Skip to main content

Cardenas wins stage 10 in Medellin

Image 1 of 23

The podium after stage 10 of the Vuelta a Colombia

The podium after stage 10 of the Vuelta a Colombia
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 2 of 23

Nicolas Castro

Nicolas Castro
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 3 of 23

Luis Felipe Laverde (Colombia Coldeportes)

Luis Felipe Laverde (Colombia Coldeportes)
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 4 of 23

Laverde, Ardila and Suarez

Laverde, Ardila and Suarez
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 5 of 23

Julian Rodas on stage 10 of the Vuelta a Colombia

Julian Rodas on stage 10 of the Vuelta a Colombia
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 6 of 23

Julian Quintero pulls along the chasers

Julian Quintero pulls along the chasers
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 7 of 23

Juan Pablo Villegas Cardona (472 Colombia)

Juan Pablo Villegas Cardona (472 Colombia)
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 8 of 23

Jair Perez moving through the field on stage 10

Jair Perez moving through the field on stage 10
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 9 of 23

Ivan Parra Pinto (Epm-Une) finished in 6th place

Ivan Parra Pinto (Epm-Une) finished in 6th place
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 10 of 23

GW Shimano working together on stage 10

GW Shimano working together on stage 10
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 11 of 23

The peloton corners on a descent

The peloton corners on a descent
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 12 of 23

Thr well-bunched field at the foot of a climb

Thr well-bunched field at the foot of a climb
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 13 of 23

Giovanni Baez Alvarez (Epm-Une) finishes in 15th place

Giovanni Baez Alvarez (Epm-Une) finishes in 15th place
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 14 of 23

Yellow jersey holder Felix Cardenas

Yellow jersey holder Felix Cardenas
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 15 of 23

Cardenas leads on his way to victory

Cardenas leads on his way to victory
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 16 of 23

Fabio Duarte finished 12th on the day

Fabio Duarte finished 12th on the day
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 17 of 23

Diego Tamayo Martinez (Upv Bancaja)

Diego Tamayo Martinez (Upv Bancaja)
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 18 of 23

Darwin Pantoja Tobar (Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia)

Darwin Pantoja Tobar (Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia)
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 19 of 23

Felix Cardenas celebrates the win on stage 10

Felix Cardenas celebrates the win on stage 10
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 20 of 23

