Castañeda claims final sprint victory

Gil wraps up overall win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE2:45:58 
2Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
3Gil Cordoves (Ven) Venezuela  
4Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez  
5Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion  
6Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
7Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana  
8Tomas Gil (Ven) Venezuela  
9Robert Bush (USA) US U23 National Team  
10Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana  
11Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan  
12Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
13Manuel Medina (Ven) Venezuela  
14Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team  
15Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet  
16Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador  
17Rob Squire (USA) US U23 National Team  
18Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana  
19Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion  
20Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana  
21Naud Pierrick (Can) Arco Iris  
22Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega  
23Nils Penton (Swe) 1% for the Planet  
24Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
25Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega  
26Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE  
27Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela  
28Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
29Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team  
30Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez  
31Miguel Ubeto (Ven) Venezuela  
32Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion  
33Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
34Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
35Carlos Ochoa (Ven) Venezuela  
36Luis Pilido (Mex) Mexico  
37Hiram Perez (Mex) Mexico  
38Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana  
39Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez  
40Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE  
41Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador  
42Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez  
43Francisco Colorado (Col) EPM-UNE  
44Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega  
45Miguel Babilonia (PuR) Areperos  
46Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team  
47Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
48Anders Newbury (USA) US U23 National Team  
49Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana  
50Antonio Quintero (USA) Sun Cycling  
51Efren Ortega (PuR) Sun Cycling  
52Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)  
53Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
54Manuel Antonides (Fra) Guadalupe  
55Diego Yepez (Mex) Mexico  
56Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
57Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca)  
58Rafael Infantino (Col) EPM-UNE  
59Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
60Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe  
61Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
62Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja  
63Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team  
64Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe  
65Julien Fillion (Can) 1% for the Planet  
66Luis Calipsa (Ecu) Ecuador  
67Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion  
68Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega  
69Martial Gene (Fra) Region Guadalupe  
70Jorge Perez (Dom) La Vega  
71Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan  
72Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
73Victor Rojas (Dom) Areperos  
74Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís  
75Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)  
76Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís  
77Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega  
78Joel Capellan (Dom) Arco Iris  
79Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez  
80Rafael German (Dom) Mauricio Báez  
81Rodney Minier (Dom) Areperos  
82Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
83Earmon Franck (USA) US U23 National Team  
84Cristian Medina (Mex) Mexico  
85Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
86William Bondot (Fra) Guadalupe  
87Cesar Vaquera (Mex) Mexico  
88Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
89Robinson Santos (Dom) Areperos  
90Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca)  
91Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís  
92Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan  
93Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís  
94Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe  
95Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
96Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team  
97Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
98Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
99William Guzman (Dom) León Ureña (Moca)  
100Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo  
DNFErizon Peña (Dom) Areperos  
DNFWilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
DNFPeter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team  
DNFMaint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team  
DNFKolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team  
DNFManuel Felix Guerrero (Dom) La Romana  
DNSTim Nederlof (Ned) Global Cycling Team  
DNSMartijn Knol (Ned) Global Cycling Team  
DNSHarman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team  
DNSJean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE25 pts
2Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal20 
3Gil Cordoves (Ven) Venezuela16 
4Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez14 
5Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion12 
6Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan10 
7Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana9 
8Tomas Gil (Ven) Venezuela8 
9Robert Bush (USA) US U23 National Team7 
10Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana6 
11Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan5 
12Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja4 
13Manuel Medina (Ven) Venezuela3 
14Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team2 
15Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet1 
Sprint 1 - Lap 4, km. 24
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega5 pts
2Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE3 
3Hiram Perez (Mex) Mexico2 
4Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo1 
Sprint 2 - Lap 8, km. 48
#Rider Name (Country) TeamResult
1Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja5 pts
2Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE3 
3Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal2 
4Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana1 
Sprint 3 - Lap 12, km. 72
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega5 pts
2Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan3 
3Robert Bush (USA) US U23 National Team2 
4Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja1 
Sprint 4 - Lap 14, km. 84
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega5 pts
2Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo3 
3Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja2 
4Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal1 
Sprint 5 - Lap 18, km. 108
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja5 pts
2Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team3 
3Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega2 
4Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sel.Venezuela8:17:54 
2Odo-Astana  
3Kazajstam  
4USA  
5Gillette Fusion  
6Epm-Une  
7Mauricio Baez  
8Mederic-La Vega  
9Fer.Ochoa-Bici Mundo  
10Sel.Mexico0:00:14 
11Aro & Pedal/Inteja0:00:21 
12For The Planet-Nordic0:00:46 
13Sel. Ecuador  
14Region Guadalupe0:01:56 
15Refidonsa S.Crist.0:09:05 
16Sel.Leon Ureña (Moca)0:09:19 
17Park Place/Rt.Ttraining0:18:10 
18Areperos  
19Sel. Guadalupe0:27:29 
20A.S.Pedro Macori0:36:20 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomas Gil (Ven) Venezuela25:42:55 
