Skip to main content

Dion Smith wins Coppa Sabatini

Coppa Sabatini 2020 GP citta di Peccioli 68th Edition Peccioli Peccioli 2101 km 17092020 Dion Smith NZL Mitchelton Scott photo Dario BelingheriBettiniPhoto2020
Dion Smith (Mitchelton-Scott) wins the Coppa Sabatini (Image credit: Bettini Photo)

Full Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott 4:58:58
2Andrea Pasqualon (Ita) Circus - Wanty Gobert
3Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
4Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
5Mads Schmidt Würtz (Den) Israel Start-Up Nation
6Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
7Enrico Battaglin (Ita) Bahrain McLaren
8Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
9Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
10Carlos Barbero (Spa) NTT Pro Cycling
11Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal
12Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling
13Marco Tizza (Ita) Italy
14Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
15Davide Gabburo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
16Marco Canola (Ita) Gazprom-Rusvelo
17Odd Christian Eiking (Nor) Circus-Wanty Gobert
18Giovanni Visconti (Ita) Vini Zabu' KTM
19Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
20Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:00:07
21Mauro Finetto (Ita) Nippo Delko Provence 0:00:09
22Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling
23Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
24Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
25Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi
26Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
27Lorenzo Rota (Ita) Vini Zabu' KTM
28Antonio Di Sante (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
29James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
30Nelson Soto Martinez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
31Simon Carr (GBr) Nippo Delko Provence
32Kevin Inkelaar (Ned) Bahrain McLaren
33Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
34Gino Mäder (Swi) NTT Pro Cycling
35Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers 0:00:17
36Filippo Zana (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:00:19
37Ivan Martinelli (Ita) D'Amico Um Tools
38Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
39Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
40Simon Pellaud (Swi) Androni Giocattoli-Sidermec
41Matteo Badilatti (Swi) Israel Start-Up Nation
42Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
43Biniam Girmay Hailu (Eri) Nippo Delko Provence
44Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence 0:00:25
45Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo
46Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF Faizane'
47Connor Brown (NZl) Ntt Continental Cycling Team
48Antonio Tiberi (Ita) Italy
49Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:00:29
50Luis Daniel Zea Contreras (Col) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
51Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
52Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
53Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:00:37
54Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli - Sidermec 0:00:41
55Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott
56Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert 0:00:47
57Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-Up Nation
58Simone Petilli (Ita) Circus-Wanty Gobert
59Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:55
60Lucas De Rossi (Fra) Nippo Delko Provence
61Juri Hollmann (Ger) Movistar Team 0:01:03
62Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton-Scott 0:01:10
63Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:01:19
64Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:01:30
65Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:46
66Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:56
67Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:02:02
68Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren 0:02:09
69Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi
70Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:16
71Nicolas Nesi (Ita) D'Amico Um Tools 0:02:52
72Alessandro Marinozzi (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis 0:03:07
73Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Nippo Delko Provence
74Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
75Luca Raggio (Ita) D'Amico Um Tools
76Marco Murgano (Ita) Italy
77Carlos Garcia Pierna (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
78Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic 0:03:20
79Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal 0:04:52
80Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:05:42
81Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
82Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
83Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
84Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
85Iñigo Elosegui Momeñe (Spa) Movistar Team
86Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
87Rory Sutherland (Aus) Israel Start-Up Nation
88Travis McCabe (USA) Israel Start-Up Nation
89Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
90Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
91Matteo Carboni (Ita)
92Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
93Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
94Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi
95Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren
96Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' KTM
DNFChun kai Feng (Tpe) Bahrain McLaren
DNFStephen Williams (GBr) Bahrain McLaren
DNFKobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
DNFAdam James Hansen (Aus) Lotto Soudal
DNFNikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
DNFAlexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott
DNFMathias Norsgaard Jørgensen (Den) Movistar Team
DNFNicholas Dlamini (RSA) NTT Pro Cycling
DNFShotaro Iribe (Jpn) NTT Pro Cycling
DNFLeonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers
DNFChristian Knees (Ger) Ineos Grenadiers
DNFSebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
DNFMichal Golas (Pol) Ineos Grenadiers
DNFAndres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
DNFMikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
DNFJuan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
DNFEdward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
DNFGiovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
DNFFilippo Fiorelli (Ita) Bardiani CSF Faizane'
DNFAlejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
DNFCarmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNFJosu Etxeberria Azpilikueta (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
DNFFabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert
DNFTimothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert
DNFKevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert
DNFDelio Fernandez Cruz (Spa) Nippo Delko Provence
DNFDaniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic
DNFMatis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic
DNFDonavan Vincent Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic
DNFBenjamin Declercq (Bel) Team Arkea-Samsic
DNFFrancesco Manuel Bongiorno (Ita) Vini Zabu' KTM
DNFMarco Frapporti (Ita) Vini Zabu' KTM
DNFJames Mitri (NZl) Vini Zabu' KTM
DNFVeljko Stojnic (Srb) Vini Zabu' KTM
DNFDamiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo
DNFAnton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
DNFVladislav Kulikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNFDiego Andres Camargo Pineda (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNFBrayan Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNFWilliam David Muñoz Perez (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Bicicletas
DNFEmanuele Amadio (Ita) D'Amico Um Tools
DNFValter Ghigino (Ita) D'Amico Um Tools
DNFNicholas Rinaldi (Ita) D'Amico Um Tools
DNFRiccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNFRaffaele Radice (Ita) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNFArtur Sowinski (Pol) Sangemini Trevigiani Mg.K Vis
DNFAlessandro Baroni (Ita) Italy
DNSJokin Aranburu Arruti (Spa) Euskaltel-Euskadi

Latest on Cyclingnews