Skip to main content

Dumoulin dashes to win in Barcelona

Samuel Dumoulin (Cofidis, le Credit en Ligne) sprints to victory in stage six, heading a 1-2 finish for his team.

Samuel Dumoulin (Cofidis, le Credit en Ligne) sprints to victory in stage six, heading a 1-2 finish for his team. (Image credit: Bettini Photo)

Samuel Dumoulin and Rein Taaramae celebrated the decision by Cofidis to extend its sponsorship of the French team by taking first and second on the sixth stage at the Volta a Catalunya on Saturday.

The 161.9km stage took the peloton from El Vendrell to regional capital Barcelona. With Mark Cavendish (HTC-Columbia) out of the race with the flu and most of the pure sprinters dropped during the stage, Dumoulin beat 46 riders on the uphill finish to give the Cofidis its 12th win of the season.

Overall leader Joaquin Rodriquez (Caisse d'Epargne) finished third on the stage and now leads Xavier Tondo (Cervelo Test Team) by ten seconds. Taramae is third at 43 seconds.

The weeklong race ends on Sunday with a 117.8km stage that starts from the Centr d'Alt Rendimient S.Cugat and ends with eight laps of the Montmelo motor racing circuit.

Full Results
1Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne4:04:45
2Rein Taaramae (Est) Cofidis, le Credit en Ligne
3Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
4David Loosli (Ita) Lampre-Farnese Vini
5Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi
6Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
7Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo
8Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne
9Paolo Tiralongo (Ita) Astana
10Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
11Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
12Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
13Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
14Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
15Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
16Pieter Weening (Ned) Rabobank
17Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
18Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
19Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team
20Josep Jufre (Spa) Astana
21Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
22Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
23Oscar Pereiro (Spa) Astana
24Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
25Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur
26Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
27Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi
28Davide Malacarne (Ita) Quick Step
29Nicolas Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi
30Jose Angel Gomez (Spa) Andalucia - Cajasur
31Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
32Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
33Aitor Perez (Spa) Footon-Servetto
34Kanstantsin Sivtsov (Blr) Team HTC - Columbia
35Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
36Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
37Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
38Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
39Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
40Christian Vande Velde (USA) Garmin - Transitions
41Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
42David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
43Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
44Jose Alberto Benitez (Spa) Footon-Servetto
45Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto
46Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
47Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
48Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack
49Addy Engels (Ned) Quick Step0:00:14
50Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
51Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
52Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto0:00:19
53Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
54Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto
55Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia
56Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto
57Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
58Paul Voss (Ger) Team Milram
59Joan Horrach (Spa) Team Katusha0:00:26
60Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne
61Steven Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
62Gorazd Stangelj (Slo) Astana0:00:35
63Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank
64Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
65Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
66Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
67Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo
68Craig Lewis (USA) Team HTC - Columbia
69Dominik Nerz (Ger) Team Milram
70Jorge Montenegro (Spa) Andalucia - Cajasur0:00:39
71Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank0:00:55
72Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team0:01:07
73Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:01:16
74Rodrigo Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
75Sergey Renev (Kaz) Astana0:01:30
76Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
77Manuel Calvente (Spa) Andalucia - Cajasur
78Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux
79Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
80Iñigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team0:01:33
81Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
82Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
83Christian Meier (Can) Garmin - Transitions0:01:41
84Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
85Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini
86Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
87Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel - Euskadi
88Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:01:59
89Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:02:11
90Arten Ovechkin (Rus) Team Katusha0:02:16
91Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:03:01
92Matthias Russ (Ger) Team Milram0:03:02
93Luke Roberts (Aus) Team Milram
94Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha
95David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
96Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini
97Gustavo Cesar (Spa) Xacobeo Galicia
98Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
99Andrey Zeits (Kaz) Astana
100Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia
101Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
102Javier Ramirez (Spa) Andalucia - Cajasur
103Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
104Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack
105Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
106John-Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team
107Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
108José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne
109Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
110Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto
111Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi
112Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur
113Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi
114Oscar Pujol (Spa) Cervelo Test Team0:03:18
115Mauro Facci (Ita) Quick Step0:04:54
116Dario Cataldo (Ita) Quick Step
117Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini
118Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini
119Egor Silin (Rus) Team Katusha
120Chris Froome (RSA) Sky Professional Cycling Team
121Bjorn Selander (USA) Team Radioshack
122Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team
123Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
124Andreas Stauff (Ger) Quick Step
125Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo
126Mauricio Ardila (Col) Rabobank
127Branislau Samoilau (Blr) Quick Step
128Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
129Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto
130Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
131David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions
132Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions
133Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
134Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
135Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
136Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
137Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
138Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
139Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
140Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
141Arkaitz Duran (Spa) Footon-Servetto
142Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur
143Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
144Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux
145Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
146Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia - Cajasur0:05:26
147Jesus Hernandez (Spa) Astana
148Artur Gajek (Ger) Team Milram
149Stef Clement (Ned) Rabobank
150Gonzalo Rabuñal. (Spa) Xacobeo Galicia
151Timothy Gudsell (NZl) Française Des Jeux
152Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
153Robert Forster (Ger) Team Milram
154Joao Correia (Por) Cervelo Test Team0:08:15
155Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia
156Andrei Kunitski (Blr) Quick Step
157José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne0:11:30
158Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi
159Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank
DNFPhilip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
DNSSerge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team

