TechPowered By

More tech

Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol 2010

Date range:
February 21-25, 2010

February 21, Stage 1: Jaén - Puerto de La Guardia 159.2km

Pardilla wins opening stage of Ruta Del Sol

By:
Daniel Simms
Published:
February 21, 2010, 14:46 GMT,
Updated:
February 22, 2010, 11:02 GMT

Spaniard jumps away on uphill finish

Sergio Pardilla (Carmiooro NGC) claims the Ruta del Sol opener

Sergio Pardilla (Carmiooro NGC) claims the Ruta del Sol opener

view thumbnail gallery

Sergio Pardilla (Carmiooro NGC) won the opening stage of the Vuelta a Andalucia Ruta Del Sol and becomes the first leader of the five–day race.

The little known Spanish climber attacked alone two and a half kilometres from the finish on the testing climb to Alto de la Guardia and successfully held off the rest of the peloton. Pardilla will wear the bright red race leader's jersey during Monday's 182km second stage from Otura to Cordoba.

Belgium's Jurgen Van den Broeck (Omega Pharma-Lotto) finished nine seconds behind Pardilla, with Damiano Cunego (Lampre-Farnese Vini) third at 13 seconds.

The 159km stage was characterised by a long attack by four riders. Jesus Rosendo (Andalucía-CajaSur), Laurent Beuret (Carmiooro NGC), Ruben García (Caja Rural) and Stephane Rosetto (Vacansoleil) went clear after eight kliometres and at one point opened an eight-minute lead. However, they were gradually pulled back before the uphill finish, with HTC-Columbia, Team Sky and Milram doing the work on the front.

In a flurry of late-stage moves, Diego Tamayo (Carmiooro-NGC) tried to go clear with five kilometres remaining as Jens Voigt (Saxo Bank) and Matteo Carrara (Vacansoleil) made their own attempts to gain a slight lead on the climb to the finish with 3000 metres to race.

Pardilla made his move with 2.5km to go. He quickly opened a gap and stayed clear to win the biggest race of his career.

