TechPowered By

More tech

Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire 2011

Date range:
April 5- 8, 2011

April 07, Stage 4: Angers - Pre-en-Pail 181.1km

Roux wins hilly stage and takes the lead

By:
Jean-François Quénet
Published:
April 07, 2011, 15:08 BST,
Updated:
April 07, 2011, 18:13 BST

Garmin-Cervelo go on the attack but Millar misses yellow by a few seconds

FDJ's Anthony Roux scored his second victory in Pré-en-Pail, the town of the Mayenne province where he previously won a stage of the Circuit de la Sarthe two years ago. His win came in the part of France from where his employers, Marc and Yvon Madiot, hail. Roux was the fastest of a front group of seven riders and preceded Blel Kadri of AG2R-La Mondiale and his FDJ teammate Pierrick Fedrigo. David Millar (Garmin Cervelo) was the only foreigner of the front group and finished sixth.

"I'm extremely happy," said a delighted Roux at the finish. "Today my legs were fired up. But I must admit that I made it to the front at the end because Millar, who got dropped, helped me come across. Without him, I wouldn't have won."

Thanks to the time bonus, Roux took the first position in the GC ahead of Millar, who was second after the time trial but dropped to third today while Kadri moved up to second place overall.

"At the end, I was at the limit," Millar said. "I managed to come back, but these guys were riding too fast for me to win. However, I'm happy to be racing at the front again."

Previous race leader Daniele Bennati failed to stay with the attackers in the climb of the Mont des Avaloirs, which racers ascended five times. "It was too hard for me," he said. "My team had worked a lot yesterday and the day before."

FDJ and Europcar added their forces to those of Leopard-Trek to ride behind the two breakaway riders Svein Tuft (Spidertech) and David Zabriskie (Garmin-Cervélo), who had attacked after 14 kilometres and reached a maximum lead of 7:10.

Under the sun and in 28-degree Celsius temperatures, Zabriskie gave up and Tuft only got caught with 25km to go.

Fedrigo and Thomas Voeckler (Europcar) jumped from the bunch and were followed by Alexandre Geniez (Skil-Shimano), Nicolas Vogondy (Cofidis), Millar and Kadri. Roux counter-attacked on his own and was lucky to find Millar to bring him to the leaders.

"I don't want to think about tomorrow yet," said the Frenchman ahead of the fifth and final stage. "For now, I just want to enjoy the moment. This is really good for my morale. I've had a persistent injury on my heel at the end of February. For five weeks, I've been almost unable to ride my bike, so I'm very happy with this victory."

