TechPowered By

More tech

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk 2014

Date range:
June 18-22

June 22, Stage 4: Gerwen - Boxtel 173.7km

Greipel wins ZLM Toer finale

By:
Cycling News
Published:
June 22, 2014, 15:12 BST,
Updated:
June 22, 2014, 18:48 BST

Gilbert secures overall title

Lotto Belisol's André Greipel won the final stage of the Ster ZLM Toer in Boxtel on Sunday. The German sprinter out-paced American Tyler Farrar (Garmin-Sharp) and fellow countryman Robert Wagner (Belkin).

BMC Racing’s Philippe Gilbert captured the overall title at the Ster ZLM Toer for the third time. The Belgian won the prologue and the third stage, which helped to seal the overall win ahead of Tim Wellens (Lotto Belisol) and Gianni Meersman (Omega Pharma-QuickStep).

"Three times I have won the race in the same way: by winning the queen stage in the Ardennes and then controlling the last day," Gilbert said. "So to do it three times with the same scenario makes it a pretty special victory."

Runner-up on the day, Farrar, captured the points classification win and Tom Roosen (Cycling Team De Rijke) secured the sprint category.

Gilbert said his only nervous moment of the day came at the start of the 173.7km stage during a crash. "I was a little bit scared because a big crash happened next to me, but I was luckily out of trouble," he said.
 

