Brzežna-Bentkowska wins stage 3 in Visalaje

Van Dijk remains in leader's jersey

Full Results
1Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun1:43:42 
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon  
3Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team  
4Natalia Boyarskaya (Rus) Russia  
5Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon  
6Alena Amialiusik (Blr) BePink  
7Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling  
8Tatiana Antoshina (Rus) Russia  
9Ingrid Lorvik (Nor) Norway0:00:04 
10Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox  
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team  
12Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar  
13Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:00:10 
14Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet  
15Svetlana Stolbova (Rus) Russia0:00:14 
16Katarzy Niewiadoma (Pol) Pacific Torun  
17Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling  
18Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon  
19Anouska Koster (Ger) Team Futurumshop  
20Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon  
21Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine  
22Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo  
23Irina Molicheva (Rus) Russia  
24Madelene Olsson (Swe) Cramo Go:Green0:00:20 
25Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo  
26Sarah Rijkes (Aut) Squadra Scappatella0:00:24 
27Eline Brustad (Nor) Norway  
28Dalia Muccioli (Ita) BePink  
29Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas  
30Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini-Rox  
31Polona Batagelj (Slo) E.Leclerc-Klub Polet  
32Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas  
33Olena Sharha (Ukr) Ukraine  
34Eugenia Bujak (Pol) Regional Polish Team  
35Martyna Klekot (Pol) Pacific Torun  
36Daniela Pintarelli (Aut) Squadra Scappatella  
37Susana Zorzi (Ita) Faren-Let's Go Finland Team  
38Martina Ritter (Aut) Team Stuttgart  
39Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop  
40Anna Potokina (Rus) Russia  
41Emilie Moberg (Nor) Norway  
42Karolin Garczynska (Pol) Poland0:00:32 
43Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine  
44Olga Wasiuk (Pol) Mayday Team Start Lublin  
45Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo0:00:37 
46Natalia Milenik (Pol) Poland  
47Anna Nahirna (Ukr) Ukraine  
48Jutta Stienen (Swi) Racing Students  
49Marina Likhanova (Rus) Russia  
50Ewelina Szybiak (Pol) Mayday Team Start Lublin0:00:47 
51Vibeke Dybwad (Nor) Norway  
52Martina Zwick (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog  
53Mieke Kroger (Ger) Team Futurumshop  
54Špela Kern (Slo) E.Leclerc-Klub Polet  
55Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling  
56Martina Thomasson (Swe) Cramo Go:Green  
57Elena Bocharnikova (Rus) RusVelo  
58Denisa Bartošová (Cze) Czech Republic  
59Emilie Aubry (Swi) Bigla Cycling  
60Theres Klein (Ger) Maxx-Solar0:00:56 
61Jessica Kihlbom (Swe) Cramo Go:Green0:01:00 
62Kinga Urbaš (Pol) Mayday Team Start Lublin  
63Janine Van Der Meer (Ned) Team Futurumshop  
64Patricia Schwager (Swi) Faren-Let's Go Finland Team  
65Sara Mustonen (Swe) Faren-Let's Go Finland Team  
66Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team  
67Silvia Valsecchi (Ita) BePink  
68Martina Ružicková (Cze) Pasta Zara-Cogeas  
69Luisa Beck (Ger) Maxx-Solar0:01:10 
70Pavlína Šulcová (Cze) Czech Republic  
71Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop  
72Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo  
73Lisa Küllmer (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog  
74Melanie Wotsch (Ger) Maxx-Solar  
75Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukraine0:01:14 
76Esther Fennel (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:01:19 
77Aleksandra Kardas (Pol) Poland0:01:23 
78Stefanie Paul (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:01:26 
79Paulina Guz (Pol) Poland0:01:29 
80Kathrin Hammes (Ger) Racing Students0:01:32 
81Lisa Fischer (Ger) Maxx-Solar0:01:34 
82Daniela Gass (Aut) Squadra Scappatella  
83Monika Kopinska (Pol) Poland0:01:41 
84Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic  
85Irena Berková (Cze) Czech Republic0:01:52 
86Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon  
87Milda Jankauskaite (Ltu) Lithuania0:01:59 
88Maria Mishina (Rus) RusVelo0:02:01 
89Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas  
90Alexandra Nessmar (Swe) Cramo Go:Green  
91Ronja Köckerling (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog  
