Sutherland, Evans claim NVGP titles

Rory Sutherland (UnitedHealthcare-Maxxis) repeated his winning strategy from a year earlier, attacking on Chilkoot Hill to win the Stillwater Criterium, the final stage of the Nature Valley Grand Prix. Luis Amaran (Jamis-Sutter Home) followed the timely move to place second ahead of David Veilleux (Kelly Benefit Strategies).

Swipe to scroll horizontally
Elite men--Stage 6
1Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS1:11:15
2Luis Romero Amaran (Cub) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:03
3David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies0:00:06
4Chris Winn (USA) Team Rio Grande0:00:07
5Alejandro Borrajo (Arg) Jamis/Sutter Home p/b ColavitaRow 4 - Cell 2
6Benjamin King (USA) Trek-Livestrong0:00:09
7Kenneth Hanson (USA) Team Type 1Row 6 - Cell 2
8Tyler Wren (USA) Jamis/Sutter Home p/b ColavitaRow 7 - Cell 2
9Bernard van Ulden (USA) Jelly Belly p/b KendaRow 8 - Cell 2
10Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b GeargrinderRow 9 - Cell 2
11Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONGRow 10 - Cell 2
12Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit StrategiesRow 11 - Cell 2
13Robert Sweeting (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 12 - Cell 2
14Benjamin Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro CyclingRow 13 - Cell 2
15Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:00:19
16Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:00:23
17Davide Frattini (USA) Team Type 10:00:24
18Scottie Weiss (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:00:29
19Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:00:38
20Andy Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro CyclingRow 19 - Cell 2
21Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:46
22Ian Gray (USA) Team Rio GrandeRow 21 - Cell 2
23Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit StrategiesRow 22 - Cell 2
24Adam Bergman (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:00:49
25Daniel Holt (USA) Team Type 10:00:50
26Phillip Mann (USA) Team Rio GrandeRow 25 - Cell 2
27Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:01:00
28Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:21
29Jake Rytlewski (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:01:37
30Philip Zajicek (USA) Fly V Australia0:01:49
31Brad White (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXISRow 30 - Cell 2
32Logan Hutchings (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:50
33Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:01:57
34Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:02:00
35Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale0:02:01
36Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:02:06
37Luca Damiani (Ita) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:02:16
38Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:03:05
39Nathan Brown (USA) Trek-LivestrongRow 38 - Cell 2
40Gavin Mannion (USA) Trek-Livestrong0:03:08
41Shawn Milne (USA) Team Type 10:03:10
42Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:03:13
43Thom Coupe (USA) BikeReg.com / CannondaleRow 42 - Cell 2
44Mike Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:03:14
45Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive CyclistRow 44 - Cell 2
46Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:03:19
47Alexey Shmidt (Rus) Team Type 10:03:21
48Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling TeamRow 47 - Cell 2
49Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande0:03:25
50Jonathan Clarke (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:03:46
51Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXISRow 50 - Cell 2
52Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXISRow 51 - Cell 2
53James Driscoll (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:03:53
54Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling0:03:54
55Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:04:13
56Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro CyclingRow 55 - Cell 2
57Peter Latham (NZl) BISSELL Pro CyclingRow 56 - Cell 2
58Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia0:04:45
59Iggy Silva (USA) Trek-LivestrongRow 58 - Cell 2
60William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:04:59
61Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b MotorexRow 60 - Cell 2
62Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONGRow 61 - Cell 2
63Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling0:05:15
64Michael Woell (USA) MBRC/FlandersRow 63 - Cell 2
65Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro RideRow 64 - Cell 2
66Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team0:05:33
67Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive CyclistRow 66 - Cell 2