(Image credit: Luis Barbosa)
Image 21 of 23

Alex Atapuma

Alex Atapuma
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 22 of 23

Alejandro Ramirez and Esteban Chavez

Alejandro Ramirez and Esteban Chavez
(Image credit: Luis Barbosa)
Image 23 of 23

Rodolfo Torres finished in 14th position

Rodolfo Torres finished in 14th position
(Image credit: Luis Barbosa)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia4:36:26
2Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes0:00:04
3Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia0:00:05
4Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:00:09
5Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca0:00:10
6Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une0:00:12
7Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:00:14
8Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:00:19
9Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:00:22
10Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel0:00:23
11Fredy Montaña (Col) Movistar Team0:00:29
12Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes0:00:45
13Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:02:18
14Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:02:32
15Giovanni Baez Alvarez (Col) Epm-Une0:02:36
16Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:02:37
17Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:02:42
18Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes0:02:50
19Oscar Soliz (Bol) Movistar Team0:04:19
20Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel0:04:20
21Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:04:22
22Dany Osorio (Col) Grupo Elite El Mago Editores0:06:29
23Arley Montoya Ortiz (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:06:30
24Wilson Cepeda (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler
25Juan Pablo Wilches (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:06:31
26Darwin Pantoja Tobar (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:06:36
27Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:06:39
28Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:07:59
29Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador0:08:00
30Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel
31Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:08:01
32Fredy Piamonte Rodriguez (Col) Epm-Une
33Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une
34Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel0:08:04
35Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:10:13
36Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:10:24
37Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia0:11:46
38Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une0:11:54
39Aldo Valero Veloza (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
40Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes
41Wilmar Perez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:11:55
42William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca0:11:57
43Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel0:11:59
44Hebert Gutierre Garcia (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
45Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une0:12:00
46Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia
47Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja
48Francisco Colorado Hernandez (Col) Epm-Une0:12:04
49Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler
50Hernan Dario Muño (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:12:05
51Mario Rojas (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca
52Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia0:12:11
53Leonardo Rodriguez Chaparro (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo0:12:26
54Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo0:12:42
55Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:12:48
56Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel0:13:00
57Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une0:17:14
58Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja0:19:58
59Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
60Edwin Orozco (Col) Grupo Elite El Mago Editores
61William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia
62Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel
63Daniel Rincon Quintana (Col) Gw Shimano-Chec-Envia
64Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia
65Carlos Julian Quintero (Col) Colombia Coldeportes
66Alvaro Gomez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler
67Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca
68Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia
69Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes0:20:07
70Patxi Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named Italia0:20:09
71Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca0:27:44
72Fredy Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:31:25
73Fredy Malaver (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca
74Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia
75Martinez,Andres (Col) Colombia Comcel
76Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:31:29
77Rubian Cartagena (Col) Grupo Elite El Mago Editores
78Juan Pablo Suarez (Col) Colombia Coldeportes
79Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes
80Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une
81Miguel Niño Corredor (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
82John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel
83Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia
84Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team
85Victor Hugo Peña (Col) Colombia Coldeportes
86Argiro Zapata (Col) Grupo Elite El Mago Editores
87Gregory Brenes (Crc) Movistar Team
88Torres,Jhon (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
89Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm-Une
90Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores
91Ivan Malpica Pregonero (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
92Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca
93Armando Montenegro (Ecu) Somos Carchi Ecuador
94Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca
95Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team
96Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
97Alex Atapuma (Col) Postal Express
98Byron Guama (Ecu) Movistar Team
99Wilmar Alonso Ruano Suarez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
100Oscar Surata (Col) Somos Carchi Ecuador
101Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia
102Camilo Castelblanco (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca
103William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
104Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler
105Alexander Giraldo (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
106Victor Hugo Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler
107Emiro Matta Riaño (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
108Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
109Cristian Serrano Forero (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
110Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca
111Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
112Yerson Sanchez (Col) Club Ciclo Ases
113Camilo Andres Tique (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
114Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja
115Luis Pasamontes (Spa) Movistar Team
116Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team
117Jader Betancur (Col) Movistar Team
118Oleg Berdos (Ita) Utensilnord Named Italia
119Marvin Angarita (Col) Movistar Team
120Zahir Acuña (Col) Postal Express
121Camilo Moyano Rico (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional
122Antonio Miguel Parra (Spa) Upv Bancaja
123Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja
124Juan Cotumba (Bol) Pio Rico Bolivia
125Deibis Rubio Sanchez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
126Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca
127Henry Cardenas Romero (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
128Robinson Chalapud (Col) Colombia Coldeportes
129Marcelo Paspuezan (Ecu) Somos Carchi Ecuador
130Sebastian Caro (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca
131Kevin Rincon (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander
132Yerson Naranjo (Col) Club Ciclo Ases
133Duvan Agudelo (Col) Postal Express
134Gustavo Ramirez Bermudez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
135Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores
136Ramiro Calpa (Ecu) Somos Carchi Ecuador
137Fabian Rincon (Col) Postal Express
138Vanegas Mancra,Marvin (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo
139Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:31:55
140Luis Ibarra (Ecu) Somos Carchi Ecuador
141Daniel Bernal Daza (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo0:32:02
142Luis Alberto Alonso (Col) Postal Express0:32:05

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes15pts
2Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia12
3Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca10
4Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une8
5Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia7
6Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte6
7Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca5
8Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel4
9Fredy Montaña (Col) Movistar Team3
10Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes2

Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca8pts
2Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une6
3Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia4
4Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja2
5Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia1

Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes10pts
2Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une8
3Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca6
4Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia4
5Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca2
6Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia1

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia5pts
2Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler3
3Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca2
4Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja1

Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores5pts
2John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel3
3Byron Guama (Ecu) Movistar Team2
4Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Colombia Coldeportes13:52:57
2Antioquia-Indeportes13:54:03
3Loteria-Emp Energia Boyac13:54:54
4GW Shimano-Chec-Envia13:58:06
5EPM-UNE14:00:07
6Colombia Comcel14:02:01
7Formesan-Bta Humana-Bler14:04:56
8Sgiros-Rtrans-Sastro-Vall14:12:00
9472-Colombia14:13:20
10Mot-Movistar Team14:25:35
11Nectar-Cun Cal Vida-Lot C14:29:09
12FF-AA Ejerc Nal-Caprovimp14:45:55
13Grupo Elite-El Mago Edito14:47:14
14UPV-Bancaja España14:52:45
15Somos Carchi Ecuador15:00:16
16Boy Ogullo Amer-S.Naciona15:04:10
17Postal Express15:23:45

