Frenchman Saux wins Tour de Loir

Antonov takes final stage

Results

Stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha2:32:42 
2Dion Beukeboom (Ned) Ubbink Koga Cycling Team0:00:03 
3Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal  
4Cénéric Racault (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme  
5Théo Vimpere (Fra) CM Aubervilliers 930:00:05 
6Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:00:11 
7Benoit Drujon (Fra) CM Aubervilliers 930:01:22 
8Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
9Bart Van Haaren (Ned) Ubbink Koga Cycling Team  
10Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
11Felix Rinker (Ger) Atlas Personal  
12Médéric Clain (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme  
13Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
14Mathieu Chiocca (Fra) Club Cycliste Etupes  
15Kalvis Eisaks (Lat) EC Raismes  
16Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne  
17Nick Mulder (Ned) Parkhotel Rooding CT  
18Pierre-Luc Perichon (Fra) Sco Dijon  
19Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
20Raphael Verini (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
21Corentin Mauge (Fra) Vendee U Pays De La Loire  
22Flavio Pasquino (Ned) Restore Cycling Team  
23Stian Remme (Nor) Joker Merida  
24Boris Zimine (Fra) Club Cycliste Etupes  
25Bouke Kuiper (Ned) Ubbink Koga Cycling Team  
26Alexander Grad (Ger) Radsport Rhein Neckar  
27Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team  
28Kenneth Van Coppernolle Jong Vlaanderen - Bauknecht  
29Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo  
30Anthony Maldonado (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
31Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
32Sébastien Deckert (Ger) Radsport Rhein Neckar  
33Dominik Eberle (Ger) Radsport Rhein Neckar  
34Christer Jensen (Nor) Joker Merida  
35Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team  
36Anthony Buhler (Fra) Club Cycliste Etupes  
37Michael Szkolnik (Fra) Entente Sud Gascogne  
38Takayuki Abe (Jpn) Parkhotel Rooding CT  
39Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
40Eric Andrea (Ned) Restore Cycling Team  
41Mickael Jeannin (Fra) Club Cycliste Etupes  
42Kévin Francillette (Fra) CM Aubervilliers 93  
43Morten Hoberg (Fra) Blois CAC 41  
44Christian Hals Frivold (Nor) Plussbank Cervelo  
45Lars Vierbergen (Ned) Parkhotel Rooding CT  
46Sondre Moen Hurum (Nor) Plussbank Cervelo  
47Jon Anders Grondahl (Nor) Plussbank Cervelo  
48Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team  
49Vladimiras Kokorevas (Ltu) EC Raismes  
50Florian Deriaux (Fra) Blois CAC 41  
51Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U Pays De La Loire  
52Julian Maingot (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme  
53Etienne Briard (Fra) U C Nantes Atlantique  
54Jonatan Boucher (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme  
55Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha  
56Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:01:36 
57Jonathan Delalaire (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
58Sébastien Boire (Fra) Sco Dijon  
59Nicolas David (Fra) Vendee U Pays De La Loire  
60Bryan Nauleau (Fra) Vendee U Pays De La Loire  
61Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
62Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha  
63Alliaume Leblond (Fra) CM Aubervilliers 93  
64Martin Puusepp (Est) Guidon Chalettois  
65Kevin Fouache (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
66Florian Touzeau (Fra) Blois CAC 41  
67Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida  
68Martial Roman (Fra) Atlas Personal  
69Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
70Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
71Herberts Pudans (Fra) Sco Dijon  
72Maximilien Dewuite (Fra) EC Raismes  
73Christer Rake (Nor) Joker Merida  
74Reinbert Cornelis Wielinga (Ned) Itera - Katusha  
75Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
76Mimo Marc Reynes (Spa) PSK Whirlpool - Author  
77Niek Hooghiemster (Ned) Ubbink Koga Cycling Team  
78Morgan Chedhomme (Fra) CM Aubervilliers 930:01:47 
79Vegard Robinson Bugge (Nor) Joker Merida  
80Romain Lebreton (Fra) Guidon Chalettois  
81Antoine Gorrichon (Fra) CM Aubervilliers 93  
82Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
83Tim Schlichenmaier (Ger) Radsport Rhein Neckar  
84Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
85Yves Mercier (Fra) Sco Dijon  
86Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
87Sébastien Foucher (Fra) Guidon Chalettois  
88Sébastien Breuer (Ger) Radsport Rhein Neckar  
89Victor Mazoyer (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
90Benjamin Cantournet (Fra) Sco Dijon0:02:01 
91Bouchevreau (Fra) U C Nantes Atlantique0:02:07 
92Rik Kavsek (Ned) Parkhotel Rooding CT  
93Romain Fondard (Fra) Sco Dijon0:02:14 
