TechPowered By

More tech

La Tropicale Amissa Bongo (Tabo) 2010

Date range:
January 19-24, 2010

January 19, Stage 1: Bongoville - Akieni 81km

Dumoulin claims Tropicale opener

By:
Cycling News
Published:
January 19, 2010, 15:20 GMT,
Updated:
January 20, 2010, 15:42 GMT

Van Heerden foils all-French podium

Full Results
1 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:57:31  
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom    
3 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling    
4 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
5 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom    
6 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
7 Adnane Aarbia (Mar) Morocco    
8 Rousseau Nicolas (Fra) AG2R La Mondiale    
9 Michaël Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
10 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom    
11 Bassirou Konte (CIv) Ivory Coast    
12 Ahmed M'raïhi (Tun) Tunisia    
13 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
14 Eugène Lokossoue Kouame (CIv) Ivory Coast    
15 Mohamed Saïd El Ammoury (Mar) Morocco    
16 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
17 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom    
18 Sherif Abdalla (Egy) Egypt    
19 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
20 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling    
21 Leris Moukagni (Gab) Gabon 1    
22 Ephrem Ekobena (Gab) Gabon 2    
23 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia    
24 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
25 Ismail Ayoune (Mar) Morocco    
26 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
27 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
28 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
29 Hamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso    
30 Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom    
31 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom    
32 Jacobus Venter (RSA) MTN Cycling 0:00:08  
33 Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda 0:00:10  
34 Damien Tekou Fokou (Cmr) Camaroon    
35 Bolodigui Ouattara (CIv) Ivory Coast    
36 Gaël Nzoughe (Gab) Gabon 2    
37 Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda    
38 Jimmi Soerensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
39 Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda    
40 Driss Hnini (Mar) Morocco    
41 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya    
42 Frédéric Obiang (Gab) Gabon 1    
43 Nderi Mwai Zakayo (Ken) Kenya    
44 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Cycling 0:00:14  
45 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco    
46 Karim Jendoubi (Tun) Tunisia 0:00:16  
47 Hillary Kiprotich (Ken) Kenya 0:00:19  
48 Ange Nzatsi Koumba (Gab) Gabon 2    
49 Ahmed Hosni Hafiz (Egy) Egypt    
50 Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso    
51 N'zarama Claver Kouame (CIv) Ivory Coast    
52 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Cycling    
53 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale    
54 Noureddine Ouarchi (Mar) Morocco    
55 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia    
56 Ahmed Ouedraogo (CIv) Ivory Coast    
57 Bradley Zane Potgieter (RSA) MTN Cycling    
58 Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda    
59 David Njassy Nombo (Gab) Gabon 1    
60 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
61 Ahmed Mohamed Elhady (Egy) Egypt    
62 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
63 Ladji Moussavou (Gab) Gabon 2    
64 Martinien Tega (Cmr) Camaroon    
65 Adrian Udesen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
66 Innocent Nshimiyimana (Rwa) Rwanda 0:00:26  
67 Grégoire Ouedraogo (Bur) Burkina Faso 0:00:32  
68 Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso    
69 Samuel Mwangi (Ken) Kenya    
70 Issiaka Fofana (CIv) Ivory Coast    
71 Ghislain Ndong (Gab) Gabon 1    
72 Amr Mahmoud Ahmad (Egy) Egypt    
73 Samuel Ekiru (Ken) Kenya    
74 Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda 0:00:40  
75 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya    
76 Glenn Bak (Den) Team Designa Kokken - Blue Water 0:00:55  
77 Sylver Dima (Gab) Gabon 2 0:04:51  
