Pelucchi takes Clasica de Almeria victory

Italian neo-pro earns first win for Geox-TMC

Neo-pro Matteo Pelucchi (Geox-TMC) was the surprise winner of the Clasica de Almeria on Sunday. The 22-year-old Italian bested Jose Joaquin Rojas (Movistar) and Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM) in the field sprint finale to earn the first victory of his career, as well as the first win for his Spanish Pro Continental squad.

Early in the 179.5km Spanish one-day race a strong breakaway went clear including such riders as Jens Voigt (Leopard Trek), Christian Vande Velde (Garmin-Cervelo), Jose Joaquin Rojas (Movistar), Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi), Michael Matthews (Rabobank) and Ruslan Pydgornyy (Vacansoleil-DCM).

This move was eventually neutralised and a trio containing Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM), Francisco Ventoso (Movistar) and Victor Cabedo (Orbea Continental) made their bid for victory. The trio worked well together late into the race, but the peloton brought them back inside of five kilometres to go.

The peloton stayed together through to the finish where Pelucchi notched the first win of his professional career.

Full Results
1Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC4:22:56 
2Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team  
3Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
4Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
5Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
6Aitor Galdos Alonso (Spa) Caja Rural  
7Diego Milan Jimenez (Spa) Caja Rural  
8Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling  
9Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
10Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada  
11Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team  
12Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo  
13Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
14Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
15Adrian Saez (Spa) Orbea Continental  
16Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo  
17Marko Kump (Slo) Geox-TMC  
18Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling  
19Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
20Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
21Benat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental  
22David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC  
23Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental  
24Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
25David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC  
26Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada  
27Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto  
28Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi  
29Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental  
30Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental  
31Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team  
32José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice  
33Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team  
34Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun  
35Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto  
36Jens Voigt (Ger) Leopard Trek  
37Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto  
38Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice  
39Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek  
40Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
41Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada  
42Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team  
43Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
44Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo  
45Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
46Ruben Martinez (Spa) Caja Rural  
47Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
48Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada  
49Imanol Erviti (Spa) Movistar Team  
50Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada  
51Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Cervelo  
52Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi  
53Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
54Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun  
55Anders Lund (Den) Leopard Trek  
56Xavier Florencio Cabre (Spa) Geox-TMC  
57Frank Schleck (Lux) Leopard Trek  
58Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi  
59Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo  
60Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
61Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
62Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
63Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental  
64Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
65Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
66Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun0:00:12 
67Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:18 
68Oscar Pujol Munoz (Spa) Omega Pharma-Lotto0:00:24 
69Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:25 
70Sébastien Joly (Fra) Saur - Sojasun0:00:29 
71Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team0:00:31 
72Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:00:39 
73Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team  
74Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling  
75Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto  
76Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto  
77Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun0:00:48 
78Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental0:00:54 
79Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team0:01:07 
80Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:01:18 
81Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team0:01:54 
82Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
83Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo  
84Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural  
85Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia Caja Granada0:02:51 
86Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada  
87Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada  
88Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC  
89Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team  
90Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural  
91Xavier Tondo Volpini (Spa) Movistar Team  
92Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  

Related Articles

Back to top