TechPowered By

More tech

Vuelta a Colombia 2012

Date range:
June 12-24, 2012

June 17, Stage 5: Armenia - Cali 191.6km

Forero wins big bunch sprint

By:
Cycling News
Published:
June 18, 2012, 18:01 BST,
Updated:
June 18, 2012, 19:03 BST

Cardenas remains in race lead over Duarte

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes 4:00:07  
2 Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
3 Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes    
4 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named Italia    
5 Marvin Angarita (Col) Movistar Team    
6 Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia    
7 Duvan Agudelo (Col) Postal Express    
8 Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
9 William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
10 Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia    
11 Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
12 Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une    
13 Antonio Miguel Parra (Spa) Upv Bancaja    
14 Miguel Niño Corredor (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
15 Edison Gomez (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
16 Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
17 Mario Rojas (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
18 Camilo Andres Tique (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
19 Francisco Colorado Hernandez (Col) Epm-Une    
20 Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une    
21 Byron Guama (Ecu) Movistar Team    
22 Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja    
23 Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
24 Camilo Moyano Rico (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
25 Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
26 Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
27 Edwin Avila Vanegas (Col) Selección Colombia    
28 William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
29 Deibis Rubio Sanchez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
30 Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
31 Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
32 Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une    
33 Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel    
34 Zahir Acuña (Col) Postal Express    
35 William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
36 Yerson Sanchez (Col) Club Ciclo Ases    
37 Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes    
38 Ivan Malpica Pregonero (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
39 Marcelo Paspuezan (Ecu) Somos Carchi Ecuador    
40 Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
41 Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une    
42 Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
43 Dany Osorio (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
44 Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja    
45 Kevin Rios Quintana (Col) Selección Colombia    
46 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia    
47 Jhon Jairo Gualdron (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander    
48 Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel    
49 Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel    
50 Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
51 Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel    
52 Juan Cotumba (Bol) Pio Rico Bolivia    
53 Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
54 Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
55 Luis Alberto Alonso (Col) Postal Express    
56 Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel    
57 Oscar Soliz (Bol) Movistar Team    
58 Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia    
59 Hebert Gutierre Garcia (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
60 Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel    
61 Ever Rivera Guerrero (Col) 472 Colombia    
62 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Team    
63 Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
64 Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une    
65 Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes    
66 Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
67 Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes    
68 Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
69 Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes    
70 Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
71 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos    
72 Oscar Surata (Col) Somos Carchi Ecuador    
73 Wilmar Alonso Ruano Suarez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
74 Fredy Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
75 Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team    
76 Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
77 Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
78 Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm-Une    
79 Fredy Montaña (Col) Movistar Team    
80 Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia    
81 Juan Diego Quintero (Col) 472 Colombia    
82 Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
83 Torres,Jhon (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
84 Juan Ernesto Chamorro (Col) 472 Colombia    
85 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
86 Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
87 Arley Montoya Ortiz (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
88 Martinez,Andres (Col) Colombia Comcel    
89 Giovanni Baez Alvarez (Col) Epm-Une    
90 Juan Pablo Wilches (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
91 Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador    
92 Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team    
93 Gregory Brenes (Crc) Movistar Team    
94 Fredy Piamonte Rodriguez (Col) Epm-Une    
95 Juan Pablo Suarez (Col) Colombia Coldeportes    
96 Cristian Serrano Forero (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
97 Oleg Berdos (Ita) Utensilnord Named Italia    
98 Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
99 Patxi Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named Italia    
100 Jairo Perez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
101 Hernan Dario Muño (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
102 Diego Quintero (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
103 Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
104 Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja    
105 Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
106 John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel    
107 Wilson Cepeda (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
108 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team    
109 Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une    
110 Kevin Rincon (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander    
111 Rubian Cartagena (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
112 Fredy Malaver (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
113 Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
