Gwin and Leov go one-two for Trek World Racing in Plattekill

Following on from their one-two result last week in the US Pro GRT round 2 at Mountain Creek, the Trek World Racing duo of Aaron Gwin and Justin Leov successfully repeated the result in Plattekill, New York, a venue that's a favorite for both riders. Phillip Kmetz (Voncooper) was third.

Swipe to scroll horizontally
Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aaron Gwin (Trek)0:02:11.00
2Justin Leov (Trek)0:00:00.68
3Phillip Kmetz (Voncooper)0:00:05.65
4Gavin Vaughan (Von Cooper)0:00:07.70
5Kevin Aiello (KHS)0:00:08.06
6Chris Higgerson (Santa Cruz)0:00:08.87
7Logan Binggeli (KHS)0:00:09.55
8Art Babcock (One Ghost)0:00:09.80
9Mathew Dodd0:00:11.10
10Adam Morse (Rocky Mountain)0:00:11.46
11Jesse Beare (Commencal)0:00:11.95
12Alejandro Ortiz (Morpheus)0:00:12.63
13Logan Mulally (ODI/ Trek)0:00:13.05
14Nikolas Dudukovich (One Ghost)0:00:13.39
15Leland O'Connor (Trek/ E13)0:00:14.53
16Leif Lorenzen (Turner Bikes)0:00:14.76
17Christopher Mari (Speed)0:00:15.22
18Alex Couture (Kona)0:00:15.49
19Ricardo Preciado (Nicolai)0:00:15.51
20George Ryan (Jamis)0:00:15.56
21Timothy White (Von Cooper)0:00:18.26
22Spencer Mehr (One Ghost)0:00:18.98
23Dylan Conte (Team Vonco)0:00:19.09
24Alex McAndrew (Chucks Bikes)0:00:19.21
25Geoffrey Ulmer0:00:20.06
26Jordan Newth (True Wheel)0:00:20.48
27Quinton Spaulding (KHS Bicycles)0:00:20.99
28Brian Yannuzzi (Generation)0:00:21.22
29Max Morgan (Team BGB)0:00:22.63
30Jason Scheiding (FLR)0:00:22.94
31Brian Piper (Pivot)0:00:23.72
32David Flynn (FLR)0:00:24.43
33Oliver Levick (Drummer)0:00:24.71
34Anthony Coneski (Beacon)0:00:24.86
35Alex Moschitti (Speed)0:00:25.33
36BJ Treglia (Gung Ho)0:00:28.92
37Tom Davidson0:00:30.48
38Sam Chipkin (Drummer)0:00:37.84
DNFKevin GreenRow 38 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lauren Daney (DRD/ Intense)0:02:49.53
2Joanna Petterson (Nema/ Maxxis)0:00:01.99
3Rae Gandolf (TRD)0:00:28.43
4Stephanie Sowles (Gravity)0:00:39.07
5Amber Price (Royal)0:00:42.42
6Katelyn Parhiala (Wachusett)0:00:59.56
DNSMary ElgesRow 6 - Cell 2
DNSAnne Galyean (Trek)Row 7 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Cat. 1 Junior men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luca Shaw (Specialized/ TLD)0:02:21.34
2Jordan Hodder (SPS/ Freeride)0:00:05.16
3Walker Shaw (Specialized/ TLD)0:00:08.17
4Shane Leslie (High Gear Racing)0:00:10.95
5Ryan Burney (Cyclesmith)0:00:14.39
6Alexander Willie (Intense Cycles)0:00:19.96
7Jack Duffy (Goon Monster Racing)0:00:34.88
8Michael Rousseau0:00:36.65
9Connor Gorman (Generation Gap Racing)0:00:53.43
Swipe to scroll horizontally
Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Hinlicky (Mom & Dad)0:02:30.04
2Michael Barron (Bunny Hop Bikes)0:00:00.81
3Justin Brigandi (Fast Line Racing/ Zerode)0:00:02.72
4Matt Henderson (my wallet)0:00:08.81
5Stephen Larson (Endless Trail Bikeworx)0:00:08.87
6Brendon Schweitzer (Real Tree Racing)0:00:09.56
7David Seaquist (Gravity Pirates)0:00:09.71
8Dan Albert (Big T)0:00:11.23
9Halston Mendes (Cutting Edge Gravity Racing)0:00:11.28
10Willem Cooper (Von Cooper)0:00:11.48
