Skip to main content

Bole takes home soil win

Image 1 of 24

Francesco Chicchi's "Sherrif" bike has been traveling a lot lately.

Francesco Chicchi's "Sherrif" bike has been traveling a lot lately.
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 2 of 24

The rain falls on the podium ceremony.

The rain falls on the podium ceremony.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 3 of 24

The top three dodge raindrops to get onto the podium.

The top three dodge raindrops to get onto the podium.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 4 of 24

The skies opened up, making for a dicey sprint.

The skies opened up, making for a dicey sprint.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 5 of 24

Rafai Chitoui (Acqua e Sapone) was the lone escapee of the day.

Rafai Chitoui (Acqua e Sapone) was the lone escapee of the day.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 6 of 24

The peloton hunts down the breakaway.

The peloton hunts down the breakaway.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 7 of 24

Stephane Rossetto (Vacansoleil) had a short escape to take the mountain points.

Stephane Rossetto (Vacansoleil) had a short escape to take the mountain points.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 8 of 24

Riders enjoyed the waterside start town.

Riders enjoyed the waterside start town.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 9 of 24

The Loborika team car

The Loborika team car
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 10 of 24

Luka Rakusa (Obrazi Delo Revije) pins on his number.

Luka Rakusa (Obrazi Delo Revije) pins on his number.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 11 of 24

Grega Bole (Lampre) a bit soggy on the podium.

Grega Bole (Lampre) a bit soggy on the podium.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 12 of 24

The ISD-Neri team leads through the feed zone.

The ISD-Neri team leads through the feed zone.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 13 of 24

UCI Europe Tour leader Giovanni Visconti (ISD-Neri)

UCI Europe Tour leader Giovanni Visconti (ISD-Neri)
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 14 of 24

The ISD Neri riders relax with the presenters.

The ISD Neri riders relax with the presenters.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 15 of 24

Nope, no sir, I don't like it.

Nope, no sir, I don't like it.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 16 of 24

The Sava team has a pre-race conference.

The Sava team has a pre-race conference.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 17 of 24

The Lampre-Farnese Vini team leaves the presentation.

The Lampre-Farnese Vini team leaves the presentation.
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)
Image 18 of 24

The Vacansoleil team is presented.

The Vacansoleil team is presented.
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 19 of 24

The Liquigas team goes to sign in

The Liquigas team goes to sign in
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 20 of 24

The Liquigas-Doimo team

The Liquigas-Doimo team
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 21 of 24

The Topsport Vlaanderen team waits its turn

The Topsport Vlaanderen team waits its turn
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 22 of 24

Riccardo Ricco is in Slovenia with Ceramica Flaminia

Riccardo Ricco is in Slovenia with Ceramica Flaminia
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 23 of 24

Saxo Bank is also in Slovenia

Saxo Bank is also in Slovenia
(Image credit: Tour de Slovenie)
Image 24 of 24

in the feed zone on stage 1

in the feed zone on stage 1
(Image credit: Metod Močnik / Dnevnik)

Lampre's Grega Bole showed that he was back to top form after being out of competition since his crash in Paris-Nice. The Slovenian backed up his win on the first stage of the Critérium du Dauphiné with another win in his h over his compatriots Marko Kump (Adria Mobil) and Jure Zrimsek (Sava) on the 173km opening stage to Medvode.

The sprint took place in pounding rain which caused a number of crashes on the run-in, with Lampre teammates Danilo Hondo, Mauro Da Dalto and Andrea Grendene all losing contact with the lead group, leaving Bole with just one lead-out man.

"For me, this victory in Slovenia is an enormous satisfaction," Bole said. "I knew the stage could be good for me, but the rain made everything more complicated: anyway, my teammates performed a good job and I dedicate my victory to them."

While the race started under fine conditions, by the end of the race the riders would be plowing through rivers of water as the skies opened up in a severe summer storm.

The first escape came from Stephane Rossetto (Vacansoleil) who claimed the first KOM at km. 18.5 before succumbing to the chase. The next move stuck for longer, with Rafai Chitoui (Acqua e Sapone) gaining a whopping seven minutes and taking two sprints and the second KOM before being finally reeled back in mainly by the efforts of the ISD-Neri team.

The skies opened up for the finishing circuits, causing numerous crashes, leaving a group of about 30 riders to contest the sprint. The Sava team of Jure Zrimsek controlled the pace heading into the sprint, using their knowledge of their local roads to their advantage.

