TechPowered By

More tech

Giro d'Italia 2012

Date range:
May 5-27, 2012
  • Giro d'Italia, Italy, WorldTour
  • Stages. Expand the race menu
    • Stage 1

      Distance:
      8.7km
      Location
      Herning (ITT)
    • Stage 2

      Distance:
      206km
      Location
      Herning
    • Stage 3

      Distance:
      190km
      Location
      Horsens
    • Rest day 1

      Start location:
      Horsens
      End location:
      Verona
    • Stage 4

      Distance:
      32.2km
      Location
      Verona (TTT)
    • Stage 5

      Distance:
      199km
      Start location:
      Modena
      End location:
      Fano
    • Stage 6

      Distance:
      207km
      Start location:
      Urbino
      End location:
      Porto Sant'Elpidio
    • Stage 7

      Distance:
      202km
      Start location:
      Recanati
      End location:
      Rocca di Cambio
    • Stage 8

      Distance:
      229km
      Start location:
      Sulmona
      End location:
      Lago Laceno
    • Stage 9

      Distance:
      171km
      Start location:
      San Giorgio nel Sannio
      End location:
      Frosinone
    • Stage 10

      Distance:
      187km
      Start location:
      Civitavecchia
      End location:
      Assisi
    • Stage 11

      Distance:
      243km
      Start location:
      Assisi
      End location:
      Montecatini Terme
    • Stage 12

      Distance:
      157km
      Start location:
      Seravezza
      End location:
      Sestri Levante
    • Stage 13

      Distance:
      121km
      Start location:
      Savona
      End location:
      Cervere
    • Stage 14

      Distance:
      205km
      Start location:
      Cherasco
      End location:
      Cervinia
    • Stage 15

      Distance:
      172km
      Start location:
      Busto Arsizio
      End location:
      Lecco/Pian dei Resinelli
    • Rest day 2

      Start location:
      Lecco
      End location:
      Limone sul Garda
    • Stage 16

      Distance:
      174km
      Start location:
      Limone sul Garda
      End location:
      Falzes/Pfalzen
    • Stage 17

      Distance:
      187km
      Start location:
      Falzes/Pfalzen
      End location:
      Cortina d'Ampezzo
    • Stage 18

      Distance:
      139km
      Start location:
      San Vito di Cadore
      End location:
      Vedelago
    • Stage 19

      Distance:
      197km
      Start location:
      Treviso
      End location:
      Alpe di Pampeago
    • Stage 20

      Distance:
      218km
      Start location:
      Caldes/Val di Sole
      End location:
      Passo dello Stelvio
    • Stage 21

      Distance:
      31.5km
      Location
      Milan (ITT)
  • Race history

May 17, Stage 12: Seravezza - Sestri Levante 157km

Giro d'Italia: Bak wins in Sestri Levante

By:
Susan Westemeyer
Published:
May 17, 2012, 14:37,
Updated:
May 17, 2012, 20:15

Breakaway succeeds, Rodriguez remains in maglia rosa

Lars Ytting Bak (Lotto Belisol Team) wins stage 12 of the Giro d'Italia

Lars Ytting Bak (Lotto Belisol Team) wins stage 12 of the Giro d'Italia

view thumbnail gallery

Photos

Lars Ytting Bak (Lotto Belisol) attacked out of a breakaway group which made it to the end of the twelfth stage of the Giro d'Italia and time trialed his way to the stage win. Sandy Casar (FDJ-BigMat) beat out Andrey Amador (Movistar) for second place 11 seconds behind the Dane.

Casar had hopes of taking over the maglia rosa, after having “virtually” worn it most of the day, but he fell 26 seconds short of taking the pink jersey from Joaquim Rodriguez (Katusha), who retained the overall lead. Casar, however, has moved up to third overall on general classification.

The race-winning escape group formed 50km into the stage, but their lead hit the critical point approximately 50km later as Casar, the highest-placed rider on the attack at 4:01 off the lead, became the virtual maglia rosa on the road. Katusha was either unable or unwilling to do the lead work and protect Rodriguez's pink jersey. It was Liquigas-Cannondale, however, who ultimately took responsibility in the peloton and brought down the gap to the break. Still, it was nip and tuck until the end regarding a potential change in leadership at the Giro.

