Gwada Bikers 118 win team time trial

Chacon takes over race lead

Full Results
1Gwada Bikers 1180:37:50 
2UFR Matouba RDA0:00:08 
3Club Région Guadeloupe0:00:21 
4Heraklion Kastro-Murcia0:00:34 
5Gillette Fusion UVN0:00:41 
6Vélo Club Grand'Case0:00:52 
7Germany0:01:13 
8Digicel JCA0:01:22 
9Orange0:01:25 
10Vénézuela0:01:33 
11USL - CRBTP0:01:37 
12Club Martinique0:01:39 
13Guyane0:01:45 
14Excelsior0:01:52 
15AS Police0:02:12 
16AS Baie-Mahault0:02:24 
17Dominican Republic0:02:25 
18Union Cycliste du Moule0:02:44 
19Switzerland0:03:10 
20Association Cycliste du Levant0:03:23 
21Vélo Club Saintannais  
22CSCA0:03:28 
23Vélo Club Saint-Martin0:03:29 
24Espoir du Sud0:03:47 
25UV Marie-Galante0:03:54 
26Vélo Club Trois-Rivières0:04:15 
27Pédale Pointe-Noirienne0:04:47 
28Puerto Rico0:05:00 
29ECO Café Chaulet0:07:27 
General classification after stage 2b
1José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1186:55:20 
2Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA0:00:16 
3Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 1180:00:18 
4Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118  
5Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:27 
6Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:00:30 
7Ismaël Sanchez Jimenez (Dom) UFR Matouba RDA0:00:34 
8Jaime Rovina (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:44 
9Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN0:00:46 
10Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:48 
11Mickaël Clarico (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:54 
12Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:56 
13Javier Chacon (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:00:59 
14Fabrice Giblaca (Fra) UFR Matouba RDA0:01:05 
15Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN  
16Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case0:01:06 
17William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe0:01:07 
18Freddy Vargas (Ven) Vénézuela0:01:15 
19Fabrice Gene (Fra) Vélo Club Grand'Case0:01:39 
20Tobias Lergenmuller (Ger) Germany0:01:42 
21Adrien Alidor (Fra) Orange0:01:44 
22Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe  
23Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA  
24Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela0:01:57 
25Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange0:02:00 
26Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe0:02:02 
27José Sarmiento (Col) USL - CRBTP0:02:04 
28Eduin Becerra (Ven) Vénézuela0:02:05 
29Mickaël Laurent (Fra) Club Martinique  
30Jonh Navas (Ven) Vénézuela0:02:06 
31Christophe Betard (Fra) Club Martinique0:02:08 
32Andris Hernandez (Ven) Vénézuela  
33Olivier Ragot (Fra) Club Martinique0:02:15 
34Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN0:02:29 
35Rony Rex (Fra) Excelsior0:02:33 
36Patrice Denays-Candau (Fra) Guyane0:02:37 
37Frédéric Theobald (Fra) AS Baie-Mahault0:02:59 
38José Rodriguez (Dom) Dominican Republic0:03:03 
39Stéphane Blevinal (Fra) Orange0:03:18 
40Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault0:03:23 
41Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP0:03:24 
42Paleme Belgio (Fra) Excelsior0:03:29 
43Christophe Cazala (Fra) Guyane  
44Juan Emilio Feliz (Dom) Dominican Republic0:03:40 
45Martial Gene (Fra) Excelsior0:03:42 
46Yves Mercier (Swi) Switzerland0:03:43 
47Alexandre Mercier (Swi) Switzerland  
48Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant0:03:45 
49Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA0:03:51 
50Claudio De Benedictis (Ger) Germany0:04:10 
51Jonas Seubert (Ger) Germany0:04:13 
52Claude Claudeon (Fra) CSCA0:04:17 
53Harold Garcia Erazo (Col) Vélo Club Saint-Martin0:04:20 