92Steffi Meizer (Ger) Racing Students0:02:08 
93Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling  
94Paula Gorycka (Pol) Mayday Team Start Lublin0:02:13 
95Barbara Benko (Hun) Mix CK Epic Dohnany  
96Annabell Öschger (Ger) Team Stuttgart0:02:22 
97Alenka Novak (Slo) E.Leclerc-Klub Polet  
98Andrea Buchel (Swi) Racing Students0:02:38 
99Edyta Jasinska (Pol) Regional Polish Team  
100Katarzyna Wilkos (Pol) Pacific Torun  
101Karolin Karasiewicz (Pol) Regional Polish Team  
102Mónika Király (Hun) Squadra Scappatella0:02:44 
103Natalia Morytko (Pol) Regional Polish Team0:02:47 
104Verena Eberhardt (Aut) Bigla Cycling  
105Natalia Rutkowska (Pol) Regional Polish Team0:02:51 
106Azzura D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox  
107Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:03:02 
108Žavinta Titenyte (Ltu) Lithuania0:03:21 
109Monika Brzežna (Pol) Pacific Torun  
110Malgorzata Wojtyra (Pol) BePink0:03:46 
111Ajda Opeka (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:56 
112Ariane Horbach (Ger) Racing Students  
113Lucie Záleská (Cze) Czech Republic  
114Hana Kolárová (Cze) Czech MIX Team0:04:15 
115Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:04:23 
116Ellen Heiny (Ger) Racing Students0:04:27 
117Monika Krawczyk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:38 
118Elena Eggl (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:05:04 
119Kristina Norvaišaite (Ltu) Lithuania0:05:27 
120Katsiaryna Barazna (Blr) S.C. Michela Fanini-Rox  
121Pia Weber (Ger) Team Stuttgart0:06:55 
122Livia Hanesová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:07:32 
123Zuzana Vojtášová (Svk) Mix CK Epic Dohnany  
124Sabina Napieralska (Pol) Regional Polish Team0:08:49 
125Jurgita Kibiliunaite (Ltu) Lithuania0:09:51 
126Alisabeth Reiner (Aut) Squadra Scappatella0:10:19 
127Elisabeth Sveum (Nor) Norway0:12:49 
128Agné Šilinité (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:13:57 
129Sona Vlachová (Cze) Czech MIX Team0:14:25 
130Daniela Levi (Isr) BePink  
131Monika Kadlecová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:14:35 
132Monika Simonová (Cze) Czech MIX Team0:14:40 
133Božena Kucerová (Cze) Czech MIX Team0:14:44 
134Veronika Kotalová (Cze) Czech MIX Team  
135Heike Noever (Ger) Team Stuttgart0:15:28 
DNFGunda Häussler (Ger) Team Stuttgart  
Points
1Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun25pts
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon20 
3Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team16 
4Natalia Boyarskaya (Rus) Russia14 
5Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon12 
6Alena Amialiusik (Blr) BePink10 
7Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling9 
8Tatiana Antoshina (Rus) Russia8 
9Ingrid Lorvik (Nor) Norway7 
10Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox6 
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team5 
12Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar4 
13Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine3 
14Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet2 
15Svetlana Stolbova (Rus) Russia1 
Teams
1Specialized-lululemon5:11:20 
2Russia  
3Faren-Let's Go Finland Team0:00:14 
4Pacific Torun0:00:24 
5Ukraine0:00:34 
6Norway0:00:38 
7Bigla Cycling0:00:47 
8RusVelo0:00:57 
9E.Leclerc-Klub Polet0:01:07 
10BePink0:01:10 
11Team Futurumshop0:01:11 
12Pasta Zara-Cogeas0:01:34 
13Cramo Go:Green0:01:53 
14Maxx-Solar0:01:56 
15Mayday Team Start Lublin0:02:05 
16Squadra Scappatella0:02:08 
17Poland0:02:18 
18Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:03:02 
19S.C. Michela Fanini-Rox0:03:05 
20Czech Republic0:03:24 
21Racing Students0:04:03 
22Regional Polish Team0:05:26 
23Team Stuttgart0:09:27 
24Lithuania0:10:33 
25Mix CK Epic Dohnany0:17:03 
26Czech MIX Team0:33:06 
General classification after stage 3
1Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon4:57:33 
2Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon0:00:28 
3Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling0:00:54 
4Alena Amialiusik (Blr) BePink0:01:02 
5Tatiana Antoshina (Rus) Russia0:01:03 
6Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon0:01:06 
7Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon0:01:15 
8Natalia Boyarskaya (Rus) Russia0:01:22 
9Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo0:01:36 
10Martina Ritter (Aut) Team Stuttgart0:01:48 
11Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox0:01:56 
12Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:02:02 
13Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling0:02:04 