Bak had hoped to win one of the earlier stages in his native Denmark, but was happy enough with this win. It was the highpoint of a difficult spring, as he had injured his hand in a crash at the Omloop Het Nieuwsblad in March and had to sit out a month.

A successful escape

At 157km, Thursday's stage was significantly shorter than the previous one – about 100km shorter. The weather was equally nice, though, for the next rolling “middle mountain” stage which featured four ranked climbs.

It took about 50 km for the day's break group to get established which included Lars Bak (Lotto Belisol), Sandy Casar (FDJ-BigMat), Ivan Santaromita (BMC), Jan Bakelants (RadioShack-Nissan), Amets Txurruka (Euskaltel-Euskadi), Andrey Amador (Movistar), Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli-Venezuela), Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) and Michal Golas (Omega Pharma-QuickStep).

Golas used his presence in the lead group to grab mountain points. After the day's second climb, the category three Valico Guaitarola, he was tied for the lead of the classification. That mountain also saw sprinter Mark Cavendish (Sky) fall back from the field.

As the finish line grew nearer, the gap grew larger. With about 50km to go, and a gap of 5:30 to the peloton, there was much discussion by Katusha, apparently trying to decide whether to defend the leader's jersey – which had by then “virtually” passed on to Casar – or to let it go and ride themselves of the burden of defending the jersey.

At the 40km marker the gap had skyrocketed to 6:30, but with two more climbs to go before the finish it was still unclear how things would play out. Rodriguez and Katusha were apparently unable to find allies to help them catch the group, and the gap continued to grow.

The gap topped out at seven minutes and started slowly slipping down again around the day's intermediate sprint, which came on the climb up the category two Valico La Mola.

With 35km to go, Liquigas-Cannondale got fed up with the situation and moved into the lead of the peloton, picking up the speed and pulling down the gap.

That looked to have done the trick. Casar and the lead group struggled up the climb, with their advantage decreasing practically every meter.

Golas jumped to take the points at the top and assure himself of the mountains jersey at the end of the day. He then kept on going, zipping his way down the descent.

Liquigas was able to drive the gap down to 4:10 but it climbed back up as the team apparently had decided to limit the damage rather than try to make up all the lost time. The gap crept back up over five minutes.

Meanwhile, Golas was going all out, too much so perhaps, as he only narrowly missed a few curbs and came close to running off the course a few times on the technical descent. His lead extended to approximately 25 seconds, but his fellow breakaway companions were unwilling to let him solo in for a win and gave furious chase.

Golas had hoped to at least make it to the day's final KOM in the lead, but was caught 2km before the top.

Casar saw his chance to take over the leader's jersey slipping away as the gap shrank again, and led the group up the rest of the climb. Amador jumped away, with Casar and Santaromita in pursuit. They caught and passed the Costa Rican, with Casar taking the mountain points ahead of Santaromita and Amador. The three then took off down the mountain, as the gap dropped to under four minutes just before the 10km marker, giving the maglia rosa back to Rodriguez.

The descent was on a narrow but well-paved road. Bakelants, Txurruka, and Bak moved up to join the three leaders, as Liquigas-Cannondale flew down the climb. The pink jersey had inserted himself into their ranks, taking the descent as fourth wheel.

With 5.8km to go, Amador attacked but the other five went right after him. Jackson Rodriguez, who had been dropped, caught up again, and as the group hit the flat run-in to the finish in Sestri Levante they looked to have run out of steam.

As the gap hit four minutes again, Casar and Santaromita both saw their chance for the leader's jersey and the six-man group came to life again. Bak attacked with just over 1.5km to go, and the others failed to react in time, a fatal error on their part. The Danish time trial specialist quickly pulled away and the rest never had a chance.

Bak sailed across the line for the win with a comfortable margin, which provided ample time to celebrate on the finishing straight. Casar narrowly outsprinted Amador for second on the stage 11 seconds later.

