Kluge best of nine-man break

Zsolt Der assumes overall lead

Results
1Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg4:06:31 
2Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura0:00:01 
3Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:00:02 
4Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
5Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
6Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida  
7Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
8Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
9Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:00:05 
10Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:00:23 
11Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
12Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:01:04 
13Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
14Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team  
15Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team  
16Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta  
17Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
18Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team  
19Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
20Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor  
21Dean Podgornik (Slo) Loborika  
22Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
23Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
24Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
25Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
26Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
27Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
28Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
29Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar  
30Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
31David Mclean (GBr) East of England  
32Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team  
33Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika  
34Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura  
35Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
36Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
37Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team  
38Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
39Vid Ogris (Slo) Loborika  
40Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
41Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team  
42Darko Blaževic (Cro) Loborika  
43Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team  
44Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor  
45Behcet Usta (Tur) Brisaspor  
46Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura  
47Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
48Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura  
49Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
50Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
51Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
52Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
53Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
54Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
55Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar  
56Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896  
57Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
58Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
59Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
60Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
61Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
62Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
63Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
64Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
65Mert Mutlu (Tur) Brisaspor  
66Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
67Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
68Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
69Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
70Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida  
71Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
72Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
73Andy Hastings (GBr) East of England  
74Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
75Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
76Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
77Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
78Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
79Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura  
80Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
81Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
82Lee Tunnicliffe (GBr) East of England  
83Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team  
84Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
85Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
86Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team  
87Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team  
88Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
89Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
90Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team  
91Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
92Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
93Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
94Massimo Demarin (Cro) Loborika  
95Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:01:53 
96Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:02:01 
97Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:02:05 
98Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:22 
99Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:03:27 
100Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
101Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:03:39 
102Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team0:05:27 
103Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team0:10:37 
104Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
105Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
106Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar  
107Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team  
108Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina  
109Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team  
Sprint 1 - Raska
1Massimo Demarin (Cro) Loborika5pts
2Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura3 
3Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar2 
4Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Sprint 2 - Brus
1Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5pts
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika3 
3Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg2 
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1 
Sprint 3 - Prokuplje
1Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team5pts
2Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team3 
3Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura2 
4Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1 
Mountain 1 - Koznica
1Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team3 
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
4Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta1 
Mountain 2 - Simici
1Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta5pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team3 
3Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar2 
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1 
Teams
1Betonexpressz 2000 - Limonta12:20:03 
2Serbia National Team0:00:59 
3LKT Team Brandenburg0:01:38 
4Centri Della Calzatura0:01:39 
5Dukla Trencin Merida0:01:40 
6Fidea Cycling Team  
7Loborika  
8Heraklion - Nessebar  
9Arbo Denzel Cliff Wien0:02:42 
10East of England  
11Hemus 1896  
12Kazakhstan National Team  
13Meridiana - Kalev Chocolate Team  
14Morocco National Team  
15Serbia Mladi Festina  
16Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
17Brisaspor  
18Tunisia National Team  
19Ukraine National Team  
20Serbia Regional Team0:21:48 
General classification after stage 4
1Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura14:30:25 
2Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team0:00:11 
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:14 
4Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura0:00:48 
5Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:58 
6Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
7Dean Podgornik (Slo) Loborika0:01:12 
8Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:01:14 
9Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura0:01:15 
10Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
11Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika0:01:16 
12Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar0:01:18 
13Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta  
14Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor  
15Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
16Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
17Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
18Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
19Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
20Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
21Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
22Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
23Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
24Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
25Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
27Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:02:32 
28Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:07:18 
29Darko Blaževic (Cro) Loborika0:07:59 
30Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:53 
31Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:09:02 
32Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:09:08 
33Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
34Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team0:09:26 
35Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:09:34 
36Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura0:09:35 
37Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18960:10:07 
38Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team0:10:10 
39Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
40David Mclean (GBr) East of England  
41Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team  
42Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
43Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
44Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
45Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
46Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor  
47Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
48Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:10:30 
49Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:11:28 
50Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
51Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
52Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:12:33 
53Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
54Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team0:16:51 
55Massimo Demarin (Cro) Loborika0:16:54 
56Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:16:57 
57Vid Ogris (Slo) Loborika0:16:59 
58Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:17:17 
59Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:18:16 
60Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team  
61Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
62Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
63Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
64Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida0:18:38 
65Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:19:34 
66Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:20:47 
67Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:23:26 
68Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:24:51 
69Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:24:57 
70Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
71Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team0:25:05 
72Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
73Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:26:00 
74Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team0:26:23 
75Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team0:27:43 
76Andy Hastings (GBr) East of England0:30:05 
77Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:31:33 
78Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar  
79Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
80Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team0:31:36 
81Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
82Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
83Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:34:34 
84Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura0:44:56 
85Behcet Usta (Tur) Brisaspor0:51:14 
86Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:51:34 
87Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
88Lee Tunnicliffe (GBr) East of England  
89Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team  
90Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
91Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
92Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team0:51:37 
93Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
94Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
95Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team  
96Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
97Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:51:45 
98Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:51:47 
99Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:52:26 
100Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:52:34 
101Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:52:35 
102Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:52:53 
103Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina0:53:04 
104Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team0:56:00 
105Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina1:00:50 
106Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar1:01:06 
107Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team1:01:10 
108Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team  
109Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien1:01:18 
Sprints classification
1Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg26pts
2Dean Podgornik (Slo) Loborika10 
3Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team8 
4Massimo Demarin (Cro) Loborika8 
5Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS8 
6Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg8 
7Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg6 
8Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura6 
9Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team5 
10Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
11Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura5 
12Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika5 
13Tomislav Danculovic (Cro) Loborika4 
14Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team3 
15Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team3 
16Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida2 
17Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura2 
18Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar2 
19Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor1 
20Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team1 
21Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1 
22Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS1 
23Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team1 
Mountains classification
1Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura6pts
2Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team6 
4Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta5 
5Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
3Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5 
6Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura4 
7Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3 
8Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team3 
10Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar2 
9Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
11Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1 
13Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta1 
14Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team1 
12Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Teams classification
1Betonexpressz 2000 - Limonta43:32:27 
2Centri Della Calzatura0:00:51 
3LKT Team Brandenburg0:01:38 
4Loborika0:01:40 
5Meridiana - Kalev Chocolate Team0:02:42 
6Serbia National Team0:09:51 
7Kazakhstan National Team0:10:58 
8Brisaspor0:20:26 
9Hemus 1896  
10Dukla Trencin Merida0:21:57 
11Morocco National Team0:27:24 
12Fidea Cycling Team0:28:16 
13Heraklion - Nessebar0:34:05 
14Tunisia National Team0:38:42 
15Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:39:38 
16Ukraine National Team0:41:52 
17East of England1:30:37 
18Arbo Denzel Cliff Wien1:40:14 
19Serbia Mladi Festina1:45:08 
20Serbia Regional Team2:52:42 
Back to top