The team's Furdi Blaz tried to surprise the sprinters with a late attack, but in the end Bole proved too fast for the domestic teams. He won the stage by a wheel, with Kump narrowly besting Zrimsek at the line.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini4:09:34
2Marko Kump (Slo) Adria Mobil
3Jure Zrimsek (Slo) Sava
4Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
5Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri
6Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
7Furdi Blaz (Slo) Sava
8Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
9Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
10Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska
11Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska
12Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
13Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
14David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
15Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska
16Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
17Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika
19Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil
20Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
21Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
22Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
23Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
24Matej Stare (Slo) Sava
25Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
27Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
28Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
29Vladimir Kerkez (Slo) Sava
30Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
31Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
32Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
33José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
34Joseph Stijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
35Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
36Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
37Gasper Svab (Slo) Sava
38Uros Murn (Slo) Adria Mobil
39Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
40Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
41Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
42Bostjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska
43Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
44Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
45Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
46Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia
47Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
48Rodrigo Garcia Rena (Spa) Xacobeo Galicia
49Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
50Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika
51Andre Stensen (Den) Team Saxo Bank
52Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
53Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
54Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
55Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
56Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
57Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri
58Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
59Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
60Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije
61Gianluca Mirenda (Ita) ISD - Neri
62Davide Riccibitti (Ita) ISD - Neri
63Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
64Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
65Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
66Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
67Chris Anker Sörensen (Pol) Team Saxo Bank
68Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
69Darko Blazevic (Cro) Loborika
70Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
71Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
72Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
73Nik Burjek (Slo) Sava
74Kristijan Durasek (Cro) Loborika0:02:20
75Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije
76Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia
77Mark Dzamastagic (Slo) Sava
78Blasz Jarc (Slo) Adria Mobil
79Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank
80Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini
81Rok Jerse (Slo) Obrazi Delo Revije0:02:49
82Primosz Segina (Slo) Obrazi Delo Revije
83Blasz Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije0:03:09
84Aleksander Prso (Cro) Loborika0:03:03
85Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:12
86Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
87Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
88Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
89Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
90Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
91Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska
92Massimo Demarin (Cro) Loborika0:03:21
93Uros Silar (Slo) Sava
94Jure Zagar (Slo) Adria Mobil
95Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije
96Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo
97Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
98Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
99Riccardo Ricco (Ita) Ceramica Flaminia
100Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:04:15
101Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia
102Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
103Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo0:04:15
104Diego Caccia (Ita) ISD - Neri0:05:32
105Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
106Simon Novak (Slo) Obrazi Delo Revije0:06:20
107Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Xacobeo Galicia0:06:48
108Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone0:07:37
109Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia

Sprint 1 - Štore 51km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone5pts
2Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone3
3Aleksander Prso (Cro) Loborika1

Sprint 2 - Postojna 80km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone5pts
2Aleksander Prso (Cro) Loborika3
3Jure Zrimsek (Slo) Sava1

Sprint 3 - Medvode 167,9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil5pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
3Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil1

KOM 1 Crni Kal (Cat. 2) 18,5 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team6pts
2Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia4
3Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini2

KOM 2 - Suhi Dol (Cat. 2) 131,5 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone6pts
2Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team4
3Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri2

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini4:09:24
2Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:00:04
3Jure Zrimsek (Slo) Sava0:00:06
4Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:10
5Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri
6Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
7Blasz Furdi (Slo) Sava
8Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
9Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
10Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska
11Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska
12Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
13Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
14David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
15Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska
16Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
17Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika
19Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil
20Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
21Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
22Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
23Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
24Matej Stare (Slo) Sava
25Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
27Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
28Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
29Vladimir Kerkez (Slo) Sava
30Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
31Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
32Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
33José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
34Joseph Stijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
35Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
36Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
37Gasper Svab (Slo) Sava
38Uros Murn (Slo) Adria Mobil
39Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
40Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
41Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
42Bostjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska
43Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
44Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
45Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
46Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia
47Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
48Rodrigo Garcia Rena (Spa) Xacobeo Galicia
49Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
50Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika
51Andre Stensen (Den) Team Saxo Bank
52Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
53Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
54Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
55Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
56Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
57Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri
58Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
59Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
60Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije
61Gianluca Mirenda (Ita) ISD - Neri
62Davide Riccibitti (Ita) ISD - Neri
63Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
64Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
65Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
66Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
67Chris Anker Sörensen (Pol) Team Saxo Bank
68Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
69Darko Blazevic (Cro) Loborika
70Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
71Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
72Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
73Nik Burjek (Slo) Sava
74Riccardo Ricco (Ita) Ceramica Flaminia
75Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
76Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
77Kristijan Durasek (Cro) Loborika0:02:30
78Luka Rakusa (Slo) Obrazi Delo Revije
79Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia
80Mark Dzamastagic (Slo) Sava
81Blasz Jarc (Slo) Adria Mobil
82Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank
83Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini
84Rok Jerse (Slo) Obrazi Delo Revije0:02:59
85Primosz Segina (Slo) Obrazi Delo Revije
86Aleksander Prso (Cro) Loborika0:03:13
87Blasz Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije0:03:19
88Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:22
89Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
90Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
91Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
92Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
93Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
94Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska
95Massimo Demarin (Cro) Loborika0:03:31
96Uros Silar (Slo) Sava
97Jure Zagar (Slo) Adria Mobil
98Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije
99Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo
100Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
101Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
102Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:04:25
103Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia
104Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
105Diego Caccia (Ita) ISD - Neri0:05:42
106Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
107Simon Novak (Slo) Obrazi Delo Revije0:06:30
108Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Xacobeo Galicia0:06:58
109Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone0:07:47

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini25pts
2Marko Kump (Slo) Adria Mobil20
3Jure Zrimsek (Slo) Sava17
4Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator14
5Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri12
6Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone10
7Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri10
8Blasz Furdi (Slo) Sava9
9Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team8
10Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo7
11Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska6
12Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil5
13Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska5
14Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo4
15Aleksander Prso (Cro) Loborika4
16Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone3
17Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone3
18Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
19David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska2
20Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil1
21Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team10pts
2Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone6
3Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia4
4Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini2
5Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri2

U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marko Kump (Slo) Adria Mobil4:09:28
2Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:06
3Blasz Furdi (Slo) Sava
4Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
5Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
6Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
7Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
8Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
9Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
10Mark Dzamastagic (Slo) Sava0:02:26
11Blasz Jarc (Slo) Adria Mobil
12Aleksander Prso (Cro) Loborika0:03:09
13Blasz Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije0:03:15
14Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska0:03:18
15Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska
16Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije0:03:27

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sava12:28:42
2Zheroquadro Radenska
3Adria Mobil
4Topsport Vlaanderen - Mercator
5Liquigas-Doimo
6Lampre-Farnese Vini
7ISD - Neri
8Acqua & Sapone
9Vacansoleil Pro Cycling Team
10Team Saxo Bank
11Loborika
12Xacobeo Galicia
13Ceramica Flaminia
14Obrazi Delo Revije0:02:20

 

Latest on Cyclingnews