Then the waiting began, as to when the field would cross the line. The gap had dropped while the lead group fought it out, and Rodriguez crossed the line in the field 3:34 after Bak, close enough to remain in the Giro's lead for another day.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 3:58:55  
2 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:11  
3 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team    
4 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan    
5 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
6 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
7 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi    
8 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:43  
9 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:00:48  
10 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:03:34  
11 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team    
12 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan    
13 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
14 Jan Barta (Cze) Team NetApp    
15 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
16 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
17 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp    
18 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp    
19 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda    
20 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
21 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan    
22 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale    
23 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
24 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team    
25 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
26 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team    
27 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD    
28 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD    
29 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team    
30 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale    
31 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team    
32 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD    
33 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team    
34 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team    
35 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team    
36 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team    
37 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team    
38 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
39 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
40 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale    
41 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli    
42 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team    
43 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
44 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
45 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox    
46 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox    
47 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
48 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
49 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team    
50 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
51 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team    
52 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team    
53 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli    
54 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team    
55 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank    
56 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox    
57 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team    
58 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox    
59 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox    
60 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling    
61 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan    
62 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan    
63 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale    
64 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD    
65 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi    
66 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
67 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat    
68 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp    
69 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
70 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
71 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
72 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda    
73 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda    
74 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale    
75 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale    
76 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:51  
77 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:04:15  
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 0:04:22  
79 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank    
80 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:07:12  
81 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale    
82 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team    
83 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team    
84 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team    
85 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli    
86 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale    
87 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli    
88 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:08:08  
89 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale    
90 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team    
91 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale    
92 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale    
93 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team    
94 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat    
95 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling    
96 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
97 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
98 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp    
99 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
100 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD    
101 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale    
102 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat    
103 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda 0:09:43  
104 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 0:12:05  
105 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
106 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team    
107 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team    
108 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team    
109 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team    
110 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli    
111 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team    
112 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
113 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
114 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
115 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda    
116 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team    
117 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda    
118 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan    
119 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
120 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
121 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
122 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
123 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team    
124 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
125 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp    
126 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team    
127 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team    
128 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank    
129 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox    
130 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling    
131 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:13:31  
132 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli    
133 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 0:13:32  
134 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox    
135 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi    
136 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
137 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
138 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank    
139 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox    
140 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team    
141 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox    
142 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD    
143 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 0:14:39  
144 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team    
145 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan    
146 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp    
147 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:16:18  
148 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli    
149 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
150 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
151 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:20:21  
152 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team    
153 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team    
154 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling    
155 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank    
156 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
157 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
158 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team    
159 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
160 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat    
161 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat    
162 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat    
163 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team    
164 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team    
165 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
166 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
167 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
168 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp    
169 Timon Seubert (Ger) Team NetApp    
170 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team    
171 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda    
172 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda    