11Nik Patalano (Spooky Bikes)0:00:11.84
12Andrew Slowey (Oliver Racing/ Banshee Bikes)0:00:12.99
13Eric Rutherford0:00:13.07
14Michael Carpentier (Piper Racing)0:00:16.33
15Daniel Siegfried (Eternal Roots/ I9/ 661)0:00:17.22
16Dick Patty (Oliver Racing)0:00:18.15
17Max Hautaniemi (Gravity Project/ RIT)0:00:21.42
18Peter John Mihalick (Speed Legion/ Pivot Spray)0:00:21.66
19Cameron Nyguist (Generation Gap Racing)0:00:23.43
20Juan Pablo Vazquez (mobilebici.com)0:00:24.12
21Adam Delonais (United Freeride/ Wheel Works)0:00:25.32
22Justin McHenry (FLR/ Zerode)0:00:27.97
23Scott Bureau (Oliver Racing/ Banshee Bikes)0:00:28.72
24Jonathan Westland (One Ghost Industries/ GoPro)0:00:29.11
25Brandon Sbordone (Oliver Racing-Bansheer Bikes)0:00:30.18
26David Penn0:00:40.68
27Samuel Centolella (Gravity Project/ POC)0:00:41.37
28Mike Klausen (Northeast Alliance Racing)0:00:55.44
29Eddie Mazurski (High Gear Racing)0:02:48.56
DNFSam Raynor (Cutting Edge/ Transition)Row 29 - Cell 2
DNFJohn OliverRow 30 - Cell 2
DNFHunter Budd (United Freeride)Row 31 - Cell 2
DNFJonathan Lamb (Oliver Racing)Row 32 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Cat. 1 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jack Williams (Drummer Racing)0:02:39.53
2Robert Westover (Drummer Racing)0:00:02.82
3Judson Umberger (Generation Gap/Lupine)0:00:03.85
4Jeremy Fahey (Brooklyn Machine Works)0:00:05.46
5Fred Heinly (Kings Cyclery)0:00:06.43
6Eric Allocco (Azonic/Oreal)0:00:23.68
7Eric Clark (Drummer Racing)0:00:24.49
8Ruben Leon (Mobile Bici)0:00:47.69
9Christopher Hoey (D2C INC)0:00:53.57
10Chad Roberts (Gravity Project)0:01:05.06
DNFAndrew Farrell (Flat Line Racing)Row 10 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Cat. 1 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1John Nicholson (Team Marty)0:02:46.33
2Heath Boedeker (Sierra)0:00:00.08
3Jacob Dellegro (Kings Cycl)0:00:00.38
4John Leslie (High Gear)0:00:04.51
5Ian Forgays (Team PBR)0:00:08.23
6Doug Wilson (Drummer)0:00:18.63
7Ernie Reale0:00:22.72
8Tony Pajakinas (Reading)0:00:23.46
9Daniel Mutz (Likin Bikin)0:00:28.23
10George Bodycoat (Cutting Ed)0:00:30.70
11George Ulmer (ESC)0:00:41.24
12Jerry Mailloux (Commencal)0:03:52.41
Swipe to scroll horizontally
Cat. 2 Junior men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Isaac Allaire (Chuck's Bikes)0:03:40.01
2Jacob DeBrusk0:00:04.09
3Dylan Vecchione (United Freeride/ Wheelworks)0:00:06.14
4Cody Robinson0:00:10.41
5Sawyer Alix (Cutting Edge/ Transition)0:00:12.11
6Brandon Potter (True Wheels)0:00:15.42
7Ben Bodycoat (Cutting Edge Racing)0:00:19.88
8Bill Thresh (Advanced Cyclery)0:00:20.09
9Justice Khan0:00:22.19
10Henry Wilkins (Gravity Project)0:00:23.67
11Anthony Reardon (Skin Industries)0:00:27.55
12Ryan Neary0:00:33.98
13Joshua Ribeiro (TRD/ Intense/ Kenda/ Oakley)0:00:46.06
Swipe to scroll horizontally
Cat. 2 Men 29-19
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jon Hanson (Mtn. Creek Bike Park)0:03:32.31
2Marc Schneider (Big T Racing/ Mobile Bici)0:00:14.71
3Ian Bower (Renthal)0:00:15.12
4Victor Valverde (Mobilebici.com)0:00:17.16