78 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 0:10:35  
79 Arnaud Ontsassi (Gab) Gabon 1 0:12:27  
80 Saidou Tall (Bur) Burkina Faso    
81 Edouard Ekomie (Gab) Gabon 2    
82 Sid Ali Akkouche (Tun) Tunisia    
83 Ahmed Ahmed (Egy) Egypt    
84 Yannick Lontsi (Cmr) Camaroon 0:16:39  
85 Oumarou Minougou (Bur) Burkina Faso 0:16:41  
86 Ahmed Fesal Ali (Egy) Egypt 0:17:15  
87 Charles H.D. - Anguilet (Gab) Gabon 1 0:24:57  
88 Aboubakar H.D. - Daouda (Cmr) Camaroon 0:24:59  
89 Yves H.D. - Ngue Ngock (Cmr) Camaroon 0:36:08  
Sprint 1 - km 14.1 - Kele
1 Damien Tekou Fokou (Cmr) Camaroon 3 pts
2 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 2  
3 Adnane Aarbia (Mar) Morocco 1  
Sprint 2 - km 28.8 - Ngouoni
1 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 3 pts
2 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya 2  
3 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 1  
Sprint 3 - km 50.1 - Oyou
1 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 3 pts
2 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 2  
3 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1  
Mountain 1 - km 36 - GPM n° 1
1 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 5 pts
2 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya 3  
3 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia 1  
General classification after stage 1
1 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:57:20  
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:00:05  
3 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling 0:00:07  
4 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:00:08  
5 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:00:09  
6 Adnane Aarbia (Mar) Morocco 0:00:10  
7 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:00:11  
8 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
9 Rousseau Nicolas (Fra) AG2R La Mondiale    
10 Michaël Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
11 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom    
12 Bassirou Konte (CIv) Ivory Coast    
13 Ahmed M'raïhi (Tun) Tunisia    
14 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
15 Eugène Lokossoue Kouame (CIv) Ivory Coast    
16 Mohamed Saïd El Ammoury (Mar) Morocco    
17 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
18 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom    
19 Sherif Abdalla (Egy) Egypt    
20 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
21 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling    
22 Leris Moukagni (Gab) Gabon 1    
23 Ephrem Ekobena (Gab) Gabon 2    
24 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia    
25 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
26 Ismail Ayoune (Mar) Morocco    
27 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
28 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
29 Hamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso    
30 Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom    
31 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom    
32 Damien Tekou Fokou (Cmr) Camaroon 0:00:18  
33 Jacobus Venter (RSA) MTN Cycling 0:00:19  
34 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya    
35 Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda 0:00:21  
36 Bolodigui Ouattara (CIv) Ivory Coast    
37 Gaël Nzoughe (Gab) Gabon 2    
38 Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda    
39 Jimmi Soerensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
40 Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda    
41 Driss Hnini (Mar) Morocco    
42 Frédéric Obiang (Gab) Gabon 1    
43 Nderi Mwai Zakayo (Ken) Kenya    
44 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Cycling 0:00:25  
45 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco    
46 Karim Jendoubi (Tun) Tunisia 0:00:27  
47 Hillary Kiprotich (Ken) Kenya 0:00:30  
48 Ange Nzatsi Koumba (Gab) Gabon 2    
49 Ahmed Hosni Hafiz (Egy) Egypt    
50 Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso    
51 N'zarama Claver Kouame (CIv) Ivory Coast    
52 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Cycling    
53 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale    
54 Noureddine Ouarchi (Mar) Morocco    