173 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep    
174 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep    
175 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
176 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi    
177 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
178 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
179 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team    
180 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi    
181 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
182 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
183 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank    
184 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling    
185 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team    
186 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
HD Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:36:05  
DNS William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat    
DNF Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank    
Maglia Rossa - Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 26  pts
2 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 23  
3 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 18  
4 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 16  
5 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16  
6 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 14  
7 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 13  
8 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 10  
9 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 9  
10 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 6  
11 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 5  
12 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 4  
13 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
14 Jan Barta (Cze) Team NetApp 2  
15 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1  
Maglia Azzurra - Mountain 1 - La Foce, 53.4km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 3  pts
2 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 2  
3 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 1  
Maglia Azzurra - Mountain 2 - Valico Guaitarola, 91.7km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 5  pts
2 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 3  
3 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 2  
4 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
Maglia Azzurra - Mountain 3 - Valico La Mola, 122.1km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 9  pts
2 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 5  
3 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 3  
4 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
5 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 1  
Maglia Azzurra - Mountain 4 - Villa Tassani, 143.8km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 5  pts
2 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 3  
3 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 2  
4 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 1  
TV
# Rider Name (Country) Team Result
1 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5  pts
2 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 4  
3 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
4 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
5 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1  
6 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team    
Azzurri d'Italia
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 4  pts
2 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
3 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 1  
Premio della Fuga
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 93  pts
2 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 86  
3 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 85  
4 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 85  
5 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 85  
6 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 85  
7 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 67  
8 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 55  
Most combative rider
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 9  pts
2 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 8  
3 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 6  
4 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 6  
5 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 5  
6 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5  
7 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 4  
8 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
9 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 2  
Fast team
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lotto Belisol Team 12:03:53  
2 Radioshack - Nissan 0:00:11  
3 Movistar Team    
4 Androni Giocattoli - Venezuela    
5 Euskaltel - Euskadi    
6 BMC Racing Team    
7 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 0:00:43  
8 Omega Pharma - Quickstep 0:00:48  
9 Team Netapp 0:03:34  
10 Lampre - ISD    
11 Liquigas - Cannondale    
12 Astana Pro Team    
13 Katusha Team    
14 Rabobank Cycling Team    
15 Sky Procycling    
16 Colnago - CSF Inox    
17 Ag2R La Mondiale    
18 Garmin - Barracuda    
19 FDJ - Bigmat 0:04:45  
20 Team Saxo Bank 0:12:53  
21 Orica Greenedge 0:20:17  
22 Farnese Vini - Selle Italia 0:29:07  
Super team
# Rider Name (Country) Team Result
1 Movistar Team 28  pts
2 Radioshack - Nissan 26  
3 Omega Pharma - Quickstep 23  
4 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 22  
5 Lotto Belisol Team 20  
6 FDJ - Bigmat 19  
7 BMC Racing Team 16  
8 Androni Giocattoli - Venezuela 15  
9 Euskaltel - Euskadi 14  
10 Team Netapp 14  
11 Sky Procycling 11  
12 Garmin - Barracuda 2  
13 Liquigas - Cannondale    
14 Lampre - ISD    
15 Astana Pro Team    
16 Katusha Team    
17 Rabobank Cycling Team    
18 Ag2R La Mondiale    
19 Colnago - CSF Inox    
20 Team Saxo Bank    
21 Orica Greenedge    
22 Farnese Vini - Selle Italia    
General classification after stage 12
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 51:19:08  
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 0:00:17  
3 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:26  
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:32  
5 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:49  
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:52  
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
8 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:57  
9 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:02  
10 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:01:03  
11 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:09  
12 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:10  
13 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 0:01:11  
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:12  
15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:27  
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 0:01:37  
17 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:01:48  
18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:01:51  
19 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:53  
20 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 0:02:02  
21 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:02:03  
22 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:05  
23 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:02:06  
24 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:02:09  
25 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:02:11  
26 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda    
27 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:02:16  
28 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:02:28  
29 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:02:43  
30 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:02:47  
31 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:55  
32 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:02:58  
33 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:03  
34 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:03:05  
35 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:03:08  
36 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team    
37 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:03:35  
38 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 0:03:45  
39 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli    
40 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:10  
41 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:27  
43 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:04:47  
44 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 0:04:51  
45 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:05:03  
46 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:06:03  
47 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:08:45  
48 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 0:08:49  
49 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:09:37  
50 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD 0:10:12  
51 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 0:10:42  
52 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:11:00  
53 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:11:47  
54 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:13:06  
55 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:14:34  
56 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:14:38  
57 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:18:12  
58 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:18:51  
59 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:19:50  
60 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:21:03  
61 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:21:45  
62 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:21:54  
63 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 0:23:40  
64 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 0:24:22  
65 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 0:24:23  
66 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 0:24:29  
67 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:26:52  
68 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 0:29:05  
69 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:29:07  
70 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 0:29:10  
71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:29:33  
72 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia    
73 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:31:13  
74 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:31:50  
75 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:32:21  
76 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 0:34:02  
