Mederel prevails in Morlaix

Kusztor continues as race leader

Full Results
1Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 934:21:07 
2Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
3Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
4Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:02 
5Andrew Fenn (GBr) Great Britain  
6Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun  
7Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team  
8César Bihel (Fra) Selection de Bretagne  
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
10Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
11Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team  
12Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
13Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
14Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
15Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller  
16Niki Byrgesen (Den) Denmark  
17Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg  
18Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
19Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille  
20Alexandre Aulas (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
21Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team  
22Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
23Christer Rake (Nor) Joker Merida  
24Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
25Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg  
26Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
27Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg  
28Mikkel Mortensen (Den) Denmark  
29Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
30Mark Christian (GBr) Great Britain  
31Luke Rowe (GBr) Great Britain  
32Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma Lotto Davo  
33Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole  
34Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
35Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
36Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
37Rene Mandri (Est) Endura Racing  
38Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
39Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
40Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
41Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun  
42Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
43Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
44Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
45Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
46Simon Gouedard (Fra) Selection de Bretagne  
47Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
48Benjamin Le Montagner (Fra) Selection de Bretagne  
49Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
50Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
51Matthieu Jeannes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
52Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal0:00:14 
53Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:00:02 
54Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida0:00:50 
55Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
56Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:02:45 
57Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:02:48 
58Paul Voss (Ger) Endura Racing  
59Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:09:07 
60Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
61Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
62Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal  
63Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne  
64Jesper Morkov (Den) Denmark0:12:11 
65Jarno Van Guyse (Bel) EFC Quick Step Cycling Team0:30:28 
66Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
67Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
68Sander Verhaeghe (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
69Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
70Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
71Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
72Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
73Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
74Olivier Lefrancois (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
75Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
76Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
77Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
78Lasse Norman Hansen (Den) Denmark  
79Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
80David Rosch (Ger) Atlas Personal  
81Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
82Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
83Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole  
84Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
85Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
86Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
87Alexis Bodiot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
88Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
89Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
90Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique  
91Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
92Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique  
93Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
94Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
95Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller  
96Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
97Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
98Jonathan Mould (GBr) Great Britain  
99James Moss (GBr) Endura Racing  
100Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg  
101François Lancon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
102Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
103Stian Remme (Nor) Joker Merida  
104Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
105Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole  
106Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
107Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
108Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
109Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
110Steven Le Vessier (Fra) Team U Nantes Atlantique  
111Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo  
112Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
113Mickaël Renou (Fra) Team U Nantes Atlantique  
114Vincent Ragot (Fra) Selection de Bretagne  
115Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique  
HDMike Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:58:23 
DNFBenoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNFDimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
DNFThomas Soladay (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
DNFRasmus Quaade (Den) Denmark  
DNFChristian Ranneries (Den) Denmark  
DNFSamuel Harrison (GBr) Great Britain  
DNFErick Rowsell (GBr) Great Britain  
DNFMikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
DNFAlexander Prishpetniy (Rus) Itera - Katusha  
DNFRobert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFDavid Clarke (GBr) Endura Racing  
DNFVictor Fobert (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
DNFErmanno Capelli (Ita) Team Vorarlberg  
DNFCarlo Scognamiglio (Ita) Team Vorarlberg  
DNSMathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
General classification after stage 5
1Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal19:23:13 
2Rene Mandri (Est) Endura Racing0:00:08 
3Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:38 
4Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:10 
5Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:01:23 
6Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:01:27 
7Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller  
8Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun0:01:28 
9Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
10Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:01:31 
11Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
12Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
13Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 930:01:32 
14Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:01:40 
15Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team0:01:43 
16Andrew Fenn (GBr) Great Britain0:01:45 
17Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha  
18Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller0:01:46 
19Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole0:01:48 
20Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:01:50 
21Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
22Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:01:51 
23Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun0:01:52 
24César Bihel (Fra) Selection de Bretagne  
25Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg  
26Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg  
27Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team  
28Mark Christian (GBr) Great Britain  
29Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole  
30Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
31Reto Hollenstein (Swi) Team Vorarlberg  
32Mikkel Mortensen (Den) Denmark  
33Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
34Alexandre Aulas (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
35Niki Byrgesen (Den) Denmark  
36Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
37Christer Rake (Nor) Joker Merida  
38Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
39Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
40Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
41Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
42Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
43Matthieu Jeannes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
44Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
45Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma Lotto Davo  
46Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
47Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal0:02:04 
48Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:02:12 
49Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
50Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida0:02:40 
51Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:02:54 
52Luke Rowe (GBr) Great Britain0:03:28 
53Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:38 
54Simon Gouedard (Fra) Selection de Bretagne0:08:38 
55Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida0:10:53 
56Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal0:10:57 
57Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
58Benjamin Le Montagner (Fra) Selection de Bretagne0:13:50 
59Jesper Morkov (Den) Denmark0:23:05 
60Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne0:25:15 
61Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:26:24 
62Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:27:48 
63Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:31:32 
64Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique0:31:51 
65Stian Remme (Nor) Joker Merida0:31:55 
66Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:32:09 
67Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole0:32:15 
68Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 930:32:16 
69Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:32:18 
70Sander Verhaeghe (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
71Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
72Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
73Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
74Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
75Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
76Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
77Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
78Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
79Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
80Olivier Lefrancois (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
81François Lancon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
82Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
83Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller  
84Niels Nachtergaele (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
85Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique  
86Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole  
87Alexis Bodiot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre  
88David Rosch (Ger) Atlas Personal  
89Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
90Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
91Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole  
92Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
93Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
94Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
95Paul Voss (Ger) Endura Racing0:32:34 
96Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:32:46 
97Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:32:49 
98Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:33:15 
99Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre0:33:21 
100Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun0:38:46 
101Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique0:39:04 
102Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:39:05 
103Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo0:40:40 
104Vincent Ragot (Fra) Selection de Bretagne0:42:01 
105Mickaël Renou (Fra) Team U Nantes Atlantique0:43:21 
106Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg0:45:48 
107Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun0:45:51 
108Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:49:42 
109Steven Le Vessier (Fra) Team U Nantes Atlantique0:49:52 
110Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:51:32 
111Jonathan Mould (GBr) Great Britain0:58:30 
112James Moss (GBr) Endura Racing0:59:05 
113Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg1:00:48 
114Lasse Norman Hansen (Den) Denmark1:05:35 
115Jarno Van Guyse (Bel) EFC Quick Step Cycling Team1:21:25 
Points classification
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team80pts
2Andrew Fenn (GBr) Great Britain66 
3Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun50 
4Julien Gonnet (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre43 
5Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole38 
6Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise37 
7Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal36 
8Rene Mandri (Est) Endura Racing34 
9Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9333 
10César Bihel (Fra) Selection de Bretagne32 
11Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg30 
12Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team27 
13Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille27 
14Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller26 
15Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre26 
16Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun25 
17Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole25 
18Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal24 
19Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller24 
20Josef Benetseder (Aut) Team Vorarlberg24 
21Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille24 
22Kevin Cherruault (Fra) Team U Nantes Atlantique23 
23Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller20 
24Alexandre Blain (Fra) Endura Racing20 
25Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole19 
26Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth18 
27Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg18 
28Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller18 
29Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha17 
30Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun16 
31Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 200016 
32Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo16 
33Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha15 
34Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth15 
35Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth15 
36Joël Pearson (Aus) Team U Nantes Atlantique15 
37Clément Mahe (Fra) Brest Iroise Cyclisme 200013 
38Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun13 
39Stian Remme (Nor) Joker Merida12 
40Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team11 
41Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole10 
42Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole10 
43Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team9 
44Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller8 
45Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal8 
46Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise6 
47Niki Byrgesen (Den) Denmark5 
48Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal4 
49Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida4 
50Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole3 
51Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole3 
52Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo2 
53Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team2 
54Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne2 
55Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 932 
56Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre2 
57Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo2 
58Robert Partridge (GBr) Endura Racing1 
59Alexandre Aulas (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre1 
Mountains classification
1Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal47pts
2Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre37 
3Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida27 
4Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal26 
5Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha26 
6Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise16 
7Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille14 
8Stian Remme (Nor) Joker Merida12 
9Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre10 
10Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole9 
11Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille8 
12Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller8 
13Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne7 
14Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole7 
15Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun7 
16Rene Mandri (Est) Endura Racing6 
17Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth6 
18Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun4 
19Mark Christian (GBr) Great Britain4 
20Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille4 
21Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole3 
22Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team3 
23Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller2 
24Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller2 
25Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal2 
26Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg2 
27David Rosch (Ger) Atlas Personal2 
28Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller1 
29Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo1 
30Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun1 
31Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team1 
32Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole1 
Sprint classification
1Rene Mandri (Est) Endura Racing15pts
2Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team15 
3Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9315 
4Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal14 
5Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha11 
6Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal8 
7Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida8 
8Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole7 
9Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille6 
10Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun6 
11Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole6 
12Sébastien Harbonnier (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre6 
13Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise5 
14Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole5 
15Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller4 
16Stian Remme (Nor) Joker Merida4 
17Florian Auberger (Fra) Selection de Bretagne4 
18Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 933 
19Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste de L'Armee de Terre3 
20Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo3 
21Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller2 
22Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2 
23Robert Partridge (GBr) Endura Racing2 
24Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 931 
25Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller1 
26Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille1 
27Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise1 
Combination classification
1Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha4pts
2Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida4 
3Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille7 
Young rider classification
1Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team19:24:23 
2Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun0:00:18 
3Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
4Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team0:00:33 
5Andrew Fenn (GBr) Great Britain0:00:35 
6Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma Lotto Davo0:00:40 
7Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team0:00:42 
8Mark Christian (GBr) Great Britain  
9Niki Byrgesen (Den) Denmark  
10Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
11Gwenael Simon (Fra) Selection de Bretagne  
12Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
13Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
14Albain Cormier (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
15Alphonse Vermote (Bel) EFC Quick Step Cycling Team0:01:02 
16Luke Rowe (GBr) Great Britain0:02:18 
17Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team0:26:38 
18Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise0:30:59 
19Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole0:31:05 
20Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:31:08 
21Niels Reynvoet (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
22Gijs Van Hoecke (Bel) Omega Pharma Lotto Davo  
23Kenneth Bultynck (Bel) EFC Quick Step Cycling Team  
24Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
25Sam Spokes (Aus) EFC Quick Step Cycling Team  
26Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille  
27Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent Sur Oise  
28Mathieu Cloarec (Fra) Team U Nantes Atlantique  
29Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:32:05 
30Daniel McLay (GBr) Omega Pharma Lotto Davo0:39:30 
31Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg0:44:38 
32Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:48:32 
33Jonathan Mould (GBr) Great Britain0:57:20 
34Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:59:38 
35Lasse Norman Hansen (Den) Denmark1:04:25 
Back to top