114 Aldo Valero Veloza (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
115 Wilmar Perez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
116 Victor Hugo Peña (Col) Colombia Coldeportes    
117 Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel    
118 Jader Betancur (Col) Movistar Team    
119 Alexander Roa (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
120 Argiro Zapata (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
121 Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
122 Henry Cardenas Romero (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
123 Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
124 Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
125 Victor Hugo Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
126 Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
127 Fabian Rincon (Col) Postal Express    
128 Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
129 Ramiro Calpa (Ecu) Somos Carchi Ecuador    
130 Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
131 Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
132 Alex Atapuma (Col) Postal Express    
133 Gustavo Ramirez Bermudez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
134 Darwin Pantoja Tobar (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
135 Yerson Naranjo (Col) Club Ciclo Ases    
136 Gelviz Santamaria (Col) Postal Express    
137 Luis Ibarra (Ecu) Somos Carchi Ecuador    
138 Alexander Giraldo (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
139 Oscar Aya (Col) Club Ciclo Ases    
140 Fernando Orjuela Gutierrez (Col) 472 Colombia    
141 Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia    
142 Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
143 Sebastian Caro (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
144 Camilo Castelblanco (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca    
145 Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo    
146 Edwin Orozco (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
147 Jeobany Chacon Skynner (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
148 Daniel Rincon Quintana (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
149 Emiro Matta Riaño (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional    
150 Robinson Chalapud (Col) Colombia Coldeportes    
151 Arles Castro Laverde (Col) Selección Colombia    
152 Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja    
153 Armando Montenegro (Ecu) Somos Carchi Ecuador 0:00:57  
154 Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:01:10  
155 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia Coldeportes 0:01:20  
156 Vanegas Mancra,Marvin (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:01:32  
157 Daniel Bernal Daza (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:01:49  
158 Alvaro Gomez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:01:56  
159 Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Selección Colombia    
160 Weimar Roldan Ortiz (Col) Selección Colombia 0:02:51  
161 Gilber Zurita (Bol) Pio Rico Bolivia 0:03:03  
162 Leonardo Rodriguez Chaparro (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:03:25  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes 15  pts
2 Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 12  
3 Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes 10  
4 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named Italia 8  
5 Marvin Angarita (Col) Movistar Team 7  
6 Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia 6  
7 Duvan Agudelo (Col) Postal Express 5  
8 Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 4  
9 William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 3  
10 Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia 2  
Sprint 1 - La Paila
# Rider Name (Country) Team Result
1 Edwin Avila Vanegas (Col) Selección Colombia 5  pts
2 Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel 3  
3 Duvan Agudelo (Col) Postal Express 2  
4 Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 1  
Sprint 2 - Tulua
# Rider Name (Country) Team Result
1 Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 5  pts
2 Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 3  
3 Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une 2  
4 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team 1  
Sprint 3 - Palmira
# Rider Name (Country) Team Result
1 Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Selección Colombia 5  pts
2 Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 3  
3 Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 2  
4 Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Col-Colombia Coldeportes 12:00:21  
2 Gw Shimano-Chec-Envia    
3 Epm-Une    
4 Sgiros-Rtrans-Sastro-Vall    
5 Loteria-Emp Energia Boyac    
6 Gob Antioquia-Indeportes    
7 Boy Ogullo Amer-S.Naciona    
8 Upv-Bancaja España    
9 Seleccion Colombia    
10 Mot-Movistar Team    
11 Postal Express    
12 472-Colombia    
13 Formesan-Bta Humana-Bler    
14 Cod-Colombia Comcel    
15 Grupo Elite-El Mago Edito    
16 Ff-Aa Ejerc Nal-Caprovimp    
17 Nectar-Cun Cal Vida-Lot C    
18 Utensilnord Named Italia    
19 Somos Carchi Ecuador    
20 Ciclo Ases    
General classification after stage 5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 20:13:44  
2 Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes 0:00:22  
3 Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:00:33  
4 Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:00:46  
5 Fredy Montaña (Col) Movistar Team 0:00:49  
6 Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
7 Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:00:54  
8 Juan Pablo Wilches (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
9 Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
10 Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:00:55  
11 Giovanni Baez Alvarez (Col) Epm-Une 0:00:57  
12 Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:00:58  
13 William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
14 Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:01:01  
15 Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel    
16 Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes 0:01:02  
17 Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:01:04  
18 Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:01:24  
19 Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:01:26  
20 Arley Montoya Ortiz (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:01:40  
21 Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:02:09  
22 Diego Quintero (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:02:16  
23 Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes 0:02:42  
24 Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel 0:02:53  
25 Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une 0:02:56  
26 Oscar Soliz (Bol) Movistar Team 0:03:00  
27 Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:03:03  
28 Wilson Cepeda (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:03:04  
29 Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une 0:03:17  
30 Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia 0:03:21  
