TechPowered By

More tech

Energiewacht Tour 2013

Date range:
April 3- 7, 2013

April 04, Stage 2: Pekela - Veendam 105.5km

Wild wins second straight stage at Energiewacht Tour

By:
Cycling News
Published:
April 04, 2013, 21:25 BST,
Updated:
April 04, 2013, 23:33 BST

Argos-Shimano Dutchwoman remains in overall lead

Race leader Kirsten Wild (Team Argos-Shimano) wins stage two in Veendam

Race leader Kirsten Wild (Team Argos-Shimano) wins stage two in Veendam

view thumbnail gallery

Full Results
1 Kirsten Wild (Ned) Team Argos-Shimano 2:39:37  
2 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK    
3 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
4 Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon    
5 Eleonora Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon    
6 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team    
7 Jolanda Neff (Swi) Rabobank Liv/Giant    
8 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon    
9 Loes Gunnewijk (Ned) Orica-AIS    
10 Iris Slappendel (Ned) Rabobank Liv/Giant    
11 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team    
12 Carmen Small (USA) Specialized-lululemon    
13 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS    
14 Jolien D'hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:01:43  
15 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop    
16 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
17 Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team    
18 Dani King (GBr) Wiggle Honda    
19 Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv/Giant    
20 Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Cycling Team    
21 Annelies Van Doorslaer (Bel) National Team Belgium    
22 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana    
23 Moniek Tenninglo (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
24 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv/Giant    
25 Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano    
26 Céline Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies    
27 Gu Sung Eun (Kor) Orica-AIS    
28 Laura Van Der Kamp (Ned) Team Futurumshop    
29 Kelly Druyts (Bel) National Team Belgium    
30 Eva Lechner (Ita) Bike4Air NWV Groningen    
31 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK    
32 Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK    
33 Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Liv/Giant    
34 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
35 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
36 Aurore Verhoeven (Fra) Team Futurumshop    
37 Laura Trott (GBr) Wiggle Honda    
38 Lucy Martin (GBr) Boels Dolmans Cycling Team    
39 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team    
40 Annette Edmondson (Aus) Orica-AIS    
41 Emily Collins (NZl) Wiggle Honda    
42 Bianca Van Den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
43 Aafke Eshuis (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
44 Katie Colclough (GBr) Specialized-lululemon    
45 Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies    
46 Kristin McGrath (USA) National Team United States    
47 Geerike Schreurs (Ned) Sengers Ladies Cycling Team    
48 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana    
49 Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda    
50 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products UCK    
51 Tatiana Antoshina (Rus) MCipollini Giordana    
52 Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv/Giant    
53 Lauren Hall (USA) National Team United States    
54 Judith Bloem (Ned) Restore Cycling Mix    
55 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team    
56 Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop    
57 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop    
58 Charlotte Becker (Ger) Team Argos-Shimano    
59 Janneke Kanis (Ned) Team Argos-Shimano    
60 Kelly Markus (Ned) Team Argos-Shimano    
61 Trieneke Fokkens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen 0:07:10  
62 Jessy Druyts (Bel) National Team Belgium    
63 Shara Gillow (Aus) Orica-AIS    
64 Rochelle Gilmore (Aus) Wiggle Honda    
65 Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies    
66 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano    
67 Sigrid Jochems (Ned) Water, Land en Dijken    
68 Aagtje Dijkman (Ned) Peoples Trust    
69 Winanda Spoor (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
70 Lisa Fischer (Ger) National Team Germany    
71 Margriet De Beus (Ned) Restore Cycling Mix    
72 Ingeborg Kreuze (Ned) Peoples Trust    
73 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giordana    
74 Samantha Van Steenis (Ned) Peoples Trust    
75 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products UCK    