Full Results
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 4:11:55  
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:09  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:13  
4 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur    
5 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:00:21  
6 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia    
7 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur 0:00:28  
8 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto 0:00:29  
9 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto    
10 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 0:00:31  
11 Markus Fothen (Ger) Team Milram 0:00:32  
12 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia 0:00:37  
13 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:00:41  
14 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram    
15 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank    
16 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
17 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:00:49  
18 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:01:05  
19 Angel Vicioso (Spa) Andalucia - Cajasur 0:01:07  
20 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:01:14  
21 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:01:19  
22 Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:01:20  
23 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:01:24  
24 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:01:35  
25 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia    
26 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia    
27 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:01:49  
28 Jan Bakelandsts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
29 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:02:00  
30 Kanstantsin Siutsov (Blr) Team HTC - Columbia 0:02:03  
31 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:02:10  
32 Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC 0:02:27  
33 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:02:40  
34 Rubén García (Spa) Caja Rural 0:02:48  
35 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 0:02:53  
36 Jose A G. Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur 0:03:15  
37 Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC 0:03:20  
38 Greca Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:03:27  
39 Aketza Peña (Spa) Caja Rural 0:03:35  
40 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano 0:03:38  
41 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:03:41  
42 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
43 Diego A Tamayo Martínez (Col) Carmiooro NGC 0:03:55  
44 David De La Cruz (Spa) Caja Rural 0:04:05  
45 Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team 0:04:13  
46 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:04:24  
47 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team 0:04:26  
48 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto    
49 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano    
50 Sylwester Janiszewsky (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:04:43  
51 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:05:03  
52 Paul Voss (Ger) Team Milram 0:05:09  
53 Adan Snitko (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:05:14  
54 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:05:28  
55 André Steensen (Den) Team Saxo Bank    
56 Paul Martens (Ger) Rabobank 0:05:29  
57 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 0:05:59  
58 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank    
59 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank 0:06:02  
60 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team    
61 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:06:09  
62 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice    
63 Óscar Freire (Spa) Rabobank 0:06:17  
64 Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro NGC    
65 Manuel Ortega (Spa) Andalucia - Cajasur    
66 Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur    
67 Mirko Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:06:24  
68 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini    
69 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural    
70 Hayden Roulston (NZl) Team HTC - Columbia 0:06:35  
71 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank    
72 Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano 0:06:41  
73 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:07:12  
74 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:07:19  
75 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:07:21  
76 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team    
77 Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini    
78 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team    
79 Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team    
80 Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:07:26  
81 Guillermo Lana (Spa) Caja Rural    
82 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:07:39  
83 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 0:07:50  
84 Egoitz García (Spa) Caja Rural 0:07:57  
85 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:08:05  
86 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia 0:08:26  
87 Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano 0:08:57  
88 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural 0:12:03  
89 Matthias Russ (Ger) Team Milram 0:13:27  
DNS Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano    
DNF Daniele Ratto (Ita) Carmiooro NGC    
Points
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 25 pts
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 20  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 16  
4 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur 14  
5 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 12  
6 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia 10  
7 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur 9  
8 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto 8  
9 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 7  
10 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 6  
11 Markus Fothen (Ger) Team Milram 5  
12 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia 4  
13 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 3  
14 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 2  
15 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1  
Sprint 1 - Arjonilla, 43.1km
1 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 3 pts
2 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 2  
3 Egoitz García (Spa) Caja Rural 1  
Sprint 2 - Jaén, 142.8km
1 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 3 pts
2 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 2  
3 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 1  
Mountain 1 - Alto de Arjona (Cat. 3) 34.9km
1 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 3 pts
2 Egoitz García (Spa) Caja Rural 2  
3 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 1  
Mountain 2 - Alto de Arjonilla (Cat. 3) 91.6km
1 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 3 pts
2 Egoitz García (Spa) Caja Rural 2  
3 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 1  
Mountain 3 - Puerto de La Guardia (Cat. 1) 159.2km
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 10 pts
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 8  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 6  
4 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur 4  
5 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 2  
6 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia 1  
Teams
1 Omega Pharma-Lotto 13:36:52  
2 Andalucia - Cajasur 0:00:41  
3 Team Saxo Bank 0:01:04  
4 Team Milram 0:01:25  
5 Team HTC - Columbia 0:01:26  
6 Rabobank 0:02:13  
7 Vacansoleil Pro Cycling Team 0:03:33  
8 Carmiooro NGC 0:04:40  
9 Sky Professional Cycling Team 0:04:51  
10 Lampre-Farnese Vini 0:05:13  
11 Skil - Shimano 0:06:29  
12 CCC Polsat Polkowice 0:08:37  
13 Caja Rural 0:09:21  
General classification after stage 1
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 4:11:55  
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:09  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:13  
4 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur    
5 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:00:21  
6 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia    