55 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia    
56 Ahmed Ouedraogo (CIv) Ivory Coast    
57 Bradley Zane Potgieter (RSA) MTN Cycling    
58 Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda    
59 David Njassy Nombo (Gab) Gabon 1    
60 Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
61 Ahmed Mohamed Elhady (Egy) Egypt    
62 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne    
63 Ladji Moussavou (Gab) Gabon 2    
64 Martinien Tega (Cmr) Camaroon    
65 Adrian Udesen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
66 Innocent Nshimiyimana (Rwa) Rwanda 0:00:37  
67 Grégoire Ouedraogo (Bur) Burkina Faso 0:00:43  
68 Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso    
69 Samuel Mwangi (Ken) Kenya    
70 Issiaka Fofana (CIv) Ivory Coast    
71 Ghislain Ndong (Gab) Gabon 1    
72 Amr Mahmoud Ahmad (Egy) Egypt    
73 Samuel Ekiru (Ken) Kenya    
74 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 0:00:48  
75 Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda 0:00:51  
76 Glenn Bak (Den) Team Designa Kokken - Blue Water 0:01:06  
77 Sylver Dima (Gab) Gabon 2 0:05:02  
78 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 0:10:43  
79 Arnaud Ontsassi (Gab) Gabon 1 0:12:38  
80 Saidou Tall (Bur) Burkina Faso    
81 Edouard Ekomie (Gab) Gabon 2    
82 Sid Ali Akkouche (Tun) Tunisia    
83 Ahmed Ahmed (Egy) Egypt    
84 Yannick Lontsi (Cmr) Camaroon 0:16:50  
85 Oumarou Minougou (Bur) Burkina Faso 0:16:52  
86 Ahmed Fesal Ali (Egy) Egypt 0:17:26  
Points classification
1 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 30 pts
2 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom 27  
3 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling 25  
4 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 23  
5 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 21  
6 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water 19  
7 Adnane Aarbia (Mar) Morocco 17  
8 Rousseau Nicolas (Fra) AG2R La Mondiale 15  
9 Michaël Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water 13  
10 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 11  
11 Bassirou Konte (CIv) Ivory Coast 10  
12 Ahmed M'raïhi (Tun) Tunisia 9  
13 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 8  
14 Eugène Lokossoue Kouame (CIv) Ivory Coast 7  
15 Mohamed Saïd El Ammoury (Mar) Morocco 6  
16 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 5  
17 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom 4  
18 Sherif Abdalla (Egy) Egypt 3  
19 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 2  
20 Ian Mac Leod (RSA) MTN Cycling 1  
Mountains classification
1 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 5 pts
2 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya 3  
3 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia 1  
Sprint classification
1 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 3 pts
2 Damien Tekou Fokou (Cmr) Camaroon 3  
3 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 3  
4 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 3  
5 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 2  
6 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya 2  
7 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1  
8 Adnane Aarbia (Mar) Morocco 1  
Young rider classification
1 Christof Van Heerden (RSA) MTN Cycling 1:57:27  
2 Guillaume Blot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:00:04  
3 Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
4 Bassirou Konte (CIv) Ivory Coast    
5 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
6 Eugène Lokossoue Kouame (CIv) Ivory Coast    
7 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
8 Sherif Abdalla (Egy) Egypt    
9 Leris Moukagni (Gab) Gabon 1    
10 Ephrem Ekobena (Gab) Gabon 2    
11 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia    
12 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
13 Ismail Ayoune (Mar) Morocco    
14 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
15 Jacobus Venter (RSA) MTN Cycling 0:00:12  
16 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya    
17 Gaël Nzoughe (Gab) Gabon 2 0:00:14  
18 Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda    
19 Jimmi Soerensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