76 Ivana Tiessens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
77 Veerle Goossens (Ned) Restore Cycling Mix 0:08:38  
78 Manon Klomp (Ned) Restore Cycling Mix    
79 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
80 Nike Beckeringh (Ned) Water, Land en Dijken    
81 Sofie Van Horik (Ned) Water, Land en Dijken    
82 Ruth Winder (USA) National Team United States    
83 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop    
84 Sara Grifi (Ita) MCipollini Giordana    
85 Jutta Stienen (Swi) National Team Switzerland    
86 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
87 Eline De Roover (Bel) National Team Belgium    
88 Alicja Verhagen (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
89 Corinna Lechner (Ger) National Team Germany    
90 Nicola Juniper (GBr) Team CTC    
91 Marie-Therese Ludwig (Ger) National Team Germany    
92 Desiree Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team    
93 Corrinne Smith (NZl) Water, Land en Dijken    
94 Jessica Uebelhart (Swi) National Team Switzerland    
95 Rita Imstepf (Swi) Bigla Cycling Team    
96 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany    
97 Steffi Lodewyks (Bel) Lotto Belisol Ladies    
98 Nathalie Van Katwijk (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
99 Silke Kogelman (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
100 Katarína Hranaiová (Cze) Bigla Cycling Team    
101 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products UCK    
102 Riejanne Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
103 Judith Jelsma (Ned) Peoples Trust    
104 Jessica Cutler (USA) National Team United States    
105 Nathalie Schneitter (Swi) National Team Switzerland    
106 Latoya Brulee (Bel) National Team Belgium    
107 Mary Rose Postma (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
108 Christina Siggaard (Den) Restore Cycling Mix    
109 Emily Kachorek (USA) National Team United States    
110 Yukiyo Hori (Jpn) Bike4Air NWV Groningen    
111 Annet Pit (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
112 Valentina Scandolara (Ita) MCipollini Giordana    
113 Esther Van Veen (Ned) Water, Land en Dijken    
114 Eltina Van Wijk (Ned) Water, Land en Dijken    
115 Lydia Boylan (Irl) Team CTC    
116 Doris Schweizer (Swi) National Team Switzerland    
117 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team    
118 Emilie Aubry (Swi) Bigla Cycling Team    
119 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team    
120 Esther Olthuis (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
121 Astrid Schuitema (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
122 Julia Soek (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:08:46  
123 Danielle Meijering (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
DNF Ella Michal (Isr) Lotto Belisol Ladies    
DNF Ana Bianca Schnitzmeier (Ger) Wiggle Honda    
DNF Sarah Scharbach (Ger) National Team Germany    
DNF Helen Mckay (GBr) Team CTC    
DNF Simone Rockx (Ned) Restore Cycling Mix    
DNF Nicole Vernhout (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
DNF Bianca Koning (Ned) Peoples Trust    
Bonification Sprint 1
1 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 3 pts
2 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS 2  
3 Annette Edmondson (Aus) Orica - AIS 1  
Bonification Sprint 2
1 Kirsten Wild (Ned) Team Argos - Shimano 3 pts
2 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized - Lululemon 2  
3 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon 1  
Sprint 1
1 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 3 pts
2 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized - Lululemon 2  
3 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 1  
Sprint 2
1 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 3 pts
2 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon 2  
3 Trixi Worrack (Ger) Specialized - Lululemon 1  
Teams
1 Specialized - Lululemon 7:58:51  
2 Boels Dolmans Cycling Team 0:01:43  
3 Rabo Women Cycling Team    
4 Orica - AIS    
5 Sengers Ladies Cycling Team 0:03:26  
6 Hitec Products UCK    
7 Team Argos - Shimano    
8 Team Futurumshop.nl 0:05:09  
9 Lotto Belisol Ladies    
10 Wiggle Honda    
11 Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
12 MCipollini Giordana    
13 National Team Belgium 0:10:36  
14 National Team United States 0:12:04  
15 Rabo Plieger van Arckel 0:17:31  
16 Restore Cycling Mix    
17 Bike4Air NWV Groningen 0:18:59  
18 Peoples Trust 0:21:30  
19 Ronald McDonald Huis Groningen 0:22:58  
20 Water, Land en Dijken 0:24:26  
21 National Team Germany    
22 National Team Switzerland 0:25:54  
23 Bigla Cycling Team    
General classification after stage 2
1 Kirsten Wild (Ned) Team Argos - Shimano 5:49:16  
