Lea, Hammer prevail in elite omniums

Sidic, Unverzagt claim A and B overall

Elite Women Omnium - Flying 200m
1Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:00:12.276 
2Sarah Hammer (USA) OUCH0:00:12.277 
3Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:00:12.376 
4Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:00:12.593 
5Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:00:12.764 
6Pascale Schnider (Swi) Switzerland0:00:12.892 
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:00:13.277 
8Steph Roorda (Can) Incycle0:00:13.487 
9Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:00:14.095 
10Sara Coney (Can) Stevens Racing0:00:14.167 
11Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:00:14.280 
12Rachel Canning (Can) Local Ride0:00:14.966 
Elite Men Omnium - Flying 200m
1Cam Mackinnon (Can) BCIT0:00:11.495 
2Kit Karzen (USA) RTL0:00:11.548 
3Bobby Lea (USA) Hayman0:00:11.612 
4Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:00:11.650 
5James Carney (USA) R&B0:00:11.687 
6Cid Martinez-Arr (Bol)0:00:11.735 
7Zach Bell (Can) Haywood0:00:11.926 
8Jason Allen (NZl) R&B0:00:11.940 
9Daniel Holloway (USA) Saputo0:00:12.006 
10Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:00:12.075 
11Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:00:12.174 
12Ian Moir (USA) Trainer Mic0:00:12.196 
13Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions0:00:12.287 
14Colt Peterson (USA) RTL0:00:12.321 
15Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club0:00:12.326 
16Colby Pearce (USA) Saputo0:00:12.360 
17Mark MacDonald (Can) Continental0:00:12.364 
18Mike Sidic (Can) H&R Block Norco0:00:12.425 
19Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:00:12.442 
20Boris Martin (Can) Escape Velocity/DEVo0:00:12.594 
21Collin Berry (USA) Caps South Shore0:00:12.709 
22Cody Campbell (Can) Continental0:00:12.726 
23Christian Meier (Can) Garmin-Transitions0:00:12.815 
24Jackie Simes (USA) Hayman0:00:12.993 
25Alex Cataford (Can) Pedal0:00:13.048 
26John Walsh (USA) Caps South Shore0:00:13.079 
27Svein Tuft (Can) Haywood0:00:13.275 
B Group - Elimination
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen20pts
2Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis17 
3Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo15 
4Bryan Gallant (Can) Escape Velocity14 
5Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club13 
6Rob Mulder (Can) Steed Cycles12 
7Kevin Macdonald (Can) Steed Cycles11 
8Darcy Reno (Can) Glotman Simpson10 
9Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson9 
10Mike Fellows (Can) Atomic Racing8 
11Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo2 
12Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo2 
13Richard Machhein (Can) Local Ride2 
14John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo2 
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling  
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson  
Elite Women Omnium - Elimination Race
1Sarah Hammer (USA) OUCH  
2Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top  
3Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY12  
4Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club  
5Pascal Schnider (Swi) Switzerland  
6Rachel Canning (Can) Local Ride  
7Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.  
8Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC  
9Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders  
10Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride  
11Sara Coney (Can) Stevens Racing  
DNSSteph Roorda (Can) Incycle  
Elite Men Omnium - Elimination Race Heat 1
1Ryan Aitcheson (Can) Pedal  
2Bobby Lea (USA) Hayman  
3Kyle Buckosky (Can) Team Coastal  
4Collin Berry (USA) Caps South Shore  
5Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club  
6Zach Bell (Can) Haywood  
7Daniel Holloway (USA) Saputo  
8Alex Cataford (Can) Pedal  
9Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions  
10James Carney (USA) R&B  
11Mark MacDonald (Can) Continental  
12Svein Tuft (Can) Haywood  
13Christian Meier (Can) Garmin-Transitions  
DNSCam Mackinnon (Can) BCIT  
Elite Men Omnium - Elimination Race Heat 2
1Kit Karzen (USA) RTL  
2Colby Pearce (USA) Saputo  
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT  
4Mike Sidic (Can) H&R Block Norco  
5Cody Campbell (Can) Continental  
6Danny Heeley (USA) Trainer Mic  
7Cid Martinez-Arr (Bol)  
8Jackie Simes (USA) Hayman  
9Jason Allen (NZl) R&B  
10Ian Moir (USA) Trainer Mic  
11Colt Peterson (USA) RTL  
12Boris Martin (Can) Escape Velocity/DEVo  
13John Walsh (USA) Caps South Shore  
B Group - 40 lap Points Race
1Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club12pts
2Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen10 
3Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis8 
4Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo6 
5Bryan Gallant (Can) Escape Velocity4 
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo2 
7Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson1 
8Rob Mulder (Can) Steed Cycles1 
9Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo  
10Mike Fellows (Can) Atomic Racing  
11John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo  
12Darcy Reno (Can) Glotman Simpson  
13Richard Machhein (Can) Local Ride  
DNFKevin Macdonald (Can) Steed Cycles  
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling  
