Alarcon slips away for stage win

No change in overall standings

Full results Stage 4
1Jose Alarcon (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora3:28:22 
2Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira  
3Yosvangs Rojas (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:00:02 
4Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira0:00:04 
5Jonathan Camargo (Ven) Kino Tachira  
6Franklin Chacon (Ven) Gobernacion Del Zulia  
7Jimmy Briceño (Ven) Loteria Del Tachira  
8Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira0:00:06 
9Jose Chacon (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack  
10Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia  
11Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira  
12Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira  
13Carlos Galviz (Ven) Gobernacion Del Zulia  
14Noel Vazquez (Ven) Loteria Del Tachira  
15Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira  
16Jonathan Salinas (Ven) Kino Tachira  
17Eudin Becerra (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora  
18Juan Ruiz (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera  
19Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America  
20Jonathan Monsalve (Ven) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
21Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia  
22Pedro Gutierrez (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas  
23Miguel Ubeto (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack  
24Humberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America  
25Juan Murillo (Ven) Gobernacion Del Zulia0:00:19 
26Daniel Abreu (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:00:38 
27Angel Rivas (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:00:50 
28Yeisson Delgado (Ven) Kino Tachira0:00:51 
29Manuel Valero (Col) Loteria De Boyaca  
30Duvan Mosquera (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:01:00 
31Heberth Rivas (Ven) Gobernacion Del Zulia0:01:02 
32Israel Bustamante (Col) Loteria De Boyaca  
33Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:01:19 
34Alejandro Serna (Col) Loteria De Boyaca  
35Jose Franco (Ven) Kino Tachira  
36Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:01:21 
37Jhon Navas (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:01:36 
38Alvaro Torres (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack  
39Luis Gelvez (Ven) Sport Tachira Gobernacion  
40Carlos Maya (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:01:40 
41Jose Niño (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
42Mauricio Neisa (Col) Boyaca Orgullo De America0:01:43 
43Kebin Rincon (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:01:47 
44Segundo Navarrete (Ecu) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:01:49 
45Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca  
46Ivan Casas (Col) Boyaca Orgullo De America0:02:08 
47Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:02:20 
48Ruben Flores (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:02:25 
49Juan Torrez (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:02:40 
50Oscar Luna (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:02:57 
51Edgar Ortega (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
52Daniel Medina (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack  
53Michael Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo De America0:03:09 
54Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo De America0:03:11 
55Luis Mascopolo (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:03:18 
56Ralph Monsalve (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas  
57Raul Saavedra (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
58Adelso Valero (Ven) Gobernacion Del Zulia  
59Jose Ramos (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera  
60David Soto (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
61Josmer Cuadros (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas  
62Pedro Trujillo (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola  
63Pedro Herrera (Col) Loteria De Boyaca0:03:57 
64Jorge Gallegos (Ecu) Tlax Mex Lizaros . Mexico  
65Carlos Ruiz Juan (Ven) Kino Tachira0:04:36 
66Liselfi Montoya (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:06:30 
67Jose Aguillon (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:06:48 
68Matteo Mammini (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:07:03 
69Emanuel Roberti (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
70Jose Zeceña (Gua) Guatemala  
71Yosimar Jerez (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola  
72Wiston Camargo (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:07:14 
73Hugo Esteban (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:07:55 
74Miguel Labrador (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera0:10:48 
75Yorman Rojas (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:11:01 
76Jovanny Lopez (Col) Boyaca Orgullo De America0:11:26 
77Yosmer Mendez (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas  
78Cesar Suarez (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
79Mirko Puccioni (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
80Alfonso Fonseca (Col) Loteria De Boyaca  
81Yemberson Rangel (Ven) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola  
82Carlos Hernandez (Gua) Guatemala  
83Wilmer Vazquez (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera  