31 Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes 0:03:38  
32 Wilmar Perez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:04:39  
33 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia 0:05:10  
34 Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:05:19  
35 Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes 0:05:21  
36 Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia    
37 Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une 0:05:22  
38 Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca    
39 Hebert Gutierre Garcia (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte    
40 Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:05:27  
41 Dany Osorio (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:05:35  
42 Edison Gomez (Col) Grupo Elite El Mago Editores    
43 Mario Rojas (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:05:36  
44 Francisco Colorado Hernandez (Col) Epm-Une 0:05:40  
45 Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia 0:05:42  
46 Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel 0:05:43  
47 Juan Pablo Suarez (Col) Colombia Coldeportes 0:05:45  
48 Camilo Andres Tique (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:06:15  
49 Darwin Pantoja Tobar (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:06:38  
50 Fredy Piamonte Rodriguez (Col) Epm-Une 0:06:57  
51 Victor Hugo Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:07:16  
52 Aldo Valero Veloza (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:07:42  
53 Marcelo Paspuezan (Ecu) Somos Carchi Ecuador 0:07:43  
54 Alvaro Gomez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:07:53  
55 Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:08:10  
56 Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia 0:08:23  
57 Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel 0:08:46  
58 Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:09:36  
59 Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador 0:10:00  
60 Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:10:01  
61 Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:10:14  
62 Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une 0:11:19  
63 Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel 0:11:27  
64 Byron Guama (Ecu) Movistar Team 0:11:28  
65 Juan Ernesto Chamorro (Col) 472 Colombia 0:11:34  
66 Daniel Rincon Quintana (Col) Gw Shimano-Chec-Envia    
67 Victor Hugo Peña (Col) Colombia Coldeportes 0:11:35  
68 Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm-Une 0:11:39  
69 John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel    
70 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 0:11:45  
71 Alexander Roa (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:11:52  
72 Gregory Brenes (Crc) Movistar Team 0:12:14  
73 Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:13:53  
74 Argiro Zapata (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:16:11  
75 Robinson Chalapud (Col) Colombia Coldeportes 0:16:22  
76 Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une 0:18:49  
77 Hernan Dario Muño (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:18:50  
78 Cristian Serrano Forero (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:18:51  
79 William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:18:52  
80 Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:18:56  
81 Alexander Giraldo (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:19:02  
82 Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel 0:19:52  
83 Patxi Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named Italia 0:19:56  
84 Ivan Malpica Pregonero (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:21:04  
85 Jeobany Chacon Skynner (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:21:12  
86 Edwin Avila Vanegas (Col) Selección Colombia 0:22:03  
87 Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja 0:22:17  
88 Luis Alberto Alonso (Col) Postal Express 0:22:54  
89 Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:23:20  
90 Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:23:22  
91 Yerson Naranjo (Col) Club Ciclo Ases 0:24:14  
92 Leonardo Rodriguez Chaparro (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:24:38  
93 Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 0:25:10  
94 Fredy Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler    
95 Emiro Matta Riaño (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:25:11  
96 Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team 0:25:12  
97 William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:25:18  
98 Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team 0:25:26  
99 Torres,Jhon (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:25:31  
100 Deibis Rubio Sanchez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:26:01  
101 Ever Rivera Guerrero (Col) 472 Colombia 0:26:10  
102 Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia 0:26:30  
103 Gustavo Ramirez Bermudez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:26:31  
104 Miguel Niño Corredor (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:26:55  
105 Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une 0:27:08  
106 Weimar Roldan Ortiz (Col) Selección Colombia 0:28:03  
107 Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:28:14  
108 Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:28:16  
109 Yerson Sanchez (Col) Club Ciclo Ases 0:28:22  
110 Sebastian Caro (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:29:46  
111 Edwin Orozco (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:29:48  
112 Jairo Perez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:29:56  
113 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Team 0:30:05  
114 Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja 0:30:06  
115 Martinez,Andres (Col) Colombia Comcel 0:30:08  
116 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 0:30:34  
117 Oleg Berdos (Ita) Utensilnord Named Italia 0:31:02  
118 Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja 0:31:39  
119 Jader Betancur (Col) Movistar Team    
120 Wilmar Alonso Ruano Suarez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:32:08  
121 Arles Castro Laverde (Col) Selección Colombia 0:32:26  
122 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia Coldeportes 0:33:09  
123 Alex Atapuma (Col) Postal Express 0:33:14  
124 Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 0:34:12  
125 Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:34:43  
126 Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 0:35:07  
127 Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:35:58  
128 Antonio Miguel Parra (Spa) Upv Bancaja 0:36:31  
129 Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel 0:36:32  
130 Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:36:39  
131 Juan Cotumba (Bol) Pio Rico Bolivia 0:37:08  
132 Camilo Moyano Rico (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 0:37:15  
133 Fredy Malaver (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:37:18  
134 Daniel Bernal Daza (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:37:27  