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson  
Elite Women Omnium - 2km Pursuit
1Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:02:27.235 
2Sarah Hammer (USA) OUCH0:02:29.587 
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:02:34.153 
4Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:02:34.631 
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:02:34.966 
6Pascal Schnider (Swi) Switzerland0:02:37.166 
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:02:38.082 
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:02:49.895 
9Rachel Canning (Can) Local Ride0:02:51.160 
10Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:02:52.536 
11Sara Coney (Can) Stevens Racing0:02:55.517 
DNSSteph Roorda (Can) Incycle  
Elite Men Omnium - 3km Pursuit
1Bobby Lea (USA) Hayman0:03:32.218 
2Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:03:38.500 
3Kit Karzen (USA) RTL0:03:39.409 
4Colby Pearce (USA) Saputo0:03:39.874 
5Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:03:41.046 
6Daniel Holloway (USA) Saputo0:03:43.213 
7Cid Martinez-Arr (Bol)0:03:44.437 
8Cody Campbell (Can) Continental0:03:45.798 
9Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:03:45.886 
10Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:03:45.894 
11Mike Sidic (Can) H&R Block Norco0:03:47.394 
12Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club0:03:47.423 
13Jackie Simes (USA) Hayman0:03:55.236 
14Alex Cataford (Can) Pedal0:03:58.221 
15Collin Berry (USA) Caps South Shore0:04:00.202 
DNSZach Bell (Can) Haywood  
A Group - 40 lap Scratch Race
1Erik Mulder (Can) Steed Cycles20pts
2Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo17 
3Cid Martinez-Arr (Bol)15 
4Kyle Buckosky (Can) Team Coastal14 
5Rob Evans (USA) RHVilla/IAS13 
6Mike Sidic (Can) H&R Block Norco12 
DNSScott Inman (Can) Team Coastal  
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson  
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club  
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org  
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing  
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club  
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution  
B Group - 25 lap Scratch Race
1Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis20pts
2Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen17 
3Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo15 
4John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo14 
5Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo13 
6Bryan Gallant (Can) Escape Velocity12 
7Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo11 
8Rob Mulder (Can) Steed Cycles10 
9Darcy Reno (Can) Glotman Simpson9 
10Richard Machhein (Can) Local Ride8 
DNFMike Fellows (Can) Atomic Racing  
DNFAidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club  
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling  
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson  
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson  
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles  
Elite Women Omnium - 80 lap Points Race
1Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club22pts
2Sarah Hammer (USA) OUCH19 
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top19 
4Pascal Schnider (Swi) Switzerland11 
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY128 
6Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC7 
7Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride  
8Rachel Canning (Can) Local Ride  
9Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.-17 
10Sara Coney (Can) Stevens Racing-20 
11Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders-20 
Elite Men Omnium - 100 lap Points Race
1Colby Pearce (USA) Saputo65pts
2Bobby Lea (USA) Hayman54 
3Kit Karzen (USA) RTL48 
4Jackie Simes (USA) Hayman43 
5Ryan Aitcheson (Can) Pedal33 
6Jacob Schwingboth (Can) BCIT32 
7Cody Campbell (Can) Continental25 
8Daniel Holloway (USA) Saputo5 
9Cid Martinez-Arr (Bol)2 
10Kyle Buckosky (Can) Team Coastal  
11Collin Berry (USA) Caps South Shore  
12Danny Heeley (USA) Trainer Mic-18 
DNFJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club  
DNFMike Sidic (Can) H&R Block Norco  
DNFAlex Cataford (Can) Pedal  
A Group - Antioquena
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco20pts
2Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo17 
3Rob Evans (USA) RHVilla/IAS15 
4Cid Martinez-Arr (Bol)14 
5Erik Mulder (Can) Steed Cycles13 
6Kyle Buckosky (Can) Team Coastal12 
DNSScott Inman (Can) Team Coastal  
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson  
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club  
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org  
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing  
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club  
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution  
B Group - Antioquena
1Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis20pts
2Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo17 
3Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club15 
4Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen14 
5Rob Mulder (Can) Steed Cycles13 
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo12 
7Bryan Gallant (Can) Escape Velocity11 
8Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo10 