68Brad Huff (USA) Jelly Belly p/b KendaRow 67 - Cell 2
69Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling TeamRow 68 - Cell 2
70Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:05:53
71Chad Burdzilauskas (USA) Kenda Pro Cycling p/b GeargrinderRow 70 - Cell 2
72Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXISRow 71 - Cell 2
73Nicholas Coil (USA) MBRC/FlandersRow 72 - Cell 2
74Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1Row 73 - Cell 2
75Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:06:17
76Scott Stewart (USA) Team Type 1Row 75 - Cell 2
77David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 76 - Cell 2
78Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling TeamRow 77 - Cell 2
79Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro RideRow 78 - Cell 2
80Scott Tietzel (USA) Team Rio GrandeRow 79 - Cell 2
81Aaron Kemps (Aus) Fly V AustraliaRow 80 - Cell 2
82Alessandro Bazzana (Ita) Fly V AustraliaRow 81 - Cell 2
83Shane Kline (USA) BISSELL Pro CyclingRow 82 - Cell 2
84Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 83 - Cell 2
85Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:06:45
86Charlie Avis (USA) Trek-LivestrongRow 85 - Cell 2
87Reid Mumford (USA) Kelly Benefit StrategiesRow 86 - Cell 2
88Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b KendaRow 87 - Cell 2
89Brad Bingham (USA) Team Rio GrandeRow 88 - Cell 2
90Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / CannondaleRow 89 - Cell 2
91Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:07:17
92Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling TeamRow 91 - Cell 2
93David Byer (Can) JetFuel Cycling TeamRow 92 - Cell 2
94Phil Elsasser (USA) Hagens Berman CyclingRow 93 - Cell 2
95Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 94 - Cell 2
96Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:08:45
97Stefano Barberi (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:09:45
98Justin Williams (USA) Trek-LivestrongRow 97 - Cell 2
99Jason Allen (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONGRow 98 - Cell 2
100Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b GeargrinderRow 99 - Cell 2
101Zach Bell (Can) Kelly Benefit StrategiesRow 100 - Cell 2
102Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:11:02
103Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive CyclistRow 102 - Cell 2
104Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling TeamRow 103 - Cell 2
105Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b MotorexRow 104 - Cell 2
106Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling TeamRow 105 - Cell 2
107Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro RideRow 106 - Cell 2
108Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro RideRow 107 - Cell 2
109Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling TeamRow 108 - Cell 2
110Benjamin Renkema (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 109 - Cell 2
111David Zimmermann (USA) MBRC/FlandersRow 110 - Cell 2
112Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling TeamRow 111 - Cell 2
113Steve Weller (USA) BikeReg.com / CannondaleRow 112 - Cell 2
114Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling TeamRow 113 - Cell 2
115Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure SheltersRow 114 - Cell 2
116Joe Eldridge (USA) Team Type 1Row 115 - Cell 2
117Nick Frey (USA) Jamis/Sutter Home p/b ColavitaRow 116 - Cell 2
118Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b KendaRow 117 - Cell 2
119Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary FisherRow 118 - Cell 2
120Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary FisherRow 119 - Cell 2
DNFMatthew Crane (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXISRow 120 - Cell 2
DNFDavid Kemp (Aus) Fly V AustraliaRow 121 - Cell 2
DNFFrank Travieso (Cub) Jamis/Sutter Home p/b ColavitaRow 122 - Cell 2
DNFAndres Ignacio Pereyra (Arg) Jamis/Sutter Home p/b ColavitaRow 123 - Cell 2
DNFAnthony Colby (USA) Jelly Belly p/b KendaRow 124 - Cell 2
DNFPhil Gaimon (USA) Kenda Pro Cycling p/b GeargrinderRow 125 - Cell 2
DNFAndrew Bajadali (USA) Kelly Benefit StrategiesRow 126 - Cell 2
DNFAlexander Candelario (USA) Kelly Benefit StrategiesRow 127 - Cell 2
DNFBen Chaddock (Can) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONGRow 128 - Cell 2
DNFSoren Peterson (Den) Hagens Berman CyclingRow 129 - Cell 2
DNFHeath Blackgrove (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary FisherRow 130 - Cell 2
DNFTyler Jewell (USA) Metro Volkswagen Cycling TeamRow 131 - Cell 2
DNFAdam Leibovitz (USA) IS Corp Cycling TeamRow 132 - Cell 2
DNFRyan Aitcheson (USA) JetFuel Cycling TeamRow 133 - Cell 2
DNFAustin Carroll (USA) MBRC/FlandersRow 134 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1
1Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling5pts