Sprint 1 - Vilanova I La Geltru, 96.9km
1Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto3pts
2Dario Cataldo (Ita) Quick Step2
3Pavel Brutt (Rus) Team Katusha1

Sprint 2 - Castelldefels, 123.1km
1Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto3pts
2Dario Cataldo (Ita) Quick Step2
3José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne1

Mountain 1 - Santa Cristina (Cat. 3) 24.5km
1Dario Cataldo (Ita) Quick Step6pts
2Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto4
3Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto2
4Arkaitz Duran (Spa) Footon-Servetto1

Mountain 2 - La Maladona (Cat. 3) 112.7km
1Dario Cataldo (Ita) Quick Step6pts
2Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto4
3Jose Alberto Benitez (Spa) Footon-Servetto2
4Javier Ramirez (Spa) Andalucia - Cajasur1

Mountain 3 - Can Valero (Cat. 3) 150.9km
1Dario Cataldo (Ita) Quick Step6pts
2Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto4
3Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux2
4Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank1

Mountain 4 - Can Valero (Cat. 3) 154,7km
1Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank6pts
2Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team4
3Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha2
4Davide Malacarne (Ita) Quick Step1

Mountain 5 - Can Valero (Cat. 3) 158.2km
1Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank6pts
2Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha4
3Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack2
4Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi1

Teams
1Team RadioShack12:14:15
2Astana
3Euskaltel-Euskadi
4Garmin - Transitions
5Francaise Des Jeux
6Caisse d'Epargne
7Rabobank
8Footon-Servetto
9Team Saxo Bank
10Cofidis, le Credit en Ligne0:00:14
11Ag2R-La Mondiale
12Omega Pharma-Lotto0:00:19
13Team Katusha0:00:26
14Liquigas-Doimo0:00:35
15Andalucia-Cajasur0:00:39
16Team HTC-Columbia0:00:54
17Lampre - Farnese Vini0:02:00
18Sky Professional Cycling Team0:02:07
19Cervelo Test Team0:02:40
20Xacobeo Galicia0:02:57
21Quick Step0:03:16
22Team Milram0:03:56

