Keirin underway for all categories

U23 Women and Junior Women's Omnium continues

U23 Men - Keirin first round: Heat 1
1Joachim Eilers (Germany)  
2Hugo Haak (Netherlands)  
3Zafeiris Volikakis (Greece)  
4Callum Skinner (Great Britain)  
5Denis Shurshin (Russian Federation)  
6Miroslav Denev (Bulgaria)  
U23 Men - Keirin first round: Heat 2
1Marc Schroder (Germany)  
2Quentin Lafargue (France)  
3Paolo Simion (Italy)  
4Juan Peralta Gascon (Spain)  
5Sandor Szalontay (Hungary)  
6Miroslav Minchev (Bulgaria)  
U23 Men - Keirin first round: Heat 3
1Charlie Conord (France)  
2Vadim Berbenyuk (Russian Federation)  
3Lubomir Vojta (Czech Republic)  
4Rafal Sarnecki (Poland)  
5Francesco Ceci (Italy)  
6Eerik Idarand (Estonia)  
U23 Men - Keirin first round: Heat 4
1Stefan Botticher (Germany)  
2Peter Mitchell (Great Britain)  
3Sotirios Bretas (Greece)  
4Sergio Aliaga Chivite (Spain)  
5Martin Feiferlik (Czech Republic)  
6Adrian Teklinski (Poland)  
Junior Men - Keirin first round: Heat 1
1Benjamin Edelin (France)  
2Kim Van Leemput (Belgium)  
3Dimitrios Koutsonikolis (Greece)  
4Benjamin Konig (Germany)  
5Jose Moreno Sanchez (Spain)  
6Eoin Mullen (Ireland)  
Junior Men - Keirin first round: Heat 2
1Matthew Rotherham (Great Britain)  
2Nikita Shurshin (Russian Federation)  
3Davide Ceci (Italy)  
4Erwann Aubernon (France)  
5Lucjusz Kardas (Poland)  
6Nils Van T´Hoenderdal (Netherlands)  
Junior Men - Keirin first round: Heat 3
1Max Niederlag (Germany)  
2Jakub Vyvoda (Czech Republic)  
3John Paul (Great Britain)  
4Giacomo Del Rosario (Italy)  
5Jose Miguel Caldentey Cabezas (Spain)  
6Tomas Tesarik (Czech Republic)  
Junior Men - Keirin first round: Heat 4
1Julien Palma (France)  
2Adrian Opasewicz (Poland)  
3Dennis Looij (Netherlands)  
4Aleksey Semekha (Russian Federation)  
5Stylianos Angelidis (Greece)  
Junior Men - Keirin repechage: Heat 1
1Jose Miguel Caldentey Cabezas (Spain)  
2Aleksey Semekha (Russian Federation)  
3Dimitrios Koutsonikolis (Greece)  
4Nils Van T´Hoenderdal (Netherlands)  
Junior Men - Keirin repechage: Heat 2
1Lucjusz Kardas (Poland)  
2Giacomo Del Rosario (Italy)  
3Eoin Mullen (Ireland)  
4Davide Ceci (Italy)  
Junior Men - Keirin repechage: Heat 3
1John Paul (Great Britain)  
2Jose Moreno Sanchez (Spain)  
3Erwann Aubernon (France)  
Junior Men - Keirin repechage: Heat 4
1Benjamin Konig (Germany)  
2Tomas Tesarik (Czech Republic)  
3Stylianos Angelidis (Greece)  
4Dennis Looij (Netherlands)  
Junior Men - Madison qualifying: Heat 1
1Belgium A8pts
 Jonas Rickaert (Belgium)  
 Otto Vergaerde (Belgium)  
2Great Britain B7pts
 Christopher Latham (Great Britain)  
 Joshua Papworth (Great Britain)  
3Czech Republic B6pts
 Denis Rugovac (Czech Republic)  
 Ondrej Rybin (Czech Republic)  
4Switzerland B5pts
 Frank Pasche (Switzerland)  
 Colin Chris Stuessi (Switzerland)  
5Italy A3pts
 Francesco Castegnaro (Italy)  
 Riccardo Donato (Italy)  
6Russian Federation A2pts
 Alexei Kourbatov (Russian Federation)  
