TechPowered By

More tech

June 08, Brady Village Criterium: Tulsa

Luke Keough leads second straight UnitedHealthcare podium sweep at Tulsa Tough

By:
Cycling News
Published:
June 10, 2013, 18:02 BST,
Updated:
June 10, 2013, 19:55 BST

Cliff-Ryan wins back-to-back with victory at Brady Village Criterium

Elite men
1 Luke Keough (UnitedHealthcare Pro Cycling) 1:21:41  
2 Carlos Alzate Escobar (UnitedHealthcare Pro Cycling)    
3 Karl Menzies (UnitedHealthcare Pro Cycling)    
4 Adam Leibovitz (Texas Roadhouse Cycling Team)    
5 Travis McCabe (Elbowz Racing Elite Cycling Team)    
6 Sean Mazich (Jelly Belly p/b Kenda)    
7 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling)    
8 Michael Weicht (CashCall Mortgage)    
9 Charles Huff (Jelly Belly p/b Kenda)    
10 Tyler Brandt (Get Crackin)    
11 David Guttenplan (AG Bicycles-Guttenplan Coaching)    
12 Chad Hartley (RACC p/b GG)    
13 Bryan Fawley (Dallas Bike Works)    
14 Tristan Uhl (787 Racing)    
15 Andrew Dahlheim (Bissell Pro Cycling)    
16 Orlando Garibay (MRI-Endurance Elite U23)    
17 Michael Dziedzic (Landis-Trek)    
18 Dennis Ramirez Mejia (Get Crackin)    
19 Steve Tilford (TradeWind Energy/Eriksen Cycle)    
20 Jos Leroux (Get Crackin)    
21 Chad Cagle (Tulsa Tough p/b ICEDOT)    
22 Jason Waddell (Tulsa Tough p/b ICEdot)    
23 Zack Allison (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
24 Brandon Feehery (Astellas Oncology)    
25 Philip Wikoff (Bicycle Sport Shop pb Integrit)    
26 Colton Jarisch (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
27 Shane Haga (Bicycle Sport Shop pb Integrit)    
28 Colin Gibson (Keller Rohrback Cycling)    
29 John Grant (Texas Roadhouse Cycling Team)    
30 Brendan Cornett (Team United Healthcare Georgia)    
31 Alexey Shmidt (United Healthcare of Georgia)    
32 Logan Hutchings (Elbowz Racing Elite Cycling Team)    
33 Rahsaan Bahati (Sharecare Cycling p/b Wheeland)    
34 Zachary Bergh (Astellas Oncology) 0:00:11  
35 Augusto Sanchez (Park Place Dealerships/Sun)    
36 Winston David (United Healthcare of Georgia)    
37 Michael Olheiser (CashCall Mortgage)    
38 JT Cody (Team Velocity Bike Shop)    
39 Lee Muse (Team Bike Religion/ShoAir)    
40 Tim Jenkinson (Cleveland Clinic/RGF p/b Felt)    
41 Kevin Attkisson (Texas Roadhouse Cycling Team)    
42 Adam Koble    
43 Levi Baker (Park Place Dealerships/ Sun)    
44 Anthony Canevari (Sharecare Cycling p/b Wheeland)    
45 Parker Kyzer (Cleveland Clinic/RGF p/b Felt)    
46 Colby Ricker (Sonic Boom Racing p/b Lucky Pi)    
47 David Santos (CashCall Mortgage)    
48 Andrew Buntz (Astellas Oncology)    
49 Jose A Aguirre (MRI Endurance Elite U23) 0:00:18  
50 Josh Estes (Park Place Dealerships/Sun)    
51 Julio Padilla (Hino/Pizza Hut/Z-Gas)    
52 Stefan Rothe (Tulsa Tough p/b ICEDOT)    
53 Cory Scott (Hotter N Hell Hundred/ MSU)    
54 Jacob White (Tulsa Tough p/b ICEdot)    
55 Mathew Ankney (Tulsa Tough p/b ICEDOT)    
56 Richard Stuart (Kentucky Flyers Cycling Inc)    
57 Christopher Wolhuter (Stan's No Tubes p/b Proferrin)    
58 Willy Zellmer (Gateway Harley-Davidson/Trek)    
59 Jordan Heimer    
60 Fabrizio Von Nacher (CashCall Mortgage)    
61 Michael J. Smith (Cycle City Racing)    
62 Robert Cummings (Park Place Dealerships/ Sun)    
63 Gab Varela (Jamis-Hagens Berman)    
64 Winfield Gibson (Tulsa Tough p/b ICEdot)    
65 Nick Coil (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
