Tour of Turkey start list

Full list of starters for the Presidential race

Footon - Servetto
#Rider Name (Country) Team 
1Noe Gianetti (Swi)  
2Ermanno Capelli (Ita)  
3Vidal Celis Zabala (Spa)  
4Giampaolo Cheula (Ita)  
5Arkaitz Duran Aroca (Spa)  
6David Gutierrez Palacios (Spa)  
7Michele Merlo (Ita)  
8Johnnie Walker (Aut)  
Lampre - Farnese Vini
#Rider Name (Country) Team 
9Adriano Malori (Ita)  
10Angelo Furlan (Ita)  
11Andrea Grendene (Ita)  
12Enrico Magazzini (Ita)  
13Simon Spilak (Slo)  
14Diego Ulissi (Ita)  
Liquigas - Doimo
#Rider Name (Country) Team 
15Francesco Chicchi (Ita)  
16Maciej Bodnar (Pol)  
17Davide Cimolai (Ita)  
18Tiziano Dall'antonia (Ita)  
19Maciej Paterski (Pol)  
20Elia Viviani (Ita)  
Team HTC - Columbia
#Rider Name (Country) Team 
21Andre Greipel (Ger)  
22Gert Dockx (Bel)  
23Jan Ghyselinck (Bel)  
24Bert Grabsch (Ger)  
25Frantisek Rabon (Cze)  
26Mark Renshaw (Aus)  
27Aleksejs Saramotins (Lat)  
28Tejay Van Garderen (USA)  
Vorarlberg - Corratec
#Rider Name (Country) Team 
29Christoph Sokoll (Aut)  
30Silvère Ackermann (Swi)  
31Andreas Dietziker (Swi)  
32Clemens Fankhauser (Aut)  
33René Haselbacher (Aut)  
34Philipp Ludescher (Aut)  
35Hubert Schwab (Swi)  
36Sebastian Siedler (Ger)  
Scott - Marcondes Cesar - Sao Jose dos Campos
#Rider Name (Country) Team 
37Jorge Giacinti (Arg)  
38Francisco R. Chamorro Piva (Arg)  
39Soelito Gohr (Bra)  
40Luciano Andre M. Pagliarini (Bra)  
41Robson Carlos R. Dias (Bra)  
42Daniel Valter Rogelim (Bra)  
43Nilceu Aparecido Santos (Bra)  
44Andrei Sartassov (Rus)  
Xacobeo - Galicia
#Rider Name (Country) Team 
45Francisco Jose Pacheco Torres (Spa)  
46Jose Antonio De Segovia Botella (Spa)  
47Gustavo Dominguez Lemos (Spa)  
48Alberto Fernandez Sainz (Spa)  
49Vladimir Isaychev (Rus)  
50Nelson Felipe Santos Oliveira (Por)  
51Gustavo Rodriguez Iglesias (Spa)  
CofidisCredit En Ligne Le  
52Rein Taaramäe (Est)  
53Christophe Kern (Fra)  
54Kalle Kriit (Est)  
55Amaël Moinard (Fra)  
56David Moncoutié (Fra)  
57Remi Pauriol (Fra)  
Carmiooro - NGC
#Rider Name (Country) Team 
58Francisco Ventoso Alberdi (Spa)  
59Raffaele Ferrara (Ita)  
60Sébastien Fournet Fayard (Fra)  
61Paride Grillo (Ita)  
62Antonio Quadranti (Ita)  
63Aristide Ratti (Ita)  
64Francesco Tizza (Ita)  
65Andrea Tonti (Ita)  
Colnago - CSF Inox
#Rider Name (Country) Team 
66Mattia Gavazzi (Ita)  
67Manuel Belletti (Ita)  
68Federico Canuti (Ita)  
69Marco Frapporti (Ita)  
70Alan Marangoni (Ita)  
71Sacha Modolo (Ita)  
72Enrico Zen (Ita)  
De Rosa - Stac Plastic
#Rider Name (Country) Team 
73Giairo Ermeti (Ita)  
74Oleg Berdos (Rus)  
75Giorgio Brambilla (Ita)  
76Claudio Cucinotta (Ita)  
77Sergio Lagana (Ita)  
78Fabio Negri (Ita)  
79Cristiano Salerno (Ita)  
ISD - Neri
#Rider Name (Country) Team 
80Giovanni Visconti (Ita)  
81Diego Caccia (Ita)  
82Oscar Gatto (Ita)  
83Dmytro Kryvtsov (Ukr)  
84Paolo Longo Borghini (Ita)  
85Gianluca Mirenda (Ita)  
86Davide Ricci Bitti (Ita)  
87Emanuele Vona (Ita)  
Skil - Shimano
#Rider Name (Country) Team 
88Dominique Cornu (Bel)  
89David Deroo (Fra)  
90Yukihiro Doi (Jpn)  
91Han Feng (Chn)  
92Cheng Ji (Chn)  
93Kenny Van Hummel (Ned)  
94Job Vissers (Ned)  
95Frederik Wilmann (Nor)  
CCC - Polsat - Polkowice
#Rider Name (Country) Team 
96Lukasz Bodnar (Pol)  
97Dariusz Batek (Pol)  
98Adrian Honkisz (Pol)  
99Krzysztof Jezowski (Pol)  
100Tomasz Kiendys (Pol)  
101Tomasz Marczynski (Pol)  
102Bartlomiej Matysiak (Pol)  
103Adam Sznitko (Pol)  
Turkish National Team
#Rider Name (Country) Team 
104Miraç Kal (Tur)  
105Ahmet Akdilek (Tur)  
106Ismail Aksoy (Tur)  
107Fatih Harmanci (Tur)  
108Ugur Marmara (Tur)  
109Bünyamin Özdemir (Tur)  
110Mustafa Sayar (Tur)  
111Selçuk Türkçetin (Tur)  
Back to top