77 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 0:34:47  
78 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 0:36:13  
79 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 0:37:47  
80 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 0:39:01  
81 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:39:06  
82 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:39:08  
83 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:39:59  
84 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:40:12  
85 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:40:26  
86 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:41:10  
87 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:41:28  
88 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 0:41:38  
89 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 0:41:58  
90 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:42:02  
91 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:43:59  
92 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:44:36  
93 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:45:32  
94 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:45:41  
95 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:45:47  
96 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:45:55  
97 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:47:36  
98 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:48:06  
99 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:48:57  
100 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 0:49:29  
101 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 0:50:38  
102 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:50:40  
103 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 0:51:13  
104 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 0:51:41  
105 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:52:15  
106 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 0:53:36  
107 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:54:17  
108 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 0:54:43  
109 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 0:55:24  
110 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:55:53  
111 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:55:57  
112 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:56:05  
113 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 0:56:24  
114 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:56:38  
115 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:57:34  
116 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:57:39  
117 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:58:51  
118 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 1:01:39  
119 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1:03:33  
120 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 1:04:37  
121 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:04:56  
122 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 1:06:08  
123 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:06:13  
124 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:06:42  
125 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 1:08:05  
126 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 1:08:44  
127 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1:09:26  
128 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD 1:09:29  
129 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 1:12:23  
130 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 1:12:33  
131 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 1:13:18  
132 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 1:13:24  
133 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:13:34  
134 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:14:21  
135 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:17:28  
136 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 1:17:36  
137 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1:17:52  
138 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi 1:18:04  
139 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:18:42  
140 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 1:18:45  
141 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1:19:23  
142 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 1:20:37  
143 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 1:21:59  
144 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:22:15  
145 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1:22:45  
146 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 1:22:49  
147 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 1:23:42  
148 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 1:24:30  
149 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:24:50  
150 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:25:11  
151 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 1:25:19  
152 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 1:25:48  
153 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:25:53  
154 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 1:27:27  
155 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 1:28:15  
156 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1:29:12  
157 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:30:05  
158 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:31:04  
159 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 1:31:20  
160 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 1:32:38  
161 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 1:32:45  
162 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1:33:16  
163 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 1:34:12  
164 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 1:34:56  
165 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 1:36:00  
166 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1:37:21  
167 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 1:38:05  
168 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 1:40:44  
169 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 1:40:48  
170 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 1:41:45  
171 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 1:42:09  
172 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 1:42:20  
173 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda 1:43:39  
174 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 1:46:31  
175 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 1:47:26  
176 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 1:50:46  
177 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 1:52:04  
178 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:53:43  
179 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:58:28  
180 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 1:58:48  
181 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 1:58:50  
182 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:08:14  
183 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 2:08:27  
184 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 2:09:59  
185 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2:11:48  
186 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 2:15:27  
Maglia Rossa - Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 77  pts
2 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 65  
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 55  
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 49  
5 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 40  
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 36  
7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 36  
8 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 32  
9 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 32  
10 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 31  
11 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 29  
12 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 29  
13 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 29  
14 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 29  
15 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 29  
16 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 28  
17 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 28  
18 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 28  
19 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 27  
20 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 27  
21 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 26  
22 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 25  
23 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 25  
24 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 24  
25 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 24  
26 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 24  
27 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 23  
28 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 23  
29 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 23  
30 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 23  
31 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 21  
32 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 21  
33 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 21  
34 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 20  
35 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 20  
36 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 20  
37 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 19  
38 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 19  
39 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 18  
40 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18  
41 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 17  
42 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 17  
43 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 16  
44 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 16  
45 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 16  
46 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 16  
47 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 15  
48 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 14  
49 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 14  
50 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 14  
51 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 14  
52 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 13  
53 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 13  
54 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 12  
55 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12  
56 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 12  
57 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 10  
58 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 9  
59 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 9  
