TechPowered By

More tech

White wins Glencoe Grand Prix

By:
Cycling News

Cueli, Canevari on podium

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 2:01:05  
2 David Cueli (The 706 Project)    
3 Anthony Canevari (Athlete Octane)    
4 Guido Palma (JAMIS SUTTER HOME) 0:00:02  
5 Daniel Holloway (Athlete Octane Cycling) 0:01:02  
6 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    
7 Martyn Irvine (Irl) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    
8 Chad Burdzilauskas (Texas Roadhouse Cycling Team)    
9 Andrew Dahlheim    
10 David Guttenplan (SeaSucker Guttenplan Coaching) 0:01:03  
11 Frank Travieso (Team United Healthcare Georgia7)    
12 Isaac Howe    
13 Alexander Ray (HINCAPIE DEVO)    
14 Thomas Brown 0:01:04  
15 Rafael A. Meran (CRCAFOUNDATION)    
16 Orlando Garibay (Incycle-Predator Components Eli)    
17 Brandon Feehery    
18 Evan Murphy (Foundation)    
19 Cole House (Intelligentsia Coffee) 0:01:05  
20 Tyler Coplea (Gateway Harley-Davidson)    
21 Mac Brennan (BISSELL-ABG-GIANT)    
22 Camilo Ulloa    
23 Devin Clark (Athlete Octane Cycling)    
24 Stephan Hirsch (BissellABG Cycling Club) 0:01:06  
25 Chad Hartley 0:01:07  
26 Matt Moosa (Stan's NoTubes Pb Proferrin)    
27 Andrew Scarano (Team United Healthcare Georgia7)    
28 Benjamin Renkema (Stan's NoTubes Pb Proferrin) 0:01:08  
29 Brad Neagos (BISSELL-ABG-GIANT)    
30 Rahsaan Bahati (Bahati-WTR)    
31 Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:01:10  
32 David Reyes (Stan's NoTubes Pb Proferrin) 0:01:12  
33 Kyle Perry (Texas Roadhouse Cycling Team) 0:01:13  
34 Dennis Ramirez (Gateway Harley-Davidson)    
35 Jacob Mueller (Stan's NoTubes Pb Proferrin)    
36 Dustin Morici (EGO pb Sammy\'s Bikes) 0:01:14  
37 Thomas Gibbons    
38 Aaron Beebe (BISSELL-ABG-GIANT)    
39 Edward Kim (Gateway Harley-Davidson)    
40 Diego Garavito 0:01:15  
41 Michael Pincus    
42 Richard Stuart (Texas Roadhouse Cycling Team)    
43 Alexander Voitik (EGO pb Sammy\'s Bikes)    
44 Ryan O'boyle (xXx Racing) 0:01:16  
45 Thomas Schubert (Team Upland Brewing - Soma Coff)    
46 Chase Goldstein (Stan's NoTubes Pb Proferrin)    
47 Matthew Light (Racing For Riley) 0:01:17  
48 Kevin Mullervy 0:01:18  
49 Adam York (WAS Labs Cycling) 0:01:19  
50 Doug Fagan (Team Upland Brewing - Soma Coff) 0:01:21  
51 Joshua Johnson (Gateway Harley-Davidson) 0:01:22  
52 Charles (Joe) Eldridge    
53 Spencer Oswald    
54 John Woods (Team Upland Brewing - Soma Coff)    
55 Tim Savre (Mitsubishi LaserGrand Performan)    
56 Demis Aleman (JAMIS SUTTER HOME) 0:01:23  
57 Neil Bezdek (Foundation)    
58 Brian Ellison (Mitsubishi LaserGrand Performan) 0:01:24  
59 Jacob Arnold (INCYCLE-PREDATOR COMPONENTS) 0:01:26  
60 Brendan Cornett (Team United Healthcare Georgia7) 0:01:58  
61 Anthony Olson (Mitsubishi LaserGrand Performan) 0:02:49  
DNF Geron Williams (Foundation)    
DNF Hector Fabian Aguilar Figueira (EDA Contractor)    
DNF Andres Alzate Escobar (CHAMPION SYSTEM - STAN'S NOTUBE)    
DNF Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    
DNF Justin Williams    
DNF Adam Leibovitz    
DNF Drew Christopher (Primal - Audi Denver)    
DNF Michael Chauner    
DNF Conor Mullervy    
DNF Joshua Johnson (BISSELL-ABG-GIANT)    
DNF Robert White (Athlete Octane Cycling)    
DNF Benjamin Dilley (USA) Team Novo Nordisk    
DNF Ruud Cremers (Ned) Team Novo Nordisk    
DNF Andrew Buntz (Credite Velo - Trek)    
DNF Justin Stuart Morris (Aus) Team Novo Nordisk    
DNF Tanner Hurst (Team Upland Brewing - Soma Coff)    
DNF Cory Williams (KHS-Maxxis-JAKROO)    
DNF Jos Chalmers (Marian University)    
DNF William Rekemeyer (Credite Velo - Trek)    
