Belgium
16Stijn Caluwe (Bel) Belgium
X17Pieter Van Roosbroeck (Bel) Belgium
X18Loïc Hennaux (Bel) Belgium
19Liam Earl (USA) United States of America
20Josey Weik (USA) United States of America
21Adam Toupalik (Cze) Czech Republic
22Roman Lehky (Cze) Czech Republic
23Martin Dejmek (Cze) Czech Republic
24Jan Kovar (Cze) Czech Republic
25Lukas Kunt (Cze) Czech Republic
26Dominik Vrana (Cze) Czech Republic
X27Adrian Sirek (Cze) Czech Republic
X28Jaroslav Vojir (Cze) Czech Republic
29Danny Fox (GBr) Great Britain
30Sean Dunlea (GBr) Great Britain
31Jack Ravenscroft (GBr) Great Britain
32Matthew Worton (GBr) Great Britain
33Johan Jacobs (Swi) Switzerland
34Timon Ruegg (Swi) Switzerland
35Joël Grab (Swi) Switzerland
36Ludwig Cords (Ger) Germany
37Leo Appelt (Ger) Germany
38Paul Lindenau (Ger) Germany
39Jakob Schlenkrich (Ger) Germany
40Rico Seidel (Ger) Germany
41Juraj Bellan (Svk) Slovakia
42Matej Ulik (Svk) Slovakia
43Kristian Zimany (Svk) Slovakia
44Jens Teirlinck (Bel) Belgium-B
45Thomas Joseph (Bel) Belgium-B
46Nick Verheyen (Bel) Belgium-B
47Elias Van Hecke (Bel) Belgium-B
48Han Devos (Bel) Belgium-B
49Briek Hermans (Bel) Belgium-B
X50Nick Van De Kerckhove (Bel) Belgium-B
X51Jorn Montaigne (Bel) Belgium-B

X = Reserve Rider