General classification after stage 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia37:58:20
2Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:00:32
3Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca0:01:05
4Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:01:46
5Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:02:10
6Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:02:12
7Fredy Montaña (Col) Movistar Team0:02:14
8Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia0:02:39
9Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes0:02:50
10Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:03:01
11Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:03:46
12Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une0:03:49
13Giovanni Baez Alvarez (Col) Epm-Une0:04:42
14Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes0:04:44
15Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:05:05
16Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:06:10
17Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes0:06:26
18Oscar Soliz (Bol) Movistar Team0:06:39
19Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel0:07:55
20Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel0:10:01
21Arley Montoya Ortiz (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:10:08
22Wilson Cepeda (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:10:43
23Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une0:12:06
24Juan Pablo Wilches (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:12:20
25Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel0:13:21
26Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:13:38
27Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:14:11
28Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:14:48
29Darwin Pantoja Tobar (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:15:12
30Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes0:16:28
31Dany Osorio (Col) Grupo Elite El Mago Editores0:17:24
32Wilmar Perez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:17:44
33Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:18:10
34Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:19:28
35Mario Rojas (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:19:39
36Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia0:19:50
37Fredy Piamonte Rodriguez (Col) Epm-Une0:20:18
38Hebert Gutierre Garcia (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:20:58
39Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une0:22:58
40Francisco Colorado Hernandez (Col) Epm-Une0:23:04
41Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo0:23:19
42Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une0:23:36
43Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel0:24:16
44Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:25:04
45Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:25:51
46Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:28:20
47Aldo Valero Veloza (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional0:28:32
48Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia0:28:45
49Alvaro Gomez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler0:30:55
50Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador0:31:03
51William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:31:59
52William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca0:33:49
53Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes0:33:56
54Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia0:34:15
55Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:34:31
56Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia0:34:52
57Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel0:37:58
58Daniel Rincon Quintana (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:43:10
59Byron Guama (Ecu) Movistar Team0:45:18
60Hernan Dario Muño (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:47:29
61John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel0:47:36
62Patxi Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named Italia0:48:50
63Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm-Une0:49:44
64Camilo Andres Tique (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte0:53:14
65Juan Pablo Suarez (Col) Colombia Coldeportes0:53:48
66Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:56:02
67Argiro Zapata (Col) Grupo Elite El Mago Editores0:56:36
68Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca0:57:22
69Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel0:57:50
70Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja0:58:17
71Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia0:58:19
72Alexander Giraldo (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte1:00:10
73Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca1:01:01
74Edwin Orozco (Col) Grupo Elite El Mago Editores1:01:19
75Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja1:01:56
76Leonardo Rodriguez Chaparro (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:04:51
77Gregory Brenes (Crc) Movistar Team1:05:38
78Victor Hugo Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler1:06:37
79Marcelo Paspuezan (Ecu) Somos Carchi Ecuador1:09:11
80Victor Hugo Peña (Col) Colombia Coldeportes1:09:31
81Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une1:10:51
82Emiro Matta Riaño (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:13:14
83Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores1:17:04
84Ivan Malpica Pregonero (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:18:32
85Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca1:21:08
86Luis Alberto Alonso (Col) Postal Express1:22:16
87Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte1:24:05
88Torres,Jhon (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:26:59
89Deibis Rubio Sanchez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:27:24
90Martinez,Andres (Col) Colombia Comcel1:28:50
91Luis Pasamontes (Spa) Movistar Team1:28:51
92Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel1:29:19
93Robinson Chalapud (Col) Colombia Coldeportes1:29:53
94Yerson Naranjo (Col) Club Ciclo Ases1:30:00
95Fredy Malaver (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca1:30:51
96Cristian Serrano Forero (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte1:31:25
97Kevin Rincon (Col) Servi Posos De Colombia Ciclo Gualdron Santander1:31:27
98Carlos Julian Quintero (Col) Colombia Coldeportes1:32:11
99Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team1:32:40
100William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte1:34:03
101Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia1:34:04
102Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia1:34:47
103Alex Atapuma (Col) Postal Express1:35:12
104Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une1:35:41
105Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca1:36:30
106Fredy Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler1:36:37
107Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:36:41
108Gustavo Ramirez Bermudez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:36:52
109Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team1:36:57
110Oleg Berdos (Ita) Utensilnord Named Italia1:37:42
111Miguel Niño Corredor (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:37:49
112Juan Cotumba (Bol) Pio Rico Bolivia1:37:56
113Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia1:38:01
114Wilmar Alonso Ruano Suarez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:39:02
115Jader Betancur (Col) Movistar Team1:39:11
116Daniel Bernal Daza (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:39:23
117Yerson Sanchez (Col) Club Ciclo Ases1:39:28
118Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte
119Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:40:22
120Antonio Miguel Parra (Spa) Upv Bancaja1:43:11
121Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja1:43:12
122Camilo Moyano Rico (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional1:45:58
123Sebastian Caro (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca1:49:45
124Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores1:50:34
125Rubian Cartagena (Col) Grupo Elite El Mago Editores1:51:15
126Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler1:51:57
127Duvan Agudelo (Col) Postal Express1:52:14
128Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca1:53:02
129Zahir Acuña (Col) Postal Express1:54:57
130Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja1:55:44
131Henry Cardenas Romero (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo1:56:09
132Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia1:56:48
133Ramiro Calpa (Ecu) Somos Carchi Ecuador1:57:00
134Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes1:57:30
135Armando Montenegro (Ecu) Somos Carchi Ecuador1:58:22
136Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team1:58:41
137Oscar Surata (Col) Somos Carchi Ecuador2:00:23
138Camilo Castelblanco (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca2:00:27
139Marvin Angarita (Col) Movistar Team2:02:41
140Vanegas Mancra,Marvin (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo2:09:43
141Fabian Rincon (Col) Postal Express2:14:13
142Luis Ibarra (Ecu) Somos Carchi Ecuador2:26:09

