Skip to main content

Tour de Luxembourg: Laporte wins stage 1

Image 1 of 7

Christophe Laporte (Cofidis) took the first yellow leader's jersey after winning the prologue time trial at the 2019 Tour de Luxembourg

Christophe Laporte (Cofidis) took the first yellow leader's jersey after winning the prologue time trial at the 2019 Tour de Luxembourg (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 7

Christophe Laporte looks back to see Jules on the floor

Christophe Laporte looks back to see Jules on the floor (Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 7

Justin Jules crashes at the line

Justin Jules crashes at the line (Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 7

Stage 1 of Tour de Luxembourg

Stage 1 of Tour de Luxembourg (Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 7

The leaders ahead of stage 1

The leaders ahead of stage 1 (Image credit: Bettini Photo)
Image 6 of 7

Stage 1 of Tour de Luxembourg

Stage 1 of Tour de Luxembourg (Image credit: Bettini Photo)
Image 7 of 7

Justin Jules (Wallonie-Bruxelles) on the ground

Justin Jules (Wallonie-Bruxelles) on the ground (Image credit: Bettini Photo)

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>Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits4:48:31
2Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles
3Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM
4Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
5Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
6Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Charles
7Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert
8Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles
9Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert
10Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
11Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
12Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
13Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
14Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
15Kèvin Geniets (Lux) Luxembourg
16Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling
17Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team
18Ken Conter (Lux) Luxembourg
19Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
20Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto-Kern Haus
21Mario Gonzalez Salas (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
22João Pedro Lourenço Rodrigues (Por) W52-FC Porto
23Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
24Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
25Thomas Deruette (Bel) Team Differdange Geba
26Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles
27César Lima da Fonte (Por) W52-FC Porto
28Jan Petelin (Lux) Team Differdange Geba
29Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team
30Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
31Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
32Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie
33Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling
34Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
35Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles
36Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert
37Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
38Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling
39Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus
40Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
41Pit Leyder (Lux) Leopard Pro Cycling
42Luca Henn (Ger) Team Lotto-Kern Haus
43Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert
44Tiago Da Silva (Lux) Team Differdange Geba
45Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
46Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
47Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba
48Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus
49Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles
50Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM
51Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
52Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles
53Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus
54Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling
55Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles
56Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM
57Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus
58Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling
59Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
60Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles
61Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus
62Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
63Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles
64Gianni Vermeersch (Bel) Corendon-Circus
65Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
66Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles
67Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
68Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
69Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto
70Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
71Jack Burke (Can) Leopard Pro Cycling
72Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
73Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert
74Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits
75Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling
76Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
77Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
78Marc Dörrie (Ger) Team Lotto-Kern Haus
79Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba
80José Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto
81Tom Thill (Lux) Team Differdange Geba
82Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert
83Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus
84Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles
85Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
86Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
87Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
88Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
89Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
90Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto
91Konrad Geßner (Ger) Leopard Pro Cycling
92Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
93Tim Diederich (Lux) Luxembourg
94Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
95John Murphy (USA) Rally UHC Cycling
96Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus
97Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles
98Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
99Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
100Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
101Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
102Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie
103Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling
104Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
105Maxime Weyrich (Lux) Luxembourg
106Gilles Kirsch (Lux) Luxembourg0:00:45
107Tobias Knaup (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:50
108Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:59
109Laurin Winter (Ger) Team Differdange Geba0:01:19
110Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:36
111Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:01:57
112Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:01:59
113Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie0:02:09
114Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto0:04:09
115Zico Waeytens (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:12:15

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits20pts
2Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles16
3Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM13
4Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie11
5Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise9
6Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Charles7
7Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert5
8Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles3
9Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert2
10Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise1

Mountain 1 - km 42.4 - Holtz
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling5pts
2Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto3
3Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert2
4Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling1

Mountain 2 - km 58.5 - Boulaide
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling5pts
2Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling3
3Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert2
4Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto1

Mountain 3 - km 71.5 - Mecher
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling3pts
2Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert2
3Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sport Vlaanderen - Baloise14:25:33
2Wanty - Gobert Cycling Team
3Bardiani Csf
4Wallonie Bruxelles
5Delko Marseille Provence
6Riwal Readynez Cycling Team
7Roompot - Charles
8Total Direct Energie
9Team Differdange Geba
10Team Lotto - Kern Haus
11Leopard Pro Cycling
12W52 / Fc Porto
13Team Lëtzebuerg
14Cofidis, Solutions Credits
15Rally Uhc Cycling
16Euskadi Basque Country - Murias
17Corendon - Circus

