Contreras scores on stage 10

Break stays clear, but Velasquez maintains large lead

Full Results
1José Contreras (Ven) Venezuela3:51:32 
2Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha  
3Marco Salas Arias (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
4Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos  
5Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños  
6Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF0:00:02 
7Edwin Becerra (Ven) Venezuela  
8Pablo Vargas Barrantes (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
9Juan Alvarado (Gua) Coca Cola  
10Luis Alberto Peña (Col) Colombia-Est. Tunda0:01:35 
11Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:02:38 
12Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha  
13Jhonny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada  
14Juan Carlos Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
15Iván Carbajal (Mex) Empacadora San Marcos  
16Reginaldo Choch (Gua) Coca Cola  
17Freddy Vargas (Ven) Venezuela  
18Danny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada  
19Román Villalobos Rojas (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
20Milton Ramos (Gua) Coca Cola  
21Manuel E. Medina Mariño (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
22Manuel Oseas Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños  
23Julio Alberto Pérez Cuapio (Mex) Empacadora San Marcos  
24Julian Noé Yac Yac (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
25Mynor López (Gua) Coca Cola  
26Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador-Pichincha  
27José Ismael Sarmiento Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda  
28Mauricio Neiza Alvarado (Col) Colombia-Est. Tunda  
29Miguel Matta Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda  
30José Ruiz (Ecu) Ecuador-Pichincha  
31José Migdael Zeceña Carpio (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
32Ángel Rivas (Ven) Venezuela  
33Héctor Emilio De León Morales (Gua) Esquipulas-CCF  
34Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos  
35Rodrigo Castillo Calderón (Gua) Cable DX-Decorabaños  
36Mario Archila (Gua) Coca Cola  
37Carlos Gabriel Hernández C. (Gua) Esquipulas-CCF  
38Luis Danilo Marroquín (Gua) Coca Cola  
39Mario Arturo Santizo Lara (Gua) Esquipulas-CCF  
40Steven Villalobos Azofeifa (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
41Ronald González (Ven) Venezuela  
42Carlos Galvis (Ven) Venezuela  
43Asbel Urias Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños  
44Néstor Bernal Toicarruncho (Col) Colombia-Est. Tunda  
45Víctor Benítez (Col) Colombia-Est. Tunda  
46Luis Calispa (Ecu) Ecuador-Pichincha  
47Guillermo Huinac Cornejo (Gua) Cable DX-Decorabaños  
48Luis Alberto Santizo Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
49José Ibáñez Molina (Col) Colombia-Est. Tunda0:02:57 
50Pablo Hidalg (Ecu) Ecuador-Pichincha0:02:38 
51Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos0:11:05 
52Mario Rolando Pichiyá Choc (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:13:38 
53Erick Pérez Villatoro (Gua) Jalapa Mario Estrada  
54José Ragonessi (Ecu) Ecuador-Pichincha  
55Fredi Colop Yac (Gua) Cable DX-Decorabaños  
56Ray Cortez (Gua) Coca Cola0:13:43 
57Walter Escobar López (Gua) Cable DX-Decorabaños  
58Londy Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada0:17:37 
59Abelardo Julajú Par (Gua) Esquipulas-CCF0:19:53 
60Noé Moisés Abarres Pú (Gua) Esquipulas-CCF  
61Rolando Solomán Gómez (Gua) Esquipulas-CCF  
62Hersson JimÉnez Hernández (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
63César Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
64Danilo Quetzel Rodríguez (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
65Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos0:19:57 
66Carlos Magtzul (Gua) Coca Cola0:19:58 
67Edgar Miguel Hoch Orozco (Gua) Cable DX-Decorabaños0:20:36 
68Alfredo Flores (Gua) Jalapa Mario Estrada0:26:34 
69Gerson Pérez (Gua) Jalapa Mario Estrada0:26:35 
70Miguel Ángel Pérez Laparra (Gua) Jalapa Mario Estrada  
71Geovani Yac (Gua) Jalapa Mario Estrada  
72Darwin Urrea (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:32:03 
73Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos  
74Uriel Chávez (Mex) Empacadora San Marcos  
Points
1José Contreras (Ven) Venezuela15pts
2Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha14 
3Marco Salas Arias (CRc) Plycem-JPS-Orbea13 
4Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos12 
5Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños11 
6Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF10 
7Edwin Becerra (Ven) Venezuela9 
8Pablo Vargas Barrantes (CRc) Plycem-JPS-Orbea8 
9Juan Alvarado (Gua) Coca Cola7 
10Luis Alberto Peña (Col) Colombia-Est. Tunda6 
11Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista5 
12Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha4 
13Jhonny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada3 