Points classification after stage 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia76pts
2Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia46
3Carlos Uran Arroyabe (Col) 472 Colombia33
4Byron Guama (Ecu) Movistar Team31
5Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia31
6Darwin Atapuma (Col) Colombia Coldeportes27
7Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes24
8Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca23
9Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes23
10Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca19
11Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte19
12Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes18
13Juan Pablo Villegas Cardona (Col) 472 Colombia17
14Marvin Angarita (Col) Movistar Team17
15Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une16
16William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte15
17Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia14
18Luis Fernando Macias (Mex) Movistar Team14
19Esteban Chaves (Col) Colombia Coldeportes12
20Duvan Agudelo (Col) Postal Express11
21Oscar Soliz (Bol) Movistar Team10
22Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes10
23Janier Acevedo Calle (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia10
24Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel10
25Mauricio Waldemar Muller (Spa) Upv Bancaja9
26Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia8
27Fredy Montaña (Col) Movistar Team8
28Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler8
29Juan Pablo Suarez (Col) Colombia Coldeportes8
30Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca7
31Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler7
32Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca7
33Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une7
34Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une6
35Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia5
36Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia5
37William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca5
38Alvaro Montoya (Col) Selección Colombia5
39Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel5
40Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia4
41Fredy Gonzalez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler4
42Didier Chaparro Lopez (Col) Colombia Comcel3
43Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team3
44Antonio Miguel Parra (Spa) Upv Bancaja3
45Zahir Acuña (Col) Postal Express3
46Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel2
47Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo2
48William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia2

Mountains classification after stage 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca78pts
2Fabio Montenegro (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler39
3Didier Sastoque (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler26
4Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia15
5Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte12
6Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia12
7Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia12
8Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca11
9Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca10
10Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes10
11Ivan Parra Pinto (Col) Epm-Une10
12Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une8
13Rafael Montiel Cuello (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia8
14Julian Rodas Ramirez (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia7
15Walter Pedraza Morales (Col) Epm-Une7
16Alvaro Gomez (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler6
17Oscar Soliz (Bol) Movistar Team6
18Wilson Cepeda (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler6
19Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel6
20Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia4
21Fredy Montaña (Col) Movistar Team4
22Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia4
23Mario Rojas (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca4
24William Rodriguez (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca4
25Jaime Vergara Caro (Col) Epm-Une4
26Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une4
27Flober Peña (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca3
28Victor Niño (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca3
29Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja3
30Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Coldeportes2
31Luis Silva Alvarez (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo2
32Jeffry Romero (Col) Colombia Coldeportes2
33Juan Alejandro Garcia (Col) Colombia Comcel2
34Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia2
35Fredy Malaver (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca2
36Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel1
37Arley Montoya Ortiz (Col) Gw Shimano-Chec-Envia1
38Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca1
39William Valencia Ocampo (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia1
40Jorge Humberto Martinez (Col) Gw Shimano-Chec-Envia1
41Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm-Une1
42Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel1
43Robinson Chalapud (Col) Colombia Coldeportes1
44Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte1

