Three in a row for Kristoff at Tour des Fjords

Norwegian increases overall race lead

Alexander Kristoff scored his third stage victory in a row on another rain-soaked stage from Stord to Sauda but it was probably the hardest one so far as he had to face attacks involving the likes of Daryl Impey, Adam Yates, Michael Valgren and Edvald Boasson Hagen in the 166.8km-long race.

“I felt quite good in the tunnel but it was a bit too long for me,” Kristoff said of the 8km-long Bømlafjordtunnel that preceded a King of the Mountain at 13.7km. “I was struggling and 17 guys went away. I was lucky that [runner-up Jasper] Stuyven was with me, so Trek had the same interest as us to bring the breakaway group back. Katusha and Trek worked well together but it was a really hard start. For a while, I thought the jersey was gone but now I remain in yellow and I feel really happy.”

The 17 escapees were Damien Howson, Impey, Christian Meier and Yates (Orica-GreenEdge), Valgren, Pavel Brutt and Chris Anker Sørensen (Tinkoff-Saxo), Laurent Didier (Trek), Angel Madrazo, Eduard Prades and Amets Txurruka (Caja Rural-RGA), Boasson Hagen (MTN-Qhubeka), Francis De Greef and Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert), Pawel Bernas (Activejet), Sam Oomen (Rabobank Development) and Michael Olsson (Tre For-Blue Water). They got a minute lead and stayed at the front for 30km.

Despite the continuous rain alongside the beautiful fjords, Danish champion Valgren was extremely motivated. He rode away again passed 50km at Haugesund, the hometown of U23 world champion Sven-Erik Bystrøm, with three other riders: Magnus Cort Nielsen (Orica-GreenEdge), Nic Dougall (MTN-Qhubeka) and Wouter Mol (De Rijke). Valgren continued solo with 44km to go and eventually got reeled in 19km before the finishing line. Boasson Hagen counter attacked to put some pressure on Kristoff.

“Edvald tried in the last climb, also Orica,” the race leader noted, “but I felt I was always going to be stronger in the end of the race than at the start so I was confident that I’d be able to follow them. I don’t know what’s wrong with me at the beginning of the race, but the finale is more important, isn’t it?”

Boasson Hagen was relayed at the front by up and coming Frederik Galta, from Coop-Øster Hus, who finished fourth overall at the Tour of Norway last week. The 22-year-old was rejoined by Rasmus Guldhammer (Cult Energy) and Txurruka. The trio surrendered with 5km to go.

“I rode that uphill finish in Sauda before but I didn’t remember it was that hard,” Kristoff said. “When I saw the finish, I was pretty sure I’d win. I was confident in myself but you never know, there are other fast guys here. I think I won by a good margin.” He did.

He reached the total number of 16 victories for the 2015 season ahead of the closing week-end of the Tour des Fjords in his hometown of Stavanger where he is expected to be supported by huge crowds under better weather conditions. Saturday’s stage to Sandnes is supposedly the queen stage.