2Anthony Colby (USA) Jelly Belly p/b Kenda3Row 1 - Cell 3
3Scott Stewart (USA) Team Type 11Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2
1Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling5pts
2Anthony Colby (USA) Jelly Belly p/b Kenda3Row 1 - Cell 3
3Benjamin King (USA) Trek-Livestrong1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 3
1Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG5pts
2Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies3Row 1 - Cell 3
3Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1
1Scott Stewart (USA) Team Type 15pts
2Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling3Row 1 - Cell 3
3Anthony Colby (USA) Jelly Belly p/b Kenda1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2
1Scott Stewart (USA) Team Type 15pts
2Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda3Row 1 - Cell 3
3Alessandro Bazzana (Ita) Fly V Australia1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3
1Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies5pts
2Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies3Row 1 - Cell 3
3Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Most aggressive rider
1Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS
Swipe to scroll horizontally
Elite men--Final general classification
1Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS7:28:54
2Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:06
3David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies0:00:20
4Luis Romero Amaran (Cub) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:28
5Bernard van Ulden (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:38
6Robert Sweeting (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:00:43
7Benjamin King (USA) Trek-Livestrong0:00:47
8Benjamin Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:51
9Kenneth Hanson (USA) Team Type 10:00:52
10Alejandro Borrajo (Arg) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:57
11Tyler Wren (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:01:05
12Chris Winn (USA) Team Rio Grande0:01:14
13Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b GeargrinderRow 12 - Cell 2
14Andy Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:18
15Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:01:22
16Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:01:33
17Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:01:34
18Scottie Weiss (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:01:41
19Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies0:01:47
20Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:01:54
21Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:57
22Ian Gray (USA) Team Rio Grande0:02:28
23Jake Rytlewski (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:02:37
24Brad White (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:02:44
25Davide Frattini (USA) Team Type 10:02:53
26Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:03:04
27Luca Damiani (Ita) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:03:17
28Logan Hutchings (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:03:32
29Mike Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:03:45
30Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong0:03:50
31Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:03:52
32Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:03:55
33Alexey Shmidt (Rus) Team Type 10:04:01
34Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:04:19
35Gavin Mannion (USA) Trek-LivestrongRow 34 - Cell 2
36James Driscoll (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:04:39
37Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling0:04:41
38Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:04:44
39Philip Zajicek (USA) Fly V Australia0:04:46
40Peter Latham (NZl) BISSELL Pro Cycling0:05:05
41Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:05:11
42Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:05:43
43Shawn Milne (USA) Team Type 10:05:53
44Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia0:05:57
45Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONGRow 44 - Cell 2
46Thom Coupe (USA) BikeReg.com / Cannondale0:06:07
47Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:06:20
48Daniel Holt (USA) Team Type 10:06:33
49Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:06:42
50Phillip Mann (USA) Team Rio Grande0:06:43
51Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:06:44
52Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:06:51
53Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:07:03
54Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia0:07:05
55Martijn Verschoor (Ned) Team Type 10:07:14
56Iggy Silva (USA) Trek-Livestrong0:07:25
57Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling0:07:26