84Elio Beltran (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho  
85Eliasia Contreras (Ven) Club Ciclistico El Piñal Fernando Feo  
86Alfredo Flores (Gua) Guatemala  
87Victor Garcia (Spa) Tlax Mex Lizaros . Mexico  
88Diego Carrero (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho  
89Maki Roman (Ven) Kino Tachira0:11:47 
90Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira  
91Cleyzer Altamiranda (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:13:47 
92Nestor Molina (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:16:37 
93Luis Diaz (Ven) Sport Tachira Gobernacion  
94Manuel Rodas (Gua) Guatemala  
95Samuele Galligani (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
96Antonio Santoro (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
97Epifanio Cortez (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico  
98Wilmer Bravo (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora  
99Frik Perez (Gua) Guatemala0:18:44 
100Henry Mendoza (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho  
101Asbel Rodas (Gua) Guatemala  
102Julio Herrera (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera  
103Nelson Gelvez (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
104Marco Escarcega (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico  
105Yoengris Acosta (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
106Darwin Urrea (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora  
107Jorge Abreu (Ven) Sport Tachira Gobernacion  
108Carlos Castro (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:20:32 
109Jesus Zarate (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:22:18 
110Elioner Lopez (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:22:33 
111Gino Mota (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho  
112Roberto Nava (Ven) Gobernacion Del Zulia0:22:43 
113Fernando La Cruz (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:22:49 
114Yenderson Villalobos (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:23:00 
115Gil Cordovez (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
116Marco Sesti (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport  
117Eder Arenas (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico  
118Yoendry Bermudez (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
119Ronald Rodriguez (Ven) Club Ciclistico El Piñal Fernando Feo  
120Darwin Garzon (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:23:18 
121Oscar Barron (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:24:36 
122Yonathan Flores (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:28:41 
DNFWolfang Escalante (Ven) Club Ciclistico El Piñal Fernando Feo  
General classification after stage 4
1Miguel Ubeto (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack12:02:35 
2Yosvangs Rojas (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:00:08 
3Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira0:00:09 
4Jose Chacon (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:00:16 
5Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira0:00:19 
6Jimmy Briceño (Ven) Loteria Del Tachira  
7Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira0:00:21 
8Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira  
9Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira  
10Noel Vazquez (Ven) Loteria Del Tachira  
11Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira  
12Franklin Chacon (Ven) Gobernacion Del Zulia0:00:23 
13Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia0:00:25 
14Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia  
15Carlos Galviz (Ven) Gobernacion Del Zulia  
16Jose Alarcon (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:00:28 
17Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America0:00:36 
18Humberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America  
19Jonathan Camargo (Ven) Kino Tachira0:00:39 
20Jonathan Salinas (Ven) Kino Tachira0:00:41 
21Eudin Becerra (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:00:46 
22Pedro Gutierrez (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:01:01 
23Jonathan Monsalve (Ven) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:01:05 
24Heberth Rivas (Ven) Gobernacion Del Zulia0:01:21 
25Yeisson Delgado (Ven) Kino Tachira0:01:26 
26Juan Ruiz (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera  
27Angel Rivas (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:01:30 
28Manuel Valero (Col) Loteria De Boyaca0:01:36 
29Alvaro Torres (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:01:46 
30Jhon Navas (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack  
31Israel Bustamante (Col) Loteria De Boyaca0:01:47 
32Jose Franco (Ven) Kino Tachira0:01:54 
33Duvan Mosquera (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:01:55 
34Daniel Abreu (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:02:03 
35Alejandro Serna (Col) Loteria De Boyaca0:02:04 
36Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:02:09 
37Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:02:11 
38Mauricio Neisa (Col) Boyaca Orgullo De America0:02:13 
39Juan Murillo (Ven) Gobernacion Del Zulia0:02:33 
40Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca0:02:34 
41Carlos Maya (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:02:35 
42Kebin Rincon (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:02:37 
43Jose Niño (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:02:45 
44Ivan Casas (Col) Boyaca Orgullo De America0:02:58 
