Johansson time trials to stage 3 win

Orica-AIS rider in overall lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Emma Johansson (Swe) Orica-AIS0:18:55 
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized Lululemon0:00:38 
3Elisa Longo-Borghini (Ita) Hitec Products UCK  
4Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team  
5Evelyn Stevens (USA) Specialized Lululemon0:00:52 
6Alena Amialiusik (Blr) Bepink0:00:54 
7Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon0:00:56 
8Shara Gillow (Aus) Orica-AIS0:01:00 
9Pauline Ferrand (Fra) Rabobank Liv-Giant  
10Megan Guamier (USA) Rabobank Liv-Giant0:01:05 
11Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv-Giant0:01:18 
12Annemiek Van Vieuten (Ned) Rabobank Liv-Giant  
13Lizzie Amitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team  
14Loes Gunnewijk (Ned) Orica-AIS0:01:19 
15Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv-Giant0:01:25 
16Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant  
17Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano0:01:27 
18Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS0:01:30 
19Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano0:01:31 
20Silvia Valsecchi (Ita) Bepink0:01:36 
21Noemi Cantele (Ita) Bepink0:01:39 
22Belen Lopez (Spa) Lointek0:01:46 
23Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies0:01:47 
24Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:01:49 
25Trixi Worrack (Ger) Specialized Lululemon0:01:50 
26Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop0:01:53 
27Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:01:54 
28Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK  
29Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:01:55 
30Cecilie Gotaa Johnsen (Nor) Hitec Products UCK0:01:57 
31Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team0:02:01 
32Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK0:02:06 
33Alexia Muffat (Fra) Lointek0:02:07 
34Katie Colclough (GBr) Specialized Lululemon  
35Simona Frapporti (Ita) Bepink0:02:08 
36Christel Ferrier (Fra) Faren-Lets Go Finland  
37Ashieigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies  
38Annette Edmonson (Aus) Orica-AIS0:02:13 
39Annelies Van Doorslaer (Bel) Cyclelive Plus-Zannata  
40Fabiana Luperini (Ita) Faren-Lets Go Finland  
41Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop0:02:14 
42Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop0:02:15 
43Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies  
44Latoya Brulee (Bel) Cyclelive Plus-Zannata0:02:16 
45Esra Tromp (Ned) Team Argos-Shimano0:02:20 
46Sara Mustonen (Swe) Faren-Lets Go Finland0:02:23 
47Liisi Rist (Est) Michela Fanini-Rox  
48Martine Bras (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:02:24 
49Joane Hogan (Aus) Bizkaia-Durango  
50Sofie De Vuyst (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:25 
51Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo0:02:26 
52Patricia Schwager (Swi) Faren-Lets Go Finland0:02:28 
53Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team0:02:37 
54Lorena Vargas (Col) Pasta Zara-Cogeas0:02:39 
55Marta Bastianelli (Ita) Faren-Lets Go Finland0:02:43 
56Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo0:02:44 
57Sharon Laws (GBr) Lotto Belisol Ladies0:02:50 
58Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop0:02:54 
59Willike Knol (Ned) Team Argos-Shimano0:02:57 
60Anna Sanchis (Spa) Bizkaia-Durango0:02:59 
61Eider Merino (Spa) Lointek0:03:04 
62Madelene Olsson (Swe) Gramo Go Green  
63Fanny Riberot (Fra) Lointek0:03:06 
64Liz Hatch (USA) Cyclelive Plus-Zannata  
65Loren Rowney (Aus) Specialized Lululemon0:03:08 
66Emma Crum (NZl) Lointek  
67Rosella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:03:10 
68Jessica Kihlbom (Swe) Gramo Go Green0:03:12 
69Lucia Gonzalez (Spa) Lointek0:03:15 
70Hanna Nilsson (Swe) Gramo Go Green0:03:19 
71Mayalen Noriega (Spa) Bizkaia-Durango0:03:21 
72Ane Santesteban (Spa) Bizkaia-Durango0:03:24 
73Irene Bitto (Ita) Fassa Bortolo0:03:25 
74Evelyne Arijs (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:26 
75Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo0:03:29 
76Irene Sansebastian (Spa) Bizkaia-Durango0:03:32 
77Arnelies Dom (Bel) Cyclelive Plus-Zannata0:03:41 
78Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies0:03:42 
79Mireia Epelde (Spa) Michela Fanini-Rox0:03:45 
80Geerike Schreurs (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:57 
81Elena Valentini (Ita) Fassa Bortolo0:04:06 
82Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:04:16 
83Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango0:04:21 
84Mirella Ehrin (Swe) Gramo Go Green  
85Chiara Pierebon (Ita) Fassa Bortolo0:04:23 
86Edita Janeliunate (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:04:37 
87Azzurrad'Intino (Ita) Michela Fanini-Rox0:04:48 