58Adam Bergman (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:07:34
59Scott Stewart (USA) Team Type 10:07:38
60Shane Kline (USA) BISSELL Pro Cycling0:07:46
61Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:08:03
62Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team0:08:09
63Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro Ride0:08:27
64Nicholas Coil (USA) MBRC/Flanders0:08:32
65Michael Woell (USA) MBRC/Flanders0:08:34
66Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:08:35
67Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling Team0:09:36
68Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:09:40
69Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale0:09:43
70William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:09:49
71Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies0:09:58
72Jonathan Clarke (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS0:10:13
73Brad Bingham (USA) Team Rio Grande0:11:25
74Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:11:36
75Nick Frey (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:11:43
76Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:11:58
77Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:12:00
78Alessandro Bazzana (Ita) Fly V Australia0:12:06
79Chad Burdzilauskas (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:12:39
80Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale0:13:01
81Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:13:03
82Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies0:13:05
83Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling Team0:13:16
84Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:13:35
85Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande0:13:49
86Scott Tietzel (USA) Team Rio Grande0:13:53
87Brad Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:14:12
88Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:14:34
89Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:14:40
90Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:15:05
91Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:15:06
92Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:15:20
93Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:15:44
94David Byer (Can) JetFuel Cycling Team0:17:19
95Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:17:36
96Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:17:42
97Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:18:25
98Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro Ride0:18:36
99David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:18:37
100Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:18:57
101Charlie Avis (USA) Trek-Livestrong0:19:01
102Phil Elsasser (USA) Hagens Berman Cycling0:19:22
103Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:19:48
104Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:20:27
105Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling0:21:00
106Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:22:58
107Jason Allen (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:24:04
108Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro Ride0:24:21
109Joe Eldridge (USA) Team Type 10:24:40
110Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:24:44
111Steve Weller (USA) BikeReg.com / Cannondale0:24:57
112Stefano Barberi (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:26:52
113Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:27:00
114Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:28:36
115Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:30:27
116Benjamin Renkema (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:33:51
117Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:35:06
118Justin Williams (USA) Trek-Livestrong0:41:12
119David Zimmermann (USA) MBRC/Flanders0:45:35
120Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:54:01
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
1Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS26pts
2Kenneth Hanson (USA) Team Type 122Row 1 - Cell 3
3Alexey Shmidt (Rus) Team Type 118Row 2 - Cell 3
4David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies16Row 3 - Cell 3
5Daniel Holt (USA) Team Type 113Row 4 - Cell 3
6Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS11Row 5 - Cell 3
7Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling10Row 6 - Cell 3
8Luis Romero Amaran (Cub) Jamis/Sutter Home p/b Colavita8Row 7 - Cell 3
9Luca Damiani (Ita) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder7Row 8 - Cell 3
10Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia6Row 9 - Cell 3
11Alejandro Borrajo (Arg) Jamis/Sutter Home p/b Colavita6Row 10 - Cell 3
12Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS6Row 11 - Cell 3
13Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG5Row 12 - Cell 3
