Halzer and Beerten qualifiy fastest in eliminator

Racing under way in La Bresse, France

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com0:01:15.399 
2Brian Lopes (USA)0:00:00.624 
3Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team0:00:01.340 
4Patrick Lüthi (Swi)0:00:01.838 
5Jeremy Arnould (Fra)0:00:01.956 
6Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:00:02.161 
7Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:00:02.452 
8Titouan Perrin Ganier (Fra)0:00:02.691 
9Lars Forster (Swi)0:00:02.793 
10Gregor Raggl (Aut)0:00:02.899 
11Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:02.933 
12Martin Gluth (Ger)0:00:03.163 
13Pascal Schmutz (Swi)0:00:03.261 
14Dennis Ebert (Ned)0:00:03.342 
15Nicola Rohrbach (Swi)0:00:03.376 
16Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team0:00:03.431 
17Simon Gegenheimer (Ger)0:00:03.743 
18Marek Konwa* (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:03.839 
19Philip Buys (RSA)0:00:03.992 
20Heiko Gutmann (Ger)0:00:04.332 
21Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:04.618 
22Sergji Rysenko (Ukr) Isd MTB Team0:00:04.703 
23Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:04.778 
24Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team0:00:04.813 
25Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team0:00:04.849 
26Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International0:00:04.872 
27Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team0:00:04.987 
28Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team0:00:05.292 
29Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix0:00:05.487 
30Johan Widen° (Swe)0:00:05.668 
31Robbert De Nijs (Ned) Giant Dealerteams0:00:05.780 
32Javier Eduardo Puschel (Chi)0:00:05.818 
33Brice Scholtes (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:00:05.962 
34Kerry Werner (USA)0:00:06.050 
35Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team0:00:06.104 
36Etienne Moreau (Can)0:00:06.416 
37Florian Thie (Swi)0:00:06.425 
38Marco Schätzing (Ger)0:00:06.447 
39Steffen Thum (Ger)0:00:06.847 
40Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:00:07.374 
41Maximilian Holz (Ger)0:00:07.490 
42Mykhaylo Batsutsa (Ukr)0:00:07.670 
43Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling0:00:07.792 
44Aleksa Maric (Srb) Salcano Factory Team0:00:08.000 
45Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team0:00:08.166 
46Vitalii Zubchenko (Ukr) Isd MTB Team0:00:08.415 
47Adria Noguera Soldevila (Spa)0:00:08.620 
48Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets0:00:08.871 
49Ben Zwiehoff° (Ger)0:00:09.581 
50Dennis Wahlqvist° (Swe)0:00:10.389 
51John Whittington (GBr)0:00:11.892 
52Davy Huygens (Bel)0:00:14.194 
DNFFabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix  
DNFPascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
DNSEmil Linde° (Swe)  
DNSMartino Fruet (Ita)  
DNSSimon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
DNSAndy Eyring (Ger)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:01:26.269 
2Jenny Rissveds (Swe)0:00:01.094 
3Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team0:00:01.159 
4Rowena Fry (Aus)0:00:02.828 
5Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team0:00:03.023 
6Maaris Meier (Est)0:00:03.060 
7Anne Terpstra* (Ned)0:00:03.921 
8Tracy Moseley (GBr)0:00:03.978 
9Chloe Woodruff (USA)0:00:04.744 
10Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:04.789 
11Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol0:00:04.835 
12Pavla Havlikova (Cze)0:00:05.317 
13Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:05.567 
14Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com0:00:05.823 
15Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix0:00:06.070 
16Joanna Petterson (USA)0:00:07.359 
17Caroline Mani (Fra)0:00:09.187 
18Katherine O'shea (Aus)0:00:09.218 
19Tina Perse (Slo)0:00:09.505 
20Angelica Edvardsson (Swe)0:00:10.676 
21Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries0:00:11.071 
22Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:11.681 
23Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity0:00:12.428 
24Joanne Clay (GBr) Wxc World Racing0:00:16.014 
DNSKajsa Snihs (Swe)  
DNSSamantha Sanders (RSA)  
Back to top