General classification after stage 6
1Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha22:43:42
2Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team0:00:10
3Rein Taaramae (Est) Cofidis, le Credit en Ligne0:00:43
4Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne0:00:45
5Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale0:01:20
6Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
7Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions0:01:21
8Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo0:01:22
9Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack0:01:25
10Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux0:01:26
11Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi0:01:27
12Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux0:01:29
13Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha0:01:30
14Paolo Tiralongo (Ita) Astana
15Aitor Perez (Spa) Footon-Servetto0:01:33
16Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi0:01:37
17Pieter Weening (Ned) Rabobank0:01:38
18Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo0:01:40
19Oscar Pereiro (Spa) Astana0:01:59
20Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
21Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack0:02:00
22Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank0:02:14
23Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack0:02:16
24Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux0:02:17
25Kanstantsin Sivtsov (Blr) Team HTC - Columbia0:02:20
26Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto0:02:22
27Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:02:26
28Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank0:02:37
29Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:02:57
30Josep Jufre (Spa) Astana0:02:58
31Christian Vande Velde (USA) Garmin - Transitions
32Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank0:02:59
33David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne0:03:10
34Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto0:03:21
35Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur0:03:45
36Joan Horrach (Spa) Team Katusha0:03:47
37Jose Alberto Benitez (Spa) Footon-Servetto0:04:00
38Paul Voss (Ger) Team Milram0:04:08
39Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo0:04:36
40Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank0:04:40
41Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale0:04:50
42Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:05:23
43Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale0:05:36
44Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:06:22
45Jose Angel Gomez (Spa) Andalucia - Cajasur0:06:52
46Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia0:07:33
47Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux0:08:58
48Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team0:11:23
49Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo0:11:30
50Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:12:48
51Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux0:13:02
52Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne0:14:09
53Iñigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team0:14:15
54Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto0:16:12
55Steven Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team0:16:45
56Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale0:17:41
57Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:17:58
58Dario Cataldo (Ita) Quick Step0:18:04
59David Loosli (Ita) Lampre-Farnese Vini0:18:14
60Egor Silin (Rus) Team Katusha0:19:23
61Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack0:20:05
62Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank0:20:53
63Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:20:55
64Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto0:20:56
65Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia0:21:17
66Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team0:22:05
67Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini0:22:46
68Arkaitz Duran (Spa) Footon-Servetto0:22:51
69Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur0:22:53
70Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:22:58
71Sergey Renev (Kaz) Astana0:23:03
72Addy Engels (Ned) Quick Step0:23:43
73Chris Froome (RSA) Sky Professional Cycling Team0:24:38
74Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions0:24:47
75Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini0:26:22
76Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne0:26:50
77Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha0:27:05
78Dominik Nerz (Ger) Team Milram0:27:23
79Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:27:54
80Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne0:28:05
81Davide Malacarne (Ita) Quick Step0:28:22
82Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia0:28:30
83Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi0:28:48
84Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:29:03
85Mauricio Ardila (Col) Rabobank0:29:16
86Oscar Pujol (Spa) Cervelo Test Team0:30:52
87Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto0:31:23
88Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale0:31:28
89Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel - Euskadi0:32:11
90Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step0:32:41
91Gorazd Stangelj (Slo) Astana0:32:53
92Andrey Zeits (Kaz) Astana0:33:59
93David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions0:34:06
94Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia0:34:13
95Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team0:35:03
96Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto0:35:31
97Manuel Calvente (Spa) Andalucia - Cajasur0:36:35
98Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto0:37:14
99Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo0:37:20
100Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini0:37:57
101Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo0:38:29
102Branislau Samoilau (Blr) Quick Step0:38:35
103Gustavo Cesar (Spa) Xacobeo Galicia0:38:36
104Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank0:40:03
105Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo0:41:13
106Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia0:41:22
107Javier Ramirez (Spa) Andalucia - Cajasur0:41:26
108Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions0:42:18
109Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto0:43:22
110Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur0:43:30
111Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale0:44:16
112Jesus Hernandez (Spa) Astana0:44:30
113Stef Clement (Ned) Rabobank0:45:07
114Matthias Russ (Ger) Team Milram0:47:04
115Craig Lewis (USA) Team HTC - Columbia0:47:13
116Jorge Montenegro (Spa) Andalucia - Cajasur
117Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team0:47:22
118Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto0:47:50
119Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale0:48:36
120Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne0:49:03
121Christian Meier (Can) Garmin - Transitions0:49:21
122Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:49:22
123Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia0:49:28
124Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi0:50:07
125Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:50:12
126Rodrigo Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:51:07
127Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia - Cajasur0:51:56
128Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto0:52:11
129David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto0:52:15
130Gonzalo Rabuñal. (Spa) Xacobeo Galicia0:53:12
131Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux0:53:21
132Nicolas Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi0:53:53
133Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi0:54:06
134Luke Roberts (Aus) Team Milram0:54:44
135Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi0:55:36
136José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne0:55:57
137Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team0:58:04
138Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana0:58:32
139Mauro Facci (Ita) Quick Step0:58:49
140Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank0:59:01
141Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack0:59:42
142Arten Ovechkin (Rus) Team Katusha1:02:31
143Pavel Brutt (Rus) Team Katusha1:03:04
144Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank1:03:15
145Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Footon-Servetto1:03:25
146Nikita Eskov (Rus) Team Katusha1:05:30
147Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo1:05:31
148Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux1:05:35
149Bjorn Selander (USA) Team Radioshack1:05:58
150Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions
151Timothy Gudsell (NZl) Française Des Jeux1:06:19
152Andreas Stauff (Ger) Quick Step1:06:22
153Robert Forster (Ger) Team Milram1:06:29
154Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini1:06:37
155John-Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team1:06:55
156Andrei Kunitski (Blr) Quick Step1:09:22
157Joao Correia (Por) Cervelo Test Team1:09:34
158José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne1:09:52
159Artur Gajek (Ger) Team Milram1:26:35

Sprint classification
1Nicolas Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi15pts
2Javier Ramirez (Spa) Andalucia - Cajasur7
3Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto6
4Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi6
5Dario Cataldo (Ita) Quick Step4
6Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step4
7Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions4
8Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini3
9Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel - Euskadi3
10Gustavo Cesar (Spa) Xacobeo Galicia3
11Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux1

Mountains classification
1David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto42pts
2Javier Ramirez (Spa) Andalucia - Cajasur38
3Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux27
4Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team25
5Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale25
6Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank22
7Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo20
8Davide Malacarne (Ita) Quick Step19
9Dario Cataldo (Ita) Quick Step18
10Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions17
11Gorazd Stangelj (Slo) Astana16

Regional rider classification
1Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
2Xavier Tondo (Spa) Cervelo Test Team
3Josep Jufre (Spa) Astana
4Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne

Teams classification
1Team Katusha68:15:52
2Française Des Jeux0:00:23
3Garmin - Transitions0:00:47
4Team Radioshack0:00:55
5Astana0:01:21
6Liquigas-Doimo0:01:42
7Team Saxo Bank0:01:56
8AG2R La Mondiale0:02:32
9Omega Pharma-Lotto0:03:16
10Footon-Servetto0:03:17
11Rabobank0:03:47
12Cofidis, Le Credit En Ligne0:04:37
13Caisse d'Epargne0:12:50
14Cervélo TestTeam0:16:07
15Euskaltel - Euskadi0:17:03
16Andalucia - Cajasur0:23:00
17Team HTC - Columbia0:28:05
18Lampre-Farnese Vini0:33:16
19Quick Step0:43:46
20Sky Professional Cycling Team0:46:28
21Xacobeo Galicia0:57:54
22Team Milram1:05:03

 

Latest on Cyclingnews