60 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 9  
61 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 9  
62 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 9  
63 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 9  
64 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 8  
65 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 8  
66 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 8  
67 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 8  
68 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 7  
69 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 7  
70 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi 7  
71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 7  
72 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 7  
73 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 7  
74 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 7  
75 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 6  
76 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 6  
77 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 6  
78 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6  
79 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 6  
80 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 6  
81 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 6  
82 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
83 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 5  
84 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 5  
85 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
86 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 4  
87 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 4  
88 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 4  
89 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 4  
90 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 4  
91 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 3  
92 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 3  
93 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
94 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
95 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
96 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
97 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 3  
98 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 2  
99 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 2  
100 Jan Barta (Cze) Team NetApp 2  
101 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2  
102 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 2  
103 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 2  
104 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1  
105 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1  
106 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 1  
107 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1  
108 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
Maglia Azzurra - Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 33  pts
2 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 24  
3 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 9  
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 9  
5 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 9  
6 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 7  
7 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 6  
8 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 6  
9 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 6  
10 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 5  
11 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 5  
12 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 5  
13 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 5  
14 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 5  
15 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 4  
16 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 4  
17 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 3  
18 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 3  
19 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
20 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
21 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 3  
22 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
23 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 2  
24 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 2  
25 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 2  
26 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 2  
27 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 2  
28 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
29 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 2  
30 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
31 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 2  
32 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
33 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 2  
34 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 1  
35 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 1  
36 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 1  
37 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
38 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1  
39 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1  
40 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 1  
41 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 1  
42 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
TV classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20  pts
2 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 13  
3 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 11  
4 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 7  
5 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 7  
6 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 5  
7 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 5  
8 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 5  
9 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
10 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 4  
11 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 4  
12 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4  
13 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 4  
14 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 4  
15 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3  
16 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
17 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 3  
18 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 3  
19 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 3  
20 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 3  
21 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3  
22 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
23 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
24 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
25 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 2  
26 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
27 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
28 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
29 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2  
30 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1  
31 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1  
32 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1  
33 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1  
34 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1  
35 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 1  
36 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 1  
Azzurri d'Italia classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 8  pts
2 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 8  
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 5  
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 4  
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 4  
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 4  
7 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 4  
8 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 4  
9 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 4  
10 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 4  
11 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 2  
12 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 2  
13 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 2  
14 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 2  
15 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 2  
16 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 2  
17 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 2  
18 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
19 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2  
20 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 1  
21 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 1  
22 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 1  
23 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 1  
24 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1  
25 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
26 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1  
27 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 1  
Premio della Fuga classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 557  pts
2 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 513  
3 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 475  
4 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 344  
5 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 323  
6 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 306  
7 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 262  
8 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 234  
9 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 218  
10 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 218  
11 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 218  
12 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 198  
13 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 197  
14 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 189  
15 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 187  
16 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 181  
17 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 174  
18 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 167  
19 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 167  
20 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 157  
21 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 153  
22 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 153  
23 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 151  
24 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 132  
25 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 118  
26 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 85  