54Rudy Clavier (Fra) Union Cycliste du Moule0:04:21 
55Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault0:04:22 
56Frédéric Attaud (Fra) AS Baie-Mahault0:04:25 
57Jean-Louis Varo (Fra) CSCA0:04:27 
58Wendy Crus Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin0:04:36 
59Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule0:04:41 
60Jonas Erzer (Swi) Switzerland0:04:51 
61Rodrigue Londas (Fra) Club Martinique0:04:58 
62Lionel Miny (Fra) Digicel JCA0:05:07 
63Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud0:05:08 
64Stéphane Urie (Fra) Espoir du Sud0:05:13 
65Mickaël Stanis (Fra) Guyane  
66Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:05:17 
67Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:05:22 
68Allan Arconte (Fra) AS Police0:05:24 
69Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant0:05:28 
70Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP0:05:29 
71Pierre Theophile (Fra) Digicel JCA0:05:30 
72Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:05:33 
73Maurice Buzare (Fra) Guyane0:05:34 
74Ross Shane Bradley (USA) Puerto Rico0:05:35 
75Olivier Keita (Sen) UV Marie-Galante0:05:37 
76Luis Sablon (Fra) Gwada Bikers 1180:05:43 
77Dérick Claire (Fra) CSCA0:05:46 
78Sony Eleore (Fra) Union Cycliste du Moule  
79Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:05:53 
80Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:06:02 
81Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:06:15 
82Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN0:06:21 
83Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:06:25 
84Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant0:06:30 
85Stéphane Matou (Fra) CSCA0:06:34 
86Hervé Antonides (Fra) Digicel JCA0:06:39 
87Kévin Godard (Fra) Club Martinique  
88Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:41 
89Mickaël Albina (Fra) AS Police0:06:46 
90Cyril Theophile (Fra) Digicel JCA0:06:51 
91Giovani Rousseau (Fra) Orange0:06:53 
92Keny Darmyn (Fra) Vélo Club Grand'Case  
93Romain Aubert (Swi) Switzerland0:06:54 
94Carl Legrand (Fra) AS Police0:07:26 
95Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN0:07:37 
96Oscar Garcia (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:07:50 
97Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste du Moule  
98Romaric Rilcy (Fra) Espoir du Sud0:07:54 
99Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic0:07:58 
100Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet0:08:15 
101Claudio Arone (Arg) Puerto Rico0:08:20 
102Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:08:29 
103Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:08:38 
104Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:08:40 
105Omer Ramsahai (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:08:42 
106Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:08:50 
107Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:08:58 
108Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:09:04 
109Maxence Legrand (Fra) AS Police0:09:08 
110Willy Daville (Fra) UFR Matouba RDA  
111Patricio Carty (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:09:17 
112Denis Permayie (Fra) UV Marie-Galante0:09:21 
113Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:09:28 
114Christophe Palie (Fra) Espoir du Sud0:10:12 
115Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:10:16 
116Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:10:46 
117Frédéric Boucaud (Fra) Union Cycliste du Moule0:10:58 
118Hector Gonzales (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:11:38 
119Amaël Monduc (Fra) CSCA0:11:45 
120Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:12:07 