66 Brian Forbes (Body by Vi p/b VeloVie)    
67 Craig Streit (Body by Vi p/b VeloVie)    
68 Andrew Bosco (Team Bike Religion/ShoAir)    
69 Robert White (Sharecare Cycling p/b Wheeland)    
70 Guido Palma (Jamis-Hagens Berman) 0:00:30  
71 Bradley White (UnitedHealthcare Pro Cycling) 0:00:33  
72 Michael Pincus (Bicycle Sport Shop pb Integrit) 0:00:35  
73 Cory Williams (MRI-Endurance Elite U23)    
74 Bryan Duvall (Team Soundpony)    
75 Justin Williams (MRI-Endurance Elite U23)    
76 Morgan Ryan (Get Crackin)    
77 Chad Adair (Full Circle p/b Pure Gear)    
78 Ross White (KS Energy Services/Team Wiscon) 0:00:40  
79 Colton Barrett (Texas Roadhouse Cycling Team)    
80 Jos Chalmers (Gateway Harley-Davidson/Trek) 0:00:46  
81 Austin Vinton (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
82 Nathaniel Beams (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
83 Victor Riquelme (Body by Vi p/b VeloVie) 0:00:56  
84 Alejandro Padilla    
85 Cody O'Reilly (Team Predator Carbon Repair)    
86 Ian Burnett (Jelly Belly p/b Kenda) 0:01:01  
87 Brant Speed (Pedal Hard Cycling) 0:01:04  
88 Taylor Clements (Get Crackin) 0:01:12  
89 Adrian Hegyvary (UnitedHealthCare Pro Cycling) 0:01:28  
90 Eric Marcotte (Elbowz Racing Elite Cycling Team) 0:03:37  
91 Heath Blackgrove (Elbowz Racing Elite Cycling Team) 0:03:39  
DNS Andy Scarano (United Healthcare of Georgia p)    
DNS Chad Burdzilauskas (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF Patrick Bevin (Bissell Pro Cycling)    
DNF Chris Barton (CashCall Mortgage)    
DNF Cole House (CashCall Mortgage)    
DNF Evan Bybee (DNA Racing)    
DNF Mat Stephens (Elbowz Racing Elite Cycling Team)    
DNF Alberto Covarrubias (Fayetteville Wheelmen)    
DNF Marcel Delisser (Full Circle p/b Pure Gear)    
DNF Brad Tuhi (Full Circle p/b Pure Gear)    
DNF Griffin Easter (Gateway Harley-Davidson/Trek)    
DNF Daniel Eaton (Gateway Harley-Davidson/Trek)    
DNF Cory Greenberg (Get Crackin)    
DNF Jonny Sundt (Giant South)    
DNF O'Neil Samuels (Litespeed-BMW)    
DNF Willie Myers (Marc Pro - Strava)    
DNF Samuel Grove (MRI Endurance Elite u23)    
DNF Diego Sandoval (MRI-Endurance Elite U23)    
DNF Ty Tuttle (Sonic Boom Racing p/b Lucky Pi)    
DNF Jacob Hill (Stan's No Tubes p/b Proferrin)    
DNF Andrew Mackay (Team Bike Religion/ShoAir)    
DNF Brais Dacal (Team Novo Nordisk Development)    
DNF Michael Dalterio (Team Novo Nordisk Development)    
DNF Joshua Carter (Team Predator Carbon Repair)    
DNF Jacob Lasley (Team Soundpony)    
DNF Robert Bush (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF Nick Ramirez (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF Caleb Fuchs (Think Finance p/b Trek Bicycle)    
DNF William C. Stolte (TradeWind Energy/Eriksen Cycle)    
DNF Kent Woermann (TradeWind Energy/Eriksen Cycle)    
DNF Stephan Hirsch (United Healthcare of Georgia)    
DNF Daniel Holt (United Healthcare of Georgia)    
DNF Kurt Fletcher (708 Racing p/b Dressel's Pub)    
DNF Andres Diaz    
DNF Brice Jones (Wal-Mart/Bough Financial)    
DNF Christopher Trickey (Team Wooly Mammoth)    
Elite women
1 Theresa Cliff-Ryan (Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling Vie13) 1:01:03  
2 Jacquelyn Crowell (Exergy TWENTY16)    
3 Erica Allar (CARE4CYCLING powered by Solomon)    
4 Alexis Ryan (NOW and Novartis for MS)    
5 Jennifer Purcell (Team Colavita Fine Cooking)    