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits4:51:34
2Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus0:00:11
3Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
4Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert0:00:13
5Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling
6Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
7Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
8Kèvin Geniets (Lux) Luxembourg0:00:16
9Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
10Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits0:00:17
11Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie0:00:18
12Konrad Geßner (Ger) Leopard Pro Cycling
13Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
14Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles0:00:19
15Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
16Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus
17Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
18Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles
19Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus
20Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert0:00:20
21Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie
22Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles
23Pit Leyder (Lux) Leopard Pro Cycling
24Gianni Vermeersch (Bel) Corendon-Circus
25Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
26Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie0:00:21
27Mario Gonzalez Salas (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
28Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles
29Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert
30Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie0:00:22
31Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
32Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling
33Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling
34Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles
35Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
36Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles
37Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling0:00:23
38Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus
39Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
40Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
41Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
42Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
43Jan Petelin (Lux) Team Differdange Geba
44Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto-Kern Haus
45Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:00:24
46Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
47Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert
48Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles
49Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:25
50Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles
51Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles
52Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
53Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert
54Thomas Deruette (Bel) Team Differdange Geba
55Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling0:00:26
56Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
57Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
58Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
59Ken Conter (Lux) Luxembourg
60Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:00:27
61Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Charles
62Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles
63Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert
64Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
65Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling0:00:28
66Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
67Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus0:00:29
68Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus
69Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles
70Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM
71Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles
72Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba
73Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
74Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie
75Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:30
76Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team
77Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
78Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
79Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto
80Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
81João Pedro Lourenço Rodrigues (Por) W52-FC Porto0:00:31
82Tom Thill (Lux) Team Differdange Geba
83Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
84Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:32
85John Murphy (USA) Rally UHC Cycling
86Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:33
87Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling0:00:34
88César Lima da Fonte (Por) W52-FC Porto0:00:35
89Tim Diederich (Lux) Luxembourg
90Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
91Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM
92Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:36
93Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba
94José Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto0:00:39
95Tiago Da Silva (Lux) Team Differdange Geba0:00:40
96Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM
97Luca Henn (Ger) Team Lotto-Kern Haus
98Jack Burke (Can) Leopard Pro Cycling0:00:41
99Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling0:00:43
100Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
101Maxime Weyrich (Lux) Luxembourg0:00:47
102Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto0:00:48
103Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
104Marc Dörrie (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:50
105Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:57
106Tobias Knaup (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:01:23
107Gilles Kirsch (Lux) Luxembourg0:01:30
108Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:31
109Laurin Winter (Ger) Team Differdange Geba0:02:00
110Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:02:08
111Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie0:02:22
112Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:25
113Philipp Walsleben (Ger) Corendon-Circus0:02:30
114Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto0:04:39
115Zico Waeytens (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:12:48

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits40pts
2Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus16
3Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles16
4Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise13
5Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM13
6Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie11
7Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie11
8Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert9
9Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise9
10Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling7
11Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Charles7
12Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie5
13Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert5
14Kèvin Geniets (Lux) Luxembourg3
15Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles3
16Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits2
17Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert2
18Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise1
19Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling13pts
2Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert6
3Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling5
4Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto4

Sprints classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling7pts
2Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling3
3Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto3
4Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert2
5Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF2
6Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits1

Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise4:51:45
2Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert0:00:02
3Kèvin Geniets (Lux) Luxembourg0:00:05
4Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
5Konrad Geßner (Ger) Leopard Pro Cycling0:00:07
6Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
7Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus0:00:08
8Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
9Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles
10Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus
11Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:00:09
12Pit Leyder (Lux) Leopard Pro Cycling
13Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
14Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie0:00:11
15Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling0:00:12
16Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
17Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
18Jan Petelin (Lux) Team Differdange Geba
19Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto-Kern Haus
20Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:14
21Thomas Deruette (Bel) Team Differdange Geba
22Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:15
23Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
24Ken Conter (Lux) Luxembourg
25Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:00:16
26Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
27Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:18
28Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles
29Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM
30Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba
31Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:19
32Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
33João Pedro Lourenço Rodrigues (Por) W52-FC Porto0:00:20
34Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling0:00:23
35Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba0:00:25
36José Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto0:00:28
37Tiago Da Silva (Lux) Team Differdange Geba0:00:29
38Luca Henn (Ger) Team Lotto-Kern Haus
39Jack Burke (Can) Leopard Pro Cycling0:00:30
40Maxime Weyrich (Lux) Luxembourg0:00:36
41Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF0:00:37
42Marc Dörrie (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:00:39
43Gilles Kirsch (Lux) Luxembourg0:01:19
44Laurin Winter (Ger) Team Differdange Geba0:01:49
45Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:14

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cofidis, Solutions Credits14:35:25
2Sport Vlaanderen - Baloise0:00:02
3Total Direct Energie0:00:03
4Corendon - Circus0:00:07
5Leopard Pro Cycling0:00:08
6Wanty - Gobert Cycling Team0:00:11
7Wallonie Bruxelles0:00:18
8Roompot - Charles0:00:21
9Rally Uhc Cycling0:00:28
10Team Lotto - Kern Haus
11Bardiani Csf0:00:32
12Delko Marseille Provence0:00:33
13Riwal Readynez Cycling Team
14Team Lëtzebuerg
15Team Differdange Geba0:00:34
16Euskadi Basque Country - Murias0:00:35
17W52 / Fc Porto0:00:51

Latest on Cyclingnews