121Cédric Pandolphe (Fra) CSCA0:12:08 
122Hugues Donnat (Fra) Vélo Club Saintannais0:12:09 
123Olivier Desplan (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:13:23 
124Patrice Perrot (Fra) Vélo Club Saintannais0:14:17 
125Ludovic Exfort (Fra) Guyane0:15:39 
126Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:16:04 
127Wilfrid Noyon (Fra) Excelsior0:16:20 
128Yannick Claudeon (Fra) Excelsior0:16:32 
129Freddy Hamlet (Fra) Excelsior0:16:54 
130Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante0:17:46 
131Jonas Weih (Ger) Germany0:18:02 
132Quentin Legrand (Fra) AS Police0:18:19 
133Charli Hojj Hernandez (Dom) Dominican Republic0:18:30 
134Didier Plumain (Fra) AS Baie-Mahault0:18:31 
135Edward Benitez (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:22:24 
136Nils Elling (Ger) Germany0:22:25 
137Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:23:00 
138Maximo Rojas (Ven) Vénézuela0:23:17 
139Arnold Benjamin (Fra) Orange0:23:28 
140Ruben Borrero Ducot (PuR) Puerto Rico0:24:08 
141Luis Rodriguez Toro (PuR) Puerto Rico0:24:21 
142Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:26:26 
143Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:32:58 
144Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:34:20 
145Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:41:25 
146Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet0:45:21 
147Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:46:41 
148Pedro Monroig Perez (PuR) Puerto Rico0:50:48 
149Médric Prudon (Fra) Association Cycliste du Levant1:04:31 
150Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet1:05:45 
Points classification
1Freddy Vargas (Ven) Vénézuela25pts
2Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant20 
3Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia17 
4Rony Rex (Fra) Excelsior16 
5Edwin Sanchez Anzola (Col) Gillette Fusion UVN15 
6Philippe Palmiste (Fra) Gillette Fusion UVN14 
7Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 11812 
8José Chacon (Ven) Gwada Bikers 11811 
9Christophe Betard (Fra) Club Martinique10 
10Yves Mercier (Swi) Switzerland8 
11Jonas Seubert (Ger) Germany7 
12Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 1187 
13Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN6 
14Alexandre Mercier (Swi) Switzerland5 
15Andrey Mizorov (Kaz) UFR Matouba RDA5 
16Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA4 
17José Sarmiento (Col) USL - CRBTP4 
18Giovani Rousseau (Fra) Orange3 
19José Rodriguez (Dom) Dominican Republic3 
20Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA2 
21Juan Pablo Wilches (Col) Vélo Club Grand'Case2 
22Jaime Rovina (Spa) Heraklion Kastro-Murcia1 
Sprints classification
1Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN10pts
2Martial Gene (Fra) Excelsior8 
3Wendy Crus Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin5 
4Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA4 
5William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe3 
6Giovani Rousseau (Fra) Orange3 
7Francisco Mancebo (Spa) Heraklion Kastro-Murcia1 
8Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP1 
9Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN1 
Mountains classification
1Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP4pts
2Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion UVN4 
3Martial Gene (Fra) Excelsior2 
4Giovani Rousseau (Fra) Orange2 
5William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe1 
6Régis Marechaux (Fra) Gillette Fusion UVN1 
Young rider classification
1Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1186:55:50 
2Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:00:26 
