TechPowered By

More tech

Tour des Fjords 2013

Date range:
August 16-18, 2013

August 17, Stage 3: Risavika - Stavanger 24km

Katusha helps Chernetskiy extend lead with TTT win

By:
Cycling News
Published:
August 18, 2013, 14:57 BST,
Updated:
August 18, 2013, 15:58 BST

Belkin moves Nordhaug up

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Katusha Team 0:28:22  
2 Belkin Pro Cycling Team 0:00:03  
3 Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:19  
4 Team Øster Hus - Ridley 0:00:37  
5 Rabobank Development Team 0:00:49  
6 Team CULT Energy 0:00:50  
7 Team Joker - Merida 0:00:51  
8 Champion System Pro Cycling Team 0:01:11  
9 Etixx - Ihned 0:01:15  
10 Ringeriks-Kraft Look 0:01:24  
11 Team Plussbank 0:01:26  
12 Team People4you-Unaas 0:01:39  
13 MTN Qhubeka p.b. Samsung 0:01:50  
14 Team Europcar    
15 Norge -Norway 0:02:03  
16 Oneco Cycling Team 0:02:16  
General classification after stage 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sergei Chernetskiy (Rus) Katusha 8:16:13  
2 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team 0:00:30  
3 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:42  
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 0:00:56  
5 Marco Haller (Aut) Katusha 0:01:02  
6 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team 0:01:03  
7 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 0:01:04  
8 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team    
9 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:08  
10 Mike Teunissen (Ned) Rabobank Development Team 0:01:10  
11 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:01:21  
12 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:01:24  
13 Håvard J. Blikra (Nor) Team Øster Hus - Ridley 0:01:42  
14 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Øster Hus - Ridley    
15 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Øster Hus - Ridley    
16 August Jensen (Nor) Team Øster Hus - Ridley    
17 Kristian Dyrnes (Nor) Team Øster Hus - Ridley 0:01:48  
18 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team 0:01:51  
19 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Development Team    
20 Gert-Jan Bosman (Ned) Rabobank Development Team 0:01:54  
21 Andre Steensen (Den) Team CULT Energy 0:01:55  
22 Michael Valgren Andersen (Den) Team CULT Energy    
23 Rasmus Sterebo (Den) Team CULT Energy    
24 Vegard Breen (Nor) Team Joker - Merida 0:01:56  
25 Kristoffer M Skjerping (Nor) Team Joker - Merida    
26 Stian Remme (Nor) Team Joker - Merida    
27 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker - Merida    
28 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Merida 0:02:08  
29 Matthias Friedemann (Ger) Champion System Pro Cycling Team 0:02:16  
30 Dion Smith (NZl) Champion System Pro Cycling Team    
31 Florian Senechal (Fra) Etixx - Ihned 0:02:17  
32 Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned    
33 Patrick Konrad (Aut) Etixx - Ihned 0:02:20  
34 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:02:22  
35 Håkon Frengstad Berger (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:02:29  
36 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Plussbank 0:02:31  
37 Lorents Ola Aasvold (Nor) Team Plussbank    
38 Andreas Erland (Nor) Team Plussbank    
39 Øivind Lukkedal (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:02:35  
40 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 0:02:40  
41 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ 0:02:44  
42 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 0:02:52  
43 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:02:55  
44 Vincent Jérôme (Fra) Team Europcar    
45 Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar    
46 Rüdiger Selig (Ger) Katusha 0:03:01  
47 Markus Hoelgaard (Nor) Etixx - Ihned 0:03:02  
48 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 0:03:06  
49 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Plussbank 0:03:07  
50 Thor Hushovd (Nor) Norge -Norway 0:03:08  