14Juan Carlos Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea2 
15Iván Carbajal (Mex) Empacadora San Marcos1 
Pologua (Cat. 3), km. 55.0
1Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha4pts
2Luis Calispa (Ecu) Ecuador-Pichincha2 
3Pablo Vargas Barrantes (CRc) Plycem-JPS-Orbea1 
Alaska (Cat. 1), km. 90.0
1Marco Salas Arias (CRc) Plycem-JPS-Orbea16pts
2Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha11 
3Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF7 
4Luis Alberto Peña (Col) Colombia-Est. Tunda4 
5Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños2 
6Juan Alvarado (Gua) Coca Cola1 
Gasolinera Santa Rita, km. 116
1Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos5pts
2Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF3 
3Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños1 
Teams
1Venezuela11:37:16 
2Plycem-JPS-Orbea  
3Ecuador-Pichincha0:02:36 
4Empacadora San Marcos  
5Cable DX-Decorabaños  
6Coca Cola0:02:38 
7Esquipulas-CCF  
8Colombia-Est. Tunda0:04:11 
9Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:05:14 
10Jalapa Mario Estrada0:16:14 
General classification after stage 10
1Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista28:35:50 
2Juan Carlos Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea0:02:29 
3José Ismael Sarmiento Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda0:02:34 
4Manuel E. Medina Mariño (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:03:06 
5Mauricio Neiza Alvarado (Col) Colombia-Est. Tunda0:04:33 
6Julio Alberto Pérez Cuapio (Mex) Empacadora San Marcos0:06:08 
7Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha0:06:32 
8Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador-Pichincha0:08:17 
9Manuel Oseas Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños0:09:01 
10José Contreras (Ven) Venezuela0:09:29 
11Miguel Matta Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda0:09:50 
12Néstor Bernal Toicarruncho (Col) Colombia-Est. Tunda0:10:01 
13Carlos Gabriel Hernández C. (Gua) Esquipulas-CCF0:13:49 
14Mario Archila (Gua) Coca Cola0:14:25 
15Marco Salas Arias (CRc) Plycem-JPS-Orbea0:18:14 
16Mynor López (Gua) Coca Cola0:18:56 
17Jhonny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada0:21:08 
18Edwin Becerra (Ven) Venezuela0:22:30 
19Ángel Rivas (Ven) Venezuela0:23:54 
20José Ibáñez Molina (Col) Colombia-Est. Tunda0:24:01 
21Luis Alberto Santizo Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:24:08 
22Juan Alvarado (Gua) Coca Cola0:24:23 
23Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos0:28:17 
24Luis Alberto Peña (Col) Colombia-Est. Tunda0:29:51 
25Asbel Urias Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños0:32:37 
26Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha0:33:57 
27José Migdael Zeceña Carpio (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:34:55 
28Freddy Vargas (Ven) Venezuela0:36:29 
29José Ruiz (Ecu) Ecuador-Pichincha0:36:53 
30Danny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada0:38:32 
31Reginaldo Choch (Gua) Coca Cola0:39:17 
32Ronald González (Ven) Venezuela0:41:58 
33Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF0:42:28 
34Luis Danilo Marroquín (Gua) Coca Cola0:49:41 
35Steven Villalobos Azofeifa (CRc) Plycem-JPS-Orbea0:50:30 
36Carlos Galvis (Ven) Venezuela0:58:55 
37Milton Ramos (Gua) Coca Cola1:02:55 
38Rodrigo Castillo Calderón (Gua) Cable DX-Decorabaños1:07:16 
39Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos1:08:25 
40Julian Noé Yac Yac (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista1:12:49 
41Pablo Vargas Barrantes (CRc) Plycem-JPS-Orbea1:17:35 
42Víctor Benítez (Col) Colombia-Est. Tunda1:20:16 
43Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños1:23:29 
44Ray Cortez (Gua) Coca Cola1:26:15 
45Hersson JimÉnez Hernández (CRc) Plycem-JPS-Orbea1:30:41 
46Rolando Solomán Gómez (Gua) Esquipulas-CCF1:36:14 
47Román Villalobos Rojas (CRc) Plycem-JPS-Orbea1:37:19 
48Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos1:41:26 
49Fredi Colop Yac (Gua) Cable DX-Decorabaños1:43:40 
50Pablo Hidalg (Ecu) Ecuador-Pichincha1:45:02 
51Walter Escobar López (Gua) Cable DX-Decorabaños1:49:08 
52Carlos Magtzul (Gua) Coca Cola1:50:10 
53Luis Calispa (Ecu) Ecuador-Pichincha1:54:32 
54José Ragonessi (Ecu) Ecuador-Pichincha1:59:10 
55César Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea2:03:17 
56Erick Pérez Villatoro (Gua) Jalapa Mario Estrada2:07:45 
57Edgar Miguel Hoch Orozco (Gua) Cable DX-Decorabaños2:09:11 
58Iván Carbajal (Mex) Empacadora San Marcos2:17:01 
59Mario Arturo Santizo Lara (Gua) Esquipulas-CCF2:20:30 
60Guillermo Huinac Cornejo (Gua) Cable DX-Decorabaños2:21:47 
61Mario Rolando Pichiyá Choc (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista2:36:23 
62Héctor Emilio De León Morales (Gua) Esquipulas-CCF2:39:07 
63Danilo Quetzel Rodríguez (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista2:43:44 
64Londy Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada2:47:50 