DNF Ross White (Credite Velo - Trek)    
DNF Chris Moore (EGO pb Sammy\'s Bikes)    
DNF Brian Hill (Stan's NoTubes Pb Proferrin)    
DNF Dylan Knutson (Mitsubishi LaserGrand Performan)    
DNF Bryan Gomez (Unattached)    
DNF John Grant (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF John Puffer (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF Grant Erhard (Quantum Mesa Cycles)    
DNF Matthew Zimmer (Mitsubishi LaserGrand Performan)    
DNF Ryan White (Hollander RDC)    
DNF Leif Byrge-Liebig (ISCorp CyclingNCSF)    
DNF Sean Metz (EGO pb Sammy\'s Bikes)    
DNF Robert Smallman (Team Upland Brewing - Soma Coff)    
DNF Sam Stone (Team Upland Brewing - Soma Coff)    
DNF Kevin Attkisson (Texas Roadhouse Cycling Team)    
DNF Armando Cardenas    
DNS Hogan Sills    
DNS Cameron Rex (Gateway Harley-Davidson)    
DNS Rudyard Peterson (Gateway Harley-Davidson)    
DNS Aaron Perry (NZl) Team Novo Nordisk    
DNS Lee Bumgarner (Team KaosAlegent Creighton Heal)    
DNS Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk    
DNS David Goodman (Team United Healthcare Georgia7)    
DNS Billy Jones (Intelligentsia Coffee)    
DNS Luke Keough (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    
Elite Women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sarah Fader (Pepper Palace Pro Cycling) 1:07:02  
2 Kendall Ryan (Team TIBCO II)    
3 Christina Gokey-Smith 0:00:01  
4 Samantha Schneider    
5 Christy Keely (Asheville Bicycle Racing Club) 0:00:05  
6 Diana Penuela    
7 Liza Rachetto (Vanderkitten VIP) 0:00:07  
8 Katharine Hall    
9 Jessica Prinner (Colavita-Fine Cooking)    
10 Vanessa Drigo (Garneau Factory Team) 0:00:11  
11 Kristen Lasasso (Mellow Mushroom Racing) 0:00:18  
12 Jennifer Purcell (Colavita-Fine Cooking) 0:00:22  
13 Ann Koehler (Lagunitas Racing) 0:00:24  
14 Jannette Rho (Les Petites Victoires) 0:00:25  
15 Abby Ruess (St Paul Bicycle Racing Club) 0:00:26  
16 Julie Kuliecza (Pepper Palace Pro Cycling) 0:00:34  
17 Amy Phillips (Pepper Palace Pro Cycling) 0:00:35  
18 Daphne Karagianis (Chicago Cuttin Crew) 0:00:36  
19 Jeannie Kuhajek    
20 Carol Jeane Sansome (St Paul Bicycle Racing Club) 0:00:37  
21 Meaghan Bryan (Mellow Mushroom Pizza Bakers) 0:00:44  
22 Holly Mathews 0:00:47  
23 Laura Jorgensen (Mellow Mushroom Pizza Bakers) 0:01:21  
24 Kathryne Carr 0:01:33  
25 Alizee Brien (TEAM TIBCO TO THE TOP) 0:01:52  
26 Korina Huizar 0:01:59  
27 Cari Higgins 0:02:44  
28 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom Pizza Bakers) 0:05:28  
29 Sierra Siebenlist (Scarlet Fire) 0:17:32  
30 Nicole Mertz (ISCorp CyclingNCSF) 0:17:34  
31 Kelli Richter (PSIMET Racing) 0:17:36  
32 Katherine Shields (PainPathways Cycling Team) 0:17:38  
33 Vanessa Curtis (Mercy-Specialized) 0:28:40  
34 Jennie Zhu (St Paul Bicycle Racing Club) 0:28:42  
35 Lexie Millard (ISCorp CyclingNCSF)    
36 Cathy Frampton (PSIMET Racing)    
37 Jane Vanni-Noone (Scarlet Fire) 0:28:43  
38 Diedre Ribbens (CAWES pb Specialized) 0:28:44  
39 Sarah Huang (ISCorp CyclingNCSF)    
40 Hayley Giddens (Iscorp Cycling Team) 0:28:46  
41 Danielle Mullis (West Michigan Coast Riders) 0:32:59  
42 Leah Sanda (PSIMET Racing) 0:33:00  
43 Page Robertson (Team TIBCO II) 0:33:01  
DNF Erica Allar (Colavita-Fine Cooking)    
DNF Coryn Rivera    
DNF Skylar Schneider    
DNF Natalia Franco (Iscorp Cycling Team)    
DNF Danielle Smith (EGO pb Sammy's Bikes)    
DNF Sarah Demerly (First Internet Bank Cycling Team)    
DNS Sara Tussey (Mellow Mushroom Racing)    
DNS Sarah Szefi (PSIMET Racing)    
DNS Tiffany Pezzulo (Mellow Mushroom Racing)    
DNS Hannah Barnes (Unitedhealthcare Pro Cycling)    
DNS Briana Clark (First Internet Bank Cycling Team)