Gougeard seals overall Circuit Sarthe

Vendrame takes final stage

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4:40:49 
2Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic  
3Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:05 
4Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus0:00:06 
5Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:00:09 
6Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
7Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:11 
8Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert  
9Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles  
10Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
11Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale  
12Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon  
13Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles  
14Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles  
15Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles  
16Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel  
17Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert  
18Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
19Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles  
20Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ  
21Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles  
22Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
23Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic  
24Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:31 
25Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy  
26Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:50 
27Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:01:27 
28Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ0:01:59 
29Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93  
30Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ  
31Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
32Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles  
33Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic  
34Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
35Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic  
36Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:48 
37Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ0:03:11 
38Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:04:50 
39Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:05:06 
40Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus0:05:23 
41Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles  
42Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:05:44 
43Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:07:03 
44Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
45Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy0:07:36 
46Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:07:39 
47Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:09:06 
48Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:09:12 
49Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale  
50Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale  
51Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale0:11:06 
52Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:11:11 
53Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:18:15 
54Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:18:35 
DNFJerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert  
DNFKevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert  
DNSBoris Vallee (Bel) Wanty-Gobert  
DNSMarc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ  
DNFWilliam Bonnet (Fra) Groupama-FDJ  
DNFBagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale  
DNFYohann Gene (Fra) Direct Energie  
DNFBryan Nauleau (Fra) Direct Energie  
DNFPerrig Quemeneur (Fra) Direct Energie  
DNFAlexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy  
DNFMarcel Meisen (Ger) Corendon-Circus  
DNFOtto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus  
DNFKevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
DNFArthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel  
DNFRomain Hardy (Fra) Arkéa Samsic  
DNFRamunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
DNFEduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM  
DNFEvaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
DNFJulien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
DNFKevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
DNFPreben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
DNFJordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
DNFAlan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFXavier Cañellas Sanchez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFMatteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFKevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
DNFEliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
DNFJulian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
DNFManuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
DNFOmar Alberto Mendoza Cardona (Col) Manzana Postobon  
DNFDiego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon  
DNFBryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobon  
DNFJordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobon  
DNFNicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 93  
DNFTony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93  
DNFMorné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93  
DNFAnthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93  
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale17:56:08 
2Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:22 
3Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles0:00:26 
4Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel0:00:29 
5Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon0:00:30 
6Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles  
7Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy0:00:45 
8Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:01:11 
9Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:13 
10Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:01:22 
11Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles0:01:26 
12Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles0:01:30 
13Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:32 
14Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles0:01:34 
15Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert  
16Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
17Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert  
18Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles  
19Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
20Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic  
21Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:54 
22Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:03:00 
23Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:03:22 
24Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93  
25Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:04:14 
26Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ0:04:24 
27Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ0:05:42 
28Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic0:06:05 
29Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:06:22 
30Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:06:26 
31Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:06:42 
32Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic0:08:10 
33Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:08:18 
34Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:08:49 
35Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:10:21 
36Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:10:25 
37Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:10:32 
38Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale0:10:35 
39Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale  
40Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale0:11:22 
41Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus0:11:34 
42Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:14:09 
43Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic0:14:28 
44Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA0:14:30 
45Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:14:46 
46Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:16:54 
47Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus0:17:00 
48Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles0:17:49 
49Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:18:15 
50Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:21:32 
51Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy0:22:07 
52Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:26:26 
53Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:32:38 
54Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:45:38 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel41 pts
2Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus39 
3Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM36 
4Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale33 
5Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel32 
6Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles31 
7Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec25 
8Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles23 
9Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic20 
10Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale18 
11Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale17 
12Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy16 
13Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ16 
14Thomas Boudat (Fra) Direct Energie16 
15Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise15 
16Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon14 
17Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles14 
18Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus14 
19Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy13 
20Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits11 
21Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles9 
22Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits9 
23Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel8 
24Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert8 
25Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles7 
26Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ6 
27Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec6 
28Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles5 
29Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise4 
30Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon3 
31Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles2 
32Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic2 
33Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles1 
34Angelo Tulik (Fra) Direct Energie1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon22 pts
2Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale15 
3Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles12 
4Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel10 
5Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy10 
6Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ10 
7Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM9 
8Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic7 
9Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon6 
10Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel4 
11Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles4 
12Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus4 
13Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
14Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec2 
15Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale2 
16Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles1 
17Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits1 
18Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy1 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel17:56:37 
2Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon0:00:01 
3Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:44 
4Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:00:53 
5Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:53 
6Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ0:03:55 
7Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:05:57 
8Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:07:49 
9Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:08:20 
10Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:09:56 
11Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:10:03 
12Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale0:10:06 
13Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale0:10:53 
14Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon0:13:40 
15Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA0:14:01 
16Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles0:17:20 
Back to top