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Roux (Fra) FDJ 4:26:33  
2 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
3 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ    
4 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
5 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
6 David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo    
7 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
8 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:00:17  
9 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo    
10 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil    
11 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:19  
12 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo    
13 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:21  
14 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:23  
15 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
16 Staf Scheirlinckx (Bel) Veranda's Willems - Accent    
17 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
18 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano    
19 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93    
20 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli    
21 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
22 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil    
23 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
24 Will Routley (Can) Team Spidertech Powered By C10    
25 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
26 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun    
27 Anthony Geslin (Fra) FDJ    
28 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
29 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun    
30 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli    
31 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
32 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
33 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
34 Tony Hurel (Fra) Team Europcar    
35 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano    
36 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale    
37 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
38 Christophe Kern (Fra) Team Europcar    
39 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo    
40 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
41 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli    
42 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 0:00:33  
43 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne    
44 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 0:00:46  
45 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:51  
46 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:07  
47 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:01:09  
48 Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent    
49 Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10    
50 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek    
51 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller    
52 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
53 Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek 0:02:04  
54 Thomas Degand (Bel) Veranda's Willems - Accent 0:00:23  
55 Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:03:28  
56 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:05:53  
57 Sylvain Calzati (Fra) Bretagne - Schuller 0:05:55  
58 Sébastien Joly (Fra) Saur - Sojasun    
59 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 0:06:09  
60 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent    
61 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
62 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93    
63 Arnaud Gerard (Fra) FDJ 0:07:26  
64 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller    
65 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano    
66 PARISIEN François    
67 Kévin Reza (Fra) Team Europcar    
68 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli    
69 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:23  
70 Salazar Hugo Sebastian (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:09:37  
71 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
72 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
73 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93    
74 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10    
75 Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent    
76 Anthony Charteau (Fra) Team Europcar    
77 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli    
78 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
79 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano    
80 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 0:12:00  
81 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
82 Kevin Van Melsen (Bel) Veranda's Willems - Accent    
83 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
84 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10    
85 Kevin Lacombe (Can) Team Spidertech Powered By C10    
86 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo    
87 Marco Haller (Aut) Adria Mobil    
88 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:14:44  
89 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek    
90 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
91 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek    
92 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano    
93 William Clarke (Aus) Leopard Trek    
General classification after stage 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Roux (Fra) FDJ 11:50:58  
2 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:05  
3 David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:09  
4 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ 0:00:12  
5 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:00:13  
6 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:21  
7 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:29  
8 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo 0:00:34  
9 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:36  
10 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:00:37  
11 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun 0:00:39  
12 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:42  
13 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun 0:00:46  
14 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano    
15 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil 0:00:47  
16 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli    
17 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:49  
18 Will Routley (Can) Team Spidertech Powered By C10    
19 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:00:50  
20 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:53  
21 Tony Hurel (Fra) Team Europcar    
22 Anthony Geslin (Fra) FDJ    
23 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo    
24 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:54  
25 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil 0:00:57  
26 Thomas Degand (Bel) Veranda's Willems - Accent 0:00:58  
27 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis    
28 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:00:59  
29 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
30 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo 0:01:00  
31 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:01  
32 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:02  
33 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 0:01:06  
34 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano 0:01:07  
35 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:08  
37 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:09  
38 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:10  
39 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli 0:01:11  
40 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:01:12  
41 Staf Scheirlinckx (Bel) Veranda's Willems - Accent 0:01:13  
42 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 0:01:14  
43 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 0:01:19  
44 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:20  
45 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 0:01:23  
46 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 0:01:25  
47 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:32  
48 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:01:35  
49 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek 0:01:43  
50 Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent 0:01:44  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek 55  pts
2 Anthony Roux (Fra) FDJ 33  
3 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo 32  
4 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 26  
5 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 26  
6 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 25  
7 Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 23  
8 Kevin Lacombe (Can) Team Spidertech Powered By C10 22  
9 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 20  
10 David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo 19  
11 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ 18  
12 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo 16  
13 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 15  
14 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 15  
15 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10 14  
16 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 14  
17 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 14  
18 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 12  
19 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93 12  
20 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis 12  
21 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems - Accent 11  
22 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano 10  
23 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 9  
24 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 8  
25 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo 7  
26 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 7  
27 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis 7  
28 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil 6  
29 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 6  
30 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 5  
31 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis 5  
32 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis 5  
33 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 4  
34 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 3  
35 Arnaud Gerard (Fra) FDJ 3  
36 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 2  
37 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
38 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 22  pts
2 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10 16  
3 David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo 12  
4 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo 12  
5 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 10  
6 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 8  
7 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 8  
8 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 6  
9 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 6  
10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 6  
11 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 6  
12 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 5  
13 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano 4  
14 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ 4  
15 Salazar Hugo Sebastian (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 3  
16 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 2  
17 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 2  
18 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek 2  
19 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano 2  
20 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 1  
21 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun 1  
22 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 - Sanofi Aventis 1  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Roux (Fra) FDJ    
2 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:00:13  
3 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo 0:00:34  
4 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:00:37  
5 Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil 0:00:47  
6 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:53  
7 Tony Hurel (Fra) Team Europcar    
8 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo    
9 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:59  
10 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo 0:01:00  
11 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:01  
12 Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:08  
13 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:10  
14 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli 0:01:11  
15 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:01:12  
16 Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent 0:01:44  
17 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 0:08:07  
18 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 0:08:38  
19 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93 0:10:17  
20 Salazar Hugo Sebastian (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:10:23  
21 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:12:29  
22 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93 0:12:49  
23 Kevin Van Melsen (Bel) Veranda's Willems - Accent 0:12:54  
24 Marco Haller (Aut) Adria Mobil 0:12:56  
25 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:15:07  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Garmin-Cervelo 35:34:03  
2 FDJ 35:34:10  
3 AG2R La Mondiale 35:34:35  
4 Cofidis, Le Credit En Ligne 35:34:48  
5 Skil - Shimano 35:34:56  
6 Saur - Sojasun 35:35:05  
7 Team Europcar 35:35:06  
8 Adria Mobil 35:35:17  
9 Androni Giocattoli 35:35:47  
10 Team Type 1 - Sanofi Aventis 35:35:50  
11 Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 35:35:56  
12 Veranda's Willems - Accent 35:36:34  
13 Bretagne - Schuller 35:37:27  
14 Team Spidertech Powered By C10 35:43:02  
15 Leoparad Trek 35:43:18  
16 Big Mat - Auber 93 35:50:58