65Abelardo Julajú Par (Gua) Esquipulas-CCF2:49:05 
66Darwin Urrea (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista2:51:05 
67Alfredo Flores (Gua) Jalapa Mario Estrada3:03:11 
68Noé Moisés Abarres Pú (Gua) Esquipulas-CCF3:08:26 
69Miguel Ángel Pérez Laparra (Gua) Jalapa Mario Estrada3:08:40 
70Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos3:12:42 
71Gerson Pérez (Gua) Jalapa Mario Estrada3:14:44 
72Uriel Chávez (Mex) Empacadora San Marcos3:22:56 
73Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos3:24:02 
74Geovani Yac (Gua) Jalapa Mario Estrada3:32:53 
Points classification
1Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista98pts
2Juan Carlos Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea96 
3Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha93 
4Manuel E. Medina Mariño (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista93 
5Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador-Pichincha77 
6Manuel Oseas Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños74 
7José Ismael Sarmiento Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda73 
8Jhonny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada63 
9José Contreras (Ven) Venezuela59 
10Mauricio Neiza Alvarado (Col) Colombia-Est. Tunda46 
11Carlos Gabriel Hernández C. (Gua) Esquipulas-CCF36 
12Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos28 
13Miguel Matta Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda28 
14Julio Alberto Pérez Cuapio (Mex) Empacadora San Marcos27 
15Epifanio Cortez Mac (Mex) Esquipulas-CCF25 
16Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador-Pichincha23 
17Rodrigo Castillo Calderón (Gua) Cable DX-Decorabaños22 
18José Ibáñez Molina (Col) Colombia-Est. Tunda21 
19Reginaldo Choch (Gua) Coca Cola21 
20Luis Alberto Santizo Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista21 
21Edwin Becerra (Ven) Venezuela19 
22Ronald González (Ven) Venezuela16 
23Danny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada16 
24Néstor Bernal Toicarruncho (Col) Colombia-Est. Tunda15 
25Marco Salas Arias (CRc) Plycem-JPS-Orbea14 
Mountains classification
1Mauricio Neiza Alvarado (Col) Colombia-Est. Tunda103pts
2Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista71 
3Manuel E. Medina Mariño (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista52 
4José Ismael Sarmiento Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda45 
5Julio Alberto Pérez Cuapio (Mex) Empacadora San Marcos22 
6Juan Carlos Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea19 
7Reginaldo Choch (Gua) Coca Cola18 
8Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha18 
9Miguel Matta Riaño (Col) Colombia-Est. Tunda17 
10Juan Alvarado (Gua) Coca Cola12 
11Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador-Pichincha9 
Sprint classification
1Byron Guama (Ecu) Ecuador-Pichincha50pts
2Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños22 
3Carlos Gabriel Hernández C. (Gua) Esquipulas-CCF18 
4Reginaldo Choch (Gua) Coca Cola15 
5Darwin Urrea (Ven) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista10 
6Luis Pulido (Mex) Empacadora San Marcos9 
7Pablo Vargas Barrantes (CRc) Plycem-JPS-Orbea9 
8Manuel Oseas Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños8 
9José Ragonessi (Ecu) Ecuador-Pichincha8 
10Mauricio Neiza Alvarado (Col) Colombia-Est. Tunda4 
11Iván Carbajal (Mex) Empacadora San Marcos4 
U23 classification
1Ángel Rivas (Ven) Venezuela  
2Asbel Urias Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños  
3Carlos Galvis (Ven) Venezuela  
4Hersson JimÉnez Hernández (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
5Rolando Solomán Gómez (Gua) Esquipulas-CCF  
6Alfredo Ajpacajá Tax (Gua) Cable DX-Decorabaños  
7Fredi Colop Yac (Gua) Cable DX-Decorabaños  
8Román Villalobos Rojas (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
9Walter Escobar López (Gua) Cable DX-Decorabaños  
10Pablo Hidalg (Ecu) Ecuador-Pichincha  
11César Rojas Villegas (CRc) Plycem-JPS-Orbea  
Regional rider classification
1Nery Felipe Velásquez Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
2Manuel Oseas Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños  
3Carlos Gabriel Hernández C. (Gua) Esquipulas-CCF  
4Mario Archila (Gua) Coca Cola  
5Mynor López (Gua) Coca Cola  
6Jhonny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada  
7Luis Alberto Santizo Lara (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
8Juan Alvarado (Gua) Coca Cola  
9Asbel Urias Rodas Ochoa (Gua) Cable DX-Decorabaños  
10José Migdael Zeceña Carpio (Gua) Café Quetzal-Respetemos al Ciclista  
11Danny Morales Aquino (Gua) Jalapa Mario Estrada  
Teams classification
1Colombia-Est. Tunda85:59:47 
2Café Quetzal-Respetemos al Ciclista0:06:31 
3Venezuela0:20:55 
4Ecuador-Pichincha0:28:38 
5Coca Cola0:30:10 
6Plycem-JPS-Orbea0:56:11 
7Cable DX-Decorabaños1:04:32 
8Empacadora San Marcos1:29:35 
9Esquipulas-CCF1:56:09 
10Jalapa Mario Estrada2:48:15 
Back to top