2Manuel Medina (Ven) Venezuela0:00:26 
3Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez0:00:35 
4Carlos Ochoa (Ven) Venezuela0:01:27 
5Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:01:43 
6Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega0:02:32 
7Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE0:02:46 
8Miguel Ubeto (Ven) Venezuela0:02:54 
9Rob Squire (USA) US U23 National Team0:02:57 
10Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela0:03:04 
11Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE0:03:15 
12Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana0:03:40 
13Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE0:03:48 
14Rafael Infantino (Col) EPM-UNE0:04:08 
15Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan0:04:32 
16Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana0:04:40 
17Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:05:03 
18Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador0:05:12 
19Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador0:05:23 
20Francisco Colorado (Col) EPM-UNE0:05:24 
21Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:05:37 
22Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana0:05:53 
23Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:06:04 
24Luis Pilido (Mex) Mexico0:06:21 
25Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:06:45 
26Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet0:06:47 
27Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana0:07:01 
28Nils Penton (Swe) 1% for the Planet0:07:55 
29Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana0:08:09 
30Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion0:08:15 
31Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja  
32Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:12:25 
33Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:13:21 
34Efren Ortega (PuR) Sun Cycling0:13:42 
35Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega0:13:55 
36Rafael German (Dom) Mauricio Báez0:14:28 
37Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez0:16:03 
38Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team0:16:14 
39Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana0:16:45 
40Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:17:10 
41Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team0:17:35 
42Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega0:17:49 
43Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:18:18 
44Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez0:18:31 
45Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan0:19:18 
46Cristian Medina (Mex) Mexico0:20:43 
47Miguel Babilonia (PuR) Areperos0:20:53 
48Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe0:20:56 
49Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)0:21:34 
50Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team0:22:47 
51Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team0:23:01 
52Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal0:23:15 
53Robert Bush (USA) US U23 National Team0:23:21 
54Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan0:23:56 
55Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez0:24:55 
56Hiram Perez (Mex) Mexico0:25:41 
57Cesar Vaquera (Mex) Mexico0:25:46 
58Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team0:26:10 
59Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja0:26:19 
60Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez0:26:50 
61Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo0:27:56 
62Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca)0:28:10 
63Diego Yepez (Mex) Mexico0:28:57 
64Naud Pierrick (Can) Arco Iris0:29:00 
65Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega0:29:24 
66Earmon Franck (USA) US U23 National Team0:31:14 
67Martial Gene (Fra) Region Guadalupe0:32:53 
68Julien Fillion (Can) 1% for the Planet0:34:36 
69Joel Capellan (Dom) Arco Iris0:34:49 
70Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís0:37:02 
71Anders Newbury (USA) US U23 National Team0:37:07 
72Manuel Antonides (Fra) Guadalupe0:37:40 
73Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion0:39:48 
74Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe0:40:23 
75Antonio Quintero (USA) Sun Cycling0:40:29 
76Gil Cordoves (Ven) Venezuela0:40:58 
77Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion0:42:13 
78William Bondot (Fra) Guadalupe0:45:13 
79Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:48:15 
80Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís0:48:45 
81Luis Calipsa (Ecu) Ecuador0:49:49 
82Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega0:50:35 
83Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja0:58:51 
84Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion0:58:58 
85Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team1:00:56 
86Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís1:02:24 
87Robinson Santos (Dom) Areperos1:02:28 
88Rodney Minier (Dom) Areperos1:04:09 
89Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís1:12:08 
90Jorge Perez (Dom) La Vega1:14:31 
91Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal  
92William Guzman (Dom) León Ureña (Moca)1:16:07 
93Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team1:22:17 
94Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca)1:23:50 
95Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo1:24:26 
96Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo1:29:37 
97Victor Rojas (Dom) Areperos1:30:38 
98Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal1:38:33 
99Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe2:19:01 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE108 pts
2Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja104 
3Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal90 
4Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana75 
5Tomas Gil (Ven) Venezuela68 
6Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez55 
7Gil Cordoves (Ven) Venezuela55 
8Robert Bush (USA) US U23 National Team48 
9Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan48 
10Cesar Vaquera (Mex) Mexico46 
11Miguel Ubeto (Ven) Venezuela42 
12Rafael Infantino (Col) EPM-UNE37 
13Rob Squire (USA) US U23 National Team36 
14Manuel Medina (Ven) Venezuela33 
15Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana32 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez25 pts
2Manuel Medina (Ven) Venezuela20 
3Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE10 
4Tomas Gil (Ven) Venezuela10 
5Carlos Ochoa (Ven) Venezuela10 
6Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega8 
7Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE7 
8Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana5 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal35 pts
2Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja26 
3Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega20 
4Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan20 
5Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team18 
6Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez16 
7Gil Cordoves (Ven) Venezuela14 
8Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana13 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rob Squire (USA) US U23 National Team25:45:52 
2Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela  
3Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana  
4Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan  
5Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana  
6Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
7Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan  
8Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sel.Venezuela Ven77:10:03 
2Epm-Une Epm0:06:17 
3Mauricio Baez Mau0:09:15 
4Odo-Astana Ast0:11:39 
5Kazajstam Kaz0:12:30 
6Sel. Ecuador Acu0:18:34 
7Aro & Pedal/Inteja Aro0:25:32 
8For The Planet-Nordic Pla0:25:58 
9USA0:26:54 
10Mederic-La Vega Lav0:30:25 
11Sel.Mexico0:31:51 
12Fer.Ochoa-Bici Mundo0:45:48 
13Sel.Leon Ureña(Moca)1:04:31 
14Region Guadalupe1:15:41 
15Gillette Fusion1:17:48 
16Park Place/Rt.Ttraining1:24:04 
17Areperos1:56:18 
18A.S.Pedro Macori2:22:33 
19Sel. Guadalupe2:58:36 
Back to top