Kristoff makes it two for two at Tour des Fjords

Long and wet day on the saddle in between fjords

Alexander Kristoff scored an expected second straight stage win at the Tour des Fjords ending up in Haugesund, the hometown of his teammate Sven-Erik Bystrøm, who again played a key role in Katusha’s strategy. The Norwegian claimed his 15th victory of the season ahead of up-and-coming Jasper Stuyven, 23, from Trek Factory Racing.

“It was hard to wait for the sprint because it was very cold”, Kristoff told Cyclingnews. “But we had the sprint under control. I was never scared in the last three kilometers. But of course, you never know. There are many fast guys here. My advantage is to have the best lead out.”

Stage 2 was planned as a standard sprinters’ affair at the difference of the first one that Kristoff still won. The scenario suited the Tour of Flanders winner at perfection with three riders going up the road in the first hill, right after the start in Jondal. Michal Podlaski (Activejet), Antwan Tolhoek (Rabobank Development) and Ole Andre Austevoll (FixIT.no) were the courageous attackers of the day. They went clear while the road was still dry but only ten per cent of the race wasn’t rain soaked.

“Everybody in the bunch was a bit demoralized today because of the cold and the rain”, Kristoff stated, as the riders unfortunately got no chance to admire the fjords and the Låtefossen waterfalls. “It was freezing, we were shaking on our bikes, we just wanted to finish. That’s why we caught the break quite early. There was still one guy from FixIT in the front but he was just keeping a good speed to stay warm.”

The leading trio reached a nine minutes advantage at km 35, after which Katusha and Tinkoff-Saxo maintained the distance around five minutes. With 25km to go, Austevoll insisted by himself and received the help of Haavard Blikra (Coop-Øster Hus).

They weren’t the only ones eager to ride away from the peloton to avoid freezing. Thomas Larsen (Sparebanken Sør) took some advantage with 18km to go, so did his team-mate Andreas Erland and Pawel Bernas (Activejet) with 7km to go, but without any illusion since the Joker team was also busy covering all the moves for their sprinter Daniel Hoelgaard.

Trek Factory Racing also showed some intentions to challenge Kristoff but it was unclear for which one of their sprinters while at the same time their team-mate Giacomo Nizzolo leads the points competition at the Giro d’Italia. In Norway, a choice had to be made between Danny van Poppel and Stuyven. The latter emerged to claim the white jersey of best young rider.

“Yesterday I was the only one in the front group, since the GC might be determined by seconds, we decided to go for me”, Stuyven . That’s why we played my cards. Van Poppel put me in a very good position going into the last kilometer. I thought why not going a little bit earlier, 270 or 250 metres to go, and force Kristoff to come around. He’s the only one who passed me so I got the second place, he was pretty fast. He’s world class in this kind of sprints, also in the classics. He’s unbeatable at the moment. I hope to get some more results and do a good GC at Tour des Fjords. With three more days to come, we have to stay focused and safe.”