9Richard Machhein (Can) Local Ride9 
DNSDarcy Reno (Can) Glotman Simpson  
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling  
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson  
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson  
DNSMike Fellows (Can) Atomic Racing  
DNSJohn Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo  
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles  
A Group - Unknown Distance
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco20pts
2Cid Martinez-Arr (Bol)17 
3Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo15 
4Erik Mulder (Can) Steed Cycles14 
5Kyle Buckosky (Can) Team Coastal13 
6Rob Evans (USA) RHVilla/IAS12 
DNSScott Inman (Can) Team Coastal  
DNSDavid Gillam (Can) Glotman Simpson  
DNSJesse Reams (Can) Evolve Cycling Club  
DNSGuy Tucker (USA) IJM.org  
DNSJoshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing  
DNSDonald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club  
DNSKeith Jones (Can) Garneau Evolution  
B Group - Unknown Distance
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen20pts
2Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo17 
3Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club15 
4Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo14 
5Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis13 
6Bryan Gallant (Can) Escape Velocity12 
7Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo11 
8Richard Machhein (Can) Local Ride10 
9Rob Mulder (Can) Steed Cycles9 
DNSDarcy Reno (Can) Glotman Simpson  
DNSAlex Northey (Can) Wedgewood Cycling  
DNSEmil Marcetta (Can) Glotman Simpson  
DNSBart Ludbrook (Can) Glotman Simpson  
DNSMike Fellows (Can) Atomic Racing  
DNSJohn Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo  
DNSKevin Macdonald (Can) Steed Cycles  
Elite Women Omnium - 500m Time Trial
1Sarah Hammer (USA) OUCH0:00:37.629 
2Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club0:00:37.972 
3Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.0:00:38.276 
4Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top0:00:38.445 
5Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY120:00:38.525 
6Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC0:00:40.121 
7Pascal Schnider (Swi) Switzerland0:00:40.488 
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride0:00:41.033 
9Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders0:00:42.618 
10Sara Coney (Can) Stevens Racing0:00:43.427 
11Rachel Canning (Can) Local Ride0:00:44.791 
Elite Men Omnium - 1000m Time Trial
1Bobby Lea (USA) Hayman0:01:06.711 
2Kit Karzen (USA) RTL0:01:09.760 
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT0:01:10.502 
4Cid Martinez-Arr (Bol)0:01:11.119 
5Ryan Aitcheson (Can) Pedal0:01:12.306 
6Colby Pearce (USA) Saputo0:01:12.800 
7Kyle Buckosky (Can) Team Coastal0:01:16.034 
8Collin Berry (USA) Caps South Shore0:01:18.037 
9Cody Campbell (Can) Continental0:01:19.225 
10Danny Heeley (USA) Trainer Mic0:01:20.401 
DNSJackie Simes (USA) Hayman  
DNSDaniel Holloway (USA) Saputo  
Elite Men Omnium - Final Standings
1Bobby Lea (USA) Hayman9pts
2Kit Karzen (USA) RTL11 
3Jacob Schwingboth (Can) BCIT21 
4Ryan Aitcheson (Can) Pedal24 
5Colby Pearce (USA) Saputo29 
6Cid Martinez-Arr (Bol)33 
7Danny Heeley (USA) Trainer Mic47 
8Kyle Buckosky (Can) Team Coastal49 
9Cody Campbell (Can) Continental51 
10Collin Berry (USA) Caps South Shore59 
Elite Women Omnium - Final Standings
1Sarah Hammer (USA) OUCH8pts
2Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club11 
3Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO To the Top17 
4Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co. TWENTY1222 
5Jennie Reed (USA) Fanatik Bike Co.24 
6Pascal Schnider (Swi) Switzerland28 
7Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC34 
8Jeanann Mckirdy (Can) Locak Ride42 
9Rachel Canning (Can) Local Ride46 
10Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders50 
11Sara Coney (Can) Stevens Racing52 
A Group - Final Standings
1Mike Sidic (Can) H&R Block Norco162pts
2Cid Martinez-Arr (Bol)150 
3Kyle Buckosky (Can) Team Coastal142 
4Rob Evans (USA) RHVilla/IAS137 
5Erik Mulder (Can) Steed Cycles134 
6Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club104 
7Mike Rothengatte (Can) Escape Velocity/DEVo125 
8Keith Jones (Can) Garneau Evolution75 
9David Gillam (Can) Glotman Simpson57 
10Scott Inman (Can) Team Coastal51 
11Joshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing19 
12Donald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club2 
13Guy Tucker (USA) IJM.org2 
B Group - Final Standings
1Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen108pts
2Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis96 
3Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo92 
4Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club70 
5Bryan Gallant (Can) Escape Velocity65 
6Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo56 
7Rob Mulder (Can) Steed Cycles48 
8John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo43 
9Richard Machhein (Can) Local Ride40 
10Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo36 
11Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson32 
12Alex Northey (Can) Wedgewood Cycling26 
13Kevin Macdonald (Can) Steed Cycles23 
14Darcy Reno (Can) Glotman Simpson23 
15Mike Fellows (Can) Atomic Racing19 
16Bart Ludbrook (Can) Glotman Simpson3 
Back to top