2 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized - Lululemon 0:00:13  
3 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:22  
4 Iris Slappendel (Ned) Rabo Women Cycling Team    
5 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS 0:00:24  
6 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon 0:00:29  
7 Trixi Worrack (Ger) Specialized - Lululemon 0:00:31  
8 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:00:33  
9 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team    
10 Gracie Elvin (Aus) Orica - AIS    
11 Carmen Small (USA) Specialized - Lululemon    
12 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 0:01:28  
13 Jolanda Neff (Swi) Rabo Women Cycling Team 0:01:34  
14 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabo Women Cycling Team 0:02:15  
15 Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team 0:02:16  
16 Danielle King (GBr) Wiggle Honda    
17 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana    
18 Lucinda Brand (Ned) Rabo Women Cycling Team    
19 Sanne Van Paassen (Ned) Rabo Women Cycling Team    
20 Laura Trott (GBr) Wiggle Honda    
21 Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda    
22 Katie Colclough (GBr) Specialized - Lululemon    
23 Tatiana Antoshina (Rus) MCipollini Giordana    
24 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team    
25 Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 0:02:22  
26 Annette Edmondson (Aus) Orica - AIS 0:03:16  
27 Jolien D'hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:03:17  
28 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl    
29 Amy Pieters (Ned) Team Argos - Shimano    
30 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
31 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK    
32 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
33 Geerike Schreurs (Ned) Sengers Ladies Cycling Team    
34 Megan Guarnier (USA) Rabo Women Cycling Team    
35 Kristin Mcgrath (USA) National Team United States    
36 Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop.nl    
37 Charlotte Becker (Ger) Team Argos - Shimano    
38 Annelies Van Doorslaer (Bel) National Team Belgium 0:04:40  
39 Gu Sungeun (Kor) Orica - AIS    
40 Laura Van Der Kamp (Ned) Team Futurumshop.nl    
41 Kelly Druyts (Bel) National Team Belgium    
42 Eva Lechner (Ita) Bike4Air NWV Groningen    
43 Aafke Eshuis (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
44 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products UCK    
45 Lauren Hall (USA) National Team United States    
46 Céline Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:04:43  
47 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
48 Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies    
49 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana    
50 Janneke Busser (Ned) Team Argos - Shimano    
51 Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Plieger van Arckel 0:06:46  
52 Aurore Verhoeven (Fra) Team Futurumshop.nl    
53 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team    
54 Emily Collins (NZl) Wiggle Honda    
55 Bianca Van Den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
56 Lucy Martin (GBr) Boels Dolmans Cycling Team    
57 Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK    
58 Kelly Markus (Ned) Team Argos - Shimano    
59 Judith Bloem (Ned) Restore Cycling Mix    
60 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop.nl    
61 Shara Gillow (Aus) Orica - AIS 0:08:44  
62 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giordana 0:10:10  
63 Christina Siggaard (Den) Restore Cycling Mix 0:11:38  
64 Trieneke Fokkens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen 0:12:13  
65 Rochelle Gilmore (Aus) Wiggle Honda    
66 Winanda Spoor (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
67 Jessy Druyts (Bel) National Team Belgium    
68 Lisa Fischer (Ger) National Team Germany    
69 Sigrid Jochems (Ned) Water, Land en Dijken    
70 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos - Shimano    
71 Margriet De Beus (Ned) Restore Cycling Mix    
72 Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies    
73 Ingeborg Kreuze (Ned) Peoples Trust    
74 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products UCK    
75 Aagtje Dijkman (Ned) Peoples Trust    
76 Ivana Tiessens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
77 Samantha Van Steenis (Ned) Peoples Trust    
78 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:13:41  
79 Nike Beckeringh (Ned) Water, Land en Dijken    
80 Riejanne Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
81 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling Team    
82 Veerle Goossens (Ned) Restore Cycling Mix    
83 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
84 Sara Grifi (Ita) MCipollini Giordana    