3Tobias Lergenmuller (Ger) Germany0:01:12 
4Adrien Alidor (Fra) Orange0:01:14 
5Dimitri Deliot (Fra) Digicel JCA  
6Yosvangs Rojas (Ven) Vénézuela0:01:27 
7Kérane Barolin (Fra) Club Région Guadeloupe0:01:32 
8Cédric Ramothe (Fra) USL - CRBTP0:02:54 
9Paleme Belgio (Fra) Excelsior0:02:59 
10Alexandre Mercier (Swi) Switzerland0:03:13 
11Yannis Controle (Fra) Association Cycliste du Levant0:03:15 
12Jules Lanclume (Fra) Digicel JCA0:03:21 
13Claudio De Benedictis (Ger) Germany0:03:40 
14Jonas Seubert (Ger) Germany0:03:43 
15Jean-Charles Arethus (Fra) AS Baie-Mahault0:03:52 
16Axel Pillal Lallji (Fra) Union Cycliste du Moule0:04:11 
17Jonas Erzer (Swi) Switzerland0:04:21 
18Lionel Miny (Fra) Digicel JCA0:04:37 
19Cédric Cornelie (Fra) Espoir du Sud0:04:38 
20Julien Lautric (Fra) Vélo Club Saintannais0:04:47 
21Allan Arconte (Fra) AS Police0:04:54 
22Gary Galas (Fra) Association Cycliste du Levant0:04:58 
23Jonathan Louis (Fra) USL - CRBTP0:04:59 
24Jose Payano Acosta (Dom) Dominican Republic0:05:03 
25Dérick Claire (Fra) CSCA0:05:16 
26Cédric Pouvin (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:05:23 
27Livio Albina (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:05:32 
28Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:05:45 
29Edwin Bellet (Fra) Gillette Fusion UVN0:05:51 
30Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion UVN0:05:55 
31Joan Gelasse (Fra) Association Cycliste du Levant0:06:00 
32Kévin Godard (Fra) Club Martinique0:06:09 
33Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand'Case0:06:11 
34Mickaël Albina (Fra) AS Police0:06:16 
35Romain Aubert (Swi) Switzerland0:06:24 
36Carl Legrand (Fra) AS Police0:06:56 
37Adderling Cruz (Dom) Dominican Republic0:07:28 
38Grégory Blondin (Fra) ECO Café Chaulet0:07:45 
39Jean-Marie Poyo (Fra) Vélo Club Grand'Case0:07:59 
40Jimmy Feller (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:08:08 
41Mathieu Jacot (Swi) Switzerland0:08:10 
42Stéphane Lasserre (Fra) UFR Matouba RDA0:08:20 
43Lyautey Venitus (Fra) Club Martinique0:08:28 
44Kévin Guillon (Fra) Vélo Club Trois-Rivières0:08:34 
45Maxence Legrand (Fra) AS Police0:08:38 
46Johan Damase (Fra) Pédale Pointe-Noirienne0:08:58 
47Reliques Lamarre (Fra) Association Cycliste du Levant0:09:46 
48Salvador Guardiola (Spa) Heraklion Kastro-Murcia0:10:16 
49Tobias Ohlenschlager (Ger) Germany0:11:37 
50Teddy Ringuet (Fra) Guyane0:15:34 
51Yannick Claudeon (Fra) Excelsior0:16:02 
52Jonas Weih (Ger) Germany0:17:32 
53Nils Elling (Ger) Germany0:21:55 
54Christophe Boillat (Swi) Switzerland0:22:30 
55Nicolas Mondor (Fra) Espoir du Sud0:25:56 
56Steeve Grandisson (Fra) Vélo Club Saintannais0:32:28 
57Garcia Braulio De Jesus (Dom) Dominican Republic0:33:50 
58Rodrigue Varinas (Fra) UV Marie-Galante0:40:55 
59Eddy Desfontaines (Fra) ECO Café Chaulet0:44:51 
60Marwing Fatier (Fra) Association Cycliste du Levant0:46:11 
61Kévin Belair (Fra) ECO Café Chaulet1:05:15 
Teams classification
1Gwada Bikers 11819:31:04 
2Heraklion Kastro-Murcia0:00:21 
3UFR Matouba RDA0:00:48 
4Gillette Fusion UVN0:00:52 
5Club Région Guadeloupe0:01:07 
6Vénézuela0:01:38 
7Club Martinique0:02:27 
8Digicel JCA0:02:41 
9Orange0:03:02 
10Vélo Club Grand'Case0:04:42 
11AS Baie-Mahault0:04:56 
12Switzerland0:05:05 
13CSCA0:06:13 
14Excelsior0:06:43 
15Dominican Republic  
16Guyane0:06:48 
17Germany0:06:55 
18USL - CRBTP0:07:00 
19Union Cycliste du Moule0:07:29 
20Association Cycliste du Levant0:07:59 
21Vélo Club Trois-Rivières0:08:09 
22Espoir du Sud0:08:31 
23Vélo Club Saint-Martin0:09:46 
24AS Police0:12:44 
25Pédale Pointe-Noirienne0:13:53 
26Puerto Rico0:14:05 
27Vélo Club Saintannais0:19:19 
28UV Marie-Galante0:24:12 
29ECO Café Chaulet1:43:44 
Back to top