14Irina Molicheva (Rus) Russia0:02:10 
15Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo0:02:14 
16Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar  
17Anouska Koster (Ger) Team Futurumshop0:02:15 
18Silvia Valsecchi (Ita) BePink0:02:16 
19Eugenia Bujak (Pol) Regional Polish Team0:02:23 
20Mieke Kroger (Ger) Team Futurumshop0:02:26 
21Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team0:02:27 
22Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop0:02:29 
23Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:02:30 
24Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun0:02:32 
25Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:02:46 
26Patricia Schwager (Swi) Faren-Let's Go Finland Team0:02:47 
27Martyna Klekot (Pol) Pacific Torun0:02:53 
28Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini-Rox0:02:56 
29Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling0:02:58 
30Esther Fennel (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:02:59 
31Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:01 
32Jutta Stienen (Swi) Racing Students0:03:04 
33Madelene Olsson (Swe) Cramo Go:Green  
34Pavlína Šulcová (Cze) Czech Republic0:03:05 
35Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas  
36Svetlana Stolbova (Rus) Russia0:03:07 
37Karolin Garczynska (Pol) Poland0:03:08 
38Elena Bocharnikova (Rus) RusVelo  
39Dalia Muccioli (Ita) BePink0:03:10 
40Polona Batagelj (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:11 
41Olga Wasiuk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:03:14 
42Katarzy Niewiadoma (Pol) Pacific Torun0:03:16 
43Daniela Pintarelli (Aut) Squadra Scappatella0:03:18 
44Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:03:22 
45Olena Sharha (Ukr) Ukraine0:03:24 
46Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo0:03:25 
47Susana Zorzi (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:03:35 
48Maria Mishina (Rus) RusVelo0:03:37 
49Emilie Aubry (Swi) Bigla Cycling0:03:38 
51Anna Nahirna (Ukr) Ukraine0:03:44 
52Martina Thomasson (Swe) Cramo Go:Green  
53Martina Ružicková (Cze) Pasta Zara-Cogeas0:03:47 
54Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon0:03:51 
55Marina Likhanova (Rus) Russia0:03:56 
50Emilie Moberg (Nor) Norway0:03:20 
56Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo0:03:57 
57Lisa Fischer (Ger) Maxx-Solar  
58Anna Potokina (Rus) Russia0:03:58 
59Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine0:04:06 
60Ingrid Lorvik (Nor) Norway  
61Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine0:04:07 
63Natalia Milenik (Pol) Poland0:04:08 
64Melanie Wotsch (Ger) Maxx-Solar0:04:15 
65Martina Zwick (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:04:18 
66Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop0:04:19 
62Sara Mustonen (Swe) Faren-Let's Go Finland Team0:03:50 
67Eline Brustad (Nor) Norway0:04:27 
68Sarah Rijkes (Aut) Squadra Scappatella0:04:33 
69Kinga Urbaš (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:39 
70Paulina Guz (Pol) Poland0:04:41 
71Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic  
72Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukraine0:04:42 
73Stefanie Paul (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog  
74Janine Van Der Meer (Ned) Team Futurumshop  
75Paula Gorycka (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:43 
76Theres Klein (Ger) Maxx-Solar0:04:46 
77Vibeke Dybwad (Nor) Norway0:04:48 
78Kathrin Hammes (Ger) Racing Students0:04:49 
79Špela Kern (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:04:54 
80Edyta Jasinska (Pol) Regional Polish Team0:04:55 
81Denisa Bartošová (Cze) Czech Republic0:04:59 
82Irena Berková (Cze) Czech Republic0:05:10 
83Alenka Novak (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:05:15 
84Jessica Kihlbom (Swe) Cramo Go:Green0:05:22 
85Luisa Beck (Ger) Maxx-Solar0:05:23 
86Natalia Rutkowska (Pol) Regional Polish Team0:05:25 
87Steffi Meizer (Ger) Racing Students0:05:32 
88Monika Kopinska (Pol) Poland0:05:42 
89Alexandra Nessmar (Swe) Cramo Go:Green0:05:43 
90Milda Jankauskaite (Ltu) Lithuania0:05:44 
91Daniela Gass (Aut) Squadra Scappatella0:05:57 
92Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:06:05 
93Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:06:08 
94Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling0:06:25 
95Barbara Benko (Hun) Mix CK Epic Dohnany0:06:34 
96Monika Brzežna (Pol) Pacific Torun0:07:05 
97Annabell Öschger (Ger) Team Stuttgart  
98Mónika Király (Hun) Squadra Scappatella0:07:18 
99Ajda Opeka (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:08:05 