45Luis Gelvez (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:02:59 
46Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:03:10 
47Ruben Flores (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:03:20 
48Adelso Valero (Ven) Gobernacion Del Zulia0:03:37 
49Michael Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo De America0:03:39 
50Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo De America0:03:41 
51Luis Mascopolo (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:03:58 
52Daniel Medina (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:03:59 
53Oscar Luna (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:04:02 
54Edgar Ortega (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
55Ralph Monsalve (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:04:07 
56Pedro Trujillo (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:04:08 
57Josmer Cuadros (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:04:13 
58David Soto (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:04:23 
59Segundo Navarrete (Ecu) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:04:27 
60Juan Torrez (Ven) Gob Carabobo Trasporte Eliang Plastipack0:04:29 
61Raul Saavedra (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:04:33 
62Jose Ramos (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera0:04:38 
63Pedro Herrera (Col) Loteria De Boyaca0:04:42 
64Jorge Gallegos (Ecu) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:04:57 
65Carlos Ruiz Juan (Ven) Kino Tachira0:05:11 
66Liselfi Montoya (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:07:35 
67Yosimar Jerez (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:07:53 
68Jose Aguillon (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere  
69Matteo Mammini (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:08:03 
70Wiston Camargo (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:08:19 
71Jose Zeceña (Gua) Guatemala0:08:30 
72Hugo Esteban (Col) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:08:45 
73Emanuel Roberti (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:10:22 
74Miguel Labrador (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera0:12:08 
75Alfonso Fonseca (Col) Loteria De Boyaca0:12:11 
76Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira0:12:16 
77Maki Roman (Ven) Kino Tachira0:12:22 
78Mirko Puccioni (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:12:26 
79Cesar Suarez (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:12:41 
80Wilmer Vazquez (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera0:12:46 
81Victor Garcia (Spa) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:12:56 
82Alfredo Flores (Gua) Guatemala  
83Carlos Hernandez (Gua) Guatemala  
84Diego Carrero (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:13:01 
85Yemberson Rangel (Ven) Trecolli Bono Urb Sierra Nevada Y Villa Paola0:13:07 
86Jovanny Lopez (Col) Boyaca Orgullo De America0:13:58 
87Yorman Rojas (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:15:42 
88Eliasia Contreras (Ven) Club Ciclistico El Piñal Fernando Feo0:16:13 
89Elio Beltran (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:16:21 
90Yosmer Mendez (Ven) Hussein Sport Gobierno Barinas0:17:34 
91Antonio Santoro (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:17:37 
92Epifanio Cortez (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:17:47 
93Luis Diaz (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:18:02 
94Manuel Rodas (Gua) Guatemala0:18:07 
95Cleyzer Altamiranda (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:18:34 
96Darwin Urrea (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora0:19:18 
97Marco Escarcega (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:19:54 
98Samuele Galligani (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:19:56 
99Nelson Gelvez (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:19:59 
100Yoengris Acosta (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
101Julio Herrera (Ven) Gob Socialista Trujillo Fund. Nelson Cabrera0:20:00 
102Jorge Abreu (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:20:07 
103Frik Perez (Gua) Guatemala0:20:14 
104Nestor Molina (Ven) Sport Tachira Gobernacion0:21:05 
105Wilmer Bravo (Ven) Sumiglov Gob Merida Sta. Cruz Mora  
106Carlos Castro (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:22:07 
107Elioner Lopez (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:24:08 
108Yoendry Bermudez (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:24:15 
109Yenderson Villalobos (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
110Asbel Rodas (Gua) Guatemala0:25:00 
111Roberto Nava (Ven) Gobernacion Del Zulia0:25:32 
112Henry Mendoza (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:25:45 
113Jesus Zarate (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:26:14 
114Gil Cordovez (Ven) Alcaldia San Cristobal Iandere0:26:26 
115Eder Arenas (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:26:53 
116Oscar Barron (Mex) Tlax Mex Lizaros . Mexico0:29:22 
117Fernando La Cruz (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:29:54 
118Darwin Garzon (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:30:23 
119Yonathan Flores (Ven) Fundacion Club Escuelaindependencia0:32:06 
120Gino Mota (Ven) Alcaldia Mun Libertad Capacho0:32:39 
121Marco Sesti (Ita) Gs.Mastromarco Sensi Mapooro Hussein Sport0:42:51 
122Ronald Rodriguez (Ven) Club Ciclistico El Piñal Fernando Feo1:00:31 
Back to top