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 3:54:41  
2 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp    
3 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team    
4 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
5 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
6 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke    
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli    
8 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
9 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
10 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke    
11 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team    
12 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
13 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke    
14 Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
15 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
16 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
17 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol    
18 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
19 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
20 Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
21 Piotr Havik (Ned) Cycling Team De Rijke    
22 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
23 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team    
24 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert    
25 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
26 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano    
27 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke    
28 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp    
29 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp    
30 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
31 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol    
32 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol    
33 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
34 Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
35 Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team    
36 Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling Team    
37 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol    
38 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
39 Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
40 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea    
41 Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
42 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
43 Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
44 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
45 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De Rijke    
46 Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De Rijke    
47 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke    
48 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli    
49 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De Rijke    
50 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano    
51 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano    
52 Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling Team    
53 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea    
54 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
55 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
56 Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De Rijke    
57 Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling Team    
58 Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea    
59 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team    
60 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
61 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team    
62 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team    
63 Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke    
64 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano    
65 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
66 Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team    
67 Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
68 Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
69 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
70 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp    
71 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke    
72 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
73 Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea    
74 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano    
75 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
76 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli    
77 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
78 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke    
79 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team    
80 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano    
81 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
82 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol    
83 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
84 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team    
85 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
86 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:45  
87 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
88 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team    
89 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
90 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli    
91 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
92 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
93 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
94 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
95 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
96 Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
97 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
98 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano 0:01:45  
99 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli 0:01:51  
100 Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
101 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea    
102 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol    
103 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol    
104 Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli    
105 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
106 Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
107 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
108 Daan Soete (Bel) Telenet - Fidea    
109 Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea    
110 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
111 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
112 Ivar Slik (Ned) Cycling Team De Rijke    
113 Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De Rijke    
114 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
115 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:03:28  
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2  
3 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2  
3 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 15  pts
2 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 12  
3 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team 10  
4 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 8  
5 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 6  
6 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke 5  
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli 4  
8 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3  
9 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 2  
10 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 1  
Team
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cycling Team De Rijke (RIJ) 11:44:03  
2 Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET)    
3 Lotto-Beliosol (LTB)    
4 Wanty - Groupe Gobert (WGG)    
5 Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV)    
6 Garmin-Sharp GRS)    
7 Omega Pharma Quick Step (OPQ)    
8 Vastgoedservice-Golden Palace (VGS)    
9 Rabobank Development Team( RDT)    
10 Belkin Pro Cycling Team (BEL)    
11 BMC Racing Team (BMC)    
12 Androni Giocattoli-Venezuela (AND)    
13 Koga Cycling Team (KOG)    
14 Team Giant-Shimano (GIA)    
15 Sunweb-Napoleon Games (SUN)    
16 Telenet Fidea (TFC)    
17 Cycling Team Jo Piels (CJP)    
Final general classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 17:33:17  
2 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 0:00:12  
3 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:00:17  
4 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team 0:00:24  
5 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp 0:00:26  
6 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp 0:00:30  
7 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano    
8 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:00:32  
9 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:00:37  
10 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 0:00:39  
11 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:41  
12 Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:00:43  
13 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert 0:00:47  
14 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:00:49  
15 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke 0:00:52  
16 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:53  
17 Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
18 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:00:54  
19 Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
20 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 0:00:55  
21 Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:01  
22 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:02  
23 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:01:07  
24 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
25 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:11  
26 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:01:14  
27 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol    
28 Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:18  
29 Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:01:21  
30 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
31 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:01:26  
32 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:01:30  
33 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:34  
34 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 0:01:36  
35 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp 0:01:38  
36 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:01:39  
37 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:42  
38 Ivar Slik (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:44  
39 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:46  
40 Piotr Havik (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:47  
41 Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:01:49  
42 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 0:01:52  
43 André Greipel (Ger) Lotto Belisol    
44 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:54  
45 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 0:01:56  
46 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:01:57  
47 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 0:01:58  
48 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:02:02  
49 Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:02:03  
50 Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea 0:02:05  
51 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol 0:02:09  
52 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:02:10  
53 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:02:19  
54 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli 0:02:21  
55 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea 0:02:28  
56 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea 0:02:31  
57 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea 0:02:32  
58 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:02:34  
59 Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea 0:02:35  
60 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:02:40  
61 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:02:43  
62 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:02:44  
63 Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:02:46  
64 Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De Rijke 0:02:58  
65 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:03:00  
66 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:03:04  
67 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano 0:03:09  
68 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano 0:03:10  
69 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team 0:03:11  
70 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 0:03:27  
71 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
72 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:03:29  
73 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:03:40  
74 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:03:47  
75 Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:03:48  
76 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:03:51  
77 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:04:23  
78 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol 0:04:27  
79 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano 0:04:31  
80 Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:05:34  
81 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:08:23  
82 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:08:35  
83 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team 0:08:47  
84 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli 0:08:52  
85 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:11:07  
86 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli 0:11:57  
87 Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea 0:15:25  
88 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:16:18  
89 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:16:22  
90 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:16:23  
91 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:16:26  
92 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team 0:16:37  
93 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli 0:16:38  
94 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:16:43  
95 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:16:44  
96 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:16:53  
97 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:16:56  
98 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team    
99 Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling Team 0:16:58  
100 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:17:02  
101 Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:17:05  
102 Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:17:10  
103 Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling Team 0:17:16  
104 Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team 0:17:20  
105 Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:17:35  
106 Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling Team 0:17:37  
107 Daan Soete (Bel) Telenet - Fidea 0:17:44  
108 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:17:52  
109 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:18:09  
110 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano 0:18:19  
111 Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli 0:18:35  
112 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team 0:18:54  
113 Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team 0:21:12  
114 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:22:01  
115 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano 0:24:18  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke 10  pts
2 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli 7  
3 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 6  
4 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 4  
5 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team 4  
6 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 4  
7 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 4  
8 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  
9 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2  
10 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
11 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 36  pts
2 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 30  
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 25  
4 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 25  
5 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano 21  
6 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 21  
7 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 16  
8 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 15  
9 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team 15  
10 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp 14  
11 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 13  
12 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano 10  
13 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team 10  
14 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 10  
15 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke 9  
16 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli 8  
17 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 6  
18 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke 6  
19 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert 5  
20 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 5  
21 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 5  
22 Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 4  
23 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 4  
24 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team 3  
25 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol 2  
26 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team 2  
27 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 1  
28 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 1  
Team classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Garmin-Sharp GRS) 52:41:37  
2 Wanty - Groupe Gobert (WGG) 0:00:41  
3 Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET) 0:00:42  
4 Vastgoedservice-Golden Palace (VGS) 0:00:45  
5 Rabobank Development Team( RDT) 0:00:51  
6 Omega Pharma Quick Step (OPQ) 0:00:53  
7 BMC Racing Team (BMC) 0:00:54  
8 Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV) 0:01:05  
9 Lotto-Beliosol (LTB) 0:01:09  
10 Cycling Team Jo Piels (CJP) 0:01:33  
11 Team Giant-Shimano (GIA) 0:02:00  
12 Cycling Team De Rijke (RIJ) 0:02:03  
13 Belkin Pro Cycling Team (BEL) 0:02:31  
14 Sunweb-Napoleon Games (SUN) 0:02:38  
15 Telenet Fidea (TFC) 0:03:56  
16 Androni Giocattoli-Venezuela (AND) 0:04:21  
17 Koga Cycling Team (KOG) 0:33:38