100Katsiaryna Barazna (Blr) S.C. Michela Fanini-Rox0:08:14 
101Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:09:14 
102Lisa Küllmer (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:09:59 
103Aleksandra Kardas (Pol) Poland0:11:04 
104Andrea Buchel (Swi) Racing Students0:11:58 
105Katarzyna Wilkos (Pol) Pacific Torun0:12:00 
106Malgorzata Wojtyra (Pol) BePink0:12:59 
107Lucie Záleská (Cze) Czech Republic0:13:11 
108Ellen Heiny (Ger) Racing Students0:14:38 
109Hana Kolárová (Cze) Czech MIX Team0:14:47 
110Agné Šilinité (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:18:14 
111Ronja Köckerling (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:19:52 
112Alisabeth Reiner (Aut) Squadra Scappatella0:20:36 
113Natalia Morytko (Pol) Regional Polish Team0:20:48 
114Karolin Karasiewicz (Pol) Regional Polish Team0:21:06 
115Žavinta Titenyte (Ltu) Lithuania0:21:51 
116Verena Eberhardt (Aut) Bigla Cycling0:22:06 
117Azzura D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:22:29 
118Monika Krawczyk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:23:12 
119Ariane Horbach (Ger) Racing Students0:24:01 
120Ewelina Szybiak (Pol) Mayday Team Start Lublin0:24:47 
121Daniela Levi (Isr) BePink0:26:40 
122Pia Weber (Ger) Team Stuttgart0:27:05 
123Zuzana Vojtášová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:27:53 
124Elena Eggl (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:28:33 
125Kristina Norvaišaite (Ltu) Lithuania0:30:10 
126Livia Hanesová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:31:53 
127Elisabeth Sveum (Nor) Norway0:32:22 
128Sabina Napieralska (Pol) Regional Polish Team0:34:17 
129Jurgita Kibiliunaite (Ltu) Lithuania0:35:55 
130Monika Kadlecová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:38:31 
131Heike Noever (Ger) Team Stuttgart0:39:25 
132Sona Vlachová (Cze) Czech MIX Team0:39:45 
133Božena Kucerová (Cze) Czech MIX Team0:39:46 
134Monika Simonová (Cze) Czech MIX Team0:39:47 
135Veronika Kotalová (Cze) Czech MIX Team0:40:33 
Points classification
1Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon50pts
2Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon46 
3Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun34 
4Alena Amialiusik (Blr) BePink31 
5Tatiana Antoshina (Rus) Russia22 
6Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon18 
7Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team18 
8Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling16 
9Natalia Boyarskaya (Rus) Russia16 
10Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon15 
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team15 
12Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo13 
13Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox9 
14Ingrid Lorvik (Nor) Norway7 
15Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team6 
16Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas5 
17Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling4 
18Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar4 
19Silvia Valsecchi (Ita) BePink3 
20Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine3 
21Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet2 
22Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine1 
23Svetlana Stolbova (Rus) Russia1 
Mountains classification
1Alena Amialiusik (Blr) BePink14pts
2Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet11 
3Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar9 
4Olena Sharha (Ukr) Ukraine5 
5Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine5 
6Marina Likhanova (Rus) Russia5 
7Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon3 
8Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling3 
9Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon2 
10Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling2 
11Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon1 
Teams classification
1Specialized-lululemon14:54:26 
2Russia0:02:47 
3Bigla Cycling0:04:04 
4RusVelo0:04:13 
5BePink0:04:39 
6Faren-Let's Go Finland Team0:05:13 
7Team Futurumshop0:05:23 
8Pacific Torun0:07:00 
9Pasta Zara-Cogeas0:07:08 
10Ukraine0:07:25 
11Maxx-Solar0:08:01 
12E.Leclerc-Klub Polet0:08:05 
13S.C. Michela Fanini-Rox0:08:43 
14Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:09:02 
15Mayday Team Start Lublin0:09:08 
16Cramo Go:Green0:09:35 
17Czech Republic0:09:51 
18Poland0:10:04 
19Norway0:10:05 
20Regional Polish Team0:10:43 
21Squadra Scappatella0:10:51 
22Racing Students0:11:38 
23Team Stuttgart0:31:51 
24Lithuania0:49:40 
25Mix CK Epic Dohnany1:03:20 
26Czech MIX Team1:16:09 
Back to top