Shinichi shines in extreme heat to take stage 1

Japanese rider gives Terengganu opening honours

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team3:50:38 
2Michael Torckler (Nzl) Pure Black Racing Team  
3Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
4Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Uzbekistan Suren Team  
5Andrey Mizurov (Kaz) Rts Racing Team  
6Timo Scholz (Ger) Ccn Cycling Team0:00:18 
7Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
8Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:48 
9Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia Development Team  
10Jai Crawford (Aus) Rts Racing Team  
11Louis Crosby (Nzl) Pure Black Racing Team  
12Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Terengganu  
13Sergey Kuzmin (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
14Valeriy Kobzarenko (Ukr) Uzbekistan Suren Team  
15Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan  
16Lee Rodgers (Gbr) Rts Racing Team  
17Kelvin John T Mendoza (Phi) Team Lbc Cycling  
18Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
19Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan  
20Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
21Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan  
22Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers0:01:19 
23Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:07:49 
24Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:10 
25Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
26Mohd Salahuddin Mat Saman (Mas) Royal Malaysian Police0:10:20 
27Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:26 
28Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Royal Malaysian Police  
29Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team  
30Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
31George Luis Oconer (Phi) Team Lbc Cycling0:10:30 
32Ivan Chernyavskiy (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation0:10:33 
33Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Malaysian Armed Forces0:13:06 
34Mark Julius S. Bonzo (Phi) Team Lbc Cycling  
35Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice  
36Ahmad Fallanie Ali (Mas) Kuala Lumpur0:13:32 
37Mohammad Nurhaimin Awang (Bru) Ccn Cycling Team0:14:35 
38Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Terengganu0:14:45 
39Mohamad Harif Murlis (Mas) Terengganu  
40Muhammad Faiz Izzuddin Omar (Mas) Selangor  
41Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
42Suhardi Hassan (Mas) Kuala Lumpur  
43Mohammed Razif Salleh (Mas) Kuala Lumpur  
44Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice  
45Ahmad Huzairi Abu Bakar (Mas) Royal Malaysian Police  
46Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
47Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
48Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
49Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
50Thomas Robinson (Aus) Genesys Wealth Advisers  
51Ali Shahbana Agung (Ina) Putra Perjuangan  
52Wan Syazwan Afiq Wan Shahril Anwar (Mas) Malaysia Development Team  
53Wan Mohamed Najmee Wan Mohammed (Mas) Kuala Lumpur  
54John Gerald Mendoza (Phi) Team Lbc Cycling  
55Ilya Chaplygin (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
56Mohammad Akmal Amrun (Mas) Selangor  
57Wei Kei Chang (Tpe) Rts Racing Team  
58Jemico Brioso (Phi) Team Lbc Cycling  
59Abdul Azim Abdul Latif (Mas) Selangor  
60Khairul Azhar (Mas) Kedah  
61Jay Bob P Pagnanawon (Phi) Team Lbc Cycling  
62Mohd Fakhruddin Daud (Mas) Malaysia Development Team  
63Lex Nederlof (Ned) Ccn Cycling Team  
64Jin Cheng Hoh (Mas) Kuala Lumpur  
65Muhammad Hazwan Azmen (Mas) Selangor  
66Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Selangor  
67Volodymyr Starchyk (Ukr) Uzbekistan Suren Team  
68Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Royal Malaysian Police  
69Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
70Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
71Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers  
72Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
73Robert Gitelis (Usa) Ccn Cycling Team  
74Amirul Anuar Jafri (Mas) Negeri Sembilan  
75Che Ku Mohd Wafiuddin Che Ku Zuki (Mas) Terengganu  
76Muhammad Raihan Abd Aziz (Bru) Ccn Cycling Team  
77Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers  
78Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
79Mohd Shahrul Nizam Che Samsudin (Mas) Malaysian Armed Forces  
80Fito Bako Prilanji (Ina) Ccn Cycling Team  
81Suherman Heryadi (Ina) Putra Perjuangan  
82Mohd Fahmi Irfan M. Zailani (Mas) Terengganu  
83Shem Rodger (Nzl) Pure Black Racing Team  
84Joel Pearson (Aus) Genesys Wealth Advisers  
85Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces  
86Roman Van Uden (Nzl) Pure Black Racing Team  
87Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces  
88Weng Kin Thum (Mas) Kuala Lumpur  
89James Williamson (Nzl) Pure Black Racing Team  
90Amirul Aswandi Amran (Mas) Malaysian Armed Forces  
91Alex Coutts (Gbr) Rts Racing Team  
92Mohammad Al Ghazali Ab Hamid (Mas) Malaysia Development Team  
93Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Terengganu0:15:00 
94Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:15:03 
95Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia Development Team0:15:07 
96Nicholas Sanderson (Aus) Genesys Wealth Advisers0:15:19 
97Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:15:28 
 Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
 Shamsul Firdaus Shahidan (Mas) Pahang  
 Mohamad Saiful Asmawi Mohamad Noor (Mas) Kedah  
 Shaiful Ahmad (Mas) Kedah  
 Mohd Faisal Mohd Noor (Mas) Kedah  
 Mohamad Faris Abdul Razak (Mas) Royal Malaysian Police  
 Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
 Anuar Manan (Mas) Malaysia Development Team  
 Hamdan Hamidun (Mas) Selangor  
 Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Pahang  
 Muhammad Syahriwan Mohd Shari (Mas) Negeri Sembilan  
 Mohamad Ayub Mohd Radzi (Mas) Kedah  
DNFFadzli Ridzal Mohd Nawawi (Mas) Malaysian Armed Forces  
DNFMohammad Faizul Hafiz Adenan (Mas) Royal Malaysian Police  
DNFMohamad Zul Ashraf Zamlan (Mas) Kedah  
DNFJeoffrey Jerry Jemie (Mas) Negeri Sembilan  
DNFMohamad Amin Mat Radzi (Mas) Pahang  
DNFMuhamad Saifullah Jamal Alias (Mas) Pahang  
DNFMohamad Faris Moher Affendy (Mas) Pahang  
DNFMuhammad Izad Idrus (Mas) Pahang  
General classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team3:50:38 
2Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
3Andrey Mizurov (Kaz) Rts Racing Team  
4Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan Suren Team0:00:18 
5Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:48 
6Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia Development Team  
7Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Terengganu  
8Sergey Kuzmin (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
9Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan  
10Kelvin John T Mendoza (Phi) Team Lbc Cycling  
11Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
12Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan  
13Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
14Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan  
15Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:07:49 
16Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:10 
17Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
18Mohd Salahuddin Mat Saman (Mas) Royal Malaysian Police0:10:20 
19Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:26 
20Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Royal Malaysian Police  
21Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team  
22Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
23George Luis Oconer (Phi) Team Lbc Cycling0:10:30 
24Ivan Chernyavskiy (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation0:10:33 
25Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Malaysian Armed Forces0:13:06 
26Mark Julius S. Bonzo (Phi) Team Lbc Cycling  
27Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice  
28Ahmad Fallanie Ali (Mas) Kuala Lumpur0:13:32 
29Mohammad Nurhaimin Awang (Bru) Ccn Cycling Team0:14:35 
30Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Terengganu0:14:45 
31Mohamad Harif Murlis (Mas) Terengganu  
32Muhammad Faiz Izzuddin Omar (Mas) Selangor  
33Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
34Suhardi Hassan (Mas) Kuala Lumpur  
35Mohammed Razif Salleh (Mas) Kuala Lumpur  
36Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice  
37Ahmad Huzairi Abu Bakar (Mas) Royal Malaysian Police  
38Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
39Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
40Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
41Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
42Ali Shahbana Agung (Ina) Putra Perjuangan  
43Wan Syazwan Afiq Wan Shahril Anwar (Mas) Malaysia Development Team  
44Wan Mohamed Najmee Wan Mohammed (Mas) Kuala Lumpur  
45John Gerald Mendoza (Phi) Team Lbc Cycling  
46Ilya Chaplygin (Kaz) Kazakhstan Cycling Federation  
47Mohammad Akmal Amrun (Mas) Selangor  
48Wei Kei Chang (Tpe) Rts Racing Team  
49Jemico Brioso (Phi) Team Lbc Cycling  
50Abdul Azim Abdul Latif (Mas) Selangor  
51Khairul Azhar (Mas) Kedah  
52Jay Bob P Pagnanawon (Phi) Team Lbc Cycling  
53Mohd Fakhruddin Daud (Mas) Malaysia Development Team  
54Jin Cheng Hoh (Mas) Kuala Lumpur  
55Muhammad Hazwan Azmen (Mas) Selangor  
56Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Selangor  
57Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Royal Malaysian Police  
58Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
59Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
60Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
61Amirul Anuar Jafri (Mas) Negeri Sembilan  
62Che Ku Mohd Wafiuddin Che Ku Zuki (Mas) Terengganu  
63Muhammad Raihan Abd Aziz (Bru) Ccn Cycling Team  
64Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
65Mohd Shahrul Nizam Che Samsudin (Mas) Malaysian Armed Forces  
66Fito Bako Prilanji (Ina) Ccn Cycling Team  
67Suherman Heryadi (Ina) Putra Perjuangan  
68Mohd Fahmi Irfan M. Zailani (Mas) Terengganu  
69Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces  
70Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces  
71Weng Kin Thum (Mas) Kuala Lumpur  
72Amirul Aswandi Amran (Mas) Malaysian Armed Forces  
73Mohammad Al Ghazali Ab Hamid (Mas) Malaysia Development Team  
74Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Terengganu0:15:00 
75Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:15:03 
76Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia Development Team0:15:07 
77Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:15:28 
Back to top