135 Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 0:38:59  
136 Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Selección Colombia 0:39:04  
137 Duvan Agudelo (Col) Postal Express 0:39:14  
138 Jhon Jairo Gualdron (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander 0:41:25  
139 Rubian Cartagena (Col) Grupo Elite El Mago Editores 0:41:38  
140 Henry Cardenas Romero (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:42:05  
141 Fernando Orjuela Gutierrez (Col) 472 Colombia 0:42:28  
142 Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja 0:42:43  
143 Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia 0:42:49  
144 Kevin Rincon (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander 0:42:54  
145 Ramiro Calpa (Ecu) Somos Carchi Ecuador 0:42:56  
146 Oscar Aya (Col) Club Ciclo Ases 0:43:18  
147 Gelviz Santamaria (Col) Postal Express 0:44:03  
148 Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:44:30  
149 Kevin Rios Quintana (Col) Selección Colombia 0:44:31  
150 Gilber Zurita (Bol) Pio Rico Bolivia 0:45:14  
151 Oscar Surata (Col) Somos Carchi Ecuador 0:46:19  
152 Camilo Castelblanco (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 0:46:23  
153 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named Italia 0:47:36  
154 Vanegas Mancra,Marvin (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 0:47:46  
155 Zahir Acuña (Col) Postal Express 0:47:47  
156 Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes 0:48:54  
157 Marvin Angarita (Col) Movistar Team 0:49:17  
158 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team 0:51:00  
159 Armando Montenegro (Ecu) Somos Carchi Ecuador 0:51:20  
160 Juan Diego Quintero (Col) 472 Colombia 0:52:37  
161 Luis Ibarra (Ecu) Somos Carchi Ecuador 0:56:42  
162 Fabian Rincon (Col) Postal Express 1:00:09  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 40  pts
2 Marco Zanotti (Ita) Utensilnord Named Italia 31  
3 Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 30  
4 Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia 21  
5 Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes 17  
6 Edwin Avila Vanegas (Col) Selección Colombia 17  
7 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia 16  
8 Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes 15  
9 Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes 15  
10 Byron Guama (Ecu) Movistar Team 15  
11 William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 13  
12 Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 12  
13 Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia 12  
14 Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 10  
15 Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes 10  
16 Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes 8  
17 Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 8  
18 Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team 8  
19 Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 7  
20 Marvin Angarita (Col) Movistar Team 7  
21 Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 5  
22 Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 5  
23 Duvan Agudelo (Col) Postal Express 5  
24 Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 4  
25 Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 4  
26 Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja 4  
27 Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel 3  
28 Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 3  
29 Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia 2  
30 Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team 2  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 24  pts
2 Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 21  
3 Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 18  
4 Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 12  
5 Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 12  
6 Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 10  
7 Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 8  
8 Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 4  
9 Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 4  
10 Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une 4  
11 William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 4  
12 Diego Quintero (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 3  
13 Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes 2  
14 Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 2  
15 Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 1  
16 William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia 1  
17 Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Edwin Avila Vanegas (Col) Selección Colombia 14  pts
2 Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Selección Colombia 13  
3 Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 11  
4 Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 10  
5 Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler 10  
6 Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel 8  
7 Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 8  
8 Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 5  
9 Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 5  
10 Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja 5  
11 Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 5  
12 Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo 5  
13 Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 5  
14 Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia 5  
15 Kevin Rios Quintana (Col) Selección Colombia 5  
16 Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 4  
17 Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une 4  
18 Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 3  
19 Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional 3  
20 Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores 3  
21 Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 2  
22 Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 2  
23 Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel 2  
24 Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca 2  
25 William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte 2  
26 Duvan Agudelo (Col) Postal Express 2  
27 Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca 2  
28 Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel 1  
29 Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador 1  
30 Marvin Angarita (Col) Movistar Team 1  
31 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gob Antioquia-Indeportes 60:43:25  
2 Gw Shimano-Chec-Envia 0:00:04  
3 Formesan-Bta Humana-Bler 0:00:11  
4 Loteria-Emp Energia Boyaca 0:00:16  
5 Colombia Coldeportes 0:01:45  
6 Epm-Une 0:04:31  
7 Cod-Colombia Comcel 0:06:33  
8 Sgiros-Rtrans-Sastro-Vall 0:09:09  
9 472-Colombia 0:11:54  
10 Movistar Team 0:12:28  
11 Grupo Elite-El Mago Edito 0:23:23  
12 Nectar-Cun Cal Vida-Lot C 0:29:37  
13 Ff-Aa Ejerc Nal-Caprovimp 0:45:20  
14 Boy Ogullo Amer-S.Naciona 0:46:07  
15 Somos Carchi 0:46:41  
16 Colombia 0:50:41  
17 Ciclo Ases 1:17:54  
18 Upv-Bancaja 1:20:12  
19 Postal Express 1:27:50  
20 Utensilnord Named 1:31:54