Is Kristoff able to win five stages out of five? It looks like it… “I’m on the run now, so let’s see if I can do it”, he answer confidently, “but if there’s a non-dangerous breakaway we’ll maybe let it go because we want to protect the yellow jersey.” 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha5:42:11 
2Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing  
3Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
4Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka  
5André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
6Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka  
7Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo  
8Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor  
9Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
10Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus  
11Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker  
12Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling  
13Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus  
14Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge  
15Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
16Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo  
17Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
18Ludvig Bengtsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
19Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
20Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
21Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor  
22Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
23Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha  
24Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling  
25Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
26Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
27Kamil Gradek (Pol) Activejet Team  
28Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
29Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
30Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
31Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
32Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
33Marco Haller (Aut) Team Katusha  
34Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
35Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
36Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo  
37Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
38Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha  
39Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water  
40Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
41Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka  
42Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
43Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
44Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka  
45Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
46Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor  
47Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no  
48Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
49Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
50Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis  
51Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
52Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
53Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
54Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
55Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
56Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team  
57Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team  
58August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
59Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor  
60Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling  
61Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
62Edvin Wilson (Swe) Team Joker  
63Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
64Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
65Pawel Bernas (Pol) Activejet Team  
66Simon Spilak (Slo) Team Katusha  
67Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker  
68Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker0:00:13 
69Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo  
70Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
71Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team  
72Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis0:00:16 
73Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:00:19 
74Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing  
75Pawel Franczak (Pol) Activejet Team  
76Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:23 
77Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo0:00:37 
78Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
79Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:00:44 
80Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
81Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge  
82Philip Lindau (Swe) Team Joker  
83Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team0:00:47 
84Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge  
85Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling  
86Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing  
87Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing  
88Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:20 
89Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:02:45 
90Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:04:00 
91Thomas Larsen (Nor) Team Sparebanken Sor  
92Alexander Gingsjö (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:05:16 
93Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge0:13:27 
94Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water  
95Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
96Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling  
97Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge  
98Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no  
99Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team  
100Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
101Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
102Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
103Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no  
104Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
105Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing  
106Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing  
107Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
108Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling  
109Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
110Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka  
111Christian Kaggestad (Nor) Team Sparebanken Sor  
112Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water  
113Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
114Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:13:34 
115Michal Podlaski (Pol) Activejet Team0:25:13 
116James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis0:27:21 
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team6 pts
2Michal Podlaski (Pol) Activejet Team4 
3Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no2 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team6 pts
2Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no4 
3Michal Podlaski (Pol) Activejet Team2 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha20 pts
2Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing16 
3Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water14 
4Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka12 
5André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton10 
6Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka8 
7Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo6 
8Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor4 
9Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA2 
10Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert5 pts
2Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA3 
3Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor2 
4Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge1 
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no5 pts
2Michal Podlaski (Pol) Activejet Team3 
3Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team2 
4Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert1 
Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no5 pts
2Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team3 
3Michal Podlaski (Pol) Activejet Team2 
4Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert1 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1MTN-Qhubeka17:06:33 
2Caja Rural - Seguros RGA  
3Team Katusha  
4Team Trefor-Blue Water  
5Tinkoff - Saxo  
6Team Coop-Øster Hus  
7Team Sparebanken Sør  
8Team Tre Berg-Bianchi  
9Team Joker  
10CULT Energy Pro Cycling  
11Cyclingteam Join`s - De Rijke  
12Topsport Vlaanderen - Baloise  
13Roompot Oranje Peloton  
14Wanty - Groupe Gobert  
15Activejet Team  
16Rabobank Development Team0:00:13 
17Orica GreenEdge0:00:44 
18Team Ringeriks-Kraft0:01:03 
19Trek Factory Racing0:01:06 
20Team FixIT.no0:17:27 
21Madison Genesis0:27:37 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha10:13:46 
2Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing0:00:14 
3Marco Haller (Aut) Team Katusha  
4Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water0:00:16 
5Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge  
6Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka0:00:20 
7Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo  
8Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka  
9Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
10Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling  
11Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
12Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling  
13Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
14Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
15Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
16Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
17Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha  
18Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
19Michael Olsson (Swe) Team Trefor - Blue Water  
20Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
21Michel Kreder (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
22Pawel Bernas (Pol) Activejet Team  
23Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo0:00:27 
24Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
25Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker0:00:34 
26Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo  
27Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
28Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
29Kamil Gradek (Pol) Activejet Team  
30Ludvig Bengtsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
31Wouter Mol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
32Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
33Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor  
34Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis  
35Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
36August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
37Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
38Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
39Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
40Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton  
41Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
42Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
43Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling  
44Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
45Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker  
46Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:40 
47Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker0:00:47 
48Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo  
49Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team  
50Simon Spilak (Slo) Team Katusha0:00:51 
51Pawel Franczak (Pol) Activejet Team0:00:53 
52Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge0:01:11 
53Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo  
54Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing0:01:21 
55André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:35 
56Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
57Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
58Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing0:01:37 
59Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus0:01:38 
60Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
61Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus0:01:40 
62Jesus Ezquerra (Spa) Activejet Team  
63Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
64Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
65Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:48 
66Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:01:59 
67Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:02:03 
68Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor0:04:40 
69Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
70Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis0:04:56 
71Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:05:24 
72Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:05:32 
73Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha0:05:50 
74Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor  
75Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka  
76Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
77Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team  
78Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka0:05:54 
79Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:06:00 
80Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor0:06:09 
81Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team0:06:32 
82Philip Lindau (Swe) Team Joker0:06:34 
83Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:08:35 
84Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no0:10:09 
85Edvin Wilson (Swe) Team Joker  
86Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:10:28 
87Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka0:10:46 
88Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:10:53 
89Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge0:10:56 
90Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling  
91Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team0:13:55 
92Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:14:01 
93Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling  
94Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing  
95Thomas Larsen (Nor) Team Sparebanken Sor0:14:09 
96Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:15:07 
97Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:15:14 
98Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:18:07 
99Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing  
100Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:19:15 
101Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:19:17 
102Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka0:19:21 
103Alexander Gingsjö (Swe) Team Tre Berg-Bianchi0:20:11 
104Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge0:20:47 
105Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water  
106Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no0:22:11 
107Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling0:23:36 
108Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no  
109Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
110Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
111Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
112Christian Kaggestad (Nor) Team Sparebanken Sor  
113Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:24:58 
114Michal Podlaski (Pol) Activejet Team0:25:44 
115Daniel Foder (Den) Team Trefor - Blue Water0:27:14 
116James Mc Laughlin (GBr) Madison Genesis0:27:55 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha40 pts
2Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka20 
3Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing16 
4Marco Haller (Aut) Team Katusha16 
5Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo16 
6Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water15 
7Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge14 
8Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team12 
9Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka12 
10Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team10 
11André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton10 
12Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water8 
13Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA6 
14Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert6 
15Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no6 
16Michal Podlaski (Pol) Activejet Team6 
17Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor4 
18Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor4 
19Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling2 
20Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke13 pts
2Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no10 
3Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert7 
4Adrian Gjølberg (Nor) Team Fixit.no5 
5Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor5 
6Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team5 
7Michal Podlaski (Pol) Activejet Team5 
8Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA3 
9Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton3 
10Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor2 
11Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise2 
12Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water1 
13Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team1 
14Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing10:14:00 
2Marco Haller (Aut) Team Katusha  
3Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water0:00:02 
4Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo0:00:06 
5Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
6Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling  
7Truls Engen Korsaeth (Nor) Team Joker  
8Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team  
9Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha  
10Søren Kragh Andersen (Den) Team Trefor - Blue Water  
11Daniel Hoelgaard (Nor) Team Joker0:00:20 
12Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water  
13Ludvig Bengtsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
14Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor  
15August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus  
16Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke  
17Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus  
18Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
19Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker0:00:33 
20Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team  
21Pawel Franczak (Pol) Activejet Team0:00:39 
22Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge0:00:57 
23Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing0:01:07 
24André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:21 
25Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft  
26Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus0:01:24 
27Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus0:01:26 
28Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi  
29Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:01:34 
30Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor0:04:26 
31Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
32Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis0:04:42 
33Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no0:05:18 
34Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus0:05:36 
35Jan Maas (Ned) Rabobank Development Team  
36Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor0:05:55 
37Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team0:06:18 
38Philip Lindau (Swe) Team Joker0:06:20 
39Ike Groen (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:08:21 
40Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:10:14 
41Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka0:10:32 
42Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks - Kraft0:10:39 
43Antwan Tolhoek (Ned) Rabobank Development Team0:13:41 
44Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge0:13:47 
45Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling  
46Thomas Larsen (Nor) Team Sparebanken Sor0:13:55 
47Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:14:53 
48Taco Van Der Hoorn (Ned) Cyclingteam Join's - de Rijke0:17:53 
49Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge0:20:33 
50Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling0:23:22 
51Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no  
52Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo  
53Torstein Stokkenes (Nor) Team Fixit.no  
54Mitchell Cornelisse (Ned) Rabobank Development Team  
55Christian Kaggestad (Nor) Team Sparebanken Sor  
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Katusha30:42:18 
2Caja Rural - Seguros RGA  
3Team Trefor-Blue Water  
4CULT Energy Pro Cycling0:00:14 
5Wanty - Groupe Gobert  
6Tinkoff - Saxo0:00:21 
7Team Joker0:00:28 
8Activejet Team  
9Rabobank Development Team0:00:41 
10Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:42 
11Orica GreenEdge0:00:58 
12Roompot Oranje Peloton0:01:29 
13Trek Factory Racing0:01:34 
14Cyclingteam Join`s - De Rijke0:01:43 
15Team Coop-Øster Hus0:01:46 
16Team Tre Berg-Bianchi  
17MTN-Qhubeka0:05:30 
18Team Sparebanken Sør0:10:04 
19Team Ringeriks-Kraft0:17:35 
20Madison Genesis0:29:25 
21Team FixIT.no0:36:55 

 

Back to top