6 Christina Gokey-Smith (Rouse/Oogie Racing)    
7 Tiffany Pezzulo (Primal Pro Women p/b BH)    
8 Liza Rachetto (Vanderkitten)    
9 Alison Powers (NOW and Novartis for MS)    
10 Vanessa Drigo (Rose Bandits)    
11 Lenore Pipes (CARE4CYCLING p/b Solomon Corp)    
12 Amy McGuire (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
13 Joy McCulloch (CashCall Cycling)    
14 Andrea Garces (Colombia Specialized Team)    
15 Jessica Prinner (CARE4CYCLING p/b Solomon Corp)    
16 Maura Kinsella (NOW and Novartis for MS)    
17 Devon Gorry (NOW and Novartis for MS)    
18 Brenna Lopez-Otero (Bend Memorial Clinic Total Care)    
19 Jamie Bookwalter (Team Colavita Fine Cooking)    
20 Kate Sherwin (River City Market Racing)    
21 Scotti Wilborne (Leborne Coaching)    
22 Laura Parsons (Rose Bandits)    
23 Diana Penuela (Colombia Specialized Team)    
24 Kathleen Hattaway (Jubilee Subaru)    
25 Ginny King (KingRacingGroup)    
26 Starla Teddergreen (Vanderkitten)    
27 Elle Anderson (Vanderkitten)    
28 Mary Zider (Team Colavita Fine Cooking)    
29 Amity Elliot (Team Kenda presented by RACC)    
30 Robin Farina (NOW and Novartis for MS) 0:00:07  
31 Anna Sanders (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
32 Gwen Inglis (Team Kenda presented by RACC)    
33 Whitney Schultz (Team Colavita Fine Cooking) 0:00:10  
34 Laura Brown (Team Colavita Fine Cooking)    
35 Ana Milena Fagua (Colombia Specialized Team)    
36 Kimberley Wells (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
37 Michelle Hayner (Velossimo Racing) 0:00:12  
38 Skylar Schneider (Team TIBCO)    
39 Carrie Cash Wootten (Pepper Palace Pro Cycling)    
40 Kori Seehafer (Primal Pro Women p/b BH)    
41 Solymar Rivera (Parck Place Dealerships/ Sun) 0:00:15  
42 Ana Sanabria (Colombia Specialized Team) 0:00:24  
43 Joanie Caron (Primal Pro Women p/b BH) 0:00:29  
44 Kaytie Scott (Primal Pro Women p/b BH) 0:00:50  
45 Annalisa Fish (River City Market Racing)    
46 Kat Carr (SKINourishment p/b Paceline Pr) 0:02:26  
47 Kelly Fisher-Goodwin (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
48 Rose Long (Primal Pro Women p/b BH)    
49 Liz Gerrity (Rose Bandits) 0:02:35  
50 Florinda Isabel De Leon Gonzalez (Park Place Dealerships/Sun)    
51 Marissa Axell (Fremont Bank Cycling Team)    
52 Gabrielle Pilote (Team Kenda presented by RACC)    
53 Danielle Bradley (Jubilee Subaru)    
54 Michelle Montoya (Jubilee Subaru)    
55 Lindsey Durst (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
56 Amy Plotkin (Rose Bandits)    
57 Kim Jennings (Jubilee Subaru)    
58 Zoe Frazier (Frazier Cycling)    
59 Heather Ross (Fremont Bank Cycling Team)    
60 Lauren De Crescenzo (Team Kenda presented by RACC)    
61 Judy Jenkins (Landis/Trek)    
62 Angie Sanabria (Colombia Specialized Team)    
63 Claudia Buitrago (Colombia Specialized Team)    
64 Dominique Shore (Frazier Cycling Partners)    
65 Lindsay Lorenz (Slimen Und Grossen)    
DNF Catherine Walberg (Trek Midwest)    
DNF Rachel Byus (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
DNF Lauren Stephens (FCS|Zngine p/b Mr. Restore)    
DNF Claire Mckenna (Jubilee Subaru)    
DNF Kapri Gonzales (Landis/Trek)    
DNF Nichole Wangsgard (Primal Pro Women p/b BH)    
DNF Mandy Heintz (Shama Cycles)    
DNF Terra James (Team Kenda presented by RACC)    
DNF Eliazabeth Lauer (Team Kenda presented by RACC)    
DNF Marilyn Mcdonald (Trek/Landis)