“Sixteen is already a good number, but I hope I have more to come”, Kristoff added. “Tomorrow I’m afraid to not be able to follow in the climb but this climb suits me better than the one in the tunnel today. It’s more like a classic-type so normally I’ll overcome the difficulty. I’ll try to make it five wins out of five stages but for sure it’ll be tough.”
 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha3:57:05 
2Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge  
3Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka  
4Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
5Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing  
6Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling  
7Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
8Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo  
9Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka  
10Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
11Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
12Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
13Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
14Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
15Kamil Gradek (Pol) Activejet Team  
16Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
17Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water  
18Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
19Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo  
20Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
21Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
22Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
23Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha  
24Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling  
25Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis  
26Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor  
27August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
28Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
29Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
30Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
31Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
32Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
33Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
34Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo  
35Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team  
36Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team  
37Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
38Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
39Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
40Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing  
41Marco Haller (Aut) Team Katusha  
42Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo  
43Pawel Bernas (Pol) Activejet Team  
44Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:00:09 
45Simon Spilak (Slo) Team Katusha  
46Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka0:00:15 
47Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge0:00:25 
48Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:00:35 
49Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team0:00:47 
50Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing0:01:48 
51Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:02:24 
52Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:02:27 
53Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:04:49 
54Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker  
55Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge  
56Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha  
57Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling  
58Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:07:18 
59Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water  
60James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis  
61Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka  
62Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
63Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka0:08:21 
64Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge  
65Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
66Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing  
67Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing  
68Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha  
69Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo  
70Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
71Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
72Philip Lindau (Swe) Team Joker0:14:17 
73Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker  
74André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
75Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling  
76Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling  
77Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
78Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
79Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus  
80Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
81Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
82Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
83Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling  
84Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor  
85Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor  
86Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
87Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
88Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
89Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team  
90Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
91Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
92Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
93Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker  
94Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
95Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor  
96Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
97Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team  
98Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no  
99Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no  
100Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis  
101Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus  
102Pawel Franczak (Pol) Activejet Team  
103Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
104Michal Podlaski (Pol) Activejet Team  
105Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
106Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no0:18:57 
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo6 pts
2Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke4 
3Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge2 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo6 pts
2Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka4 
3Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke2 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha20 pts
2Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge16 
3Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka14 
4Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water12 
5Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing10 
6Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling8 
7Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi6 
8Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo4 
9Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka2 
10Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA5 pts
2Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge3 
3Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge2 
4Simon Spilak (Slo) Team Katusha1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo5 pts
2Marco Haller (Aut) Team Katusha3 
3Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA2 
4Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water1 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Trefor-Blue Water11:51:15 
2Tinkoff - Saxo  
3Team Katusha  
4Roompot Oranje Peloton  
5Caja Rural - Seguros RGA  
6Wanty - Groupe Gobert  
7Rabobank Development Team  
8Trek Factory Racing0:00:09 
9MTN-Qhubeka0:00:15 
10Orica GreenEdge0:00:25 
11Team Tre Berg-Bianchi0:00:35 
12CULT Energy Pro Cycling0:04:49 
13Team Ringeriks-Kraft0:08:21 
14Team Coop-Øster Hus0:14:17 
15Activejet Team  
16Topsport Vlaanderen - Baloise0:15:39 
17Madison Genesis0:21:35 
18Team Sparebanken Sør0:28:34 
19Team Joker0:33:23 
20Cyclingteam Join`s - De Rijke  
21Team FixIT.no0:35:52 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha14:10:41 
2Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge0:00:20 
3Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing0:00:24 
4Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo  
5Marco Haller (Aut) Team Katusha  
6Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water0:00:26 
7Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka  
8Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka0:00:30 
9Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling  
10Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
11Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
12Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling  
13Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
14Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
15Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water  
16Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
17Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
18Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
19Pawel Bernas (Pol) Activejet Team  
20Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo0:00:37 
21Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
22Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo0:00:44 
23Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
24Kamil Gradek (Pol) Activejet Team  
25Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor  
26Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
27Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis  
28August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
29Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
30Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
31Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
32Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
33Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
34Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:50 
35Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team0:00:57 
36Simon Spilak (Slo) Team Katusha0:01:10 
37Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo0:01:21 
38Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing0:01:31 
39Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:01:45 
40Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge0:01:46 
41Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:01:50 
42Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:02:18 
43Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:02:23 
44Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing0:03:35 
45Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:04:37 
46Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:05:19 
47Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:05:30 
48Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling0:05:33 
49Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker  
50Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha0:06:00 
51Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team  
52Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka0:06:19 
53Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:09:05 
54Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo0:09:18 
55Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:13:00 
56Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:13:28 
57Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:13:55 
58Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka0:14:21 
59Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:14:47 
60Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
61Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team0:14:52 
62Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker0:15:01 
63Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
64Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
65Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
66Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker0:15:14 
67Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:15:17 
68Pawel Franczak (Pol) Activejet Team0:15:20 
69Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge0:15:55 
70André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:16:02 
71Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus0:16:05 
72Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus0:16:07 
73Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team  
74Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
75Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:16:38 
76Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor0:19:07 
77Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
78Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka0:19:15 
79Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis0:19:23 
80Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:19:24 
81Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:19:25 
82Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor0:20:17 
83Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor0:20:36 
84Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team0:20:59 
85Philip Lindau (Swe) Team Joker0:21:01 
86Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing0:22:32 
87Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:23:02 
88Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no0:24:36 
89Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:24:55 
90Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling0:25:23 
91Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing0:26:38 
92Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka0:26:49 
93Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling0:28:28 
94Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge0:29:17 
95Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:29:41 
96Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:32:34 
97Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:33:44 
98Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water0:34:42 
99James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis0:35:23 
100Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no0:36:38 
101Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling0:38:03 
102Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
103Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
104Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
105Michal Podlaski (Pol) Activejet Team0:40:11 
106Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no0:42:43 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha60 pts
2Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge30 
3Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo28 
4Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water27 
5Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing26 
6Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka26 
7Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka22 
8Marco Haller (Aut) Team Katusha16 
9Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team12 
10Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team10 
11André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton10 
12Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling8 
13Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water8 
14Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert6 
15Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi6 
16Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke6 
17Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no6 
18Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA6 
19Michal Podlaski (Pol) Activejet Team6 
20Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo4 
21Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor4 
22Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka4 
23Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor4 
24Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling2 
25Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge2 
26Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
27Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke13 pts
2Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no10 
3Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA10 
4Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert7 
5Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo5 
6Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no5 
7Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team5 
8Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor5 
9Michal Podlaski (Pol) Activejet Team5 
10Marco Haller (Aut) Team Katusha3 
11Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge3 
12Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton3 
13Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge2 
14Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water2 
15Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor2 
16Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise2 
17Simon Spilak (Slo) Team Katusha1 
18Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge1 
19Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing14:11:05 
2Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo  
3Marco Haller (Aut) Team Katusha  
4Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water0:00:02 
5Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling0:00:06 
6Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
7Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
8Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor0:00:20 
9August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
10Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
11Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
12Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team0:00:33 
13Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing0:01:07 
14Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:01:21 
15Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge0:01:22 
16Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:01:26 
17Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:04:55 
18Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team0:05:36 
19Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:12:36 
20Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:14:23 
21Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
22Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team0:14:28 
23Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker0:14:37 
24Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
25Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
26Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker0:14:50 
27Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:14:53 
28Pawel Franczak (Pol) Activejet Team0:14:56 
29André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:15:38 
30Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus0:15:41 
31Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus0:15:43 
32Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:16:14 
33Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor0:18:43 
34Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
35Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka0:18:51 
36Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis0:18:59 
37Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:19:00 
38Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor0:20:12 
39Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team0:20:35 
40Philip Lindau (Swe) Team Joker0:20:37 
41Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:22:38 
42Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:24:31 
43Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling0:28:04 
44Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge0:28:53 
45Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:32:10 
46Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling0:37:39 
47Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
48Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
49Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
50Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no0:42:19 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Trefor-Blue Water42:33:33 
2Team Katusha  
3Caja Rural - Seguros RGA  
4Wanty - Groupe Gobert0:00:14 
5Tinkoff - Saxo0:00:21 
6Rabobank Development Team0:00:41 
7Orica GreenEdge0:01:23 
8Roompot Oranje Peloton0:01:29 
9Trek Factory Racing0:01:43 
10Team Tre Berg-Bianchi0:02:21 
11CULT Energy Pro Cycling0:05:03 
12MTN-Qhubeka0:05:45 
13Activejet Team0:14:45 
14Team Coop-Øster Hus0:16:03 
15Topsport Vlaanderen - Baloise0:16:21 
16Team Ringeriks-Kraft0:25:56 
17Team Joker0:33:51 
18Cyclingteam Join`s - De Rijke0:35:06 
19Team Sparebanken Sør0:38:38 
20Madison Genesis0:51:00 
21Team FixIT.no1:12:47 

 

Related Articles

Back to top