51 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:03:12  
52 Meron Russom (Eri) MTN-Qhubeka 0:03:19  
53 Sondre Linstad-Hurum (Nor) Oneco Cycling Team 0:03:21  
54 Oscar Landa (Nor) Team Øster Hus - Ridley 0:03:23  
55 Filip Eidsheim (Nor) Team Øster Hus - Ridley 0:03:33  
56 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:35  
57 Troels Ronning Vinther (Den) Team CULT Energy 0:03:47  
58 Max Emil Kørner (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:04:08  
59 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:04:19  
60 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Plussbank 0:04:31  
61 Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team 0:04:32  
62 Marco Minnaard (Ned) Rabobank Development Team 0:04:38  
63 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 0:04:40  
64 Njål Eivind Kleiven (Nor) Norge -Norway 0:04:58  
65 Michael Reihs (Den) Team CULT Energy 0:05:01  
66 Bradley Potgieter (RSA) MTN-Qhubeka 0:05:08  
67 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:05:17  
68 Jon Einar Bergsland (Nor) Oneco Cycling Team 0:05:25  
69 Henrik Steen Haugen (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:05:47  
70 Matt Brammeier (Irl) Champion System Pro Cycling Team 0:05:57  
71 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka 0:06:08  
72 Petter Schmidt (Nor) Team Plussbank 0:06:23  
73 Magnus Børresen (Nor) Oneco Cycling Team 0:06:35  
74 Oskar Nikolai Birger Svendsen (Nor) Team Joker - Merida 0:07:04  
75 Karel Hnik (Cze) Etixx - Ihned 0:08:08  
76 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:08:50  
77 Anders Kristoffersen (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:09:15  
78 Alexander Gingsjö (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ 0:10:03  
79 Magnus Cort Nielsen (Den) Team CULT Energy 0:10:15  
80 Sindre Eid Hermansen (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:10:32  
81 Chan Jae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team 0:10:36  
82 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Ihned 0:10:40  
83 Odd Christian Eiking (Nor) Norge -Norway 0:10:48  
84 Clinton Avery (NZl) Champion System Pro Cycling Team 0:11:42  
85 Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:12:20  
86 Sergey Nikolaev (Rus) Katusha 0:12:53  
87 Maksim Razumov (Rus) Katusha    
88 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team 0:13:00  
89 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 0:13:03  
90 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team 0:13:19  
91 Øystein Seth Fiskå (Nor) Ringeriks-Kraft Look 0:13:31  
92 Philip Lindau (Swe) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ 0:13:44  
93 Adrian Gjølberg (Nor) Team Joker - Merida 0:13:50  
94 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 0:13:55  
95 Tsgabu Grmay (Eth) MTN-Qhubeka 0:14:05  
96 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Team Joker - Merida 0:14:15  
97 Christian Hannestad (Nor) Oneco Cycling Team 0:14:39  
98 Dieter Bouvry (Bel) Etixx - Ihned 0:15:12  
99 Mads Würtz Schmidt (Den) Team CULT Energy 0:15:20  
100 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 0:15:23  
101 Marius Ness Haave (Nor) Oneco Cycling Team 0:15:45  
102 Andreas Vangstad (Nor) Team Plussbank 0:16:13  
103 Andreas Landa (Nor) Oneco Cycling Team 0:16:20  
104 Øystein Stake Laengen (Nor) Oneco Cycling Team 0:16:37  
105 Åsmund Løvik (Nor) Norge -Norway 0:16:39  
106 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:18:28  
107 Maxim Belkov (Rus) Katusha 0:19:08  
108 Timofey Kritskiy (Rus) Katusha 0:20:21  
109 Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka 0:21:26  
110 Patrick Clausen (Den) Team CULT Energy 0:21:40  
111 Morten Mørland (Nor) Team Plussbank 0:22:14  
112 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Team People4you-Unaas pwrd by BLIZ 0:24:30  
113 Oddbjørn Klomsten Andersen (Nor) Norge -Norway 0:26:59  
114 Kin San Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team 0:27:40  
115 Frederik Wilmann (Nor) Norge -Norway 0:29:53