20 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Cycling 0:00:18  
21 Hillary Kiprotich (Ken) Kenya 0:00:23  
22 Ange Nzatsi Koumba (Gab) Gabon 2    
23 Ahmed Hosni Hafiz (Egy) Egypt    
24 Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso    
25 N'zarama Claver Kouame (CIv) Ivory Coast    
26 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Cycling    
27 Noureddine Ouarchi (Mar) Morocco    
28 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia    
29 Bradley Zane Potgieter (RSA) MTN Cycling    
30 David Njassy Nombo (Gab) Gabon 1    
31 Ahmed Mohamed Elhady (Egy) Egypt    
32 Adrian Udesen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water    
33 Grégoire Ouedraogo (Bur) Burkina Faso 0:00:36  
34 Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso    
35 Amr Mahmoud Ahmad (Egy) Egypt    
36 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 0:00:41  
37 Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda 0:00:44  
38 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 0:10:36  
39 Edouard Ekomie (Gab) Gabon 2 0:12:31  
40 Sid Ali Akkouche (Tun) Tunisia    
41 Ahmed Ahmed (Egy) Egypt    
42 Yannick Lontsi (Cmr) Camaroon 0:16:43  
43 Oumarou Minougou (Bur) Burkina Faso 0:16:45  
44 Ahmed Fesal Ali (Egy) Egypt 0:17:19  
African rider classification
1 Adnane Aarbia (Mar) Morocco 1:57:30  
2 Bassirou Konte (CIv) Ivory Coast 0:00:01  
3 Ahmed M'raïhi (Tun) Tunisia    
4 Eugène Lokossoue Kouame (CIv) Ivory Coast    
5 Mohamed Saïd El Ammoury (Mar) Morocco    
6 Sherif Abdalla (Egy) Egypt    
7 Leris Moukagni (Gab) Gabon 1    
8 Ephrem Ekobena (Gab) Gabon 2    
9 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia    
10 Ismail Ayoune (Mar) Morocco    
11 Hamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso    
12 Damien Tekou Fokou (Cmr) Camaroon 0:00:08  
13 Suleiman Kangangi (Ken) Kenya 0:00:09  
14 Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda 0:00:11  
15 Bolodigui Ouattara (CIv) Ivory Coast    
16 Gaël Nzoughe (Gab) Gabon 2    
17 Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda    
18 Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda    
19 Driss Hnini (Mar) Morocco    
20 Frédéric Obiang (Gab) Gabon 1    
21 Nderi Mwai Zakayo (Ken) Kenya    
22 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco 0:00:15  
23 Karim Jendoubi (Tun) Tunisia 0:00:17  
24 Hillary Kiprotich (Ken) Kenya 0:00:20  
25 Ange Nzatsi Koumba (Gab) Gabon 2    
26 Ahmed Hosni Hafiz (Egy) Egypt    
27 Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso    
28 N'zarama Claver Kouame (CIv) Ivory Coast    
29 Noureddine Ouarchi (Mar) Morocco    
30 Riadh Ghdamssi (Tun) Tunisia    
31 Ahmed Ouedraogo (CIv) Ivory Coast    
32 Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda    
33 David Njassy Nombo (Gab) Gabon 1    
34 Ahmed Mohamed Elhady (Egy) Egypt    
35 Ladji Moussavou (Gab) Gabon 2    
36 Martinien Tega (Cmr) Camaroon    
37 Innocent Nshimiyimana (Rwa) Rwanda 0:00:27  
38 Grégoire Ouedraogo (Bur) Burkina Faso 0:00:33  
39 Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso    
40 Samuel Mwangi (Ken) Kenya    
41 Issiaka Fofana (CIv) Ivory Coast    
42 Ghislain Ndong (Gab) Gabon 1    
43 Amr Mahmoud Ahmad (Egy) Egypt    
44 Samuel Ekiru (Ken) Kenya    
45 Paul Ngasike Agorir (Ken) Kenya 0:00:38  
46 Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda 0:00:41  
47 Sylver Dima (Gab) Gabon 2 0:04:52  
48 Dieunedois Simon Sando (Cmr) Camaroon 0:10:33  
49 Arnaud Ontsassi (Gab) Gabon 1 0:12:28  
50 Saidou Tall (Bur) Burkina Faso    
51 Edouard Ekomie (Gab) Gabon 2    
52 Sid Ali Akkouche (Tun) Tunisia    
53 Ahmed Ahmed (Egy) Egypt    
54 Yannick Lontsi (Cmr) Camaroon 0:16:40  
55 Oumarou Minougou (Bur) Burkina Faso 0:16:42  
56 Ahmed Fesal Ali (Egy) Egypt 0:17:16  
Regional rider classification
1 Leris Moukagni (Gab) Gabon 1 1:57:31  
2 Ephrem Ekobena (Gab) Gabon 2    
3 Gaël Nzoughe (Gab) Gabon 2 0:00:10  
4 Frédéric Obiang (Gab) Gabon 1    
5 Ange Nzatsi Koumba (Gab) Gabon 2 0:00:19  
6 David Njassy Nombo (Gab) Gabon 1    
7 Ladji Moussavou (Gab) Gabon 2    
8 Ghislain Ndong (Gab) Gabon 1 0:00:32  
9 Sylver Dima (Gab) Gabon 2 0:04:51  
10 Arnaud Ontsassi (Gab) Gabon 1 0:12:27  
11 Edouard Ekomie (Gab) Gabon 2