Ferrari flies to win Brixia Tour finale

Pozzovivo wins general classification

Full Results
1Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic3:49:20 
2Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team  
3Manuele Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox  
4Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha  
5Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri  
6Bernardo Riccio (Ita) CDC - Cavaliere  
7Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone  
8Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team  
9Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche  
10Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
11Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
12Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions  
13Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini  
14Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team  
15Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team  
16Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia  
17Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche  
18Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere  
19Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha  
20Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
21Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox  
22Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team  
23Walter Proch (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000  
24Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota  
25Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions  
26Marco Carletti (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000  
27Fabio Donesana (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota  
28Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini  
29Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri  
30Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini  
31Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia  
32Luis Angel Mate Mardones (Ita) Androni Giocattoli  
33Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team  
34Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini  
35Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri  
36Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team  
37Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone  
38Viesturs Luksevics (Lat) Kalev Chocolate Team - Kuota  
39Donato Cannone (Ita) Ceramica Flaminia  
40Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne  
41Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone  
42Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
43Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli  
44Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox  
45Serguei Klimov (Rus) Team Katusha  
46Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team  
47Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli  
48Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha  
49José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone  
50Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone  
51Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone  
52Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team  
53Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team  
54Marcello Pavarin (Ita) Colnago-CSF Inox  
55Adriano Angeloni (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000  
56Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions  
57Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere  
58Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini  
59Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions  
60Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne  
61Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
62Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini  
63Maxim Belkov (Rus) ISD - Neri  
64Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha  
65Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox  
66Carlos Ochoa (Spa) Androni Giocattoli  
67Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli  
68Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere  
69Fortunato Baliani (Ita) Miche  
70Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox  
71Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox  
72Alan Marangoni (Ita) Colnago-CSF Inox  
73Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox  
74Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
75Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri  
76Fabrizio Lucciola (Ita) Ceramica Flaminia  
77Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Professional Cycling Team  
78Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions  
79Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone  
80Emanuele Rizza (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 2000  
81Andrey Amador Bakkaza (CRc) Caisse d'Epargne  
82Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia  
83Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone  
84Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
85Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
86Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche  
87Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli  
88Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone  
89Juan Josè Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne  
90Diego Caccia (Pol) ISD - Neri  
91Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri  
92Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini  
93Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini  
94Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne  
95Nijita Eskov (Rus) Team Katusha  
96Roberto Antonio Richeze (Arg) Tecnofilm-Betonexpress 2000  
97Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha  
98Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
99Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
100Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini  
101Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne  
102Murilo Fischer (Bra) Garmin - Transitions  
103Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team  
104Juan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha  
105Roberto Cesaro (Ita) Miche  
106Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche  
107Luigi Gitto (Ita) Miche  
108Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne  
109Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche  
110Pasquale Muto (Ita) Miche  
111Jack Bobridge (Aus) Garmin - Transitions  
112Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic  
113Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
114Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere  
115Santo Anza' (Ita) Ceramica Flaminia  
116Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team  
117Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
118Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia0:01:01 
119Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere  
120Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
121Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:01:16 
122Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:36 
123Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team  
124Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia  
125Martin Puusepp (Est) Kalev Chocolate Team - Kuota0:04:01 
126Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chocolate Team - Kuota0:05:34 
DNSSalvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team  
DNFRaivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia  
DNFMauro Hrastink (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFDavide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere  
Final general classification
1Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox15:32:00 
2Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:01:50 
3Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions0:02:39 
4Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:03:21 
5Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri0:03:36 
6Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:03:49 
7Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:04:27 
8Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri0:04:35 
9Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team0:04:40 
10Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:06:05 
11Alessandro Bertuola (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota0:06:35 
12Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team0:06:43 
13Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Meridiana Kamen Team0:07:05 
14Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:07:07 
15Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:07:09 
16Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:07:10 
17Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:07:49 
18Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox0:07:57 
19Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli0:08:03 
20Donato Cannone (Ita) Ceramica Flaminia0:08:38 
21Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha  
22Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri0:08:52 
23Maxim Belkov (Rus) ISD - Neri0:09:33 
24Carlos Ochoa (Spa) Androni Giocattoli0:10:25 
25Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini0:10:51 
26Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Professional Cycling Team0:11:07 
27Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone0:12:12 
28Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:12:14 
29Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:13:13 
30Luis Angel Mate Mardones (Ita) Androni Giocattoli0:13:42 
31Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche0:14:03 
32Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:14:06 
33Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini0:14:17 
34Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia0:14:30 
35Juan Josè Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne0:14:58 
36Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team0:16:22 
37Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere0:16:47 
38Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia0:17:17 
39Viesturs Luksevics (Lat) Kalev Chocolate Team - Kuota0:17:24 
40Nijita Eskov (Rus) Team Katusha0:17:27 
41Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli0:17:28 
42Andrey Amador Bakkaza (CRc) Caisse d'Epargne0:19:59 
43Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox0:20:33 
44Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere0:20:52 
45Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team0:20:57 
46Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne0:22:21 
47Pasquale Muto (Ita) Miche0:22:28 
48José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone0:22:32 
49Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini0:22:33 
50Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:22:36 
51Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne0:22:43 
52Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne0:23:09 
53Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:23:26 
54Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia0:23:53 
55Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:24:20 
56Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox0:24:56 
57Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone0:25:19 
58Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini0:25:34 
59Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team0:26:36 
60Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:27:06 
61Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:27:53 
62Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions0:28:16 
63Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone0:28:33 
64Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team0:28:51 
65Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche0:28:59 
66Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha0:30:04 
67Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:30:23 
68Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions0:31:04 
69Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team0:32:05 
70Santo Anza' (Ita) Ceramica Flaminia0:32:25 
71Fortunato Baliani (Ita) Miche0:34:36 
72Juan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha0:34:47 
73Marco Carletti (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:35:19 
74Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team  
75Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia0:35:56 
76Walter Proch (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:36:17 
77Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox0:36:28 
78Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:36:57 
79Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions0:37:00 
80Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone0:37:23 
81Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere0:37:37 
82Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:38:27 
83Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team0:38:35 
84Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:38:51 
85Murilo Fischer (Bra) Garmin - Transitions0:39:08 
86Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri0:39:18 
87Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere0:39:39 
88Manuele Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox0:40:03 
89Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne0:40:08 
90Alan Marangoni (Ita) Colnago-CSF Inox0:40:25 
91Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:40:26 
92Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions0:41:18 
93Fabrizio Lucciola (Ita) Ceramica Flaminia0:41:31 
94Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini0:41:41 
95Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri0:43:21 
96Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team0:43:24 
97Diego Caccia (Pol) ISD - Neri0:43:27 
98Marcello Pavarin (Ita) Colnago-CSF Inox0:43:34 
99Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha0:43:41 
100Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team0:43:42 
101Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:44:02 
102Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere0:44:43 
103Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha0:45:08 
104Roberto Antonio Richeze (Arg) Tecnofilm-Betonexpress 20000:46:58 
105Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:47:06 
106Emanuele Rizza (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:47:23 
107Simas Kondrotas (Ltu) Kalev Chocolate Team - Kuota0:47:28 
108Jack Bobridge (Aus) Garmin - Transitions0:47:30 
109Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox0:47:31 
110Bernardo Riccio (Ita) CDC - Cavaliere0:47:46 
111Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia0:49:12 
112Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:49:35 
113Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne0:49:51 
114Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche0:50:37 
115Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone0:51:14 
116Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin - Transitions0:51:34 
117Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:53:22 
118Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team0:54:12 
119Roberto Cesaro (Ita) Miche0:55:19 
120Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone0:56:08 
121Adriano Angeloni (Ita) Tecnofilm-Betonexpress 20000:58:38 
122Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche0:59:48 
123Fabio Donesana (Ita) Kalev Chocolate Team - Kuota1:01:16 
124Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team1:04:23 
125Martin Puusepp (Est) Kalev Chocolate Team - Kuota1:07:03 
126Luigi Gitto (Ita) Miche1:08:40 

Related Articles

Back to top