 Stanislav Zavgorodniy (Russian Federation)  
7France A2pts
 Marc Sarreau (France)  
 Yoan Verardo (France)  
8Portugal B  -2laps
 Rúben Martins Coelho (Portugal)  
 José Eduardo Ab Mendes (Portugal)  
Junior Men - Madison qualifying: Heat 2
1Czech Republic A8pts
 Jan Kraus (Czech Republic)  
 Frantisek Sisr (Czech Republic)  
2Great Britain A8pts
 John Dibben (Great Britain)  
 Samuel Lowe (Great Britain)  
3Italy B5pts
 Niccolo Bonifazio (Italy)  
 Giovanni Longo (Italy)  
4Switzerland A5pts
 Stefan Kueng (Switzerland)  
 Théry Schir (Switzerland)  
5France B3pts
 Kévin Lesellier (France)  
 Maxime Piveteau (France)  
6Belgium B3pts
 Aimé De Gendt (Belgium)  
 Niels Vanderaerden (Belgium)  
7Spain1 
 Francisco Alamilla Revert (Spain)  
 Julio Alberto Amores Palacios (Spain)  
8Portugal A  -1lap
 Hugo José Belez Brito (Portugal)  
 Ricardo José Sa Teixeira (Portugal)  
U23 Women - Keirin first round: Heat 1
1Olivia Montauban (France)  
2Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)  
3Dimitra Patapi (Greece)  
4Jessica Varnish (Great Britain)  
5Shannon Mccurley (Ireland)  
U23 Women - Keirin first round: Heat 2
1Victoria Baranova (Russian Federation)  
2Tania Calvo Barbero (Spain)  
3Rebecca James (Great Britain)  
4Angeliki Koutsonikoli (Greece)  
U23 Women - Omnium: Individual pursuit
1Danielle King (Great Britain)0:03:41.099 
2Malgorzata Wojtyra (Poland)0:03:43.544 
3Janine Bubner (Germany)0:03:47.958 
4Laura Kamp Van Der (Netherlands)0:03:50.733 
5Lucie Zaleska (Czech Republic)0:03:51.139 
6Ciara Horne (Ireland)0:03:51.261 
7Vaida Pikauskaite (Lithuania)0:03:51.333 
8Valentina Scandolara (Italy)0:03:53.036 
9Alena Amialiusik (Belarus)0:03:53.935 
10Ana Usabiaga Balerdi (Spain)0:03:54.194 
11Maaike Polspoel (Belgium)0:03:54.386 
12Alzbeta Pavlendova (Slovakia)0:03:58.989 
13Galina Streltsova (Russian Federation)0:04:02.962 
Junior Women - Keirin first round: Heat 1
1Anastasia Voynova (Russian Federation)  
2Stella Tomassini (Italy)  
3Monika Kendziora (Germany)  
4Gabriele Jankute (Lithuania)  
5Urszula Los (Poland)  
6Shana Dalving (Belgium)  
DNFJessica Crampton (Great Britain)  
Junior Women - Keirin first round: Heat 2
1Tamara Balabolina (Russian Federation)  
2Lisa Gamba (Italy)  
3Victoria Williamson (Great Britain)  
4Dominika Borkowska (Poland)  
5Mar Manrique Villena (Spain)  
6Elis Ligtlee (Netherlands)  
7Kirill Yatsevich (Russian Federation)  
Junior Women - Omnium: Individual pursuit
1Steffi Lodewyks (Belgium)0:02:32.459 
2Irene Usabiaga Balerdi (Spain)0:02:32.727 
3Chiara Vannucci (Italy)0:02:32.747 
4Alina Bondarenko (Russian Federation)0:02:33.431 
5Laudine Genee (France)0:02:33.546 
6Katarzyna Kirscheistein (Poland)0:02:35.110 
7Ashlynn Baarle Van (Netherlands)0:02:35.207 
8Lucy Garner (Great Britain)0:02:35.933 
9Martina Mikulaskova (Czech Republic)0:02:40.485 
10Ana Isabel Dias Azenha (Portugal)0:02:44.236 
11Verena Eberhard (Austria)0:02:47.109 
12Evelin Idarand (Estonia)0:02:59.810 
Back to top