Skip to main content

Tour de Romandie: Stage 5 time trial start times

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) claims his second stage win at the 2019 Tour de Romandie.

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) claims his second stage win at the 2019 Tour de Romandie.
(Image credit: Bettini)

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) will look to seal a second successive overall win at the Tour de Romandie in Sunday's concluding time trial in Geneva. The Slovenian carries a 12-second lead over Rui Costa (UAE Team Emirates) into the 16.85km test, with David Gaudu (Groupama-FDJ) a further 4 seconds back. Geraint Thomas (Team Ineos) begins the stage in 4th overall, 26 seconds behind Roglic.

Rasmus Iversen (Lotto Soudal) will be the day's first starter, at 12:24 local time, with riders setting off at one-minute intervals in the first part of the afternoon. The top 20 overall will set out at two-minute intervals. Thomas rolls down the start ramp at 14:34 local time, with Roglic beginning his effort at 14:40.

 

Start order

#Rider Name (Country) TeamResult
1Rasmus Iversen (Den) Lotto Soudal12:24:00
2Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe12:25:00
3Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep12:26:00
4Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo12:27:00
5Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep12:28:00
6Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo12:29:00
7Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo12:30:00
8Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates12:31:00
9Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida12:32:00
10Shane Archbold (NZl) Bora-Hansgrohe12:33:00
11Jay Thomson (RSA) Dimension Data12:34:00
12Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep12:35:00
13Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team12:36:00
14Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma12:37:00
15Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe12:38:00
16Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale12:39:00
17Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates12:40:00
18Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team12:41:00
19Jaco Venter (RSA) Dimension Data12:42:00
20Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates12:43:00
21Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe12:44:00
22Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo12:45:00
23Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott12:46:00
24William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ12:47:00
25Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb12:48:00
26Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida12:49:00
27Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida12:50:00
28Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky12:51:00
29Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal12:52:00
30Filippo Ganna (Ita) Team Sky12:53:00
31Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb12:54:00
32Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale12:55:00
33Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal12:56:00
34Will Barta (USA) CCC Team12:57:00
35Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma12:58:00
36Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin12:59:00
37Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep13:00:00
38Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin13:01:00
39Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale13:02:00
40Francisco Ventoso (Spa) CCC Team13:03:00
41Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott13:04:00
42Sander Armee (Bel) Lotto Soudal13:05:00
43Claudio Imhof (Swi) Swiss National Team13:06:00
44Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ13:07:00
45Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma13:08:00
46Jorge Arcas (Spa) Movistar Team13:09:00
47Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin13:10:00
48Eros Capecchi (Ita) Deceuninck-QuickStep13:11:00
49Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma13:12:00
50Florian Storck (Swi) Team Sunweb13:13:00
51Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert13:14:00
52Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert13:15:00
53Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale13:16:00
54Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert13:17:00
55Ben Swift (GBr) Team Sky13:18:00
56Eduard Prades (Spa) Movistar Team13:19:00
57Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ13:20:00
58Diego Rosa (Ita) Team Sky13:21:00
59Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott13:22:00
60Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert13:23:00
61Kenny Elissonde (Fra) Team Sky13:24:00
62Michael Storer (Aus) Team Sunweb13:25:00
63Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert13:26:00
64Patrick Schelling (Swi) Swiss National Team13:27:00
65Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida13:28:00
66Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team13:29:00
67Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team13:30:00
68Lukasz Owsian (Pol) CCC Team13:31:00
69Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team13:32:00
70Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First13:33:00
71Davide Villella (Ita) Astana Pro Team13:34:00
72Roland Thalmann (Swi) Swiss National Team13:35:00
73Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott13:36:00
74Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ13:37:00
75Danilo Wyss (Swi) Dimension Data13:38:00
76Mathias Flueckiger (Swi) Swiss National Team13:39:00
77Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale13:40:00
78Patrick Bevin (NZl) CCC Team13:41:00
79Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates13:42:00
80Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team13:43:00
81Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert13:44:00
82Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates13:45:00
83Dylan van Baarle (Ned) Team Sky13:46:00
84Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb13:47:00
85Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida13:48:00
86Joe Dombrowski (USA) EF Education First13:49:00
87Louis Meintjes (RSA) Dimension Data13:50:00
88Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal13:51:00
89Hugh John Carthy (GBr) EF Education First13:52:00
90Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo13:53:00
91Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo13:54:00
92Matteo Badilatti (Swi) Swiss National Team13:55:00
93Daniel Martinez (Col) EF Education First13:56:00
94Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team13:57:00
95Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo13:58:00
96Joseph Rosskopf (USA) CCC Team13:59:00
97Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale14:00:00
98Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ14:01:00
99Winner Anacona (Col) Movistar Team14:02:00
100Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott14:04:00
101Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team14:06:00
102Tanel Kangert (Est) EF Education First14:08:00
103James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep14:10:00
104Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal14:12:00
105Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert14:14:00
106Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team14:16:00
107Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale14:18:00
108Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin14:20:00
109Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin14:22:00
110Carlos Betancur (Col) Movistar Team14:24:00
111Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe14:26:00
112Michael Woods (Can) EF Education First14:28:00
113Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma14:30:00
114Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe14:32:00
115Geraint Thomas (GBr) Team Sky14:34:00
116David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ14:36:00
117Rui Costa (Por) UAE Team Emirates14:38:00
118Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma14:40:00