Ferreira prevails on mountaintop finish

Rodrigues remains in leader's jersey

Full Results
1Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro3:47:49 
2Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:02 
3John Ebsen (Den) Danish National Team  
4Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:00:14 
5Adélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
6Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:00:19 
7Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
8Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
9Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
10Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:00:27 
11Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:00:45 
12Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
13Fabricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:00:49 
14Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:00:51 
15Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:57 
16José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:01:04 
17Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:01:08 
18Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:01:10 
19Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
20Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
21Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
22André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
23Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:01:16 
24Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
25Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
26Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
27Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
28Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
29Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:01:24 
30Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
31Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial  
32Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
33Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
34Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:01:31 
35Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea  
36Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile  
37Jorge Montenegro (Ecu) Panavial  
38Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos  
39Juan Pozzo (Ecu) Panavial  
40Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike  
41José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift  
42Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
43José Luis Ibarra (Ecu) Panavial  
44Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea  
45Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos  
46Gabriel Brizuela (Arg) Start Cycling  
47Calixto Bello (USA) Start Cycling0:01:44 
48Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
49Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift  
50David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike  
51Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
52Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
53Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
54Joel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
55Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike  
56Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
57Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos  
58Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling  
59Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
60Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers  
61Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
62Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto  
63Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:01:54 
64Pablo Caicedo (Ecu) Panavial  
65Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial  
66Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
67Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
68Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea0:01:59 
69Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
70Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea  
71Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto  
72Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
73Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
74Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos  
75Michel Sandstod (Den) Danish National Team  
76Mariano Fino (Uru) Uruguay  
77Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
78Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:08 
79Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:02:11 
80Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike  
81Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
82Lassi Iversen (Den) Danish National Team  
83Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:21 
84Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto  
85Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:02:27 
86Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
87Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:02:30 
88Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:02:37 
89Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile  
90Franco Martins (Arg) Start Cycling0:02:41 
91Keld Fjord (Den) Danish National Team0:02:50 
92Soren Petersen (Den) Danish National Team  
93Francisco Chamorro (Arg) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
94Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:02:53 
95Maurício Carvalho (Bra) Altolim/Assis/Amea0:02:56 
96Geovane Andriatto (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
97Iago Marinelli (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:03:02 
98Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:03:07 
99Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:12 
100Kleber Silva (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:14 
101Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
102Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers0:03:20 
103Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:03:34 
104Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:43 
105Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift  
106Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
107Walter Miguel Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:49 
108Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos  
109Bruno Petroucic (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:00 
DNFJorge Soto (Uru) Uruguay  
Sprint 1
1Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos5pts
2Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea3 
3Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba2 
Sprint 2
1Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto5pts
2Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3 
3Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba2 
Sprint 3
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba5pts
2Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana3 
3Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu2 
Mountain 1
1Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea7pts
2Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba5 
3John Ebsen (Den) Danish National Team4 
Mountain 2
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba7pts
2Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana5 
3Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto4 
Mountain 3
1Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro7pts
2Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba5 
3John Ebsen (Den) Danish National Team4 
Teams
1Funvic / Pindamonhangaba11:24:28 
2Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:00:42 
3São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:00:47 
4Velo/Seme Rio Claro0:01:46 
5São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:01:55 
6Altolim/Assis/Amea0:02:20 
7Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:02:27 
8Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:02:36 
9San Luis Somos Todos0:02:52 
10Danish National Team0:03:11 
11Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:18 
12Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:03:23 
13Panavial0:03:25 
14FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:03:58 
15Start Cycling  
16Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:04:21 
17PM Suzano/Trotz/Microshift0:05:07 
18ADF Liniers0:06:30 
General classification after stage 5
1José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos15:22:51 
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:55 
3Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:03:05 
4Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:03:37 
5Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:03:42 
6Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:03:43 
7Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:03:54 
8André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:04 
9Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:04:06 
10Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:04:17 
11Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:30 
12Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:32 
13Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:39 
14Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:43 
15Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:04:44 
16Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:04:48 
17Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:04:57 
18Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:04:58 
19Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:05:02 
20Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:05:10 
21Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:05:17 
22Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:05:23 
23Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:05:27 
24Adélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:05:30 
25Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:05:58 
26John Ebsen (Den) Danish National Team0:06:01 
27Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:06:08 
28Gabriel Brizuela (Arg) Start Cycling0:06:47 
29Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
30Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
31Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:06:48 
32Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:06:50 
33Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial0:06:51 
34Calixto Bello (USA) Start Cycling0:06:59 
35Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:07:01 
36Joel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:07:05 
37Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:07:43 
38Fabricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:07:44 
39Walter Miguel Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:07:48 
40Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos0:07:49 
41Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:07:55 
42Jorge Montenegro (Ecu) Panavial0:07:57 
43Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos0:08:23 
44Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
45Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant  
46Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:09:08 
47Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:09:14 
48Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:09:30 
49Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:09:32 
50Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:09:56 
51Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:10:14 
52Pablo Caicedo (Ecu) Panavial0:10:38 
53Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:10:55 
54Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
55Kleber Silva (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:11:07 
56José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:11:52 
57Michel Sandstod (Den) Danish National Team0:13:09 
58Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:13:31 
59Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:14:24 
60Lassi Iversen (Den) Danish National Team0:15:09 
61Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:17:14 
62José Luis Ibarra (Ecu) Panavial0:17:21 
63Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers0:17:31 
64Juan Pozzo (Ecu) Panavial0:18:24 
65Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:19:01 
66Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:19:11 
67Mariano Fino (Uru) Uruguay0:19:39 
68Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:20:00 
69Geovane Andriatto (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:20:08 
70Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial0:21:01 
71Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:21:39 
72Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea0:21:45 
73Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:21:48 
74Keld Fjord (Den) Danish National Team0:22:09 
75Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos0:22:42 
76Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:23:32 
77Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:23:53 
78Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile0:24:36 
79Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:24:38 
80Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:24:43 
81Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:24:48 
82Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:25:09 
83Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:25:18 
84Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:25:30 
85Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:25:38 
86Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
87Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:25:46 
88Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:26:34 
89Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea0:26:37 
90Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:27:19 
91Soren Petersen (Den) Danish National Team0:27:31 
92Francisco Chamorro (Arg) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:27:40 
93David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:27:55 
94Maurício Carvalho (Bra) Altolim/Assis/Amea0:27:59 
95Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu  
96Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile0:28:03 
97Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea0:28:15 
98Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling0:28:46 
99Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:29:22 
100Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea0:30:01 
101Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:30:02 
102Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:30:37 
103Franco Martins (Arg) Start Cycling0:30:49 
104Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:33:26 
105Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:35:52 
106Bruno Petroucic (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:39:42 
107Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:42:55 
108Iago Marinelli (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:45:55 
109Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers1:06:06 
Points classification
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba27pts
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba23 
3Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos17 
4José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos13 
5Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba12 
6Joel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba11 
7Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro10 
8Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers10 
9Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba10 
10Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale10 
11Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant7 
12Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos7 
13Adélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba6 
14Calixto Bello (USA) Start Cycling5 
15Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos5 
16Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto5 
17Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana5 
18John Ebsen (Den) Danish National Team5 
19Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu5 
20Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto4 
21Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana3 
22Walter Miguel Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos3 
23Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu3 
24Juan Pozzo (Ecu) Panavial3 
25Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3 
26Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea3 
27Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba2 
28Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu2 
29Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba2 
30Francisco Chamorro (Arg) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale2 
31Maurício Carvalho (Bra) Altolim/Assis/Amea2 
Mountains classification
1Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers11pts
2José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos10 
3Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea9 
4Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba8 
5John Ebsen (Den) Danish National Team8 
6Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro7 
7Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba7 
8Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto6 
9Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant5 
10Joel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba5 
11Juan Pozzo (Ecu) Panavial5 
12Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba5 
13Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana5 
14Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba5 
15Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3 
16Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu3 
17Adélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba2 
18Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos2 
19Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos2 
Teams classification
1Funvic / Pindamonhangaba46:15:07 
2Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:01:59 
3São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:51 
4Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:05:36 
5Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:09:53 
6Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:10:08 
7Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:11:20 
8São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:15:47 
9San Luis Somos Todos0:16:33 
10Panavial0:16:57 
11Start Cycling0:22:50 
12Velo/Seme Rio Claro0:25:19 
13Danish National Team0:25:28 
14Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:27:15 
15PM Suzano/Trotz/Microshift0:28:10 
16Altolim/Assis/Amea0:43:49 
17FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:53:19 
18ADF Liniers1:28:37 
Back to top