94Jérémy Fabio (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
95Cyrille Vincenti (Fra) U C Nantes Atlantique0:02:26 
96Duk Reuling (Ned) Parkhotel Rooding CT  
97Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
98Fabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne  
99Anthony Saux (Fra) U C Nantes Atlantique0:01:22 
100Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:02:50 
101Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team0:03:03 
102Yannick Janssen (Ned) Parkhotel Rooding CT0:03:29 
103Rick Van Der Zanden (Ned) Restore Cycling Team0:04:33 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha30 pts
2Dion Beukeboom (Ned) Ubbink Koga Cycling Team27 
3Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal25 
4Cénéric Racault (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme23 
5Théo Vimpere (Fra) CM Aubervilliers 9321 
6Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation19 
7Benoit Drujon (Fra) CM Aubervilliers 9317 
8Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht15 
9Bart Van Haaren (Ned) Ubbink Koga Cycling Team13 
10Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author11 
11Felix Rinker (Ger) Atlas Personal10 
12Médéric Clain (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme9 
13Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation8 
14Mathieu Chiocca (Fra) Club Cycliste Etupes7 
15Kalvis Eisaks (Lat) EC Raismes6 
16Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne5 
17Nick Mulder (Ned) Parkhotel Rooding CT4 
18Pierre-Luc Perichon (Fra) Sco Dijon3 
19Raphael Addy (Swi) Atlas Personal2 
20Raphael Verini (Fra) Martigues Sport Cyclisme1 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Itera Katusha  
2Atlas Personal  
3Ubbink Koga Cycling Team  
4Tours Agglo 37 Cyclisme  
5CM Aubervilliers 93  
6Chambery Cyclisme Formation  
7Jong Vlaanderen-Bauknecht  
8Club Cycliste Etupes  
9Radsport Rhein Neckar  
10Parkhotel Rooding CT  
11Thuringer Energie Team  
12Plussbank Cervelo  
13Martigues Sport Cyclisme  
14Joker Merida  
15Vendee U Pays De La Loire  
16EC Raismes  
17Blois Cac41  
18Sco Dijon  
19Psk Whirlpool-Author  
20U C Nantes Atlantique  
21Entente Sud Gascogne  
22Guidon Chalettois  
23Shimano Racing Team  
24Restore Cycling Team  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Saux (Fra) U C Nantes Atlantique18:58:16 
2Pierre-Luc Perichon (Fra) Sco Dijon0:00:01 
3Corentin Mauge (Fra) Vendee U Pays De La Loire0:00:08 
4Mickael Jeannin (Fra) Club Cycliste Etupes0:00:11 
5Kevin Fouache (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:00:27 
6Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:18 
7Raphael Verini (Fra) Martigues Sport Cyclisme0:01:22 
8Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne0:01:23 
9Stian Remme (Nor) Joker Merida0:01:28 
10Felix Rinker (Ger) Atlas Personal0:01:39 
11Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha0:01:40 
12Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:01:43 
13Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
14Boris Zimine (Fra) Club Cycliste Etupes  
15Etienne Briard (Fra) U C Nantes Atlantique  
16Alexander Grad (Ger) Radsport Rhein Neckar  
17Nick Mulder (Ned) Parkhotel Rooding CT  
18Takayuki Abe (Jpn) Parkhotel Rooding CT  
19Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:01:49 
20Vegard Robinson Bugge (Nor) Joker Merida0:02:08 
21Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:02:34 
22Dominik Eberle (Ger) Radsport Rhein Neckar0:02:39 
23Dion Beukeboom (Ned) Ubbink Koga Cycling Team0:04:06 
24Benjamin Cantournet (Fra) Sco Dijon0:04:43 
25Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U Pays De La Loire0:05:44 
26Florian Deriaux (Fra) Blois CAC 410:05:00 
27Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha0:06:08 
28Antoine Gorrichon (Fra) CM Aubervilliers 930:06:41 
29Médéric Clain (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme0:06:44 
30Romain Lebreton (Fra) Guidon Chalettois0:07:15 
31Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha0:09:34 
32Tim Schlichenmaier (Ger) Radsport Rhein Neckar0:10:12 
33Victor Mazoyer (Fra) Martigues Sport Cyclisme0:10:14 
34Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:10:46 
35Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal0:16:53 
36Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:16:55 
37Christer Rake (Nor) Joker Merida0:16:56 
38Kenneth Van Coppernolle Jong Vlaanderen - Bauknecht0:17:02 
39Cénéric Racault (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme0:17:13 
40Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:17:20 
41Théo Vimpere (Fra) CM Aubervilliers 930:17:37 
42Fabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne0:18:04 
43Benoit Drujon (Fra) CM Aubervilliers 930:18:05 
44Anthony Maldonado (Fra) Martigues Sport Cyclisme0:18:17 
45Bart Van Haaren (Ned) Ubbink Koga Cycling Team0:18:18 
46Flavio Pasquino (Ned) Restore Cycling Team  
