Colbrelli wins Giro dell'Appennino

Bole, Rubiano round out podium

Having won his first race of the season last week at the Tour de Slovénie, Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF) doubled his 2014 win tally win a sprint victory over Grega Bole (Vini-Fantini-Nippo) at the UCI 1.1 Giro dell'Appennino.

"The victory in Slovenia gave me the breakthrough and today I had an important confirmation for my future," Sonny Colbrelli said after the win. "We believe in success with me and the whole team that was once again fantastic. In the end we did a perfect race. I took the wheel of Bole with 250 meters to go and it went well.

"The whole team is going strong, morale is high and I am convinced that we can make a great Italian Championship."

For Bardiani's sports director, Roberto Reverberi, Colbrelli's win was another good performance by the team which took home three Giro d'Italia stage wins in May.

"We knew we were the favourites but respect the odds is always difficult," Reverberi said. "We were able to make the race we had planned.

"In the last kilometre, Colbrelli was very good to wait for the right time because the finish was uphill and not a mere flat road. He won with a margin and this demonstrates what we have always said, had he not only unlock that potential then everything would be easier."

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF4:44:14 
2Grega Bole (Slo) Vini-Fantini-Nippo  
3Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia  
4Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
5Andrea Pasqualon (Ita) Area Zero Team  
6Sergey Lagutin (Rus) RusVelo  
7Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF  
8Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli  
9Fabio Taborre (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
10Sergei Pomoshnikov (Rus) RusVelo  
11Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka  
12Antonio Santoro (Ita) Meridiana Kamen Team  
13Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
14Matteo Busato (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
15Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
16Nicola Gaffurini (Ita) Vega - Hotsand  
17Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia  
18Jarlinson Pantano (Col) Colombia  
19Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli  
20Alessio Camilli (Ita) Vega - Hotsand  
21Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil  
22Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
23Alessio Marchetti (Ita) Radenska  
24Primož Roglic (Slo) Adria Mobil  
25Alessandro Bisolti (Ita) Vini-Fantini-Nippo  
26Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team  
27Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka  
28Edward Fabian Diaz Cardenas (Col) Colombia  
29Cesare Ciommi (Ita) Vega - Hotsand  
30Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia  
31Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli  
32Stefano Tonin (Ita) Area Zero Team  
33Sergey Firsanov (Rus) RusVelo  
34Alfredo Balloni (Ita) Nanking-Fondriest  
35Mirko Tedeschi (Ita) Team Idea0:00:09 
36Simone Petilli (Ita) Area Zero Team  
37Marco Tecchio (Ita) Area Zero Team0:00:25 
38Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:00:37 
39Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
40Angelo Pagani (Ita) Bardiani-CSF0:01:00 
41Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF0:02:32 
42Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF  
43Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF0:07:50 
44Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
45Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
46Luka Pibernik (Slo) Radenska  
47Pier Paolo De Negri (Ita) Vini-Fantini-Nippo  
48Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil  
49Ivan Balykin (Rus) RusVelo0:10:08 
50Kiryll Pozdnyakov (Rus) RusVelo  
51Pavel Ptashkin (Rus) Itera - Katusha  
52Gianfranco Visconti (Ita) Utensilnord  
53Roman Katyrin (Rus) Itera - Katusha  
54Daniele Aldegheri (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
55Matteo Spreafico (Ita) Team Idea  
56Gian Marco Di Francesco (Ita) Vega - Hotsand  
57Aydar Zakarin (Rus) Itera - Katusha  
58Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) MTN - Qhubeka  
59Sergey Klimov (Rus) RusVelo  
60Mikhail Akimov (Rus) Itera - Katusha  
61Alessandro Riccardi (Ita) Vega - Hotsand  
62Luigi Miletta (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
63Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia  
64Ricardo Pichetta (Ita) Team Idea  
65Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha  
66Gianluca Vecchio (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
67Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka  
68Matteo Di Serafino (Ita) Androni Giocattoli  
69Antonio Merolese (Ita) Nanking-Fondriest  
70Matteo Gozzi (Ita) Nanking-Fondriest  
71Gianluca Leonardi (Ita) Area Zero Team  
72Blaz Furdi (Slo) Meridiana Kamen Team  
73Davide Ballerini (Ita) Team Idea0:12:13 
74Matteo Collodel (Ita) Team Idea  
75Moreno Giampaolo (Ita) Vega - Hotsand  
76Silvio Giorni (Ita) Area Zero Team  
77Mirko Tedeschi (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
78Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team  
79Gennaro Maddaluno (Ita) Utensilnord  
80Lorenzo Di Remigio (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
81Alfonso Fiorenza (Ita) Nanking-Fondriest  
82Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Team  
83Uros Repse (Slo) Radenska  
DNFDavide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team  
DNFRobert Jenko (Slo) Meridiana Kamen Team  
DNFEndi Širol (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFManuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli  
DNFFrancesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF  
DNFAndrea Manfredi (Ita) Bardiani-CSF  
DNFFabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
DNFJonathan Paredes (Col) Colombia  
DNFKristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka  
DNFDennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka  
DNFGiorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli-Yellow Fluo  
DNFIgor Boev (Rus) RusVelo  
DNFLeonid Krasnov (Rus) RusVelo  
DNFKlemen Stimulak (Slo) Adria Mobil  
DNFDomen Novak (Slo) Adria Mobil  
DNFBruno Maltar (Cro) Adria Mobil  
DNFCharly Petelin (Ita) Area Zero Team  
DNFMaksim Razumov (Rus) Itera - Katusha  
DNFIgor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
DNFRicardo Tomas Creel (USA) MG Kvis - Trevigiani  
DNFJuan Ignacio Curuchet (Arg) MG Kvis - Trevigiani  
DNFMattia Frapporti (Ita) MG Kvis - Trevigiani  
DNFLuca Taschin (Ita) Nanking-Fondriest  
DNFNicola Dal Santo (Ita) Nanking-Fondriest  
DNFLorenzo Trabucco (Ita) Nanking-Fondriest  
DNFGiacomo Forconi (Ita) Nanking-Fondriest  
DNFMartin Otonicar (Slo) Radenska  
DNFTadej Hiti (Slo) Radenska  
DNFRok Korosec (Slo) Radenska  
DNFJure Miskulin (Slo) Radenska  
DNFAndrej Rajsp (Slo) Radenska  
DNFDaniel Biedermann (Aut) RC Gourmetfein Wels  
DNFMatija Kvasina (Cro) RC Gourmetfein Wels  
DNFDaniel Lehner (Aut) RC Gourmetfein Wels  
DNFLukas Zeller (Aut) RC Gourmetfein Wels  
DNFSebastian Schönberger (Aut) RC Gourmetfein Wels  
DNFSimone Carantoni (Ita) Team Idea  
DNFAlessandro Pettiti (Ita) Team Idea  
DNFAlessandro Mazzi (Ita) Utensilnord  
DNFBendeguz Bernard (Hun) Utensilnord  
DNFZoltán Lengyel (Hun) Utensilnord  
DNFSante Di Nizio (Ita) Vega - Hotsand  
DNFGianni Franco D'Intino (Ita) Vega - Hotsand  
DNFAlessandro Malaguti (Ita) Vini-Fantini-Nippo  
DNFRiccardo Stacchiotti (Ita) Vini-Fantini-Nippo  
DNFEduard Michael Grosu (Rom) Vini-Fantini-Nippo  

 

Back to top