85 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop.nl    
86 Corinna Lechner (Ger) National Team Germany    
87 Manon Klomp (Ned) Restore Cycling Mix    
88 Sofie Van Horik (Ned) Water, Land en Dijken    
89 Eline De Roover (Bel) National Team Belgium    
90 Jessica Uebelhart (Swi) National Team Switzerland    
91 Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team    
92 Valentina Scandolara (Ita) MCipollini Giordana    
93 Marie-Therese Ludwig (Ger) National Team Germany    
94 Jutta Stienen (Swi) National Team Switzerland    
95 Alicja Verhagen (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
96 Ruth Winder (USA) National Team United States    
97 Rita Imstepf (Swi) Bigla Cycling Team    
98 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany    
99 Corinne Smit (NZl) Water, Land en Dijken    
100 Latoya Brulée (Bel) National Team Belgium    
101 Doris Schweizer (Swi) National Team Switzerland    
102 Judith Jelsma (Ned) Peoples Trust    
103 Silke Kogelman (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
104 Nathalie Van Katwijk (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
105 Emelie Aubry (Swi) Bigla Cycling Team    
106 Nathalie Schneitter (Swi) National Team Switzerland    
107 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team    
108 Emily Kachorek (USA) National Team United States    
109 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products UCK    
110 Mary Rose Postma (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
111 Jessica Cutler (USA) National Team United States    
112 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team    
113 Esther Van Veen (Ned) Water, Land en Dijken    
114 Annet Pit (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
115 Yukio Hori (Jpn) Bike4Air NWV Groningen    
116 Lydia Boylan (Irl) Team CTC    
117 Esther Olthuis (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
118 Julia Soek (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:13:49  
119 Danielle Meijering (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
120 Steffi Lodewyks (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:13:54  
121 Eltina Van Wijk (Ned) Water, Land en Dijken    
122 Astrid Schuitema (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
123 Nicola Juniper (GBr) Team CTC 0:14:32  
Points classification
1 Kirsten Wild (Ned) Team Argos - Shimano 50 pts
2 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized - Lululemon 32  
3 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 28  
4 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon 23  
5 Iris Slappendel (Ned) Rabo Women Cycling Team 22  
6 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS 21  
7 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 20  
8 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 20  
9 Trixi Worrack (Ger) Specialized - Lululemon 12  
10 Jolanda Neff (Swi) Rabo Women Cycling Team 9  
11 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabo Women Cycling Team 8  
12 Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team 7  
13 Danielle King (GBr) Wiggle Honda 6  
14 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team 5  
15 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana 5  
16 Carmen Small (USA) Specialized - Lululemon 4  
17 Gracie Elvin (Aus) Orica - AIS 3  
18 Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda 3  
19 Jolien D'hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies 2  
20 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 2  
21 Lucinda Brand (Ned) Rabo Women Cycling Team 1  
22 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl 1  
Sprint classification
1 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 12 pts
2 Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda 3  
3 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - Lululemon 2  
4 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized - Lululemon 2  
5 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 2  
6 Trixi Worrack (Ger) Specialized - Lululemon 1  
7 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 1  
8 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 1  
Young riders classification
1 Jolanda Neff (Swi) Rabo Women Cycling Team 5:50:50  
2 Laura Trott (GBr) Wiggle Honda 0:00:42  
3 Annette Edmondson (Aus) Orica - AIS 0:01:42  
4 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl 0:01:43  
5 Amy Pieters (Ned) Team Argos - Shimano    
6 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK    
7 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
8 Laura Van Der Kamp (Ned) Team Futurumshop.nl 0:03:06  
9 Céline Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:03:09  
10 Kelly Markus (Ned) Team Argos - Shimano 0:05:12  
11 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop.nl    
