Jelly Belly dominates Thailand opener

US team occupies top 6 spots

Full Results
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:06:42 
2Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:02 
3Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:00:07 
4William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:00:12 
5Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:12 
6White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:14 
7Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:18 
8Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:19 
9Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:00:19 
10Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:22 
11Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:22 
12Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:23 
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:00:23 
14David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:00:24 
15Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:00:29 
16Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:00:29 
17Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:30 
18Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:30 
19Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:30 
20Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team0:00:30 
21Hammer Martin (Den) Designabrookers0:00:30 
22Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:32 
23Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:32 
24Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:00:33 
25Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:00:33 
26Jiang Kun (Chn) Max Success Sports0:00:33 
27Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:00:33 
28Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team0:00:33 
29Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:34 
30Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:34 
31Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing0:00:34 
32Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:35 
33Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:35 
34Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:00:36 
35Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN0:00:36 
36Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:00:37 
37Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:37 
38Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team0:00:38 
39Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:00:38 
40Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:39 
41Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:39 
42Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:00:39 
43Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:00:40 
44Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team0:00:40 
45Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing0:00:41 
46Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team0:00:41 
47Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:00:41 
48Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:41 
49Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:42 
50Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:42 
51Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team0:00:42 
52Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:00:43 
53Doyle Rob (Aus) Plan B Racing0:00:44 
54Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:44 
55David John Tonks (GBr) CS Racing0:00:44 
56Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:44 
57Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:00:44 
58Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:00:44 
59Davis Sam (Aus) Plan B Racing0:00:45 
60Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:46 
61Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:47 
62Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:47 
63Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:47 
64Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team0:00:47 
65Parno (Ina) Custom Cycling Club0:00:48 
66Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing0:00:48 
67Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:00:48 
68Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:49 
69Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team0:00:49 
70Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team0:00:49 
71Fredborg Jonas (Den) Designabrookers0:00:50 
72Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:50 
73Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:50 
74Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:00:50 
75Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:50 
76Lauge Mike (Den) Designabrookers0:00:50 
77Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:00:52 
78Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team0:00:52 
79Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:52 
80Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:52 
81Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:00:53 
82Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:54 
83Rasmussen Jack (Den) Designabrookers0:00:54 
84Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team0:00:54 
85Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:00:55 
86Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:55 
87Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:55 
88Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:00:55 
89Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:55 
90Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:57 
91Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN0:00:57 
92Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:57 
93Lilholt Guytan (Den) Designabrookers0:00:58 
94Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:58 
95Wells Elliott (Aus) Plan B Racing0:00:58 
96Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System0:00:59 
97Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:00:59 
98Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:59 
99Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:01:00 
100Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:01:01 
101Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:01:02 
102Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:01:02 
103Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asia0:01:04 
104Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club0:01:05 
105Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:05 
106Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team0:01:05 
107Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:01:07 
108Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:01:08 
109Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:01:08 
110Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asia0:01:08 
111Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:01:08 
112Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:01:09 
113Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:01:09 
114Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:01:09 
115Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team0:01:11 
116Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:01:12 
117Ting Pong Lam (HKg) CS Racing0:01:12 
118Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:01:13 
119Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:14 
120Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:15 
121Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia0:01:16 
122Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN0:01:16 
123Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team0:01:17 
124Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:18 
125Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:24 
126Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:27 
127Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team0:01:29 
General classification after stage 1
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:06:42 
2Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:02 
3Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:00:07 
4William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:00:12 
5Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:12 
6White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:14 
7Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:18 
8Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:19 
9Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:00:19 
10Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:22 
11Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:22 
12Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:23 
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:00:23 
14David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:00:24 
15Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:00:29 
16Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:00:29 
17Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:30 
18Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:30 
19Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:30 
20Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team0:00:30 
21Hammer Martin (Den) Designabrookers0:00:30 
22Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:32 
23Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:32 
24Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:00:33 
25Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:00:33 
26Jiang Kun (Chn) Max Success Sports0:00:33 
27Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:00:33 
28Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team0:00:33 
29Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:34 
30Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:34 
31Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing0:00:34 
32Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:35 
33Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:35 
34Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:00:36 
35Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN0:00:36 
36Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:00:37 
37Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:37 
38Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team0:00:38 
39Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:00:38 
40Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:39 
41Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:39 
42Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:00:39 
43Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:00:40 
44Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team0:00:40 
45Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing0:00:41 
46Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team0:00:41 
47Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:00:41 
48Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:41 
49Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:42 
50Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:42 
51Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team0:00:42 
52Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:00:43 
53Doyle Rob (Aus) Plan B Racing0:00:44 
54Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:44 
55David John Tonks (GBr) CS Racing0:00:44 
56Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:44 
57Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:00:44 
58Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:00:44 
59Davis Sam (Aus) Plan B Racing0:00:45 
60Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:46 
61Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:47 
62Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:47 
63Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:47 
64Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team0:00:47 
65Parno (Ina) Custom Cycling Club0:00:48 
66Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing0:00:48 
67Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:00:48 
68Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:49 
69Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team0:00:49 
70Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team0:00:49 
71Fredborg Jonas (Den) Designabrookers0:00:50 
72Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:50 
73Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:50 
74Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:00:50 
75Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:50 
76Lauge Mike (Den) Designabrookers0:00:50 
77Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:00:52 
78Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team0:00:52 
79Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:52 
80Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:52 
81Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:00:53 
82Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:54 
83Rasmussen Jack (Den) Designabrookers0:00:54 
84Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team0:00:54 
85Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:00:55 
86Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:55 
87Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:55 
88Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:00:55 
89Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:55 
90Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:57 
91Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN0:00:57 
92Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:57 
93Lilholt Guytan (Den) Designabrookers0:00:58 
94Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:58 
95Wells Elliott (Aus) Plan B Racing0:00:58 
96Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System0:00:59 
97Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:00:59 
98Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:59 
99Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:01:00 
100Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:01:01 
101Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:01:02 
102Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:01:02 
103Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asia0:01:04 
104Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club0:01:05 
105Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:05 
106Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team0:01:05 
107Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:01:07 
108Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:01:08 
109Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:01:08 
110Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asia0:01:08 
111Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:01:08 
112Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:01:09 
113Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:01:09 
114Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:01:09 
115Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team0:01:11 
116Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:01:12 
117Ting Pong Lam (HKg) CS Racing0:01:12 
118Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:01:13 
119Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:14 
120Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:15 
121Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia0:01:16 
122Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN0:01:16 
123Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team0:01:17 
124Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:18 
125Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:24 
126Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team0:01:27 
127Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team0:01:29 
Points classification
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda16pts
2Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda14 
3Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda13 
4William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda12 
5Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda11 
6White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team10 
7Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System9 
8Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team8 
9Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia7 
10Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies6 
11Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies5 
12Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System4 
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN3 
14David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team2 
15Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing1 
Teams classification
1Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:20:14 
2Medscheme Cycling Team (MCT)0:00:54 
3CKT TMIT - Champion System (CKT)0:01:02 
4Kelly Benefit Strategies (KBS)0:01:09 
5Shimano Racing Team (SMN)0:01:23 
6Champion System - Max Success Pro Cycling Team (0:01:33 
7Thailand National Team (THA)0:01:38 
8Cycling Team CCN (CCN)0:01:45 
9Giant Asia Racing (GNT)0:01:46 
10Vali ASR Kerman Team (VAK)0:01:47 
11Plan B Racing (PBR)0:01:52 
12Bridgestone Anchor (BGT)0:01:55 
13Japan National Team (JPN)0:01:57 
14Aisan Racing Team (AIS)0:01:59 
15Uzbekistan National Team (UZB)0:02:00 
16Malaysia National Team (MAS)  
17Marco Polo Cycling Team (MPC)  
18Designabrookers (DSB)0:02:01 
19Kazakhstan National Team (KAZ)0:02:08 
20CS Racing (CSR)0:02:11 
21Vietnam National Team (VIE)0:02:13 
22Custom Cycling Club (CCC)0:02:16 
23Mongolia National Team (MGL)0:02:19 
24Fuji Asia (FUJ)0:02:23 
25Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:02:33 
267-Eleven Racing Team (CRT)0:02:53 
Back to top