Sprint classification after stage 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Karol Torres Restrepo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia27pts
2Felix Cardenas Ravelo (Col) Gw Shimano-Chec-Envia23
3Daniel Balcero (Col) Formesan Bogota Humana Pinturas Bler15
4Carlos Andres Pantano (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte13
5Camilo Gomez Archila (Col) Colombia Comcel10
6Camilo Suarez Albarracin (Col) Epm-Une10
7Fernando Camargo (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca9
8Edison Mahecha Sanchez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte8
9Jaime Alberto Castañeda (Col) Colombia Comcel8
10Cristian Talero (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca8
11Juan Diego Ramirez (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte5
12Pedro Herrera (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca5
13Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja5
14Carlos Oyarzun Guiñez (Chi) Upv Bancaja5
15Jairo Salas Atehortua (Col) Gw Shimano-Chec-Envia5
16Willinton Bustamante Parra (Col) Fuerzas Armadas Ejercito Nacional Caprovimpo5
17Esteban Pulgarin (Col) Grupo Elite El Mago Editores5
18Juan Pablo Forero (Col) Colombia Coldeportes5
19Edgar Fonseca (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca5
20Jesus Castaño Orozco (Col) 472 Colombia5
21Byron Guama (Ecu) Movistar Team5
22Jonathan Millan Ayala (Col) Gw Shimano-Chec-Envia5
23Duvan Agudelo (Col) Postal Express5
24Jose Salazar (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca5
25Diego Mauricio Calderon (Col) Colombia Comcel4
26Camilo Castiblanco Cubides (Col) Epm-Une4
27Norberto Wilches (Col) Nectar Cundinamarca Calidad De Vida Loteria De Cundinamarca4
28Oscar Alvarez Paniagua (Col) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia3
29Jose Gutierrez Cataluña (Spa) Gobernacion De Antioquia Indeportes Antioquia3
30John Martinez Montero (Col) Colombia Comcel3
31Nicolas Castro (Col) Grupo Elite El Mago Editores3
32Miguel Niño Corredor (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional3
33Jonathan Peredes Hernandez (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional3
34Ignacio Saravia (Mex) Movistar Team3
35Edson Calderon Erazo (Col) 472 Colombia2
36Rodolfo Torres (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca2
37Jefferson Rueda Tobon (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte2
38Aduar Stiver Ortiz (Col) Colombia Comcel2
39Jose Jimenez (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca2
40Santiago Ojeda (Col) Loteria Empresa De Energia De Boyaca2
41William Muñoz (Col) Supergiros Redetrans Super Astro Indervalle Autolarte2
42Camilo Moyano Rico (Col) Boyaca Orgullo De America Un Sentimiento Nacional2
43Robigzon Oyola Oyola (Col) Epm-Une2
44Fabio Duarte (Col) Colombia Coldeportes1
45Luis Alfredo Martinez (Col) Somos Carchi Ecuador1
46Mauricio Ardila Cano (Col) Colombia Comcel1
47Hugo Salazar Castañeda (Col) 472 Colombia1
48Diego Tamayo Martinez (Col) Upv Bancaja1
49Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Team1
50Marvin Angarita (Col) Movistar Team1

Teams classification after stage 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antioquia-Indeportes114:01:56
2Loteria-Emp Energia Boyac114:02:27
3Colombia Coldeportes114:05:23
4GW Shimano-Chec-Envia114:08:51
5EP-UNE114:12:17
6Formesan-Bta Humana-Bler114:14:05
7Colombia Comcel114:22:47
8Sgiros-Rtrans-Sastro-Vall114:35:48
9472-Colombia114:38:21
10Movistar Team114:47:42
11Nectar-Cun Cal Vida-Lot C115:25:50
12Grupo Elite-El Mago Edito115:58:02
13FF-AA Ejerc Nal-Caprovimp116:40:38
14Boy Ogullo Amer-S.Nacional116:48:41
15Somos Carchi Ecuador117:13:45
16UPV-Bancaja España117:25:51
17Postal Express118:35:43

Latest on Cyclingnews