14Nick Frey (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita5Row 13 - Cell 3
15Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare p/b MAXXIS5Row 14 - Cell 3
16Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder5Row 15 - Cell 3
17Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia4Row 16 - Cell 3
18Mike Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda2Row 17 - Cell 3
19Davide Frattini (USA) Team Type 12Row 18 - Cell 3
20Martijn Verschoor (Ned) Team Type 12Row 19 - Cell 3
21Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies1Row 20 - Cell 3
22Benjamin King (USA) Trek-Livestrong1Row 21 - Cell 3
23Scott Stewart (USA) Team Type 11Row 22 - Cell 3
24Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher1Row 23 - Cell 3
25Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies1Row 24 - Cell 3
26Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies1Row 25 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
1Brad Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda25pts
2Scott Stewart (USA) Team Type 117Row 1 - Cell 3
3Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia15Row 2 - Cell 3
4Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies6Row 3 - Cell 3
5Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda4Row 4 - Cell 3
6Daniel Holt (USA) Team Type 14Row 5 - Cell 3
7Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare p/b MAXXIS3Row 6 - Cell 3
8Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies3Row 7 - Cell 3
9Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling3Row 8 - Cell 3
10Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex3Row 9 - Cell 3
11Alessandro Bazzana (Ita) Fly V Australia1Row 10 - Cell 3
12Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies1Row 11 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Best young rider classification
1Benjamin King (USA) Trek-Livestrong7:29:41
2Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:00:27
3Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:35
4Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:10
5Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong0:03:03
6Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:03:08
7Gavin Mannion (USA) Trek-Livestrong0:03:32
8Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:03:57
9Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:05:10
10Iggy Silva (USA) Trek-Livestrong0:06:38
11Shane Kline (USA) BISSELL Pro Cycling0:06:59
12Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:08:53
13William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:09:02
14Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:11:11
15Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale0:12:14
16Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:14:57
17Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:17:38
18Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:18:10
19Charlie Avis (USA) Trek-Livestrong0:18:14
20Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:19:01
21Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:19:40
22Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:22:11
23Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:26:13
24Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:34:19
25Justin Williams (USA) Trek-Livestrong0:40:25
Swipe to scroll horizontally
Amateur rider classification
1Chris Winn (USA) Team Rio Grande7:30:08
2Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:08
3Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:20
4Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:00:43
5Ian Gray (USA) Team Rio Grande0:01:14
6Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:50
7Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:02:38
8Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:41
9Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:03:30
10Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:04:29
11Thom Coupe (USA) BikeReg.com / Cannondale0:04:53
12Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:05:06
13Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:05:28
14Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:05:37
15Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:05:49
16Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling0:06:12
17Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team0:06:55
18Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro Ride0:07:13
19Nicholas Coil (USA) MBRC/Flanders0:07:18
20Michael Woell (USA) MBRC/Flanders0:07:20
21Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling Team0:08:22
22Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale0:08:29
23Brad Bingham (USA) Team Rio Grande0:10:11
24Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:10:44
25Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:10:46
26Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale0:11:47
27Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:11:49
28Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling Team0:12:02
29Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:12:21
30Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande0:12:35
31Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:13:20
32Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:13:51
33Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:13:52
34Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:14:06
35Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:14:30
36David Byer (Can) JetFuel Cycling Team0:16:05
37Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:16:28
38Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:17:11
39Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro Ride0:17:22
40David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:17:23
41Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:17:43
42Phil Elsasser (USA) Hagens Berman Cycling0:18:08
43Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:18:34
44Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:19:13
45Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling0:19:46
46Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:21:44
47Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro Ride0:23:07
48Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:23:30
49Steve Weller (USA) BikeReg.com / Cannondale0:23:43
50Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:27:22
51Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:29:13
52Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:33:52
53David Zimmermann (USA) MBRC/Flanders0:44:21
54Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:52:47
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
1Kelly Benefit Strategies22:28:21
2Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:30
3United Healthcare p/b MAXXIS0:02:38
4Team Type 10:02:55
5Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:03:40
6Team Rio Grande0:04:18
7BISSELL Pro Cycling0:05:11
8Trek-Livestrong0:07:17
9Fly V Australia0:07:57
10Jelly Belly p/b Kenda0:08:52
11Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:09:27
12BikeReg.com / Cannondale0:10:01
13Panther p/b Competitive Cyclist0:11:20
14Texas Roadhouse p/b Motorex0:14:58
15Hagens Berman Cycling0:15:09
16Nature Valley Pro Ride0:16:05
17MBRC/Flanders0:20:41
18Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:21:45
19JetFuel Cycling Team0:24:15
20Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:26:42
21IS Corp Cycling Team0:36:29
22Metro Volkswagen Cycling Team0:38:05
Swipe to scroll horizontally
Elite women--Stage 6
1Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia0:50:06
2Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:14
3Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:16
4Meredith Miller (USA) Team TIBCO0:00:17
5Erinne Willock (Can) Webcor BuildersRow 4 - Cell 2
6Ruth Corset (Aus) Team TIBCORow 5 - Cell 2
7Kristin Sanders (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:24
8Amber Neben (USA) Webcor BuildersRow 7 - Cell 2
9Joelle Numainville (Can) Webcor Builders0:00:29
10Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:35
11Katheryn Curi Mattis (USA) Webcor Builders0:00:53
12Amanda Miller (USA) Team TIBCORow 11 - Cell 2
13Carmen Small (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:56
14Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:58
15Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation0:01:00
16Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia0:01:02
17Kim Anderson (USA) HTC Columbia0:01:23
18Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia0:01:46
19Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation0:04:25
20Carla Swart (USA) Team Vera Bradley FoundationRow 19 - Cell 2
21Olivia Dillon (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12Row 20 - Cell 2
22Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12Row 21 - Cell 2
23Theresa Cliff-Ryan (USA) Colavita/Baci Pro Cycling TeamRow 22 - Cell 2
24Heather Logan-Sprenger (Can) Colavita/Baci Pro Cycling TeamRow 23 - Cell 2
25Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCORow 24 - Cell 2
26Rebecca Much (USA) Team TIBCORow 25 - Cell 2
27Alison Starnes (USA) Team TIBCORow 26 - Cell 2
28Andrea Graus (Aut) Webcor BuildersRow 27 - Cell 2
29Ally Stacher (USA) Webcor BuildersRow 28 - Cell 2
30Amity Elliot (USA) Team KendaRow 29 - Cell 2
31Ashley James (USA) Team KendaRow 30 - Cell 2
32Anna Mcloon (USA) Team KendaRow 31 - Cell 2
33Silke Wunderwald (USA) Team KendaRow 32 - Cell 2
34Kate Veronneau (USA) BMW-BianchiRow 33 - Cell 2
35Rebecca Wellons (USA) BMW-BianchiRow 34 - Cell 2
36Christina Gokey-Smith (USA) VeloformaRow 35 - Cell 2
37Joanie Caron (Can) Team Nanoblur-GearsRow 36 - Cell 2
38Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-GearsRow 37 - Cell 2
39Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle HausRow 38 - Cell 2
40Cara Gillis (USA) Specialized D4W/Bicycle HausRow 39 - Cell 2
41Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle HausRow 40 - Cell 2
42Tammy Wildgoose (USA) Herbalife LaGrangeRow 41 - Cell 2
43Stephanie Doering (Ger) GG Events ManagementRow 42 - Cell 2
44Shannon Koch (USA) GG Events ManagementRow 43 - Cell 2
45Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-StarsRow 44 - Cell 2
46Jennifer Purcell (USA) Fiber One Collegiate All-StarsRow 45 - Cell 2
47Sue Butler (USA) Nature Valley Pro RideRow 46 - Cell 2
48Emily Kachorek (USA) Nature Valley Pro RideRow 47 - Cell 2
49Mary Elizabeth Maroon (USA) Nature Valley Pro RideRow 48 - Cell 2
50Jennifer Wheeler (USA) Team Freewheel BikeRow 49 - Cell 2
51Alex Carle (Aus) Team Freewheel BikeRow 50 - Cell 2
52Bron Ryan (Aus) Team Freewheel BikeRow 51 - Cell 2
53Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:05:45
54Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:06:05
55Brooke Miller (USA) Team TIBCORow 54 - Cell 2
56Chloe Hosking (Aus) HTC ColumbiaRow 55 - Cell 2
57Kathleen Billington (USA) BMW-BianchiRow 56 - Cell 2
58Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-StarsRow 57 - Cell 2
59Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation0:06:45
60Emma Mackie (Aus) Team TIBCORow 59 - Cell 2
61Anna Drakulich (USA) Herbalife LaGrangeRow 60 - Cell 2
62Leah Prudhomme (USA) Bianchi-Grand PerformanceRow 61 - Cell 2
63Lindsay Myers (USA) Webcor Builders0:07:05
64Jacqueline Kurth (USA) Team KendaRow 63 - Cell 2
65Melissa Ross (USA) Team KendaRow 64 - Cell 2
66Rachel Warner (USA) BMW-BianchiRow 65 - Cell 2
67Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle HausRow 66 - Cell 2
68Laura Hines (USA) Herbalife LaGrangeRow 67 - Cell 2
69Melissa Dahlmann (USA) Bianchi-Grand PerformanceRow 68 - Cell 2
70Kristen Meshberg (USA) Nature Valley Pro RideRow 69 - Cell 2
71Lauren Hecht (USA) Team Freewheel BikeRow 70 - Cell 2
72Kate Bates (Aus) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:07:25
73Cinthia Lehner (USA) BMW-BianchiRow 72 - Cell 2
74Whitney Schultz (USA) VeloformaRow 73 - Cell 2
75Emma Bast (USA) Bianchi-Grand PerformanceRow 74 - Cell 2
76Cara Bussell (USA) Bianchi-Grand PerformanceRow 75 - Cell 2
77Erin Silliman (USA) Team Freewheel BikeRow 76 - Cell 2
DNFKatharine Carroll (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12Row 77 - Cell 2
DNFLauren Tamayo (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12Row 78 - Cell 2
DNFJessica Phillips (USA) Colavita/Baci Pro Cycling TeamRow 79 - Cell 2
DNFAudrey Lemieux (Can) Team Nanoblur-GearsRow 80 - Cell 2
DNFMelanie Meyers (USA) Specialized D4W/Bicycle HausRow 81 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1
1Brooke Miller (USA) Team TIBCO5pts
2Ruth Corset (Aus) Team TIBCO3Row 1 - Cell 3
3Lauren Tamayo (USA) Peanut Butter & Co TWENTY121Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2
1Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY125pts
2Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia3Row 1 - Cell 3
3Ruth Corset (Aus) Team TIBCO1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 3
1Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team5pts
2Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY123Row 1 - Cell 3
3Erinne Willock (Can) Webcor Builders1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1
1Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team5pts
2Ruth Corset (Aus) Team TIBCO3Row 1 - Cell 3
3Katharine Carroll (USA) Peanut Butter & Co TWENTY121Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2
1Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY125pts
2Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia3Row 1 - Cell 3
3Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3
1Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia5pts
2Ruth Corset (Aus) Team TIBCO3Row 1 - Cell 3
3Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Most aggressive rider
1Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia
Swipe to scroll horizontally
Elite women--Final general classification
1Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY126:16:07
2Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia0:00:10
3Ruth Corset (Aus) Team TIBCO0:00:26
4Erinne Willock (Can) Webcor BuildersRow 3 - Cell 2
5Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia0:00:37
6Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:47
7Meredith Miller (USA) Team TIBCO0:00:53
8Amber Neben (USA) Webcor Builders0:01:03
9Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation0:01:10
10Kristin Sanders (USA) Team Vera Bradley Foundation0:01:14
11Carmen Small (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:01:20
12Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:25
13Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation0:01:26
14Joelle Numainville (Can) Webcor Builders0:01:27
15Katheryn Curi Mattis (USA) Webcor Builders0:01:28
16Amanda Miller (USA) Team TIBCO0:02:12
17Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia0:02:14
18Kim Anderson (USA) HTC Columbia0:02:29
19Carla Swart (USA) Team Vera Bradley Foundation0:05:08
20Kate Veronneau (USA) BMW-Bianchi0:05:12
21Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation0:05:15
22Theresa Cliff-Ryan (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:05:24
23Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO0:05:25
24Rebecca Much (USA) Team TIBCO0:05:30
25Heather Logan-Sprenger (Can) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:05:31
26Olivia Dillon (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12Row 25 - Cell 2
27Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:05:46
28Sue Butler (USA) Nature Valley Pro RideRow 27 - Cell 2
29Jennifer Purcell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:05:54
30Christina Gokey-Smith (USA) Veloforma0:06:02
31Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:06:15
32Alison Starnes (USA) Team TIBCO0:06:30
33Alex Carle (Aus) Team Freewheel BikeRow 32 - Cell 2
34Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:06:32
35Ashley James (USA) Team Kenda0:06:33
36Joanie Caron (Can) Team Nanoblur-Gears0:06:51
37Anna Mcloon (USA) Team Kenda0:06:57
38Brooke Miller (USA) Team TIBCO0:07:03
39Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia0:07:40
40Rebecca Wellons (USA) BMW-Bianchi0:07:42
41Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:07:46
42Kathleen Billington (USA) BMW-Bianchi0:08:11
43Andrea Graus (Aut) Webcor Builders0:08:20
44Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation0:08:33
45Emma Mackie (Aus) Team TIBCO0:08:40
46Bron Ryan (Aus) Team Freewheel Bike0:08:54
47Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:09:13
48Melissa Dahlmann (USA) Bianchi-Grand Performance0:12:17
49Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:13:13
50Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-Gears0:18:07
51Jennifer Wheeler (USA) Team Freewheel Bike0:18:09
52Silke Wunderwald (USA) Team Kenda0:18:18
53Amity Elliot (USA) Team Kenda0:18:19
54Stephanie Doering (Ger) GG Events Management0:18:47
55Emily Kachorek (USA) Nature Valley Pro Ride0:18:54
56Mary Elizabeth Maroon (USA) Nature Valley Pro Ride0:20:13
57Ally Stacher (USA) Webcor Builders0:20:15
58Leah Prudhomme (USA) Bianchi-Grand Performance0:20:40
59Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:21:30
60Whitney Schultz (USA) Veloforma0:21:36
61Cara Bussell (USA) Bianchi-Grand Performance0:21:59
62Lindsay Myers (USA) Webcor Builders0:22:02
63Anna Drakulich (USA) Herbalife LaGrange0:23:04
64Kate Bates (Aus) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:23:11
65Emma Bast (USA) Bianchi-Grand Performance0:23:40
66Laura Hines (USA) Herbalife LaGrange0:23:56
67Cara Gillis (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:24:19
68Melissa Ross (USA) Team Kenda0:26:39
69Rachel Warner (USA) BMW-Bianchi0:26:55
70Erin Silliman (USA) Team Freewheel Bike0:26:59
71Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:29:25
72Shannon Koch (USA) GG Events Management0:30:28
73Kristen Meshberg (USA) Nature Valley Pro Ride0:34:57
74Tammy Wildgoose (USA) Herbalife LaGrange0:37:24
75Jacqueline Kurth (USA) Team Kenda0:38:29
76Lauren Hecht (USA) Team Freewheel Bike0:40:29
77Cinthia Lehner (USA) BMW-Bianchi0:41:29
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
1Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY1243pts
2Brooke Miller (USA) Team TIBCO27Row 1 - Cell 3
3Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia23Row 2 - Cell 3
4Erinne Willock (Can) Webcor Builders16Row 3 - Cell 3
5Carla Swart (USA) Team Vera Bradley Foundation10Row 4 - Cell 3
6Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia10Row 5 - Cell 3
7Joelle Numainville (Can) Webcor Builders10Row 6 - Cell 3
8Ruth Corset (Aus) Team TIBCO9Row 7 - Cell 3
9Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO9Row 8 - Cell 3
10Theresa Cliff-Ryan (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team9Row 9 - Cell 3
11Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team8Row 10 - Cell 3
12Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY125Row 11 - Cell 3
13Carmen Small (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team5Row 12 - Cell 3
14Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia3Row 13 - Cell 3
15Amity Elliot (USA) Team Kenda3Row 14 - Cell 3
16Jennifer Wheeler (USA) Team Freewheel Bike1Row 15 - Cell 3
17Christina Gokey-Smith (USA) Veloforma1Row 16 - Cell 3
18Jennifer Purcell (USA) Fiber One Collegiate All-S