88Alice Algisi (Ita) Bepink0:05:07 
DNSMarieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team  
DNSCarla Ryan (Aus) Cyclelive Plus-Zannata  
DNSEdwige Pitel (Fra) Michela Fanini-Rox  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emma Johansson (Swe) Orica-AIS10 pts
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized Lululemon9 
3Elisa Longo-Borghini (Ita) Hitec Products UCK8 
4Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team7 
5Evelyn Stevens (USA) Specialized Lululemon6 
6Alena Amialiusik (Blr) Bepink5 
7Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon4 
8Shara Gillow (Aus) Orica-AIS3 
9Pauline Ferrand (Fra) Rabobank Liv-Giant2 
10Megan Guamier (USA) Rabobank Liv-Giant1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica-AIS0:59:04 
2Specialized Lululemon0:00:07 
3Rabobank Liv-Giant0:01:04 
4Bepink0:01:50 
5Sengers Ladies Cycling Team0:02:09 
6Hitec Products UCK0:02:10 
7Team Argos-Shimano0:02:59 
8Boels Dolmans Cycling Team0:03:18 
9Lotto Belisol Ladies0:03:51 
10Team Futurumshop0:04:03 
11Faren-Lets Go Finland0:04:25 
12Lointek0:04:38 
13Cyclelive Plus-Zannata0:05:16 
14Pasta Zara-Cogeas0:05:24 
15Fassa Bortolo0:06:16 
16Bizkaia-Durango0:06:25 
17Gramo Go Green0:07:16 
18Michela Fanini-Rox0:08:37 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emma Johansson (Swe) Orica-AIS5:17:54 
2Elisa Longo-Borghini (Ita) Hitec Products UCK0:00:38 
3Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv-Giant0:01:51 
4Evelyn Stevens (USA) Specialized Lululemon0:02:14 
5Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS0:02:25 
6Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team0:02:42 
7Alena Amialiusik (Blr) Bepink0:02:58 
8Megan Guamier (USA) Rabobank Liv-Giant0:03:09 
9Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv-Giant0:03:22 
10Shara Gillow (Aus) Orica-AIS0:03:26 
11Fabiana Luperini (Ita) Faren-Lets Go Finland0:03:35 
12Belen Lopez (Spa) Lointek0:03:50 
13Ellen Van Dijk (Ned) Specialized Lululemon0:04:09 
14Ashieigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies0:04:12 
15Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon0:04:27 
16Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant0:04:54 
17Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK0:04:55 
18Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano0:04:58 
19Christel Ferrier (Fra) Faren-Lets Go Finland0:05:09 
20Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:05:20 
21Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:05:25 
22Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team0:05:32 
23Anna Sanchis (Spa) Bizkaia-Durango0:06:34 
24Eider Merino (Spa) Lointek0:06:35 
25Fanny Riberot (Fra) Lointek0:06:37 
26Ane Santesteban (Spa) Bizkaia-Durango0:06:43 
27Noemi Cantele (Ita) Bepink0:07:52 
28Sara Mustonen (Swe) Faren-Lets Go Finland0:08:34 
29Lorena Vargas (Col) Pasta Zara-Cogeas0:08:50 
30Elena Valentini (Ita) Fassa Bortolo0:10:17 
31Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo0:10:41 
32Marta Bastianelli (Ita) Faren-Lets Go Finland0:10:43 
33Loren Rowney (Aus) Specialized Lululemon0:11:08 
34Sofie De Vuyst (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:11:15 
35Pauline Ferrand (Fra) Rabobank Liv-Giant0:12:10 
36Annemiek Van Vieuten (Ned) Rabobank Liv-Giant0:12:18 
37Lizzie Amitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team0:12:28 
38Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano0:12:31 
39Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies0:12:47 
40Trixi Worrack (Ger) Specialized Lululemon0:12:50 
41Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop0:12:53 
42Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:12:55 
43Cecilie Gotaa Johnsen (Nor) Hitec Products UCK0:12:57 
44Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK0:13:06 
45Alexia Muffat (Fra) Lointek0:13:07 
46Annette Edmonson (Aus) Orica-AIS0:13:13 
47Annelies Van Doorslaer (Bel) Cyclelive Plus-Zannata  
48Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop0:13:14 
49Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop0:13:15 
50Liisi Rist (Est) Michela Fanini-Rox0:13:23 
51Martine Bras (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:13:24 
52Joane Hogan (Aus) Bizkaia-Durango  
53Patricia Schwager (Swi) Faren-Lets Go Finland0:13:28 
54Katie Colclough (GBr) Specialized Lululemon0:13:31 
55Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team0:13:37 
56Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo0:13:44 
57Sharon Laws (GBr) Lotto Belisol Ladies0:13:50 
58Willike Knol (Ned) Team Argos-Shimano0:13:57 
59Madelene Olsson (Swe) Gramo Go Green0:14:04 
60Jessica Kihlbom (Swe) Gramo Go Green0:14:12 
61Lucia Gonzalez (Spa) Lointek0:14:15 
62Hanna Nilsson (Swe) Gramo Go Green0:14:19 
63Silvia Valsecchi (Ita) Bepink0:14:24 
64Irene Sansebastian (Spa) Bizkaia-Durango0:14:32 
65Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies0:14:42 
66Mireia Epelde (Spa) Michela Fanini-Rox0:14:45 
67Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango0:15:21 
68Loes Gunnewijk (Ned) Orica-AIS0:16:12 
69Evelyne Arijs (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:16:56 
70Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo0:17:10 
71Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop0:17:47 
72Emma Crum (NZl) Lointek0:18:01 
73Rosella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:18:03 
74Alice Algisi (Ita) Bepink0:20:00 
75Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies0:20:24 
76Esra Tromp (Ned) Team Argos-Shimano0:20:29 
77Irene Bitto (Ita) Fassa Bortolo0:21:34 
78Chiara Pierebon (Ita) Fassa Bortolo0:22:32 
79Geerike Schreurs (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:23:27 
80Simona Frapporti (Ita) Bepink0:24:13 
81Azzurrad'Intino (Ita) Michela Fanini-Rox0:26:50 
82Mayalen Noriega (Spa) Bizkaia-Durango0:27:50 
83Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:29:35 
84Latoya Brulee (Bel) Cyclelive Plus-Zannata0:32:06 
85Liz Hatch (USA) Cyclelive Plus-Zannata0:32:28 
86Mirella Ehrin (Swe) Gramo Go Green0:33:33 
87Edita Janeliunate (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:33:49 
88Arnelies Dom (Bel) Cyclelive Plus-Zannata0:35:11 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv-Giant46 pts
2Emma Johansson (Swe) Orica-AIS36 
3Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team29 
4Elisa Longo-Borghini (Ita) Hitec Products UCK28 
5Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS25 
6Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team23 
7Evelyn Stevens (USA) Specialized Lululemon18 
8Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK17 
9Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team15 
10Alena Amialiusik (Blr) Bepink14 
11Annemiek Van Vieuten (Ned) Rabobank Liv-Giant14 
12Fabiana Luperini (Ita) Faren-Lets Go Finland10 
13Loren Rowney (Aus) Specialized Lululemon10 
14Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano10 
15Ellen Van Dijk (Ned) Specialized Lululemon9 
16Pauline Ferrand (Fra) Rabobank Liv-Giant9 
17Megan Guamier (USA) Rabobank Liv-Giant7 
18Belen Lopez (Spa) Lointek7 
19Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon7 
20Christel Ferrier (Fra) Faren-Lets Go Finland7 
21Shara Gillow (Aus) Orica-AIS6 
22Sara Mustonen (Swe) Faren-Lets Go Finland6 
23Edita Janeliunate (Ltu) Pasta Zara-Cogeas5 
24Ashieigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies5 
25Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv-Giant4 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elisa Longo-Borghini (Ita) Hitec Products UCK14 pts
2Emma Johansson (Swe) Orica-AIS8 
3Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS6 
4Evelyn Stevens (USA) Specialized Lululemon4 
5Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon3 
6Fabiana Luperini (Ita) Faren-Lets Go Finland2 
7Ashieigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies2 
8Marta Bastianelli (Ita) Faren-Lets Go Finland2 
9Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv-Giant1 
10Lorena Vargas (Col) Pasta Zara-Cogeas1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team11 pts
2Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team9 
3Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv-Giant5 
4Edita Janeliunate (Ltu) Pasta Zara-Cogeas5 
5Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS3 
6Emma Johansson (Swe) Orica-AIS1 
7Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Cycling Team1 
8Loren Rowney (Aus) Specialized Lululemon1 
Promesas classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant  
2Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK  
3Eider Merino (Spa) Lointek  
4Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop  
5Alice Algisi (Ita) Bepink  
6Irene Bitto (Ita) Fassa Bortolo  
7Chiara Pierebon (Ita) Fassa Bortolo  
Gral Vascas classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eider Merino (Spa) Lointek  
2Ane Santesteban (Spa) Bizkaia-Durango  
3Irene Sansebastian (Spa) Bizkaia-Durango  
4Mireia Epelde (Spa) Michela Fanini-Rox  
5Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango  
6Mayalen Noriega (Spa) Bizkaia-Durango  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica-AIS15:59:22 
2Rabobank Liv-Giant0:02:17 
3Specialized Lululemon0:05:10 
4Sengers Ladies Cycling Team0:07:54 
5Lointek0:10:23 
6Faren-Lets Go Finland0:11:38 
7Hitec Products UCK0:12:50 
8Bepink0:18:04 
9Bizkaia-Durango0:20:58 
10Pasta Zara-Cogeas0:22:45 
11Fassa Bortolo0:23:25 
12Lotto Belisol Ladies0:24:34 
13Team Argos-Shimano0:25:09 
14Boels Dolmans Cycling Team0:32:57 
15Team Futurumshop0:33:42 
16Gramo Go Green0:36:55 
17Michela Fanini-Rox0:38:26 
18Cyclelive Plus-Zannata1:00:54 
Back to top