12 Christina Siggaard (Den) Restore Cycling Mix 0:10:04  
13 Winanda Spoor (Ned) Rabo Plieger van Arckel 0:10:39  
14 Jessy Druyts (Bel) National Team Belgium    
15 Lisa Fischer (Ger) National Team Germany    
16 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products UCK    
17 Ivana Tiessens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
18 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:12:07  
19 Nike Beckeringh (Ned) Water, Land en Dijken    
20 Riejanne Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
21 Veerle Goossens (Ned) Restore Cycling Mix    
22 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
23 Sarah-Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop.nl    
24 Corinna Lechner (Ger) National Team Germany    
25 Eline De Roover (Bel) National Team Belgium    
26 Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team    
27 Marie-Therese Ludwig (Ger) National Team Germany    
28 Ruth Winder (USA) National Team United States    
29 Rita Imstepf (Swi) Bigla Cycling Team    
30 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany    
31 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team    
32 Annet Pit (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
33 Danielle Meijering (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen 0:12:15  
34 Steffi Lodewyks (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:12:20  
Club riders classification
1 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 5:52:33  
2 Eva Lechner (Ita) Bike4Air NWV Groningen 0:01:23  
3 Aafke Eshuis (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
4 Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Plieger van Arckel 0:03:29  
5 Bianca Van Den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
6 Judith Bloem (Ned) Restore Cycling Mix    
7 Christina Siggaard (Den) Restore Cycling Mix 0:08:21  
8 Trieneke Fokkens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen 0:08:56  
9 Winanda Spoor (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
10 Sigrid Jochems (Ned) Water, Land en Dijken    
11 Margriet De Beus (Ned) Restore Cycling Mix    
12 Ingeborg Kreuze (Ned) Peoples Trust    
13 Aagtje Dijkman (Ned) Peoples Trust    
14 Ivana Tiessens (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
15 Samantha Van Steenis (Ned) Peoples Trust    
16 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:10:24  
17 Nike Beckeringh (Ned) Water, Land en Dijken    
18 Riejanne Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
19 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling Team    
20 Veerle Goossens (Ned) Restore Cycling Mix    
21 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team    
22 Manon Klomp (Ned) Restore Cycling Mix    
23 Sofie Van Horik (Ned) Water, Land en Dijken    
24 Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team    
25 Alicja Verhagen (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
26 Rita Imstepf (Swi) Bigla Cycling Team    
27 Corinne Smit (NZl) Water, Land en Dijken    
28 Judith Jelsma (Ned) Peoples Trust    
29 Silke Kogelman (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
30 Nathalie Van Katwijk (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
31 Emelie Aubry (Swi) Bigla Cycling Team    
32 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team    
33 Mary Rose Postma (Ned) Bike4Air NWV Groningen    
34 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team    
35 Esther Van Veen (Ned) Water, Land en Dijken    
36 Annet Pit (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
37 Yukio Hori (Jpn) Bike4Air NWV Groningen    
38 Lydia Boylan (Irl) Team CTC    
39 Esther Olthuis (Ned) Rabo Plieger van Arckel    
40 Danielle Meijering (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen 0:10:32  
41 Eltina Van Wijk (Ned) Water, Land en Dijken 0:10:37  
42 Astrid Schuitema (Ned) Ronald McDonald Huis Groningen    
43 Nicola Juniper (GBr) Team CTC 0:11:15  
Teams classification
1 Specialized - Lululemon 17:29:17  
2 Rabo Women Cycling Team 0:01:46  
3 Orica - AIS 0:02:47  
4 Boels Dolmans Cycling Team 0:02:54  
5 Sengers Ladies Cycling Team 0:03:36  
6 Wiggle Honda 0:05:19  
7 Team Argos - Shimano 0:05:28  
8 MCipollini Giordana 0:07:46  
9 Hitec Products UCK 0:08:02  
10 Team Futurumshop.nl 0:09:45  
11 Lotto Belisol Ladies 0:11:14  
12 Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:13:14  
13 National Team Belgium 0:20:04  
14 National Team United States 0:20:09  
15 Restore Cycling Mix 0:29:08  
16 Bike4Air NWV Groningen 0:30:33  
17 Rabo Plieger van Arckel 0:31:11  
18 Peoples Trust 0:35:10  
19 Ronald McDonald Huis Groningen 0:36:38  
20 National Team Germany 0:38:06  
21 Water, Land en Dijken    
22 Bigla Cycling Team 0:39:34  
23 National Team Switzerland