5Barry O'Neill0:00:19.94
6Zack Taylor (Northeast Racing Alliance)0:00:21.90
7Ben Hibbitts (Northeast Alliance Racing)0:00:23.24
8Joshua Miller0:00:24.56
9Sam Slivinski (Big TRacing/ Mobilebici)0:00:25.53
10James Parascandola (RIT Cycling)0:00:27.18
11Marc Rousseau0:00:28.80
12Jordan Miller0:00:35.17
13Charles Mc Closkey (Cove USA/ Marzocchi USA)0:00:36.62
14David Polivy0:00:37.89
15Joseph Lomonico (Lifted Racing)0:00:39.80
DNFBrendan LoobyRow 15 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Cat. 2 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Johnny Riggins (Old Goat Gear Exchange)0:03:37.92
2Joe Eaton (Flatline Racing)0:00:10.72
3Chris Winberry0:00:15.57
4Pawel Jasnikowski (ArtMat)0:00:19.19
5Dave Albert (Northeast Alliance Racing)0:00:20.50
6Tomasz Skiba0:00:21.93
7William Potter (Lifted Racing)0:00:31.66
8David Page0:00:40.76
9Nicholas Barry (JRA Cycles)0:00:42.31
10Sam Simon (Lifted Racing)0:00:43.10
11William Downes (mobilebici.com/ sweet bikes)0:00:52.01
Swipe to scroll horizontally
Cat. 2 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hank Glowiak (Chucks Bikes)0:03:51.65
2Steve Kahn (Dannys)0:00:01.41
3Jamie Jones (Eternal Ro)0:00:10.90
4Thomas Smith (Wheel and)0:00:27.01
5Paul Makowski0:00:27.88
6Ian Smith (Roddis)0:00:35.60
7Chris Wilkins0:00:40.57
8Todd Boucher (Trek)0:00:40.67
9Sean Smith0:00:51.82
10Bill Kemp (Eternal)0:54:15.35
Swipe to scroll horizontally
Cat. 3 Junior men 14 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jake Kahn (Donny's Cycles)0:03:53.69
2Andrew Wegiel0:00:31.27
3David Kahn (Danny's Cycles)0:00:31.37
4Tyler Pursello0:01:39.73
5Anthony Isidoro0:06:39.42
Swipe to scroll horizontally
Cat. 3 Junior men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeff Aguirre (Mobile Bici)0:04:03.16
2Ben Graham0:00:04.96
3Owen Kahn (Advanced Cycles)0:00:41.17
Swipe to scroll horizontally
Cat. 3 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joe Groff (Down Cycles)0:03:53.64
2Kyle Maxson (Old Goat Gear Exchange)0:00:04.95
3Mario Centuori (Wheel and Heel)0:00:06.95
4William Thrane0:00:19.02
5Cody Nicols (Flatline Racing)0:00:24.63
6Kenneth Sears0:00:24.96
7Steven Pieniazek0:00:25.73
8Bartosz Wolbach (ArtMat)0:00:41.56
9Ryan Donohu (Advanced Cycles)0:00:48.92
Swipe to scroll horizontally
Cat. 3 Men 30+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Pharoah (Pharoah)0:04:05.60
2Lukasz Matysik (Art Mat)0:00:14.03
3Damien Wimbush0:00:15.28
4Bertin Isidoro0:00:54.89
5Thomas Thrane0:01:10.27
6Gregory Chin (Bici Bikes)0:01:16.81
DNSDillon KircherRow 6 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Cat. 1 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christie Allebach (Generation)0:03:39.04
2Meredith Mansfield (Drummer)0:00:12.91
3Roxanne Canent (Wrench)0:00:18.89
4Felicia Kearsley (Windham)0:00:19.37
5Elixandria Porru (Mobilbici)0:00:20.12
6Heather Cowell (Big Bang)0:00:59.77
Swipe to scroll horizontally
Cat. 2/3 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elizabeth Jones (Eternal Roots)0:05:12.31
2Jennel Santos (Team Marty's Racing)0:00:03.19

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1