27 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 85  
28 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 85  
29 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 85  
30 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 67  
31 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 60  
32 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 60  
33 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 60  
34 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 56  
35 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 56  
36 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 56  
37 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 43  
38 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 15  
39 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 14  
40 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 9  
Most combative classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 22  pts
2 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 21  
3 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20  
4 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 16  
5 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 16  
6 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 15  
7 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 13  
8 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 13  
9 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 11  
10 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 9  
11 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 9  
12 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 8  
13 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 8  
14 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 8  
15 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 7  
16 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 7  
17 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 7  
18 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 6  
19 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 6  
20 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 6  
21 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6  
22 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 6  
23 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 5  
24 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5  
25 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 5  
26 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 5  
27 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 5  
28 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 5  
29 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 5  
30 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 5  
31 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 5  
32 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 5  
33 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 5  
34 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 5  
35 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 5  
36 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 5  
37 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 4  
38 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 4  
39 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 4  
40 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 4  
41 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 4  
42 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4  
43 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 4  
44 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 3  
45 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
46 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
47 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 3  
48 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 3  
49 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 3  
50 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 3  
51 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 3  
52 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 3  
53 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 3  
54 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 3  
55 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3  
56 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 3  
57 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
58 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 2  
59 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 2  
60 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
61 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 2  
62 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2  
63 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2  
64 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 2  
65 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 2  
66 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 2  
67 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2  
68 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 2  
69 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 1  
70 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1  
71 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 1  
72 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 1  
73 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 1  
Fair play classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Katusha Team    
2 FDJ - Bigmat    
3 Astana Pro Team    
4 Liquigas - Cannondale    
5 Lampre - ISD    
6 Ag2R La Mondiale    
7 Movistar Team 20  pts
8 Omega Pharma - Quickstep 20  
9 BMC Racing Team 25  
10 Garmin - Barracuda 30  
11 Sky Procycling 40  
12 Team Saxo Bank 40  
13 Euskaltel - Euskadi 50  
14 Colnago - CSF Inox 60  
15 Rabobank Cycling Team 60  
16 Lotto Belisol Team 65  
17 Orica Greenedge 65  
18 Team Netapp 80  
19 Radioshack - Nissan 80  
20 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 85  
21 Farnese Vini - Selle Italia 115  
22 Androni Giocattoli - Venezuela 180  
Maglia Bianca - Best young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 51:20:10  
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:08  
3 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:25  
4 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:01:01  
5 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:41  
6 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:56  
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:03:45  
8 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:08:35  
9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:12:04  
10 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:18:48  
11 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:20:52  
12 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:50  
13 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:28:05  
14 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:28:31  
15 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:30:48  
16 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:38:06  
17 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:39:10  
18 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:40:26  
19 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 0:40:56  
20 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:41:00  
21 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:43:34  
22 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:44:45  
23 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:44:53  
24 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:47:04  
25 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 0:49:38  
26 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:51:13  
27 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:55:36  
28 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 1:02:31  
29 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 1:05:06  
30 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 1:07:42  
31 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 1:08:24  
32 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 1:12:22  
33 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:13:19  
34 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 1:16:26  
35 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 1:16:34  
36 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 1:16:50  
37 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi 1:17:02  
38 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 1:20:57  
39 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 1:21:47  
40 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 1:23:28  
41 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:24:09  
42 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:24:51  
43 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 1:26:25  
44 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 1:28:10  
45 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 1:33:54  
46 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 1:34:58  
47 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 1:45:29  
48 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 1:46:24  
49 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 1:52:41  
50 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 1:57:26  
51 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 2:07:12  
52 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 2:08:57  
53 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 2:14:25  
Fast team classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Movistar Team 152:43:08  
2 Liquigas - Cannondale 0:01:51  
3 BMC Racing Team 0:02:02  
4 Omega Pharma - Quickstep 0:02:49  
5 Astana Pro Team 0:02:54  
6 Garmin - Barracuda 0:03:35  
7 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 0:03:59  
8 Lampre - ISD 0:04:29  
9 Androni Giocattoli - Venezuela 0:05:52  
10 Euskaltel - Euskadi 0:06:34  
11 Radioshack - Nissan 0:07:30  
12 Rabobank Cycling Team 0:08:07  
13 Sky Procycling 0:12:25  
14 Ag2R La Mondiale 0:13:19  
15 Katusha Team 0:17:53  
16 Lotto Belisol Team 0:22:17  
17 Colnago - CSF Inox 0:23:00  
18 Team Netapp 0:39:24  
19 FDJ - Bigmat 0:41:33  
20 Team Saxo Bank 1:03:35  
21 Farnese Vini - Selle Italia 1:35:05  
22 Orica Greenedge 2:17:06  
Super team classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Garmin - Barracuda 215  pts
2 Radioshack - Nissan 173  
3 Orica Greenedge 168  
4 Sky Procycling 161  
5 Omega Pharma - Quickstep 159  
6 Movistar Team 151  
7 FDJ - Bigmat 148  
8 Team Netapp 138  
9 Katusha Team 134  
10 Liquigas - Cannondale 129  
11 Androni Giocattoli - Venezuela 122  
12 Colnago - CSF Inox 119  
13 Astana Pro Team 102  
14 BMC Racing Team 101  
15 Ag2R La Mondiale 84  
16 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 83  
17 Rabobank Cycling Team 76  
18 Team Saxo Bank 72  
19 Lampre - ISD 64  
20 Farnese Vini - Selle Italia 49  
21 Lotto Belisol Team 38  
22 Euskaltel - Euskadi 34  

For more about this week's racing see Cycling News HD