7 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur 0:00:28  
8 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto 0:00:29  
9 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto    
10 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 0:00:31  
11 Markus Fothen (Ger) Team Milram 0:00:32  
12 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia 0:00:37  
13 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:00:41  
14 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram    
15 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank    
16 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
17 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:00:49  
18 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:01:05  
19 Angel Vicioso (Spa) Andalucia - Cajasur 0:01:07  
20 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:01:14  
21 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:01:19  
22 Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:01:20  
23 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:01:24  
24 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:01:35  
25 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia    
26 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia    
27 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:01:49  
28 Jan Bakelandsts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
29 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:02:00  
30 Kanstantsin Siutsov (Blr) Team HTC - Columbia 0:02:03  
31 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:02:10  
32 Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC 0:02:27  
33 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:02:40  
34 Rubén García (Spa) Caja Rural 0:02:48  
35 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 0:03:13  
36 Jose A G. Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur 0:03:15  
37 Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC 0:03:20  
38 Greca Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:03:27  
39 Aketza Peña (Spa) Caja Rural 0:03:35  
40 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano 0:03:38  
41 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:03:41  
42 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
43 Diego A Tamayo Martínez (Col) Carmiooro NGC 0:03:55  
44 David De La Cruz (Spa) Caja Rural 0:04:05  
45 Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team 0:04:13  
46 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:04:24  
47 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team 0:04:26  
48 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto    
49 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano    
50 Sylwester Janiszewsky (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:04:43  
51 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:05:03  
52 Paul Voss (Ger) Team Milram 0:05:09  
53 Adan Snitko (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:05:14  
54 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:05:28  
55 André Steensen (Den) Team Saxo Bank    
56 Paul Martens (Ger) Rabobank 0:05:29  
57 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 0:05:59  
58 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank    
59 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank 0:06:02  
60 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:06:09  
61 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice    
62 Óscar Freire (Spa) Rabobank 0:06:17  
63 Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro NGC    
64 Manuel Ortega (Spa) Andalucia - Cajasur    
65 Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur    
66 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team 0:06:22  
67 Mirko Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:06:24  
68 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini    
69 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural    
70 Hayden Roulston (NZl) Team HTC - Columbia 0:06:35  
71 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank    
72 Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano 0:06:41  
73 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:07:12  
74 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:07:19  
75 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:07:21  
76 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team    
77 Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini    
78 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team    
79 Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team    
80 Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:07:26  
81 Guillermo Lana (Spa) Caja Rural    
82 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:07:39  
83 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 0:07:50  
84 Egoitz García (Spa) Caja Rural 0:07:57  
85 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:08:05  
86 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia 0:08:26  
87 Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano 0:08:57  
88 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural 0:12:03  
89 Matthias Russ (Ger) Team Milram 0:13:27  
Points classification
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 25 pts
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 20  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 16  
4 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur 14  
5 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 12  
6 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia 10  
7 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur 9  
8 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto 8  
9 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 7  
10 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 6  
11 Markus Fothen (Ger) Team Milram 5  
12 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia 4  
13 Franck Schleck (Lux) Team Saxo Bank 3  
14 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 2  
15 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1  
Sprints classification
1 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 6 pts
2 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 4  
3 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 1  
4 Egoitz García (Spa) Caja Rural 1  
Mountains classification
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC 10 pts
2 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 8  
3 Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC 6  
4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 6  
5 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur 4  
6 Egoitz García (Spa) Caja Rural 4  
7 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 2  
8 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur 2  
9 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia 1  
Andalucian rider classification
1 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur    
2 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur    
3 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur    
4 Manuel Ortega (Spa) Andalucia - Cajasur    
5 Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur    
Spanish rider classification
1 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Carmiooro NGC    
2 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur    
3 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur    
4 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto    
5 Angel Vicioso (Spa) Andalucia - Cajasur    
6 Rubén García (Spa) Caja Rural    
7 Jose A G. Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur    
8 Aketza Peña (Spa) Caja Rural    
9 David De La Cruz (Spa) Caja Rural    
10 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia - Cajasur    
11 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank    
12 Óscar Freire (Spa) Rabobank    
13 Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro NGC    
14 Manuel Ortega (Spa) Andalucia - Cajasur    
15 Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur    
16 Guillermo Lana (Spa) Caja Rural    
17 Egoitz García (Spa) Caja Rural    
18 Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural    
Teams classification
1 Omega Pharma-Lotto 13:36:52  
2 Andalucia - Cajasur 0:00:41  
3 Team Saxo Bank 0:01:04  
4 Team Milram 0:01:25  
5 Team HTC - Columbia 0:01:26  
6 Rabobank 0:02:13  
7 Vacansoleil Pro Cycling Team 0:03:33  
8 Carmiooro NGC 0:04:40  
9 Sky Professional Cycling Team 0:04:51  
10 Lampre-Farnese Vini 0:05:13  
11 Skil - Shimano 0:06:29  
12 CCC Polsat Polkowice 0:08:37  
13 Caja Rural 0:09:21