47Christer Jensen (Nor) Joker Merida  
48Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team  
49Sondre Moen Hurum (Nor) Plussbank Cervelo  
50Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team  
51Michael Szkolnik (Fra) Entente Sud Gascogne  
52Vladimiras Kokorevas (Ltu) EC Raismes  
53Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo  
54Jon Anders Grondahl (Nor) Plussbank Cervelo  
55Kalvis Eisaks (Lat) EC Raismes  
56Morten Hoberg (Fra) Blois CAC 41  
57Kévin Francillette (Fra) CM Aubervilliers 930:18:30 
58Mathieu Chiocca (Fra) Club Cycliste Etupes0:18:32 
59Sébastien Boire (Fra) Sco Dijon  
60Mimo Marc Reynes (Spa) PSK Whirlpool - Author  
61Jonathan Delalaire (Fra) Martigues Sport Cyclisme  
62Florian Touzeau (Fra) Blois CAC 41  
63Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida  
64Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
65Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
66Herberts Pudans (Fra) Sco Dijon  
67Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
68Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
69Lars Vierbergen (Ned) Parkhotel Rooding CT  
70Anthony Buhler (Fra) Club Cycliste Etupes  
71Eric Andrea (Ned) Restore Cycling Team0:18:40 
72Sébastien Breuer (Ger) Radsport Rhein Neckar0:18:43 
73Morgan Chedhomme (Fra) CM Aubervilliers 93  
74Nicolas David (Fra) Vendee U Pays De La Loire0:18:46 
75Alliaume Leblond (Fra) CM Aubervilliers 93  
76Martial Roman (Fra) Atlas Personal  
77Bryan Nauleau (Fra) Vendee U Pays De La Loire  
78Martin Puusepp (Est) Guidon Chalettois  
79Maximilien Dewuite (Fra) EC Raismes0:18:54 
80Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team0:18:57 
81Yves Mercier (Fra) Sco Dijon  
82Bouchevreau (Fra) U C Nantes Atlantique0:19:03 
83Reinbert Cornelis Wielinga (Ned) Itera - Katusha0:19:08 
84Sébastien Foucher (Fra) Guidon Chalettois0:19:19 
85Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:19:22 
86Cyrille Vincenti (Fra) U C Nantes Atlantique0:19:36 
87Sébastien Deckert (Ger) Radsport Rhein Neckar0:19:40 
88Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:20:00 
89Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team0:20:21 
90Yannick Janssen (Ned) Parkhotel Rooding CT0:20:25 
91Raphael Addy (Swi) Atlas Personal0:21:11 
92Duk Reuling (Ned) Parkhotel Rooding CT0:21:47 
93Bouke Kuiper (Ned) Ubbink Koga Cycling Team0:22:06 
94Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team  
95Niek Hooghiemster (Ned) Ubbink Koga Cycling Team0:22:20 
96Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:23:07 
97Julian Maingot (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme0:24:36 
98Romain Fondard (Fra) Sco Dijon0:25:39 
99Jérémy Fabio (Fra) Martigues Sport Cyclisme0:29:25 
100Christian Hals Frivold (Nor) Plussbank Cervelo0:29:28 
101Rik Kavsek (Ned) Parkhotel Rooding CT0:29:37 
102Jonatan Boucher (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme0:29:50 
103Rick Van Der Zanden (Ned) Restore Cycling Team0:37:50 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht79 pts
2Benoit Drujon (Fra) CM Aubervilliers 9379 
3Felix Rinker (Ger) Atlas Personal77 
4Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author59 
5Pierre-Luc Perichon (Fra) Sco Dijon58 
6Raphael Verini (Fra) Martigues Sport Cyclisme51 
7Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha50 
8Anthony Saux (Fra) U C Nantes Atlantique38 
9Dion Beukeboom (Ned) Ubbink Koga Cycling Team33 
10Etienne Briard (Fra) U C Nantes Atlantique32 
11Corentin Mauge (Fra) Vendee U Pays De La Loire31 
12Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation31 
13Morgan Lamoisson (Fra) Vendee U Pays De La Loire30 
14Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha30 
15Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne30 
16Mathieu Chiocca (Fra) Club Cycliste Etupes30 
17Mickael Jeannin (Fra) Club Cycliste Etupes28 
18Boris Zimine (Fra) Club Cycliste Etupes26 
19Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal26 
20Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha25 
21Christer Rake (Nor) Joker Merida25 
22Cénéric Racault (Fra) Tours Agglo 37 Cyclisme25 
23Stian Remme (Nor) Joker Merida23 
24Théo Vimpere (Fra) CM Aubervilliers 9321 
25Nicolas David (Fra) Vendee U Pays De La Loire21 
Teams Classification (Overall)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jong Vlaanderen-Bauknecht  
2Radsport Rhein Neckar  
3Itera Katusha  
4Chambery Cyclisme Formation  
5Joker Merida  
6Club Cycliste Etupes  
7U C Nantes Atlantique  
8Parkhotel Rooding Ct  
9Sco Dijon  
10Vendee U Pays De La Loire  
11Martigues Sport Cyclisme  
12Atlas Personal  
13Entente Sud Gascogne  
14Psk Whirlpool-Author  
15Ubbink Koga Cycling Team  
16CM Aubervilliers 93  
17Tours Agglo 37 Cyclisme  
18Blois Cac41  
19Guidon Chalettois  
20Shimano Racing Team  
21Thuringer Energie Team  
22Plussbank Cervelo 57  
23EC Raismes  
24Restore Cycling Team  
Back to top